Przepisy na skrzyżowaniu

Data publikacji: 8 września 2017, 08:06
Przepisy na skrzyżowaniu
36
fot. A. Szadkowska

Nasz kodeks drogowy jaki jest, wiemy wszyscy. Można użyć wielu określeń, mniej lub bardziej kategorycznych. Powiem jednak tylko tyle, że jest bardzo wiele do zrobienia. I uzasadnię równie krótko - ustawa jest już przestarzała. Dzisiaj podzielę się z Państwem jedną, lecz konkretną myślą. Mam pomysł zmiany fragmentu kodeksu drogowego, gdzie napotykamy fundamentalną ułomność przepisu ustawowego.

I przejdźmy do meritum. Otóż - moim zdaniem - do zmiany jest artykuł 25 w ustępie 1. Według obowiązującego na dzień dzisiejszy stanu prawnego, ten brzmi: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo."

Taki stan powoduje niejako zamrożenie sytuacji sprzed wjazdu na skrzyżowanie i jednocześnie powoduje szereg wątpliwych i niebezpiecznych sytuacji jak np. zawracanie na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym, które to na łamach tygodnika Prawo Drogowe@News i portalu L-instruktor było tak żywo komentowane przez różnych ekspertów. W mojej ocenie przepis powinien być uniwersalny i co najważniejsze dynamiczny i jednocześnie odpowiadający założeniom Konwencji Wiedeńskiej.

fot. J. MichasiewiczMoja propozycja zmiany jest następująca:

Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania i na skrzyżowaniu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.
1a. Kierujący pojazdem na skrzyżowaniu jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony.

Powyższa propozycja, w mojej ocenie, rozwiązuje dyskusje na temat tych newralgicznych problemów. Znika też problem ustalenia pierwszeństwa podczas zawracania - co w obecnym zapisie rozumiane jest tylko przez domniemanie, a nie przez czytelne wskazanie.

Mariusz Sztal (na zdjęciu)
(Autor jest absolwentem Wydziału Transportu radomskiej Politechniki, instruktorem nauki jazdy, posiada uprawnienia egzaminatora. Idealista, pasjonat wszelkich zagadnień mających na celu poprawę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).

Komentarze

 1. KIBIC

  KIBIC   18 września 2017, 19:43

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  szkolakrakowskaKIBIC Ja uważam, że idiotyzmem jest mieszania ze sobą określeń KIERUNEK z KIERUNKIEM JAZDY. Na jakiej podstawie? Uważasz, że KIERUNEK JAZDY to nie jest KIERUNEK w jakim jedzie pojazd? KIBICJadący drogą która zmienia swój KIERUNEK względem stron świata, tak jak ona zmienia też swój KIERUNEK Zgadza się, zmienia KIERUNEK swojej jazdy, czyli KIERUNEK JAZDY. KIBIC[/authorChłopski rozum jest dobry w zagrodzie, ale nie przy próbach właściwego rozumienia prawa. Lepszy chłopski rozum, niż babska logika (brak logiki) i wymysły.Przepraszam za "chłopski rozum" i przepraszając też Panie zmienię to na "babską logikę" której zupełnie brak w męskim wydaniu szowinisty. Jestem jednak pewien, że Panie odróżniają zamek błyskawiczny, od zamka w drzwiach , pomimo, że oba to zamki oraz to, że jadąc krętą drogą muszą kręcić kierownicą by tak jak droga zmieniać swój KIERUNEK względem stron świata, nie zmieniając swego KIERUNKU względem przebiegu drogi, a to ten kierunek w prawie nosi nazwę KIERUNEK JAZDY. Jego zmiana to manewr skrętu w lewo na drodze w celu zawrócenia lub skrętu w lewo lub w prawo z drogi w celu jej opuszczenia. Skrętu z drogi, czyli manewru w stosunku do drogi, a nie stron świata, co znów nie ma związku z kręceniem kierownicą, można bowiem opuścić drogę skręcając z niej bez kręcenia kierownicą. Chłopski rozum podpowiada "Nie kręcisz - nie skręcisz", a "babska logika" podpowiada, że jak facet głupi to by go opuścić nie trzeba nawet kręcić!

 2. szkolakrakowska

  szkolakrakowska   18 września 2017, 18:02

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  KIBIC Ja uważam, że idiotyzmem jest mieszania ze sobą określeń KIERUNEK z KIERUNKIEM JAZDY. Na jakiej podstawie? Uważasz, że KIERUNEK JAZDY to nie jest KIERUNEK w jakim jedzie pojazd? KIBICJadący drogą która zmienia swój KIERUNEK względem stron świata, tak jak ona zmienia też swój KIERUNEK Zgadza się, zmienia KIERUNEK swojej jazdy, czyli KIERUNEK JAZDY. KIBIC[/authorChłopski rozum jest dobry w zagrodzie, ale nie przy próbach właściwego rozumienia prawa. Lepszy chłopski rozum, niż babska logika (brak logiki) i wymysły.

 3. KIBIC

  KIBIC   18 września 2017, 11:24

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  szkolakrakowskaTwierdzenie, że na zakręcie pojazd nie zmienia kierunku jazdy, to jedno z najgłupszych jakie slyszałem w środowisku instruktorów nauki jazdy. Nie wiem wskąd wziął się ten idiotyzm. To naturalne, że skoro droga za zakręcie zmienia kierunek swojego przebiegu to jadący po niej pojazd zmienia kierunek jazdy. Ja uważam, że idiotyzmem jest mieszania ze sobą określeń KIERUNEK z KIERUNKIEM JAZDY. Jadący drogą która zmienia swój KIERUNEK względem stron świata, tak jak ona zmienia też swój KIERUNEK, ale do czasu zamiaru jej opuszczenia lub zawrócenia na niej NIE ZMIENIA KIERUNKU JAZDY i niczego nie musi sygnalizować, ani opuszczać prawego pasa jezdni zarówno przed, na i poza skrzyżowaniem (art. 1.10 prd), o którym nie ma ani jednego słowa w art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Taka bzdurna interpretacja poza "kierunkiem" i "kierunkiem jazdy" przytrafiła się ekspertom przy "skrzyżowaniu" w rozumieniu zasad ruchu, czyli ustawy Prawo o ruchu drogowym, i "skrzyżowaniu" dróg publicznych w rozumieniu ustawy o drogach publicznych, będącym budowlą drogową. Chłopski rozum jest dobry w zagrodzie, ale nie przy próbach właściwego rozumienia prawa.

 4. Leszek Drugi

  Leszek Drugi   17 września 2017, 09:48

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Chodzi tutaj o spójnik "i" który np. wg. prof. Stefańskiego implikuje obowiązek zachowania sz.o. od tego, czy ustępujemy pierwszeństwa. Oczywiście jest to błąd profesora i myślę, że na dzień dzisiejszy przyznałby mi rację. Łatwo to uzasadnić, bo nie jestem wielbłądem.

 5. Leszek Drugi

  Leszek Drugi   17 września 2017, 09:45

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  cz. 2 wpisu: Wiadomo bowiem, że statystycznie manewr zawracania jest rzadszy niż skręcanie w lewo. Trzeba trochę wyobraźni i zdrowego rozsądku, by wiedzieć i przewidzieć jak może odebrać mój lewy kierunkowskaz osoba: czy będę skręcał w lewo czy też kontynuuję zawracanie. Podobnie ma się rzecz z "problemem" zachowanie sz. o. przy wjeżdżaniu na skrzyżowanie drogą z pierwszeństwem bez zamiaru zmiany kierunku jazdy lub wykonania innych czynności, które obligują do przyjęcia sz.o.

 6. Leszek Drugi

  Leszek Drugi   17 września 2017, 09:45

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Szanowni..., majstrowanie przy tym przepisie jest zupełnie zbędne z powodów, dla których nie majstrujemy przy 1000 innych ustaw. Do rzeczy. Takie "problemy" rozwiązuje się na gruncie interpretacji prawnej i mimo iż w Polsce nie ma systemu precedensu, to sądy potrafią czerpać z wypracowanej doktryny w przedmiocie, który wygląda statycznie (nic się nie zmieniło od 20 lat) w kwestii pierwszeństwa na skrzyżowaniach "równorzędnych". W dodatku, jeżeli przyczyną podnoszonych przez p. Sztala zmian ma być wyrugowanie "problemu" zawracania na rondach oznaczonych samym C-12 czy też na skrzyżowaniach z drogą z drogą podporządkowaną, to zabieg ten naprawdę nie ma sensu, bo można się odwołać do przepisów o zawracaniu i o używaniu kierunkowskazów.

 7. KIBIC

  KIBIC   16 września 2017, 18:09

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Robert ProkopiukKIBIC KIERUNEK JAZDY jest zgodny z przebiegiem drogi, a dokładnie jej JEZDNI. Dyspozycja T-18 twierdzi chyba co innego.W poprzednim rozporządzeniu tabliczka, wtedy H-8, wskazywała zmianę przebiegu drogi lub kierunku ruchu, teraz T-18, wskazuje nieoczekiwaną zmianę kierunku ruchu o przebiegu wskazanym na tabliczce. Nie ma mowy o zaskakującej zmianie kierunku jazdy, gdyż cały czas kierujący nie opuszcza jezdni drogi po której się porusza. Na dobrą sprawę nie byłoby błędem nazwanie tabliczki jako wskazującej nieoczekiwaną zmianę kierunku przebiegu drogi (jezdni) lub pasa ruchu.

 8. kolo

  kolo   16 września 2017, 17:57

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Taki ekspert a nie dopilnuje żeby fotka pasowała do artykułu - skoro mowa o "łamanym" to ta fotka jest bzdurą.. Autoryzacji nie było??

 9. Robert Prokopiuk

  Robert Prokopiuk   16 września 2017, 07:16

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  szkolakrakowska Po pierwsze to nie są synonimy, gdyż ruch jest pojęciem szerszym niż jazda. Jaza jest rodzajem ruchu..A ruch jest rodzajem jazdy. Tu jest mowa o kierunku ruchu i o kierunku jazdy. Gdyby tak było uznane w akcie prawnym po twojemu to przy T-18 lub na zakrętach używałbyś kierunkowskazu.. Bo jakie to znaczenie miałoby,że ruch jest pojęciem szerszym, a konkretnie kierunek ruchu. Problemem jest,że nie masz większego pojęcia bazując na swoim udowym "bo widać"

 10. szkolakrakowska

  szkolakrakowska   15 września 2017, 22:40

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Robert ProkopiukszkolakrakowskaGdyby pojęcia "kierunek ruchu / kierunek jazdy" znaczyły coś innego niż powszechnie przyjęte znaczenia - czyli kierunek w jakim coś się porusza lub jedzie pojazd - to zostałoby to odpowiednio zdefiniowane w ustawie. Nie ma specjalistycznych definicji tych pojęć, więc nie wymyślajmy czegoś czego nie ma.F-10 na wprost i T-18.Tyle twojego filozofowania. Zakaz stosowania synonimów w jezyku prawnym . Prokopiuk weź sie nie ośmieszaj, bo nawet pies z kulawą nogą nie zapisze się na kurs do tej twojej pseudo nauki jazdy. Chlciaż biorąc pod uwagę twoją opinię to i tak już nie masz klientów. Po pierwsze to nie są synonimy, gdyż ruch jest pojęciem szerszym niż jazda. Jaza jest rodzajem ruchu. To raz, dwa - twoje bzdury i bezsilność nazwania przez ciebie pojęć, których znaczenia nie rozumiesz kompromituje cię w środowisku.

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.