Podstawiając pojazd weź jego dokumenty

/ /

Podstawiając pojazd weź jego dokumenty

Data publikacji: 26 sierpnia 2019, 10:49
Podstawiając pojazd weź jego dokumenty
(fot. Jolanta Michasiewicz)

W jednym w ośrodków egzaminacyjnych odmówiono przeprowadzenia egzaminu państwowego z użyciem pojazdu osk, który nie miał dowodu rejestracyjnego i OC. Resort infrastruktury w swoim stanowisku w tej sprawie potwierdza, że egzaminator powinien – a nie mógł – sprawdzić dopuszczenie pojazdu do ruchu. Nadto nie mógł też sprawdzić zapisów w CEPiK, bo word nie posiada uprawnień dostępu takich jak np. policja. Czyli podstawiając pojazd na egzamin jednak zabierajmy dokumenty samochodu.

Posłanka Katarzyna Osos pytała ministra infrastruktury czy stwierdzony przez egzaminatora brak dokumentów pojazdu – dowodu rejestracyjnego, polisy ubezpieczeniowej – jest podstawą odnowy przeprowadzenia egzaminu w tym pojeździe? Wskazywała czy może upoważniony pracownik ośrodka egzaminowania nie ma możliwości sprawdzenia ważności dokumentów poprzez pozyskanie danych z CEPiK? Dziś znamy stanowisko resortu.

Rafał Weber, sekretarz stanu wyjaśnia, iż zgodnie z przepisem art. 53 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami pojazdy wykorzystywane do prowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania motorowerem lub pojazdami silnikowymi powinny spełniać wymagania, o których mowa w art. 24 tej ustawy. Natomiast zgodnie z przepisem § 15 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. z 2019 r. poz. 1206) egzaminator nie przeprowadza egzaminu państwowego, jeżeli pojazd, o którym mowa w art. 53 ust. 4a ustawy, nie spełnia wymagań określonych odpowiednio w art. 24 oraz art. 54 ustawy.

- Biorąc pod uwagę powyższe, a w szczególności wskazanie przepisu art. 24 pkt 1 lit d ww. ustawy egzaminator jest zobowiązany do sprawdzenia adnotacji w dokumencie stwierdzającym dopuszczenie do ruchu drogowego, a wiec w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Dodatkowo należy wskazać, że brak dowodu rejestracyjnego w samochodzie przyjmowanym na egzamin może świadczyć o jego zatrzymaniu przez Policję np. ze zły stan techniczny pojazdu mimo aktualnego badania technicznego. W ogólnodostępnej informacji o pojazdach nie ma danych na temat zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez Policję, a tym bardziej na temat przyczyny jego zatrzymania. Dlatego też ze względów bezpieczeństwa zarówno egzaminatora przeprowadzającego egzamin jak i przede wszystkim osoby egzaminowanej przed rozpoczęciem egzaminu dowód rejestracyjny pojazdu, a także jego polisa ubezpieczeniowa powinny być przedstawione egzaminatorowi do wglądu w oryginale – konkluduje R. Weber.

Odpowiadając na pytanie o uprawnienia pracownika WORD minister wskazał, że WORD nie mają dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów w zakresie niezbędnym do sprawdzenia wszystkich ważnych informacji dotyczących pojazdu odmiennie od służb kontrolnych takich jak Policja.

Powtórzmy: podstawiając pojazd ośrodka szkolenia na egzamin na egzamin państwowy jednak zabierajmy dokumenty samochodu. (jm)

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.