Motorniczy a punkty karne

Data publikacji: 25 lutego 2019, 12:08
Motorniczy a punkty karne
7
fot. Grupa IMAGE /archiwum

Czy motorniczy może otrzymać punkty karne, jeśli dopuści się naruszenia przepisów? Takie pytanie padło od Czytelnika na Forum L-instruktora. Wyjaśniamy, powołując się na przepisy ustawy o kierujących pojazdami.

Treść oryginalnego posta:

Witam, czy ktoś z obecnych tu wie, czy dla motorniczych tramwaju są też punkty karne tak jak dla kierowców?
nick: Tramino, 24 lutego 2019, 00:15

LINK do posta na Forum

Odpowiedź na tak postawione pytanie odnajdujemy w treści Art. 98, ust. 1 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

Art. 98.
1. Kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która kierując pojazdem popełniła naruszenie przepisów ruchu drogowego stwierdzone mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, otrzymuje punkty odpowiadające temu naruszeniu z dniem uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.

Zatem TAK, jeśli motorniczy tramwaju złamie przepisy drogowe i zostanie za to ukarany mandatem, wyrokiem lub orzeczeniem, otrzyma punkty karne. Motorniczy jest więc traktowany w takiej sytuacji przez przepisy zupełnie tak samo, jak kierowca (osoba uprawniona do kierowania pojazdem silnikowym lub motorowerem).

Komentarze

  1. Leszek Drugi

    Leszek Drugi   6 marca 2019, 08:47

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    benZwracam uwagę, że przywołany art. 98 na dzisiaj nie obowiązuje! a ściślej mówiąc nie stosuje się tego przepisu - co wynika z art. 14 ust.1 ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw(Dz. U z 2918 r poz. 957)Długo musiałeś czekać na moderację posta, więc byłem pierwszy. A tak w ogóle jak ten czas szybko leci... 2918 r. U-lala.

  2. Leszek Drugi

    Leszek Drugi   6 marca 2019, 08:45

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    TraminoTo jak to jest na mandacie nie ma w CEPiK-u są? Jestem do torowiska przywiązana nie usunę się z tramwajem a kierująca wystarczyło żeby usunęła się choć o 1 cmNa formularzu chyba jest rubryka, ile pkt karnych, co nie zmienia postaci rzeczy, że w przypadku braku takiej informacji i tak zostaną one przypisane do ewidencji naruszeń. Musiałabyś wykoleić tramwaj a to nie takie łatwe, w dodatku niebezpieczne. Trzeba stać, włączyć stoper, poinformować dyżurnego o stratach w rozkładzie jazdy. Przedsiębiorstwo będzie wiedziało, w jakim trybie żądać odszkodowania od zawalidrogi.

  3. Tramino

    Tramino   4 marca 2019, 12:15

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Jestem motorniczą Ukarano mnie mandatem Art 86/1 (złożyłam lusterko) bez uszkodzeń Nie czułam winy Kierująca stojąc przy tramwaju na długość lusterka 20 cm musiała sobie zdawać sprawę że ruszając mogę ją zahaczyć była za moimi plecami zaniechała ostrzeżenia mnie sygnałem dźwiękowym mogła opuścić szybę złożyć lusterko monitoring ukazał miała na to czas 220 zł i nie wpisano mi punktów karnych na mandacie w CEPiK są wpisane To jak to jest na mandacie nie ma w CEPiK-u są? Jestem do torowiska przywiązana nie usunę się z tramwajem a kierująca wystarczyło żeby usunęła się choć o 1 cm w bok i do kolizji nie doszłoby To wyolbrzymione zdarzenie miało miejsce 21 lutego tego roku 2019 To niesprawiedliwe Niestety mandat już zapłaciłam Nie chciałam iść do sądu bo bałam się że utracę uprawnienia instruktora nauki jazdy nie poradzę sobie z "wiatrakami" Czy zaniechanie działania dla uniknięcia kolizji już nie istnieje i współwina też nie?

  4. Leszek Drugi

    Leszek Drugi   2 marca 2019, 17:54

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Cyrylwedług niego motorniczy dostają punkty karneotrzymują punkty według przepisów prawnych, a nie według mniemania kogokolwiek. Cóż więc... wystarczy powtórzyć za Mazurem "w nauce nie ma autorytetów, są tylko twierdzenia i dowody" :-)).

  5. Cyryl

    Cyryl   2 marca 2019, 06:53

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    w naszej firmie jest instruktor kat. B jest jednocześnie motorniczym i instruktorem szkolącym przyszłych motorniczych. według niego motorniczy dostają punkty karne.

  6. Leszek Drugi

    Leszek Drugi   27 lutego 2019, 18:24

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Choć odpowiedź na pytanie Czytelnika została udzielona poprawnie (jako: "TAK"), to podstawa prawna, jaką Redakcja uzasadniła odpowiedź, jest BŁĘDNA. Powołano się bowiem na przepis art. 98 ustawy o kierujących pojazdami, który obowiązuje, ale jeszcze nie ma mocy prawnej (nie można go stosować). //Proszę zgłębić różnicę między obowiązywaniem aktu prawnego a mocą jego obowiązywania//. Nabierze tej mocy w momencie wdrożenia "rozwiązań technicznych" związanych z pełną funkcjonalnością systemu informatycznego CEPiK, co nastąpi w 3 miesiącu po ogłoszeniu przez ministra (właściwego ds. informatyzacji) terminu wdrożenia nowych rozwiązań (popularnie: przepisy związane z okresem próbnym). Podstawą prawną do karania motorniczego punktami karnymi jest do tego czasu art. 130 ust 3a ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Należy zauważyć, że w rozporządzeniu (taryfikator punktów karnych mowa "tylko" o kierowcach), ale podany przepis każe traktować motorniczego jak kierowcę.

  7. ben

    ben   26 lutego 2019, 11:15

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Zwracam uwagę, że przywołany art. 98 na dzisiaj nie obowiązuje! a ściślej mówiąc nie stosuje się tego przepisu - co wynika z art. 14 ust.1 ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw(Dz. U z 2918 r poz. 957)