20 lat MORD Kraków

Data publikacji: 26 września 2018, 13:02
Autor: Jolanta Michasiewicz
20 lat MORD Kraków
17
fot. J. Michasiewicz

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie ma 20 lat. Z tej okazji odbyła się uroczystość z okazji rocznicy powołania placówki, wydarzeniem towarzyszącym była niezwykle interesująca konferencja pn. „Problemy i wyzwania dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce”.

Na zaproszenie dyrektora Marka Dworaka do Krakowa przybyli goście z całego kraju oraz regionu, ale przede wszystkim byli i obecni pracownicy MORD w Krakowie. Wiele mówiono o bezpieczeństwie ruchu drogowego, przywoływano statystyki, wskazywano na niezbędne rozwiązania, wskazywano na kierunki dalszych działań. Stanowiącą integralny punkt uroczystości konferencję zatytułowano „Problemy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce – zadania do realizacji”.

Konferencja stanowiła niezwykle ważny i interesujący element programu Jubileuszu, jednak szczególnie ważnym momentem wydarzenia było uhonorowanie ludzi, którzy pracowali i pracują na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uroczystą ceremonię wręczenia odznaczeń państwowych i honorowych długoletnim pracownikom MORD w Krakowie, swoją obecnością zaszczycił wicewojewoda Józef Gawron. Decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali: Irena Dębiec, Małgorzata Gutowicz, Tadeusz Kiermasza, Maria Popowicz, Beata Starowicz oraz Wojciech Tarchalski. Decyzją ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w uznaniu zasług zawodowych, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Transportu Rzeczypospolitej Polskiej” wyróżniony został Henryk Adles oraz Andrzej Glazor.

Honorowe wyróżnienia - statuetki 20. lecia MORD w Krakowie - otrzymały osoby szczególnie zasłużone w działaniach na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z okazji Jubileuszu MORD w Krakowie dyrektor Marek Dworak przyjął gratulacje, podziękowania i życzenia.

Działalność Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wpływa bezpośrednio na prawidłowy rozwój cywilizacyjny naszego kraju, który w dużej mierze opiera się na motoryzacji. Kształtowanie prawidłowych postaw wobec potencjalnych zagrożeń wynikających z jej rozwoju, to obok kształcenia i weryfikowania umiejętności nowych kierowców, jeden z podstawowych obowiązków spoczywających na instytucjach odpowiedzialnych za poziom wiedzy o zasadach ruchu drogowego - powiedziano podczas obchodów Jubileuszu.

Dyrektor M. Dworak podkreślił zaangażowanie i rolę mediów w pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. - Marek Dworak, jak nikt potrafi jednoczyć, zbierać i gromadzić wokół siebie ludzi, którzy chcą poprawiać, którzy chcą walczyć o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego - podkreślano.

Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury, sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik dziękował za dokonania w ramach Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD, dziękował za bardzo merytoryczną i otwartą współpracę, za wspieranie działań KR BRD i życzył kolejnych lat powodzenia w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. (jm)

Fotogaleria z wydarzenia, dostępna na łamach Tygodnika Prawo Drogowe@News (kliknij TUTAJ).

Komentarze

 1. Cyryl

  Cyryl   5 października 2018, 19:40

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Balthier...Pytanie tylko czy pytałeś ile kosztuje te podstawienie auta? I z tym systemem wspomagania ruszania chyba chodziło o system HAC (Hill Assist Control) czyli system wspomagający ruszanie na wzniesieniu... przecież to Ty "walczysz" z systemem egzaminowania, jeżeli we wszystkim tak wyręczasz się innymi, to faktycznie wychodzi Ci za darmo, nawet na telefonach oszczędzisz. przed napisaniem warto by sprawdzić swoje informacje, a nie najpierw pisać. co do pojazdów KIA nie chodziło o system HAC, ale ten, który w momencie puszczania sprzęgła automatycznie zwiększa obroty silnika.

 2. Balthier

  Balthier   5 października 2018, 18:03

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Podziwiam dociekliwość. Tak to prawda, użycie słowa "chyba" nie było przypadkowe. Widać coś tam przeoczyłem/coś się zmieniło. Pytanie tylko czy pytałeś ile kosztuje te podstawienie auta? I z tym systemem wspomagania ruszania chyba chodziło o system HAC (Hill Assist Control) czyli system wspomagający ruszanie na wzniesieniu. Pytanie tylko gdzie jest dzisiejszy standard, czyli czujniki parkowania?

 3. Cyryl

  Cyryl   5 października 2018, 14:29

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  dobrze, że napisałeś chyba, bo sprawdziłem na ile to chyba jest chyba. zadzwoniłem do paru OSK w Elblągu: Corrida (502 ******), Elita (500 ******), Zebra (784 ******) i Najki (519 ******). otóż część z nich (dwie pierwsze, w trzeciej dziewczyna zaczyna pracę, więc nie potrafiła mi udzielić informacji) podstawiały pojazdy na egzamin, natomiast gdy w WORD Elbląg wycofano Fiaty i wprowadzono KIA posiadające układ wspomagania ruszania, zainteresowanie zdawaniem na pojeździe szkolonym spadło na tyle, że nie opłaca się uzbrajać (rejestrator) pojazdu egzaminacyjnego. z tym, że w pierwszym OSK jak zadeklarowała pani można rejestrator z pojazdu kat. B automat, przełożyć do pojazdu kat. B i już sprawa załatwiona. więc to co piszesz nie do końca jest prawdą, to takie duże chyba. ciekawy jestem o jakim systemie egzaminów opowiadasz Niemcom?
  ______________
  post moderowany

 4. Balthier

  Balthier   5 października 2018, 13:20

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Kolega widać nie czyta do końca ze zrozumieniem. Ja doskonale wiem, że istnieje możliwość zdawania na autach OSK, ale w obecnej formie ośrodkom szkolenia się to nie opłaca przez różne względy. Między innymi przez długie czasy oczekiwania pod WORD na swoją kolej. U mnie w Elblągu nie oferuje tej usługi chyba żaden OSK z tego co wiem. Ja chciałbym upowszechnienia zdawania na autach OSK i bez floty aut WORD'owskich. Tak jak to jest w Niemczech. Obecnie jestem w Niemczech i jak opowiadam Niemcom o systemie egzaminów w Polsce to łapią się za głowy.

 5. Cyryl

  Cyryl   5 października 2018, 09:55

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  no niby tak, ale jeżeli wymusisz, nie będziesz potrafił zaparkować, to w jaki sposób finansowanie WORD-u wpłynie na wynik egzaminu? o zdawanie na pojazdach OSK nie ma co walczyć, bo to już jest. natomiast Twoja propozycja zasiadania samemu w komisji oceniającej pracę egzaminatorów jest co najmniej zabawna. pierwsze trzeba oceniać fachowość, drugie sposób oceny no i etykę. jak na razie ani fachowości, nie znając aktów prawnych jakie obowiązują na egzaminie, sposobu oceniania - patrz wyżej, nie jesteś w stanie ocenić. nie wiem jak długo prowadzisz swoją krucjatę, ale czy w tym czasie zapoznałeś się dogłębnie z rozporządzeniem w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania? jeżeli walczysz o zdawanie na pojazdach OSK, to znaczy, że nigdy jej nie miałeś w ręku. więc najpierw zdobądź trochę wiedzy w tym o czym piszesz.

 6. Balthier

  Balthier   5 października 2018, 09:26

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Wystarczy, że uświadamiam posłów o problemie i oni się tym zajmują. Osobiście nie potrzebuję rozgłosu. Oczywiście nie zawsze wszystko idzie po myśli. Życzyłbym sobie aby zmiany zaszły dawno temu, niestety trzeba czekać bo na pstryknięcie to działa światło w domu. A co zmieni finansowanie? Bardzo dużo. Nie będzie parcia na "wyrabianie finansowej normy". A co do reszty zmian to są wiadome. Walka o powszechne zdawanie na autach OSK, likwidacja bezsensownego placu manewrowego dla kat B. Komisja wyłapująca egzaminatorów którzy swoim zachowaniem podwyższają stres zdających (tzn. chamskich). Skrócenie czasu oczekiwania na egzamin pod WORD'ami. To wszystko da się zrobić.

 7. Cyryl

  Cyryl   5 października 2018, 06:10

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  1. na wspomnianym forum są różne działy i wspomniane fotki były w dziale "Luźna gadka" dodatkowo na "Forum chat" (jest tam sporo spraw różnych nie tematycznych) i nie nawiązywała do żadnego tematu merytorycznego. 2. wracając jednak do tematu: w jaki sposób widzisz zmianę systemu egzaminacyjnego oprócz zmiany finansowania WORD-ów, przy której sposób egzaminowania i osoby egzaminujące będą takie same? 3. jakie realne zmiany? z tego co ostatnio pisałeś - "już nie długo" zmiany drastyczne, mające wstrząsnąć WORD-ami i po których my mieliśmy drżeć, miały nastąpić w październiku, ale 2017. możesz więc wymienić jakiekolwiek rzeczywiste efekty swojej działalności? 4. rozumiem, że to co robisz jest ważne, ale tylko dla Ciebie, bo podejrzewam, że o Tobie nie wie żaden dyrektor WORD- u, którego Twoje zmiany mają dotyczyć, ani egzaminator, ani też szkolący (oprócz tych co zaglądają na te fora), a na pewno żadna z tych osób nie odczuła tych "realnych" zmian w swojej pracy.

 8. Balthier

  Balthier   4 października 2018, 21:36

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Mając prawo odbić piłeczkę powiem, że równie dobrze można się zastanowić czy wklejanie zdjęć z zawodów piłki plażowej na portalu o ruchu drogowym ma jakiś sens i czy ktoś chce to oglądać. A walka o zmiany w systemie nie wynika z zemsty tylko z czystej potrzeby zakończenia tej patologii. Obecny system jest nastawiony na oblewanie zdających a nie na czyste sprawdzanie ich umiejętności. I moje działania przynoszą realny efekt. Już niedługo nastąpi zmiana finansowania i to bardzo dużo znaczy, i walka o dalsze zmiany dalej będzie.

 9. Cyryl

  Cyryl   4 października 2018, 16:31

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  jeżeli się coś mówi lub pisze, to warto się zastanowić czy: mamy coś sensownego do powiedzenia i jeżeli nawet mamy, czy ktoś chce tego słuchać. możesz za darmo czytać ludziom swoją poezję, ale czy ona jest warta słuchania, albo powiedzmy Pana Tadeusza, co jest słuszne, ale czy podczas meczu piłkarskiego ma to sens? zmiany w systemie egzaminowania przydałyby się, ale czy Twoje postępowanie ma charakter odwetowy (za niezdany egzamin), czy ma kierowcom nie mającym wystarczających umiejętności ułatwić zdawanie, czy też ma rzeczywiście coś zmienić, bo zmiana sposobu finansowania WORD-ów to byłaby kosmetyczną, samego systemu nie zmieni, a pomysłu na faktyczne udoskonalenie tego systemu nie widzę. z tego co można zaobserwować prowadzisz prywatną wojnę z WORD-ami i egzaminatorami, więc trudno aby Ci ktoś za to płacił. może idź w kierunku kabaretu, tam prędzej za to dostaniesz kasę.

 10. Balthier

  Balthier   3 października 2018, 19:14

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Proszę nie najeżdżać tak na Leszka. Tak jak Leszek Drugi dzieli się bezpłatnie swymi poglądami, tak i ja walczę o zmiany w systemie egzaminacyjnym (dla innych bo ja mam już to za sobą) za przysłowiowe "Bóg zapłać". Jednak są jeszcze osoby poświęcające bezpłatnie swój cenny czas ku dobru ogółu. A to się ceni.

 • 1 (current)
 • 2

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.