Chodzi o dbałość o wizerunek zawodu

/ /

Chodzi o dbałość o wizerunek zawodu

Data publikacji: 16 stycznia 2019, 17:24
Autor: Jolanta Michasiewicz
Chodzi o dbałość o wizerunek zawodu
8
fot. J. Michasiewicz /archiwum

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała w dniu wczorajszym, iż resort przygotował projekt ustawy o zawodzie ratownika i o samorządzie zawodowym. Aktualnie projekt jest w konsultacjach wewnątrzresortowych. Kolejny etap to oczywiście konsultacje publiczne.

Ratownicy medyczni od dawna (nawet więcej niż 12. lat) oczekują na powołanie ich samorządu zawodowego, aktualny projekt to m.in. efekt porozumienia z ministrem zdrowia. – Prace trwają przy współpracy z tym środowiskiem, bardzo aktywnie na bieżąco współpracujemy – informowała J. Szczurek-Żelazko. I precyzowała: – Projekt ujmuje w normy prawne wykonywanie zawodu, gwarantuje odpowiedni nadzór nad kształceniem ratowników medycznych, gwarantuje należytą pieczę nad wykonywaniem zawodu.

Samorząd ma prowadzić rejestr ratowników medycznych czynnych zawodowo, wydawać prawa wykonywania zawodu i być wyposażony w kompetencje pozbawiania tego prawa, ma określać ścieżkę rozwoju wykonujących ten trudny zawód. Powstanie na wzór samorządów takich grup zawodowych jak: lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych czy fizjoterapeutów. Minister podsumowała: – Regulacja była długo wyczekiwana przez środowisko i mam nadzieję, że niebawem zostanie przedstawiana i przyjęta przez stronę rządową.

Na pytanie dziennika „Rzeczpospolita” - Po co ratownikom samorząd? Ratownik stołecznego pogotowia odpowiedział: – Potrzebny jest do obrony praw ratownika. Teraz nikt za nami nie stanie w razie kłopotów, nikt nas nie broni, bo nikt nie reprezentuje interesów naszej grupy zawodowej. A przez to nikt się z nami nie liczy. – Chodzi o to, żeby dbać o wizerunek własnego zawodu, mieć przedstawiciela całej grupy, wydawać prawa do wykonywania zawodu, prowadzić rejestr ratowników, wiedzieć, którzy są czynni zawodowo – mówił Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Czy ten projekt ma szansę? Szansa, aby ten projekt trafił na ścieżkę legislacyjną jest bowiem resort – dotychczas przeciwny – jak widać zmienił zdanie. Niestety jak informowano w przywołanym dzienniku (cytat): – Nieoficjalnie mówi się, że nawet jeśli resort się na to zgodzi, będzie musiał pokonać opór samorządów lekarzy i pielęgniarek, które niechętnie patrzą na zwiększanie autonomii innych grup zawodowych. (jm)

Komentarze

  1. Cyryl

    Cyryl   19 stycznia 2019, 18:10

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Balthier...Nie wiedziałem, że jesteś kobietą... przy spotkaniach tylko proszę nie całować po rękach.

  2. Balthier

    Balthier   19 stycznia 2019, 02:37

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Cyryl.Przeczytałam o propozycji zmian... Nie wiedziałem, że jesteś kobietą. A co do zasługi to ode mnie po prostu wyszła inicjatywa i namawianie posłów do działania. Resztę zrobili oni bo sam niewiele bym zdziałał. Poza tym sławy nie potrzebuję bo ma ona też swoje minusy. A co do samego egzaminu to zmiany też będą debatowane. Cierpliwości.

  3. Cyryl

    Cyryl   18 stycznia 2019, 13:57

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    BalthierNie lubię się chwalić, ale jest w tym dużo mojej zasługi... Przeczytałam o propozycji zmian, jednak zmiana finansowania nie zmieni kryteriów oceny, bo tu trzeba byłoby zmienić rozporządzenie w sprawie egzaminowania. We wspomnianym artykule nie ma nic o Twoim udziale. Co za karygodne niedopatrzenie.

  4. Pod rozwagę

    Pod rozwagę   18 stycznia 2019, 12:57

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Instruktor chyba ... od zbyt dawna. "mafie eksmundurowe, instruktorsko - egzaminatorskie nie działały przez całe dziesięciolecia .a u nas owszem." Żenujące, obraźliwe określenie nie mieszczące się w relacjach normalnej wymiany poglądów. Wniosek forumowicza - nic nie robić " czekać na zmianę pokolenia". Taki błyskotliwy wniosek. Nic nie róbmy, będzie lepiej " bo można łatwo strzała dostać". Pan " instruktor od dawna" prowadzi zajęcia dydaktyczne na kursie kandydatów na kierowców ?

  5. Instruktor od dawna

    Instruktor od dawna   18 stycznia 2019, 11:34

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    W polskich warunkach te jazdy rodzicielskie to będzie dramat i niewypał.Dlaczego? Bo w Polsce rodzice sami nie potrafią jeździć i nie stosują przepisów. Bo w Polsce wciąż porusza się po drogach potężna ilość osób ,które kupiły kiedyś prawko. One mają uczyć???Wolne żarty. W innych krajach zgodzę się jest to sens ale tam mafie eksmundurowe, instruktorsko - egzaminatorskie nie działały przez całe dziesięciolecia .a u nas owszem.To dziki wschód i chyba jeszcze jedno pokolenie musi odejść by szansa zmian się pojawiła.Więc nie porównujmy się akurat w tym temacie.Kto niby ma uczyć? Ci rodzice co sami na S-2 nie zatrzymują się? Którzy reguły prawej strony nie ogarnęli do dziś???Wjedź kolego w jakąkolwiek strefę skrzyżowań równorzędnych i zobacz co się dzieje. Można łatwo strzała dostać albo stoisz i czekasz aż "kierowca" się domyśli ,że to on ma pierwszeństwo.Nie ma też u nas wychowania komunikacyjnego w systemie edukacji.Jest religia. Więc pusty śmiech mnie ogarnia na takie dyrdymały ,że zmiana finansowania WORD czy tez "jazdy rodzicielskie" coś zmienią. Otóż nic nie zmienią!

  6. Warto poczytać

    Warto poczytać   17 stycznia 2019, 19:48

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Balthier to też dla Ciebie. https://wiadomosci.wp.pl/posel-pis-jan-mosinski-antysemita-sa-na-to-dowody-ale-polityk-zaprzecza-6135690150520961a Trudno to zrozumieć. Pozostaje ubolewać.

  7. Balthier

    Balthier   17 stycznia 2019, 00:57

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Nie lubię się chwalić, ale jest w tym dużo mojej zasługi z moich korespondencji z posłami wyższego szczebla. Gdy tylko sprawa przycichła zacząłem pisać znowu i... ministerstwo przygotowało projekt zmian. On już jest!! I propozycja zmian trafi do sejmu prawdopodobnie jeszcze w tym roku. A wprowadzenie przewiduje się w 2020r. Chciałbym szczególnie mocno podziękować posłowi Mosińskiemu.

  8. Balthier

    Balthier   17 stycznia 2019, 00:45

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Portal opanowały głównie informacje o samorządzie instruktorów, zmianach dyrektorów WORD'ów. Ale jakoś ucieka informacja, że niedługo nastąpi zmiana w podległości i finansowaniu WORD'ów co jest ogromnie dobrą wiadomością dla przyszłych kierowców. Także jest w planie wprowadzenie tzw. jazd rodzicielskich istniejących w innych cywilizowanych krajach. Mam nadzieję, że wprowadzą te zmiany jak najszybciej.