Który pas zajmować?

Data publikacji: 14 lipca 2016, 12:48
Który pas zajmować?
169
Ilustracja przygotowana w redakcji /zdjęcie: Google Earth

Na naszą redakcyjną skrzynkę trafił list od Czytelnika z prośbą o interpretację przepisów. Sprawa dotyczy wyboru pasa po dokonaniu skrętu. Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Czytelnik zwrócił się do L-instruktora z prośbą o interpretację. Wiadomość w całości przekazaliśmy do analizy ekspertom. Zanim jednak opublikujemy ich wypowiedź, prosimy o zdanie Ciebie. Oto treść listu od Czytelnika:

Witam,
Mam pytanie dotyczące zajmowania pasów po skręcie/zmianie kierunku w prawo lub lewo.
Jeśli wyjeżdzamy z drogi o dwóch pasach, i po skręcie mamy do wyboru trzy, to jak wg przepsiów należy zajmować te pasy?
W załączniku różne typy skrzyżowań, proszę o interpretację.
Pozdrawiam
(imię i nazwisko znane redakcji)

Aby dobrze zilustrować zapytanie przygotowaliśmy obrazek, dzięki materiałom dostępnym na Google Earth. Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie warszawskich ulic: Szwedzkiej i Radzymińskiej. W lewo ze Szwedzkiej można skręcić z dwóch pasów, w Radzymińską, która ma trzy pasy.

Który pas na Radzymińskiej należy zająć skręcając z lewego pasa Szwedzkiej (białe strzałki)? A który ze środkowego (strzałki pomarańczowe)?

Czekamy na Twoją opinię! Spróbujmy to raz na zawsze ustalić :-)
Dobrze, jeśli uda Ci się odnaleźć podstawę prawną Twojej opinii. Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze

  1. ZNIESMACZONY

    ZNIESMACZONY   8 lipca 2019, 09:48

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    OSK HavranekKierujący pojazdem nie ma obowiązku wyboru konkretnego pasa ruchu po zmianie kierunku jazdy. Przepisy zabraniają wykonywania manewrów, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego np omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu. Natomiast zajęcie prawego pasa ruchu nie jest niebezpieczne, dlatego nie jest zabronione. W poniższym przypadku stworzyłem zagrożenie? czy był sens zajmowania lewego pasa skoro z prawego nikt nie skręcał? https://www.youtube.com/watch?v=RAaRWKMAtbI Stworzyłeś, bo nie sygnalizując zamiaru zmiany pasa ruchu ten pas zmieniłeś. Są dwa pasy do skręcania, to jak wyznaczyłbyś tory jazdy skręcających na skrzyżowaniu, gdybyś musiał wyznaczyć je liniami prowadzącymi? Czy bezpiecznym i dopuszczalnym było by ich wzajemne przecięcie się lub połączenie na skrzyżowaniu? Czy ktokolwiek wyznaczy linie prowadzące z dwóch pasów ruchu na jeden za skrzyżowaniem? Czy wjeżdżając na skrzyżowanie lewym pasem ruchu, widząc włączony lewy kierunkowskaz u jadącego po twojej prawej stronie obok ciebie, odbierzesz to jako sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu na lewy, czy jako zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo? Każdy manewr musi być sygnalizowany osobno zawczasu i wyraźnie. Czy to, że nie widzisz nikogo w okolicy pozwala przekraczać linię ciągłą lub przekroczyć prędkość, BO NIE STWARZASZ ZAGROŻENIA? Nie tobie o tym decydować, bo obowiązuje cię jazda zgodna z przepisami. Bezpiecznie i zgodnie z przepisami jedziesz swoim pasem ruchu z lewego na lewy, a z pasa obok, na pas obok. Chcąc zakończyć manewr bliżej prawej strony jezdni, powinieneś zająć prawy pas z pokazanych na filmie dwóch pasów do skręcania w lewo. Będzie bezpiecznie, nikomu nie zajedziesz drogi i na dodatek nie wykonujesz zbędnej i niebezpiecznej podwójnej zmiany pasa ruchu.

  2. Sulf

    Sulf   7 lipca 2019, 17:32

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    OSK Havranek Dobrze, że dołączył Pan te filmy, które demonstrują prawidłowe zajęcie pasa ruchu, niezależnie od wybranego wcześniej. Potwierdził to Pan moimi poprzednimi komentarzami. Oczywistym jest to, że gdyby inny pojazd ustawił się na pasie obok, a my zrobili byśmy to co Pan - trzeba było by ustąpić jemu pierwszeństwa wynikającego z Art. 22 ust. 4. Przypomnę tylko, że nie oznacza to, że trzeba czekać aż ten pojazd przejedzie, można zmienić pas ruchu na wiele sposobów, byle nie naruszyć przepisu wynikającego z Art. 2 PRD dotyczącego ustąpienia pierwszeństwa - czyli nie zmusić kierującego pojazdem do jednego z 3 zachowań opisanych w tej definicji.

  3. OSK Havranek

    OSK Havranek   7 lipca 2019, 11:48

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Cyryl ... we Wrocławiu podczas egzaminu nie wolno wpuszczać pojazdów wyjeżdżających z posesji, czy z dróg podporządkowanych stojąc w korku. uzasadnienie: jeżeli udzielasz pierwszeństwa, to zmieniasz zasady, a czy jesteś uprawniony do kierowania ruchem - NIE We Wrocławiu są inne przepisy ruchu drogowego oraz kultura niż w pozostałych miastach? Przecież to nie jest zmiana zasad, nie jest to kierowanie ruchem. Czy egzaminator, który stosuje takie zasady na egzaminie, siedząc za kierownicą również nikogo nie wpuszcza? Natomiast jak inny kierowca umożliwia włączenie się do ruchu to nie korzysta z tej uprzejmości? Czyli osoba egzaminowana również nie może skorzystać z uprzejmości innego kierowcy, ponieważ nie jest on uprawniony do kierowania ruchem?

  4. OSK Havranek

    OSK Havranek   7 lipca 2019, 11:20

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    OBSERWATOREX...to proszę wskazać, gdzie w ustawie Prawo o ruchu drogowym jest mowa o zajmowaniu dowolnego pasa ruchu po wykonaniu skrętu w prawo lub w lewo. Niestety nie ma takiego zapisu w żadnym z obowiązujących aktów normatywnych. Dokładnie nie ma takiego zapisu oraz nie ma przepisu zabraniającego. Co nie jest zabronione jest dozwolone.

  5. OSK Havranek

    OSK Havranek   7 lipca 2019, 11:09

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Jedynym argumentem osób, które twierdzą, że nie można w ten sposób pojechać jest zmiana pasa ruchu na prawy z lewym kierunkowskazem. Tylko proszę wskazać, w którym momencie zmieniam pas ruchu. 1 .https://www.youtube.com/watch?v=6bavtXyh-Gk - czy w tym przypadku następuje zmiana pasa ruchu? 2. https://www.youtube.com/watch?v=RAaRWKMAtbI - czy w tym przypadku następuje zmiana pasa ruchu? Można byłoby się przyczepić gdyby skręt w lewo był wykonany w ten sposób. Jednak jeżeli nikt nie skręca z prawego pasa ruchu manewr jest wykonany w 100 % bezpiecznie. 3. https://www.youtube.com/watch?v=lNDzccXYUoo

  6. OSK Havranek

    OSK Havranek   7 lipca 2019, 11:08

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Kierujący pojazdem nie ma obowiązku wyboru konkretnego pasa ruchu po zmianie kierunku jazdy. Przepisy zabraniają wykonywania manewrów, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego np omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu. Natomiast zajęcie prawego pasa ruchu nie jest niebezpieczne, dlatego nie jest zabronione. W poniższym przypadku stworzyłem zagrożenie? czy był sens zajmowania lewego pasa skoro z prawego nikt nie skręcał? https://www.youtube.com/watch?v=RAaRWKMAtbI

  7. OSK Havranek

    OSK Havranek   7 lipca 2019, 00:56

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Eksperci już się wypowiedzieli? Pytam, ponieważ jakaś cisza nastała :)

  8. ABCDE

    ABCDE   6 lipca 2019, 22:45

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    oki Panie i Panowie - czytam z uwagą Wasze wpisy i mam pytanie - z czego wynika "obowiązek" używania prawego kierunkowskazu przy opuszczaniu tzw. ronda? swoje zdanie mam i się z nim zgadzam ale chętnie - w kontekście tego co przeczytałem - poznam Wasze

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.