Zdanie Sądu w sprawie rond

Data publikacji: 9 grudnia 2016, 12:59 Data aktualizacji: 9 grudnia 2016, 22:06
Zdanie Sądu w sprawie rond
96
fot. Grupa IMAGE/archiwum

Co, kiedy i jak sygnalizować na rondzie - czy po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, wreszcie nie będzie wątpliwości? A może pojawią się nowe?

Sprawa dotyczy egzaminu, którego wynik został unieważniony przez Marszałka. Podważono bowiem ocenę wykonania manewru kandydata, który wjeżdżał na rondo. Egzaminator uznał ten manewr jako równoważny z wykonaniem zadania "zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo". Stwierdził, że podczas wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, trzeba włączyć lewy kierunkowskaz, a prawy podczas zjeżdżania z niego - informuje Rzeczpospolita.

Marszałek Województwa zauważył, że nie znajduje to potwierdzenia w przepisach, w których nie ma definicji pojęcia "rondo", a co za tym idzie, należy traktować je jak zwykłe skrzyżowanie, na które wjeżdżając nie trzeba sygnalizować zmiany kierunku jazdy.

Egzaminator odwołał się od decyzji Marszałka do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Bezskutecznie. SKO wskazało na przepisy dotyczące znaków drogowych, w tym m.in. umiejscowienia znaku C-12 "ruch okrężny" oraz zestawiania go ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Taki zestaw znaków zobowiązuje bowiem kierujących wjeżdżających na "rondo" do ustąpienia pierwszeństwa tym, którzy już się na nim znajdują, a że ruch odbywa się w kierunku wskazanym na znaku C-12, to nie ma zmiany kierunku jazdy, a więc nie ma czego sygnalizować.

Sprawa trafiła więc do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że podczas wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie można sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem (nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na rondo wiąże się z koniecznością zmiany pasa ruchu, jeśli rondo posiada więcej niż jeden pas).

WSA wyjaśnił, że nie istnieją przepisy, które nakazywałyby kierującym sygnalizowanie manewru "wjazdu na skrzyżowanie", a za takie właśnie - zwykłe skrzyżowanie - WSA uznaje rondo, dodając, że sygnalizować należy zjazd ze skrzyżowania, wtedy bowiem następuje zmiana kierunku ruchu. Zdaniem sądu, stosowanie lewego kierunkowskazu podczas wjazdu na rondo może wskazywać, że kierujący chce jechać w lewo, czyli pojechać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. "Potwierdzenie tej tezy można znaleźć w opisie znaku drogowego C-12. - Zgodnie z § 36 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393) znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Zatem przy wjeździe na takie skrzyżowanie kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu. Zmiana kierunku ruchu następuje dopiero przy opuszczaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym" – czytamy w uzasadnieniu wyroku, który jest nieprawomocny.

_____
Dziękujemy naszym czujnym i spostrzegawczym Czytelnikom
za wychwycenie i zasygnalizowanie pomyłki, która wkradła się do powyższego tekstu.
Przepraszamy!
redakcja L-instruktora

Komentarze

  1. Zielony

    Zielony   2 stycznia 2017, 14:59

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Pojawiają się komentarze, że kierunek ruchu i kierunek jazdy to dwie różne rzeczy. Czy mógłby mi ktoś wysłać link gdzie by było wyjaśnione o co chodzi? Jaka jest różnica i jak to wynika z przepisów? Z góry dziękuję!

  2. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   2 stycznia 2017, 09:41

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Fajnie sobie wyrywać ust 1 bez oglądania się na 2. To i wychodzą takie cuda.W 1 jest opis w drugim nazwa właściwa. Nie napisali kierunku ruchu. Dalej...F-10 przy rondach turbinowych..przy twej zadziwiającej logice przez małe l ten znak jest sprzeczny z C-12..skoro tak sobie zamiennie ustawodawca stosuje.Nie zapomnij sygnalizować przy T-18. Wskaż te przepisy, gdzie jest to stosowane zamiennie i wskaż jednocześnie w Art 22.5 gdzie jest mowa o kierunku ruchu.

  3. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   1 stycznia 2017, 23:06

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Poważnie ? 2. Znaki, o których mowa w ust. 1, obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy. Fajnie tak sie wyrywa z kontekstu ? Na zakręcie kierunek ruchu zmienia się niewątpliwie, czy zmienia się kierunek jazdy ? To sygnalizuj jazdę po zakręcie...Art 22.5 nie rozróżnia czy zmiana jest wymuszona torem jazdy czy nie jest. Jeśli zmieniasz to sygnalizuj. Dlatego typy twego pokroju budzą jedynie salwy śmiechu. Zero logiki.

  4. kopan

    kopan   1 stycznia 2017, 20:07

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    szkolakrakowskaRobert ProkopiukA ... Oczywiście, bo kierunek ruchu w przypadku pojazdu to kierunek jazdy. ......... Furmanie Prokopiuk czego tu nie rozumiesz? F-10 pokazuje w jakim kierunku możesz jechać z danego pasa ruchu, a T-18 informuje w tym przypadku o niewielkiej zmianie kierunku spowodowanej niewielką zmianą przebiegu pasów ruchu. ..... Sygnalizuje się ZAMIAR zmiany kierunku (ruchu/jazdy). W niektórych aktach prawnych mowa o sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku ruchu w innych kierunku jazdy. Nie ma to znaczenia. Słusznie i na temat. zmiana kierunku jazdy jest tożsama ze zmianą kierunku ruchu. Dobitnie to widać w: § 35. 1. Znaki: 1) C-1 "nakaz jazdy w prawo przed znakiem", ..--..-- zobowiązują kierującego do ruchu w kierunku zgodnym ze strzałkami. Niestety prokopiuk się powołuje na ten paragraf ale zmiany kierunku ruchu nie widzi. Jest uczulony za kierunek ruchu !!!!!!

  5. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   31 grudnia 2016, 15:06

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    szkolakrakowska Oczywiście, bo kierunek ruchu w przypadku pojazdu to kierunek jazdy. Poważnie ? No to jak z tym F-10 i T-18 ? I co to znaczy niewielka zmiana ? Kpisz ? Jest zmiana kierunku RUCHU, czyli według twojego punktu widzenia zmiana kierunku jazdy..a to masz sygnalizować na podstawie Art 22.5..no to jak w końcu ? Nie ma,że niewielka czy wielka..jest zmiana czy jej nie ma ? Proponuję ci się zapoznać co dokładnie oznacza F-10 bo ściemniasz, aby obronić swój debilny punkt widzenia. Co jest napisane ? Kierunki JAZDY przez skrzyżowanie, a nie w jakim kierunku mogę jechać. Tu się właśnie wykładasz..na swojej swobodnej interpretacji manipulując treścią przepisu. I sygnalizuje się zamiar zmiany kierunku JAZDY ( Art 22.5) a nie jazdy/ruchu jak to sobie wymyślasz. I wskaż te akty obowiązujące w Polsce, gdzie jest napisane o obowiązku sygnalizacji zmiany kierunku ruchu. Czekam trollu.

  6. szkolakrakowska

    szkolakrakowska   31 grudnia 2016, 12:33

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Robert ProkopiukA czy kierunek jazdy jest kierunkiem ruchu zawsze i wszędzie ? Oczywiście, bo kierunek ruchu w przypadku pojazdu to kierunek jazdy. Przypominam ci o F-10 na wprost i T-18 zastosowane przy przejeździe przez to samo skrzyżowanie. Grójecka / Korotyńskiego Warszawa. Popatrz i zacznij myśleć. Furmanie Prokopiuk czego tu nie rozumiesz? F-10 pokazuje w jakim kierunku możesz jechać z danego pasa ruchu, a T-18 informuje w tym przypadku o niewielkiej zmianie kierunku spowodowanej niewielką zmianą przebiegu pasów ruchu. Zmiany kierunku ruchu nie sygnalizuje się. W Art 22.5 jest o kierunku JAZDY. czy to nie może się przebić ??? Współczuję. Sygnalizuje się ZAMIAR zmiany kierunku (ruchu/jazdy). W niektórych aktach prawnych mowa o sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku ruchu w innych kierunku jazdy. Nie ma to znaczenia.

  7. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   30 grudnia 2016, 23:53

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    A czy kierunek jazdy jest kierunkiem ruchu zawsze i wszędzie ? Przypominam ci o F-10 na wprost i T-18 zastosowane przy przejeździe przez to samo skrzyżowanie. Grójecka / Korotyńskiego Warszawa. Popatrz i zacznij myśleć. Zmiany kierunku ruchu nie sygnalizuje się. W Art 22.5 jest o kierunku JAZDY. czy to nie może się przebić ??? Współczuję.

  8. szkolakrakowska

    szkolakrakowska   30 grudnia 2016, 23:46

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Robert Prokopiuk Widzę również o kierunku ruchu.O kierunku też. Ale kierunku jazdy już nie. A co to jest kierunek ruchu pojazdu?

  9. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   30 grudnia 2016, 23:25

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    kopan Gościu przecięcie się torów jazdy pojazdów występuje tam gdzie występuje, na pewno nie jet to cała powierzchnia skrzyżowania, przecięcie się torów jazdy występuje na części powierzchni powstałej z przecięcia, połączenia lub rozwidlenia jezdni dochodzących do skrzyżowania.Ale nie jest to również jedno miejsce jak raczyłeś napisać. To bzdura. Tak samo na SoRO też występuje na na części powierzchni skrzyżowania. A obwiednia to powierzchnia skrzyżowania. W paragrafie 36 napisali, że ku twej rozpaczy jest to skrzyżowanie, a nie droga jednokierunkowa. Czytaj w końcu ze zrozumieniem.

  10. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   30 grudnia 2016, 23:22

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    szkolakrakowskaRobert ProkopiukCzytam i nie widzę nic o kierunku jazdy. A o kierunku widzisz?Jazdy ? Widzę również w o kierunku ruchu.O kierunku też. Ale kierunku jazdy już nie. Tak jak np przy F-10 czy przy C-2 lub C-5...ciekawe dlaczego ?

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.