Który pas zajmować?

Data publikacji: 14 lipca 2016, 12:48
Który pas zajmować?
93
Ilustracja przygotowana w redakcji /zdjęcie: Google Earth

Na naszą redakcyjną skrzynkę trafił list od Czytelnika z prośbą o interpretację przepisów. Sprawa dotyczy wyboru pasa po dokonaniu skrętu. Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Czytelnik zwrócił się do L-instruktora z prośbą o interpretację. Wiadomość w całości przekazaliśmy do analizy ekspertom. Zanim jednak opublikujemy ich wypowiedź, prosimy o zdanie Ciebie. Oto treść listu od Czytelnika:

Witam,
Mam pytanie dotyczące zajmowania pasów po skręcie/zmianie kierunku w prawo lub lewo.
Jeśli wyjeżdzamy z drogi o dwóch pasach, i po skręcie mamy do wyboru trzy, to jak wg przepsiów należy zajmować te pasy?
W załączniku różne typy skrzyżowań, proszę o interpretację.
Pozdrawiam
(imię i nazwisko znane redakcji)

Aby dobrze zilustrować zapytanie przygotowaliśmy obrazek, dzięki materiałom dostępnym na Google Earth. Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie warszawskich ulic: Szwedzkiej i Radzymińskiej. W lewo ze Szwedzkiej można skręcić z dwóch pasów, w Radzymińską, która ma trzy pasy.

Który pas na Radzymińskiej należy zająć skręcając z lewego pasa Szwedzkiej (białe strzałki)? A który ze środkowego (strzałki pomarańczowe)?

Czekamy na Twoją opinię! Spróbujmy to raz na zawsze ustalić :-)
Dobrze, jeśli uda Ci się odnaleźć podstawę prawną Twojej opinii. Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze

 1. Cyryl

  Cyryl   12 listopada 2016, 05:54

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  OBSERWATOREX...PONOSI MORALNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to, że podporządkowując się wymaganiom WORD przekazuje swoim podopiecznym zasady które mogą być przyczyną nieszczęścia na drodze... OK, wygrałeś z WORD i tak jak twierdzisz na sygnalizatorze S3e można zawracać i staje się tak, że każdy kursant - przyszły kierowca to wie i wie też, że "Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.", a tu problem, bo na większości skrzyżowań, w tym czasie zielone światło mają piesi na przejściu przez które ma przejechać zawracający. czy Ty bierzesz na siebie moralną odpowiedzialność za poszkodowanych w wyniku takiej sytuacji? czy swoją interpretacją prawa zwiększasz bezpieczeństwo, czy też stwarzasz zagrożenie? czy jest Ci to obojętne, byle postawić na swoim?

 2. OBSERWATOREX

  OBSERWATOREX   11 listopada 2016, 11:37

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  CyrylOBSERWATOREX...Uważałem jednak, że tu na forum, czyli miejscu do dyskusji, znajdę partnerów do walki z patologią i sprzecznym z prawem zwyczajem stosowanymi w WORD-ach. To sobie walcz, ale dlaczego w swoje wojenki chcesz wciągnąć akurat mnie? Jak napisałem uważam, że egzaminy na te kategorie jakie mnie (moich kursantów) dotyczą są przeprowadzane prawidłowo, więc po co ma prostować proste? Po pierwsze nie zmuszam cię jako instruktora do walki z WORD i nie chodzi o egzaminy a o OBOWIĄZUJĄCE PRAWO. Po drugie do niczego cie nie zmuszam i nie wcale NIE MUSISZ odpowiadać na moje posty. Wystarczy, że zastanowisz się dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze. Po trzecie nie twierdzę, że kierowcy po zdaniu egzaminu nie rozumieją zasad ruchu z powodu złego szkolenia w OSK skoro ich wiedzę weryfikuje WORD. Po czwarte każdy uczący zasad ruchu powinien mieć świadomość, że PONOSI MORALNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ za to, że podporządkowując się wymaganiom WORD przekazuje swoim podopiecznym zasady które mogą być przyczyną nieszczęścia na drodze. I po piąte. Można mieć to gdzieś wychodząc z założenia, że kursanci to i tak w przeważającej części tumany, lenie i głąby. Szerokości.

 3. Cyryl

  Cyryl   11 listopada 2016, 06:15

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  OBSERWATOREX...Uważałem jednak, że tu na forum, czyli miejscu do dyskusji, znajdę partnerów do walki z patologią i sprzecznym z prawem zwyczajem stosowanymi w WORD-ach. to sobie walcz, ale po dlaczego w swoje wojenki chcesz wciągnąć akurat mnie? jak napisałem uważam, że egzaminy na te kategorie jakie mnie (moich kursantów) dotyczą są przeprowadzane prawidłowo, więc po co ma prostować proste? równie dobrze mógłbyś mnie namawiać na walkę o prawa na przykład cewkarzy-uzwajaczy, ja nie mam poczucia żadnej misji. co więcej uważam, że największym problemem z jakim borykają się instruktorzy to jest jak nauczyć kogoś, kto nie chce włożyć w to żadnej swojej pracy. jak chcesz walczyć - rób to na własny rachunek, a nie próbuj na siłę wciągać innych.

 4. OBSERWATOREX

  OBSERWATOREX   11 listopada 2016, 01:09

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Robert ProkopiukOBSERWATOREX Nikomu nie powiedziałem, że jeśli ktoś nie podziela mojego punktu widzenia jest idiotą, zarozumialcem, człowiekiem który pozjadał wszystkie rozumy, co niestety zdarza się tobie obiektywny i kulturalny nauczycielu. Szukam uzasadnienia w przepisach, analizuję argumenty dlaczego jest tak jak jest i kiedy i kto jest za to odpowiedzialny. . Lżesz jak pies. Oczywiście,że popisałeś się cebulactwem, gdy zabrakło argumentów. Natomiast uzasadnienie w przepisach ??? Ty i przepisy ??? Artykuliki i wytyczne ??? Farsa. Dlaczego Prokopiuk wtrącasz się do rozmowy starszych i to w tak niegrzecznej formie? Nikt cię nie pytał o zdanie bo nie masz nic sensownego do powiedzenia. Znów dopadła cię mania prześladowcza i we wszystkich widzisz jednego wroga?

 5. Robert Prokopiuk

  Robert Prokopiuk   10 listopada 2016, 21:46

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  OBSERWATOREX Nikomu nie powiedziałem, że jeśli ktoś nie podziela mojego punktu widzenia jest idiotą, zarozumialcem, człowiekiem który pozjadał wszystkie rozumy, co niestety zdarza się tobie obiektywny i kulturalny nauczycielu. Szukam uzasadnienia w przepisach, analizuję argumenty dlaczego jest tak jak jest i kiedy i kto jest za to odpowiedzialny. . Lżesz jak pies. Oczywiście,że popisałeś się cebulactwem, gdy zabrakło argumentów. Natomiast uzasadnienie w przepisach ??? Ty i przepisy ??? Artykuliki i wytyczne ??? Farsa.

 6. OBSERWATOREX

  OBSERWATOREX   10 listopada 2016, 19:38

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Cyryl wiele wymagań egzaminatorów jest zbyt kurczowym trzymaniem się prawa, inne są wręcz (moim zdaniem) przeciw istocie PoRD, a inne sprzeczne z sobą, ale sam sposób egzaminowania przynajmniej we Wrocławiu (kat. C, C+E i D) jest według mnie prowadzona w miarę prawidłowo i egzaminowani polegają z powodu własnych błędów (rażących), czy to z powodu braku koncentracji, roztargnienia czy stresu. poza tym może niewielka ich (egzaminatorów) część pamięta czasy PRL (we Wrocławiu dwóch) i to jako uczniowie, czy studenci, więc moim zdaniem nie ma o co kruszyć kopii. a jeszcze nie słyszałem o przypadku oblania egzaminu z powodu braku wiedzy o definicji ronda. NIE PROWADZĘ tu dyskusji o oblewaniu z powodu nieznajomości obowiązującego prawa. ZAWSZE twierdzę i piszę to w komentarzach do filmików OSK, że do czasu zdania egzaminu 100% RACJĘ ma INSTRUKTOR gdyż on jedyny wie jaką wiedzą dysponuje EGZAMINATOR i czego wymaga. Rozumiem pozycję instruktora w tej układance i wiem, że nie ma w niej miejsca na dyskutowanie z egzaminatorem o prawie. Powiem więcej. Rozumiem też pozycję egzaminatora wobec dyrektora WORD. Uważałem jednak, że tu na forum, czyli miejscu do dyskusji, znajdę partnerów do walki z patologią i sprzecznym z prawem zwyczajem stosowanymi w WORD-ach.

 7. Cyryl

  Cyryl   10 listopada 2016, 16:02

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  nie wiem gdzie wyczytałeś w moich postach o nieomylności egzaminatorów (napisałem natomiast, czego mogłeś nie doczytać, że są takimi samymi ludźmi jak inni), jak również nikogo nie nazwałem tak jak próbujesz mi to przypisać. wiele wymagań egzaminatorów jest zbyt kurczowym trzymaniem się prawa, inne są wręcz (moim zdaniem) przeciw istocie PoRD, a inne sprzeczne z sobą, ale sam sposób egzaminowania przynajmniej we Wrocławiu (kat. C, C+E i D) jest według mnie prowadzona w miarę prawidłowo i egzaminowani polegają z powodu własnych błędów (rażących), czy to z powodu braku koncentracji, roztargnienia czy stresu. poza tym może niewielka ich (egzaminatorów) część pamięta czasy PRL (we Wrocławiu dwóch) i to jako uczniowie, czy studenci, więc moim zdaniem nie ma o co kruszyć kopii. a jeszcze nie słyszałem o przypadku oblania egzaminu z powodu braku wiedzy o definicji ronda.

 8. OBSERWATOREX

  OBSERWATOREX   10 listopada 2016, 12:26

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  CyrylOBSERWATOREX...W swej naiwności uważałem środowisko instruktorów za rozumiejących prawo speców zniewolonych przez niedouczonych... egzaminatorów... Podstawą rozwoju jest dopuszczenie do siebie myśli: "a może ktoś umie/wie więcej niż ja i mogę się czegoś nauczyć." Masz prawa uważać egzaminatorów za mądrzejszych i wszechwiedzących. Skoro takimi są to z jakiego powodu co WORD to inne rozumienie prawa. Skoro uczysz wg ich PRAKTYKI i ZWYCZAJU wg ciebie zgodnego z obowiązującym prawem to skąd się biorą niekończące się dyskusje o zasadach ruchu (art. 22 ustawy PoRD) na skrzyżowaniach na których droga zmienia swój kierunek, który pas zajmować po skręcie, co jest skrzyżowaniem w rozumieniu zasad ruchu itd? Po pierwsze przedstawiam swój punkt widzenia w oparciu o obowiązujące Polskę i w Polsce prawo dotyczące ZASAD RUCHU DROGOWEGO a nie wg mojego widzimisię lub ZWYCZAJU bez oparcia w obowiązującym prawie, który wprowadzili do PRAKTYKI wszechmocni urzędnicy z czasów PRL. Nikomu nie powiedziałem, że jeśli ktoś nie podziela mojego punktu widzenia jest idiotą, zarozumialcem, człowiekiem który pozjadał wszystkie rozumy, co niestety zdarza się tobie obiektywny i kulturalny nauczycielu. Szukam uzasadnienia w przepisach, analizuję argumenty dlaczego jest tak jak jest i kiedy i kto jest za to odpowiedzialny. Jestem dokładnie takiego samego zdania, że trzeba uczyć się od innych analizując to co głoszą bo być może mają rację a zwyczaj wcale nie jest prawem lecz patologią.

 9. Cyryl

  Cyryl   10 listopada 2016, 06:14

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  OBSERWATOREX...W swej naiwności uważałem środowisko instruktorów za rozumiejących prawo speców zniewolonych przez niedouczonych... egzaminatorów... wyobraź sobie, że instruktorzy są takimi samymi ludźmi jak inni, więc egzaminatorzy też. w swoim życiu tylko w jednej firmie spotkałem grono instruktorów, którzy wymieniają się doświadczeniami. przychodzi jeden do drugiego i mówi: "mam takiego gościa u którego nie umiem wyeliminować tego czy tamtego, weź go na godzinę i powiedz jak ty byś to zrobił." poza tym gronem i w innych firmach większość instruktorów uważa siebie za najlepszego, a to przekłada się na brak chęci do doskonalenia. popatrz na siebie, jeżeli już dziś uważasz, że pozjadałeś wszystkie rozumy to czy jesteś gotowy na przyjmowanie nowych rzeczy? za 5, 10 ,15 lat będziesz bazował na tej swojej dzisiejszej wiedzy. podstawą rozwoju jest dopuszczenie do siebie myśli: "a może ktoś umie/wie więcej niż ja i mogę się czegoś nauczyć."

 10. OBSERWATOREX

  OBSERWATOREX   9 listopada 2016, 17:55

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  CyrylRobert ProkopiukBa ! Pod innymi nickami występuje jako egzaminator. A Ty tu z instruktorem wyjeżdżasz...toć to obraza majestatu. właśnie mnie zastanawia dlaczego nie ma obowiązkowego wypełniania profilu z możliwością weryfikacji, bo faktycznie wygląda mi to na klasyczne trollowanie. Trollowanie? Chyba nie rozumiesz tego co piszesz. Syn starego Prokopiuka uważa każdego kto ma inne zdanie niż on, coś tak jak ty Cyryl, za jednego wroga. W swej naiwności uważałem środowisko instruktorów za rozumiejących prawo speców zniewolonych przez niedouczonych, bezczelnych i zarozumiałych bo wykształconych egzaminatorów. Okazuje się, że łatwiej jest zarabiać kasę bez zawracania sobie głowy obowiązującym prawem. Wystarczy przyjęte na wiarę prawo powielaczowe WORD. Gratuluję i nie dziwię się, że rzecznikiem instruktorów jest facet rodem z WORD.

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.