"Nie" dla palenia w aucie

Data publikacji: 28 listopada 2017, 11:29
"Nie" dla palenia w aucie
8
fot. L-instruktor

To już praktycznie pewne. Pod koniec przyszłego roku w Belgii zacznie obowiązywać zakaz palenia w samochodzie podczas przewożenia dzieci. Czy wiesz, że podobny zakaz obowiązuje w Polsce? Zobacz jak dokładnie brzmi i kogo dotyczy.

W Belgii

Belgijski parlament jeszcze pracuje nad doprecyzowaniem niektórych kwestii. Przedmiotem dyskusji pozostaje jeszcze wiek, poniżej którego pasażer będzie traktowany jako dziecko (16 czy 18 lat). Zgoda jest co do jednego, kara za złamanie zakazu ma wynosić 150 euro (ponad 630 zł).

Na świecie

Od pewnego czasu podobny zakaz obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Za jego złamanie, czyli palenie papierosów w aucie podczas, gdy jadą w nim dzieci, można otrzymać mandat w wysokości 50 funtów (ponad 235 zł), niezależnie od tego czy jest się pasażerem, czy kierującym. Takie same zakazy obowiązują też w Australii i we Francji.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
Art. 63, pkt 5.

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

A w Polsce?

W naszym kraju obowiązuje nie tylko zakaz palenia, ale też jedzenia, podczas gdy kierujący autobusem lub osobową taksówką nie jedzie sam. Mówi o tym art. 63 Ustawy PoRD. Jeśli kierujący wiezie pasażera w pojeździe (i to niekoniecznie dziecko), to nie może palić ani jeść podczas jazdy. Z zakazu zwolniony jest kierujący pojazdem ciężarowym, jeśli jego pasażer jest w kabinie i samochodem osobowym. Teoretycznie wolno palić też jadąc na motocyklu. Ale czy znasz kogoś, kto próbował? :-)

Palenie w "elce"

To nie jest z oczywistych względów wskazane. Zmuszanie kursanta do przebywania w zadymionym samochodzie nie należy do dobrych pomysłów i nie świadczy dobrze o OSK i o samym i instruktorze. Nawet, jeśli palenie podczas lekcji odbywa się za obopólną zgodą nauczyciela i ucznia, to trzeba pamiętać o tych, którzy mają swoje lekcje umówione na później. A jaka jest Twoja opinia? Palisz w samochodzie? Zostaw swój głos w ankiecie i podziel się opinią w komentarzu.

Sonda

Czy palisz tytoń w samochodzie?
Wyślij

Komentarze

  1. kolo

    kolo   12 grudnia 2017, 12:05

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Balthier@kolo- A TY PRZESTAŃ mi smrodzić i mnie truć swoim autem! Cwaniak z bańką w nosie! Papieroski Ci przeszkadzają, ale sam jak siejesz smród spalin i masowe trucie innych już nie? Smród Twoich spalin przeszkadza też wielu ludziom. Faktycznie, jak napisał jeden z poprzedników - palenie rozpuszcza mózg.. Ty masz to szczęście, że go nie masz więc nie ma czego rozpuścić.. Z mojego auta na pewno mniej szkodliwych związków wylatuje rurą niż jest w dymie twojej zasranej fajki. Podaj (za tępym forum - wskaż! - chyba ci coś mowi?) zalety palenia śmierdzieli? Słuchamy wszyscy - pachnie, daje poczucie dorosłości, pomaga w utrzymaniu gładkiej cery, smakuje jak ... Przestań sie ośmieszac, bo gdzie sie nie zajrzy to się w necie skarżysz, że zapłaciłes mandat za nie przestrzeganie prawa.. A jak widac nikt niestety cie nie żałuje..

  2. Balthier

    Balthier   5 grudnia 2017, 14:50

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    @kolo- A TY PRZESTAŃ mi smrodzić i mnie truć swoim autem! Cwaniak z bańką w nosie! Papieroski Ci przeszkadzają, ale sam jak siejesz smród spalin i masowe trucie innych już nie? Smród Twoich spalin przeszkadza też wielu ludziom.

  3. Cyryl

    Cyryl   2 grudnia 2017, 05:31

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    dziwi mnie to trochę, bo ten zakaz ma obowiązywać, gdy w pojeździe będzie się znajdowała osoba do lat 18 (jeżeli ustawodawca określi taką granicę wiekową, jest też propozycja 16 lat), a jak to ma się do tego gdy na przerwie przed szkołą średnią wychodzi pół szkoły (lub więcej) na fajkę? a może tak obronić starszych, przed paleniem nieletnich? np. zakaz palenia w samochodzie, gdy znajdują się tam osoby ponad 18 (może być 20, 30, 40 czy jak tam sobie ustalą) lat?

  4. w.sz

    w.sz   1 grudnia 2017, 15:45

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Coś bardzo niedobrego dzieję się w Naszym środowisku jeśli trzeba specjalnych kodeksowych zapisów aby wymusić kulturalne zachowanie! No ale skoro nie matura lecz chęć szczera....... ps. Zastanawiam się kto jeśli nie szkoła i rodzice ma tego wszystkiego uczyć?

  5. kolo

    kolo   1 grudnia 2017, 13:22

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    BalthierPrawo dotyczące palenia tytoniu należy zmienić. (...)Prawo w Polsce jest chore i do wymiany. Chory/uzależniony to jesteś ty, bo palisz śmierdzące świństwo i jeszcze mówisz, ze nikomu nie przeszkadza. Otóż przeszkadza..wielu ludziom przeszkadza - alergikom, normalnym, dbajacym o swój image itd. Jesli ci prawo w naszym kraju wadzi, to granice są otwarte, jedź tam gdzie jest "lepsze" czyli pozwala dymić, narkotyzowac się, zabijać czy gwałcić.. Droga wolna koleś.. "jaka jest Twoja opinia?" - jaka może być? Całkowity zakaz palenia, zbliżania się do Lki z papierosem a nawet 10 minut "przewietrzania" przed wejściem do auta.. Ja nie mam zamiaru wąchać smrodu.. Przy okazji lekcja kultury - dopóki śmierdzisz, nie podchodź do innych ludzi..to nie trudne..

  6. nick

    nick   30 listopada 2017, 18:17

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    jak widać po treści posta palenie jednak szkodzi :)

  7. o.

    o.   29 listopada 2017, 14:09

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Podczas jazdy powinien być bezwzględny zakaz palenia, picia, jedzenia, rozmów telefonicznych, słuchania radia ograniczającego słyszalność dźwięków z zewnątrz. Auto to nie knajpa czy dyskoteka. Wszystkie inne czynności niż skupienie się na prowadzeniu auta, przyczyniają się do wypadków.

  8. Balthier

    Balthier   28 listopada 2017, 15:29

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Prawo dotyczące palenia tytoniu należy zmienić. 3 miesiące temu dostałem od Straży Obywatelskiej mandat 100 zł za zapalenie papierosa 5 metrów od PUSTEGO przystanku autobusowego. A więc nikomu to nie przeszkadzało (oprócz Milicji Miejskiej). Prawo w Polsce jest chore i do wymiany.