O instruktorkach i egzaminatorkach mówi rzecznik T. Matuszewski

/ /

O instruktorkach i egzaminatorkach mówi rzecznik T. Matuszewski

Data publikacji: 28 lutego 2018, 11:22
Autor: Jolanta Michasiewicz (tygodnik@prawodrogowe.pl)
O instruktorkach i egzaminatorkach mówi rzecznik T. Matuszewski
12
Tomasz Matuszewski, Rzecznik Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy (fot. Jolanta Michasiewicz)

GUS w ubiegłym roku podsumował, iż coraz więcej kobiet podejmuje aktywności zawodowe. Mnie zainteresowały kobiety trafiające do trudnego i niebezpiecznego zawodu instruktora czy egzaminatora nauki jazdy. Będę rozmawiała z paniami pracujących w ośrodkach szkolenia i egzaminowania, prowadzącymi szkoły nauki jazdy, ale też z kierowcami zawodowymi, rajdowymi, policjantkami itd. Macie Je w swoim otoczeniu? Napiszcie do nas.

Na początek o kobietach kierowcach, instruktorkach i egzaminatorkach rozmawiam z Rzecznikiem Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy Tomaszem Matuszewskim.

Pytanie: Dzień dobry Panie Rzeczniku, ostatnio w Centrum Prasowym PAP odbyła się ciekawa dyskusja o kobietach w tzw. męskich zawodach. Postawiono tezę, że Polski coraz odważniej wchodzą w ten świat, co wynika z raportu „Kobiety w męskich zawodach” przedstawionego przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet. A ja, na łamach portalu L-INSTRUKTOR chciałabym porozmawiać o kobietach instruktorkach i egzaminatorkach. To tez kiedyś były wyłącznie męskie zawody. Czy pracując i obserwując środowisko szkoleniowców nauki jazdy można powiedzieć, że trafia tu coraz więcej kobiet? Może jakaś mała statystyka z Gostynina?

Odpowiedź: Rzeczywiście taki mamy klimat. Gdy w latach osiemdziesiątych rozpoczynałem pracę w moim rodzinnym Gostyninie jako wykładowca i instruktor nie było wśród nas żadnej koleżanki. Dziś na 50 instruktorów – 6 to kobiety.

Pytanie: Czyli wiemy, że zdecydowanie coraz więcej pracuje szkoląc kandydatów na kierowców i kierowców. To trudny zawód, więc z jakiego powodu zatrudniają się w nim?

Odpowiedź: Może po prostu faceci coraz mniej się sprawdzają w tych trudnych czasach?

Pytanie: Ostatnio dowiedziałam się, że nasza noblistka Maria Skłodowska-Curie jako jedna z pierwszych kobiet w Europie uzyskała uprawnienia kierowcy. Kobiety-kierowcy, można powiedzieć, że prezentują specjalny styl jazdy? Czy nadal mamy tu do czynienia ze stereotypami?

Odpowiedź: Tak, wg mnie istnieje specyficznie ,,kobiecy” styl jazdy nacechowany większą niż u mężczyzn roztropną troską o zdrowie i życie. Taka antropologiczna rysa na szkle ,,męskiego ideału rycerza zakutego w zbroję samochodu”. Ten styl bardziej odpowiada bezpieczeństwu, z którym jest coraz lepiej ale nadal jego stan uznaję za nieakceptowalny.

Pytanie: Więc to tzw. miękkie umiejętności i dzięki nim pracodawcy chcą zatrudniać je w zawodzie instruktora, wykładowcy, czy egzaminatora? I patrzą na panie przez pryzmat umiejętności i predyspozycji, a nie płci? A może w WORD-ach istnieje parytet?

Odpowiedź: Parytetu na szczęście nie ma i oby nie on miał decydować o powierzaniu wszelkich odpowiedzianych społecznie funkcji. Myślę sobie, że w świecie walki jest po prostu większe zapotrzebowanie na empatię i instynkt - niekoniecznie wyłącznie macierzyński.

Pytanie: A co Pan myśli o szkołach jazdy prowadzonych przez Panie. Same często nazywają się BABSKA SZKOŁA JAZDY? Czym się odróżniają?

Odpowiedź:

Nie mam zdania. Myślę, że skoro powstają i funkcjonują to są potrzebne.

Pytanie: W tym roku zapewne odbędzie się kolejny KONGRES INSTRUKTORÓW I WYKŁADOWCÓW NAUKI JAZDY, czy Panie mogą liczyć na szerszą reprezentację?

Odpowiedź: Lepsze jest wrogiem dobrego…

Dziękuję za interesującą rozmowę. Jolanta Michasiewicz

Komentarze

 1. Balthier

  Balthier   8 marca 2018, 18:23

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  ABCTego proszę jednak nie wysyłać. Mnie wystarczy. UWAGA! Mistrz Yoda mówi- "Gdy z niezarejestrowanego nicka Ty piszesz... to komentarz na akceptacje moderacji czekać musi. Zaś gdy po zarejestrowaniu się Ty zalogujesz... OD RAZU komentarz na stronie Ci się objawi!"

 2. Balthier

  Balthier   8 marca 2018, 16:48

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  @ABC- Piszesz do mnie o moim wypisywaniu po nocach jakby to było jakimś nienaturalnym zboczeniem, a potem się dziwisz urażony, że uświadamiam Ci, że są ludzie pracujący w godzinach nocnych. Brak słów. p.s- Jak chcesz to możesz postąpić tak jak jeden z tutejszych użytkowników, który po tym jak ośmieszyłem jego tezy i twardo udowodniłem kłamstwa, ze strachu przed kolejnymi kompromitacjami zażądał abym nigdy już o nim nie wspominał ani nie odpowiadał na jego posty. I pomimo tego, że TO ON wcześniej nieustannie się mnie czepiał i obrażał to poszedłem mu na rękę.

 3. Cyryl

  Cyryl   8 marca 2018, 05:00

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  ABCDRedakcja L-instruktor.plCześć ABC! Redakcja. A jak się nazywa Redakcja? może się nazywać na przykład ABCDE

 4. ABCD

  ABCD   7 marca 2018, 14:22

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Redakcja L-instruktor.plCześć ABC! Redakcja. A jak się nazywa Redakcja?

 5. Redakcja L-instruktor.pl

  Redakcja L-instruktor.pl   7 marca 2018, 11:22

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Cześć ABC!

  Dziękujemy za Twój udział w dyskusji.

  Wielokrotnie o tym pisaliśmy, ale jeśli jest potrzeba, powtórzymy:
  wypowiedzi Uczestników dyskusji na forum L-instruktora są moderowane. Usuwamy treści łamiące przepisy polskiego prawa. Korygujemy wypowiedzi, które je naruszają, wtedy pod postem pojawia się stosowna informacja.

  Autorami wszystkich treści na forum są Użytkownicy/Czytelnicy, chyba, że jasno i czytelnie jest to oznaczone - jak w niniejszym przypadku. To jedyne reguły, jakimi się kierujemy. Nie prowadzimy w ten sposób żadnej polityki. Nie angażujemy się merytorycznie w dyskusje pomiędzy Użytkownikami forum inaczej, niż poprzez publikowanie odrębnych artykułów. Nie kreujemy na forum ani wizerunku naszego - jako redakcji, ani Grupy IMAGE - jako naszego Wydawcy. Osobiste poglądy osób zaangażowanych w funkcjonowanie L-instruktora, nie mają w tej kwestii żadnego znaczenia.

  W związku z tym Twoja wypowiedź także się tu pojawiła, nie ma bowiem powodu, by jej nie zamieszczać.

  Serdecznie pozdrawiamy.
  Mamy nadzieję, że nadal będziesz aktywnym Uczestnikiem dyskusji na forum!

  Redakcja.

 6. ABC

  ABC   7 marca 2018, 09:04

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  BalthierGdybyś w końcu z tej swojej jaskini się wyczołgał to może wiedziałbyś, że wielu ludzi musi pracować czasami/często w nocy. Np. takie służby jak Policja, SP, pogotowie, itp. A nawet zadziwię Cię, że zawody niepaństwowe np. stróżowie, itd. Czasami znajduje się czas na internet. p.s- Nie wiem jakim cudem podłączyli Ci internet w głębi jaskini, ale wyjdź czasami z niej na świeże powietrze. Do admina. Niepotrzebnie kieruje się Pan, przecież wiadomo kto prowadzi l-instruktora w wydawnictwie, w moderowaniu tych rozmów osobistymi przekonaniami. Z treści które wysyłane są do publicznej wiadomości wynika pośrednio jakie ma pan poglądy na poruszane sprawy np. dostępności nagrań, redukcji przepisów w OSK lub sposobu administracji egzaminami. Proszę także zauważyć, że jest różnica pomiędzy krytyką, sarkazmem czy szyderstwem, może złośliwościami a zwykłym chamstwem. Patrz powyżej zamieszczone powyżej o "jaskini". Przyznaję, sam to trochę nakręciłem te emocje, lecz zatrzymać chamstwo to rola moderatora. Woli Pan takie puste pogaduchy hejterów z gorącymi głowami, taki czasem zbitek słów bez sensu, prywatne wojenki, ok. Tutaj jest Pan szefem.Tego proszę jednak nie wysyłać. Mnie wystarczy.

 7. Balthier

  Balthier   5 marca 2018, 16:29

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Gdybyś w końcu z tej swojej jaskini się wyczołgał to może wiedziałbyś, że wielu ludzi musi pracować czasami/często w nocy. Np. takie służby jak Policja, SP, pogotowie, itp. A nawet zadziwię Cię, że zawody niepaństwowe np. stróżowie, itd. Czasami znajduje się czas na internet. p.s- Nie wiem jakim cudem podłączyli Ci internet w głębi jaskini, ale wyjdź czasami z niej na świeże powietrze.

 8. ABC

  ABC   28 lutego 2018, 21:19

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Pani Redaktor anie Rzeczniku Państwa rozmowa, nie wywiad super nuda. Hmmm pora jednak na krytykę. Pan Tomasz bardzo zmęczony, praktycznie nie ma zdania, coraz wolniej i wooolniej, te ostatnie odpowiedzi to już jakby już w pòłśnie. Pani Redaktor to nazywa się zabić ciekawy temat, przy Pani energii coś tam nie zaiskrzyło. Swoją drogą wyrazistość poglądòw Pana Tomasza Matuszewskiego za stałym poziomie. Przepraszam na ile lat ta kadencja i kiedy szansa na zmianę, bo Pan chyba uśpił swòj elektorat. Cytuję jeszcze, taka mała wisienka " Antropologiczna rysa na szkle" to "męski ideał rycerza zakutego w zbroje samochodu". Balthier czytałeś już to? A ja Ciebie się czepiam, że środku nocy piszesz....

 9. Leszek Drugi

  Leszek Drugi   28 lutego 2018, 20:33

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Czy kobieta się nadaje? - decydują o tym egzamin i badania lekarskie, wyłącznie i bez rozróżnienia co do płci osoby. Dlaczegóż by nie mogła się nadawać? Zawód (a raczej funkcję zawodową) egzaminatora odbieram subiektywnie jako nudną i czasem się dziwię, co skłania ludzi do parcia w tym kierunku. Co innego edukacja. Tutaj pole fascynacji jest w sumie nieograniczone i niezwykle dynamiczne. Tak czy inaczej 8 marca się zbliża :-)

 10. Beata

  Beata   28 lutego 2018, 13:42

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Ciekawe podejście, o kobiety egzaminatorki i instruktorki pytać mężczyzny....

 • 1 (current)
 • 2

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.