Resort o prędkości za progiem

/ /

Resort o prędkości za progiem

Data publikacji: 22 stycznia 2019, 11:54
Autor: Jolanta Michasiewicz
Resort o prędkości za progiem
13
Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury (fot. Jolanta Michasiewicz)

Poseł Józef Lassota prosił o jednoznaczną interpretację znaku B-33 w przypadku progów zwalniających. Resort odpowiada – znaczenie i zakres obowiązywania znaków drogowych określają przepisy rozporządzenia.

W grudniu ubiegłego roku informowaliśmy o interpelacji Józefa Lassoty w sprawie prędkości obowiązującej za progiem zwalniającym. Poseł szeroko uzasadnił swoje wystąpienie i przywołał przykład ul. Śląskiej w Kielcach. Do ministra infrastruktury zaadresował pytanie - Jaka powinna być jednoznaczna interpretacja powyżej opisanej sytuacji, tzn. jak kierowcy mają interpretować znak B-33 w przypadku progów zwalniających? Media szeroko komentowały podjęte przez J. Lassotę zagadnienie. Dziś mamy odpowiedź resortu, udzielił jej podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Chodkiewicz. Informacja ta brzmi następująco: - Odnosząc się do treści podnoszonych w interpelacji uprzejmie wskazuję, iż znaczenie i zakres obowiązywania znaków drogowych określają przepisy rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393, z późn. zm.). Zgodnie z § 27 ust. 1 tego rozporządzenia znak pionowy B-33 „ograniczenie prędkości” oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Natomiast § 32 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia stanowi, że w przypadku, gdy zakaz wyrażony przez znak B-33 nie jest uprzednio odwołany znakiem oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania. Umieszczenie w organizacji ruchu na jednej konstrukcji wsporczej znaku B-33 łącznie ze znakiem A-11a „próg zwalniający” i tabliczką T-1 „tabliczka wskazująca odległość znaku od miejsca niebezpiecznego”, nie zmienia przywołanego wyżej znaczenia i zakresu obowiązywania znaku pionowego B-33 określonego przepisami przywołanego wyżej rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Czy mamy jeszcze wątpliwości? Przypominamy nasz redakcyjny adres: tygodnik@prawodrogowe.pl  (jm)

Komentarze

  1. Leszek Drugi

    Leszek Drugi   24 stycznia 2019, 12:00

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Zasadniczą zmianą dot. progów [zob. § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia (w:) DzU.2015, poz. 1314] jest derogacja uprzednio obowiązującego zdania: "Oznakowanie pionowe progów zwalniających wskazujące LOKALIZACJĘ i PRĘDKOŚĆ GRANICZNĄ przejazdu przez próg w zależności od typu progu pokazano na rysunku 8.1.8.". Zmiana ta niczego w zasadzie nie zmienia. Jeżeli bowiem na drodze obowiązuje prędkość (niezależnie jakimi przepisami wprowadzona) umożliwiająca bezpieczne przejechanie progu, to nie trzeba umieszczać znaku B-33 przed tym progiem. Natomiast umieszczenie B-33 na jednym słupku z A-11a (jako pozorna kompilacja znaków) nie stanowi odrębnej normy prawnej w taki choćby sposób, w jaki prawodawca podchodzi do połączenia C-12 i A-7. Wobec tego, wystarczy oznaczyć tylko pierwszy próg wchodzący w skład "serii progów" znakami A-11a i B-33, a przed kolejnymi zbędny jest znak B-33.

  2. Krzysztof

    Krzysztof   23 stycznia 2019, 09:53

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Nie rozumiem odpowiedzi na interpelację Pana Posła Józefa Lasoty. Czy odpowiedź dotyczy stanu przed zmianami w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych oraz rozporządzenia o warunkach szczegółowych do znaków i sygnałów , a może do poprawionego rozporządzenia o znakach itd? Bo jak czytam na bieżąco przepisy to pewne interpelacje znaków zmieniły się. Między innymi chodzi mi o znaki droga dla rowerów, ograniczenie prędkości.

  3. Ile razy w kółko to sam

    Ile razy w kółko to sam   23 stycznia 2019, 09:13

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Temat co kilka lat wraca jak bumerang. Kolejne, te samej treści stanowisko Ministerstwa. Tym razem pyta Pan Poseł. Temat z brodą. Kandydat na instruktora dopytuje o ten problem na kursie, ale tylko po to, aby upewnić się. Usłyszał tą informacje na kursie podstawowym od swojego instruktora. Może w wystarczyłoby zajrzeć do podręcznika albo zadzwonić do OSK lub WORD. Jest kilka, jak nie kilkanaście wyroków WSA w tej sprawie. Demokracja .......(-;

  • 1
  • 2 (current)

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.