Komunikat Komitetu Redakcyjnego

/ /

Komunikat Komitetu Redakcyjnego

Data publikacji: 26 lipca 2019, 16:30
Komunikat Komitetu Redakcyjnego
8
fot. L-instruktor

W dniu dzisiejszym w Warszawie, Przemysłowy Instytut Motoryzacji - Sieć Badawcza Łukasiewicz gościł członków Komitetu Redakcyjnego Projektu Ustawy o Samorządzie Zawodowym Instruktorów i Egzaminatorów, przedstawicieli Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, Polskiego Klastra Edukacyjnego oraz redakcji Tygodnika PRAWO DROGOWE@NEWS. Przybyłych powitał dr hab. inż. Witold Luty, dyrektor Instytutu.

Było to posiedzenie inauguracyjne Komitetu Redakcyjnego. Funkcję przewodniczącego powierzono Tomaszowi Matuszewskiemu, sekretarzami zostali: Marek Górny, Stanisław Paterek, Adam Próchnicki oraz Mariusz Sztal, który przyjął także funkcję Rzecznika Prasowego Komitetu Redakcyjnego. Powołano zespół d/s opracowania regulaminów samorządu w składzie: Tomasz Barnaś, Michał Bartczak, Maciej Kulka, Szczepan Łagoda, Wacław Ochota, Dagmara Romanowicz, Dariusz Szczepański, Zbigniew Uszczyński. Uzgodniono precyzyjny harmonogram prac, w którym zaplanowano:

26.7-31.8 - konsultacje projektu ustawy w środowiskach instruktorów i egzaminatorów,

1.9-10.9 - podsumowanie konsultacji, redakcja zgłoszonych wniosków w tekście projektu ustawy,

10.9 - posiedzenie Komitetu Redakcyjnego – dyskusja projektu ustawy po konsultacjach społecznych,

17.9-18.10 - konsultacje projektu ustawy wśród organizacji branżowych i eksperckich,

23.10 - posiedzenie Komitetu Redakcyjnego - podsumowanie konsultacji eksperckich,

13.11 - konferencję Komitetu Redakcyjnego z udziałem Rady Konsultacyjnej. Przyjęcie projektu ustawy i rekomendowanie władzom centralnym.

Niezwykle interesująca była część merytoryczna, w której przedmiotem dyskusji uczyniono projekt ustawy o samorządzie zawodowym instruktorów i egzaminatorów. Zgłoszono szeroki katalog szczególnie ważnych, często trudnych kwestii. Dyskusja rozpoczęła etap środowiskowych konsultacji projektu. 

* * *

Komunikat Komitetu Redakcyjnego projektu ustawy o samorządzie zawodowym instruktorów i egzaminatorów z dnia 26 lipca 2019 r.

1. W dniu 26 lipca 2019 roku w posiedzeniu uczestniczyło 25 członków Komitetu Redakcyjnego, 5 członków było nieobecnych.

2. Komitet ukonstytuował się. Przewodniczącym został Tomasz Matuszewski, a sekretarzami: Marek Górny, Stanisław Paterek, Adam Próchnicki, Mariusz Sztal - z funkcją rzecznika Komitetu Redakcyjnego. Ustalono, że sprawy administracyjne Komitetu prowadzić będzie biuro Polskiego Klastra Edukacyjnego.

3. Przyjęto harmonogram prac, który zostaje podany do wiadomości publicznej [kliknij TUTAJ aby pobrać].

4. Komitet zaakceptował wstępny projekt ustawy i przekazuje go do wiadomości publicznej wszystkim zainteresowanym instruktorom i egzaminatorom w celu konsultacji.

5. Członkowie Komitetu apelują do instruktorów i egzaminatorów o zgłaszanie uwag i postulatów do jednego z członków Komitetu Redakcyjnego, w terminie do 31 sierpnia 2019 roku.

6. Powołano zespół d/s opracowania regulaminów samorządu w składzie: Tomasz Barnaś, Michał Bartczak, Maciej Kulka, Szczepan Łagoda, Wacław Ochota, Dagmara Romanowicz, Dariusz Szczepański, Zbigniew Uszczyński.

7. Komitet Redakcyjny pracuje pro publico bono.

8. Kontakt z członkami Komitetu Redakcyjnego:

Kliknięcie w nazwisko, przekieruje do programu pocztowego

1. Tomasz Barnaś, Kraków
2. Michał Bartczak, Poznań
3. Krzysztof Cuprjak, Chełmża
4. Piotr Drapa, Katowice
5. Jakub Dymowski, Warszawa
6. Monika Folwarczny, Jastrzębie Zdrój
7. Krzysztof Gietek, Pisz
8. Marek Górny, Kraków
9. Krzysztof Klejna, Gostynin
10. Eugeniusz Kubiś, Zielona Góra
11. Maciej Kulka, Lublin
12. Sara Kurlit, Kraków
13. Piotr Leńczowski, Kraków
14. Szczepan Łagoda, Białystok
15. Tomasz Matuszewski, Warszawa
16. Mariusz Markowski, Wejherowo
17. Sławomir Moszczyński, Łomianki
18. Wacław Ochota, Jarosław
19. Kazimierz Opoka, Nowy Sącz
20. Stanisław Paterek, Koźmin Wlkp.
21. Adam Próchnicki, Siedlce
22. Dagmara Romanowicz, Gdańsk
23. Jakub Szatkowski, Warszawa
24. Dariusz Szczepański, Szczecin
25. Mariusz Sztal, Warszawa
26. Zbigniew Uszczyński, Wałbrzych
27. Jerzy Wasilewski, Wołów
28. Piotr Wojciechowski, Gdańsk
29. Adam Żuchowicz, Świnoujście
30. Paweł Żuraw,  Świdnica

Aby pobrać projekt ustawy, kliknij TUTAJ

Aby pobrać założenia Samorządu Zawodowego Instruktorów i Egzaminatorów, kliknij TUTAJ

Komitet Redakcyjny został powołany przez Zarząd Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym. (Uchwała)

Komentarze

 1. Heniutek

  Heniutek   30 lipca 2019, 20:43

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Cyrylpo pierwsze stwierdzenie, że ja w swoich wypowiedziach napisałem iż osoba zdająca umiejąca jeździć zdaje zawsze za pierwszym razem jest kłamstwem. jeżeli mam słabą pamięć to przepraszam, ale proszę zacytować taką moją wypowiedź. po drugie - nie wiem skąd wzięło się to 70%, jeżeli oparłeś to na jakiś danych, to podaj źródło. po trzecie jak już pisałem ten samorząd nic nie zmieni i co więcej nie zamierza zmieniać w kierunku poprawy szkolenia. bo jeżeli dzisiaj w Polsce jest X instruktorów i egzaminatorów zaspokajających rynek, to po wprowadzeniu samorządu będzie ich tyle samo i co więcej będą to te same osoby, ale za dodatkową weryfikację uprawnień trzeba będzie zapłacić. natomiast co do dopuszczania do egzaminu, to jest indywidualna sprawa instruktora. często w tym samym OSK jedni dopuszczają ludzi nieprzygotowanych, a inni nie.Widzę Cyryl, że dojrzewasz, że zaczynasz zdawać sobie sprawę czemu i komu ma to służyć.

 2. Paweł

  Paweł   30 lipca 2019, 07:50

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Witam. Wymóg dla przyszłego instruktora posiadania doświadczenia zawodowego kierowcy jest warunkiem wręcz fundamentalnym. Przy wyższych kategoriach powinien być poświadczony urzędowo przez np; ZUS . Po tych wszystkich reformach nie wyobrażam sobie nowego instruktora bez spełnienia tego wymogu. Tak samo nie wyobrażam sobie że na uniwersytetach medycznych zajęcia z kardiochirurgi prowadzi chirurg który nie wykonał żadnej operacji. Oczywiście zaraz pojawią się głosy kolekcjonerów tytułów instruktorów ABCDET od 30-40 lat w zawodzie ale ja pamiętam Was z zajęć jak na kat B połowe kursu spędzałem na placu samemu bo wy byliście w domu albo odbywały się jazdy na mieście. Pamiętam jak dziś instruktarz " jak lusterko w polonezie będzie równo z słubkiem skręcaj cały w prawo" Na kat C pamiętam to samo plus instruktarz typu " te tyczki są specjalnie ustawione jak latarnie na placu egzaminacyjnym - jak będziesz równo z tyczką latarnią skręcaj cały w prawo "

 3. Cyryl

  Cyryl   29 lipca 2019, 14:57

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  chodzi o to, że twórcy tego tworu chcą wprowadzić urzędowy nakaz weryfikacji uprawnień, oczywiście płatny im. dodatkowo trzeba będzie płacić miesięczną składkę na utrzymanie administracji centralnej i oddziałów terenowych. czyli szkolić i egzaminować będą ci instruktorzy i egzaminatorzy co dzisiaj, czyli na tym samym poziomie, ale będzie więcej administracji, którą trzeba będzie wykarmić.

 4. Zezowaty

  Zezowaty   29 lipca 2019, 13:35

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Cyrylpo pierwsze stwierdzenie, że ja w swoich wypowiedziach napisałem iż osoba zdająca umiejąca jeździć zdaje zawsze za pierwszym razem jest kłamstwem. jeżeli mam słabą pamięć to przepraszam, ale proszę zacytować taką moją wypowiedź. po drugie - nie wiem skąd wzięło się to 70%, jeżeli oparłeś to na jakiś danych, to podaj źródło. po trzecie jak już pisałem ten samorząd nic nie zmieni i co więcej nie zamierza zmieniać w kierunku poprawy szkolenia. bo jeżeli dzisiaj w Polsce jest X instruktorów i egzaminatorów zaspokajających rynek, to po wprowadzeniu samorządu będzie ich tyle samo i co więcej będą to te same osoby, ale za dodatkową weryfikację uprawnień trzeba będzie zapłacić. natomiast co do dopuszczania do egzaminu, to jest indywidualna sprawa instruktora. często w tym samym OSK jedni dopuszczają ludzi nieprzygotowanych, a inni nie. Nie - Rozdział 4 Artykuł 37 projektu Ustawy o samorządach zawodowych ...

 5. Krasnoludek

  Krasnoludek   28 lipca 2019, 17:17

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Pnie Balthir rzucasz procentami na lewo i prawo, jak już to robisz to podaj żródło z którego zacytowałeś publikowane w art. dane chyba że dotyczą Pana Ośrodka to też napisz a tak stajesz się nie wiarygodny bajarzem

 6. Kuba

  Kuba   28 lipca 2019, 14:23

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  1. Czy będzie można wykonywać "fuche" instruktora i zawód egzaminatora na prawo.jazdy nie wpłacając 200zł na rzecz Samorządu Zawodowego? 2. Chciałbym prowadzić moja działalność poza SZIiE, czy będzie to możliwe?

 7. Cyryl

  Cyryl   27 lipca 2019, 21:00

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  po pierwsze stwierdzenie, że ja w swoich wypowiedziach napisałem iż osoba zdająca umiejąca jeździć zdaje zawsze za pierwszym razem jest kłamstwem. jeżeli mam słabą pamięć to przepraszam, ale proszę zacytować taką moją wypowiedź. po drugie - nie wiem skąd wzięło się to 70%, jeżeli oparłeś to na jakiś danych, to podaj źródło. po trzecie jak już pisałem ten samorząd nic nie zmieni i co więcej nie zamierza zmieniać w kierunku poprawy szkolenia. bo jeżeli dzisiaj w Polsce jest X instruktorów i egzaminatorów zaspokajających rynek, to po wprowadzeniu samorządu będzie ich tyle samo i co więcej będą to te same osoby, ale za dodatkową weryfikację uprawnień trzeba będzie zapłacić. natomiast co do dopuszczania do egzaminu, to jest indywidualna sprawa instruktora. często w tym samym OSK jedni dopuszczają ludzi nieprzygotowanych, a inni nie.

 8. Balthier

  Balthier   27 lipca 2019, 20:26

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Pytanie: Czy Samorząd zawodowy instruktorów i egzaminatorów będzie czynił starania aby zaświadczenia na koniec kursu OSK były wydawane osobom naprawdę umiejącymi jeździć? Bo na dzień dzisiejszy to wychodzi na to, że 70% OSK'ów wydaje zaświadczenia osobom nieumiejącym jeździć. Przecież 70% to jednak mówi samo za siebie i pod dywan tego faktu się nie schowa. I z tym muszą już na pewno zgodzić się kolega Cyryl i Szerszon bo sami mówią, że potrafiący jeździć zdaje za pierwszym a egzamin jest OK.

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.