Skrzyżowanie ulic z pierwszeństwem „łamanym”

/ /

Skrzyżowanie ulic z pierwszeństwem „łamanym”

Data publikacji: 30 lipca 2012, 00:00

Na pokazanym na ilustracji skrzyżowaniu oznaczonym tzw. pierwszeństwem „łamanym” przedmiotem sporu jest ustalenie pierwszeństwa między pojazdami wjeżdżającymi na to skrzyżowanie z wlotów z pierwszeństwem przejazdu, z których jeden zawraca.

Zawracanie na tym skrzyżowaniu nie jest zabronione (nie ma znaku B-23), a więc kierowca pojazdu zawracającego może ten manewr wykonać.

1. Według pierwszego stanowiska kierowca zawracający może ten manewr wykonać, jednak po ustąpieniu pierwszeństwa czerwonemu samochodowi kontynuującemu jazdę z kierunku przeciwnego, po tej samej drodze oznaczonej na tabliczce jako droga z pierwszeństwem.

2. Według drugiego stanowiska kierowcy obu samochodów zbliżają się do skrzyżowania drogą oznaczoną jako droga z pierwszeństwem łamanym, jednak kierowca samochodu czerwonego, będąc na wlocie na skrzyżowanie, ma kierowcę zbliżającego się wlotem z kierunku przeciwnego (samochód biały) po swojej prawej stronie, a więc - w razie przecinania się ich kierunków ruchu – ustępuje mu pierwszeństwa.

 

Prosimy o Państwa opinię

Komentarze

  1. Jakub Szadkowski

    Jakub Szadkowski   29 maja 2013, 09:55

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Eksperci zabrali głos w tej sprawie. Specjalnie dla Was. Zapraszamy do lektury artykułu: http://www.l-instruktor.pl/sztuczny-egzamin-a-realna-jazda/pierwszenstwo_lamane_-_rozwiazanie/452.html

  2. zz

    zz   29 maja 2013, 09:35

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Ok. Jeszcze raz. Ten slajd to złudzenie optyczne. Biały do czerwonego jest po lewej stronie, a na marginesie tego czerwonego tam w ogóle nie powinno , być na tym pasie ruchu jeżeli chce skręcić w prawo, bo nie ma znaku F-10. To jest kreowanie sztucznych sytuacji.

  3. D.

    D.   29 maja 2013, 08:23

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Jeśli dojdzie do kolizji to kierowca białego wysiądzie, pokaże slajd i powie czerwonemu: "Panie przecież miał mnie Pan z prawej strony, ja mam pierwszeństwo!" mimo tego, że dobije do czerwonego w jego LEWY bok?! Bez przesady ludzie! "Przeraża mnie tylko, że tak przytłaczająca większość myśli źle" - a może to właśnie ta większość ma racje i najwyższy czas wyciągnąć wniosek i czegoś się nauczyć zamiast zgrywać forumowego trolla? "ADMIN!!! Po raz kolejny wzywamy!!!" z tego co czytałem wcześniej administrator dał wyjaśnienie sytuacji. Zacisnąć zęby i przyznać się do błędu - wiem, że ciężko ale jakiś honor trzeba mieć.

  4. Monika Monika

    Monika Monika   28 maja 2013, 15:15

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    zz - patrzymy na ten sam slajd? Jeśli tak - to biały jest z prawej dla czerwonego czy nie? Nie pytam co będzie jak przejedzie i się obróci, jak zajedzie drogę itp. Chodzi o to co widzisz na slajdzie?

  5. zz

    zz   28 maja 2013, 13:04

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Kula ziemska jest okrągła tak więc jak ją okrążymy ją to biały pojazd będzie po prawej stronie czerwonego ale, to chyba za 40 000 km. W każdym bądź razie lepiej wzmocnić sobie lewą stronę pojazdu jak spotkamy kierowców, którzy uważają że biały w tej sytuacji ma pierwszeństwo.

  6. Monika Monika

    Monika Monika   28 maja 2013, 12:31

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    "Nie rozumie pan że czerwony jadąc swoim pasem NIGDY nie ma białego z prawej strony" No jak *** nigdy?! A na zdjęciu powyżej to z której go ma? Ogarnijcie się ludzie!!!! Pierwszeństwo ustalamy przed wjazdem na skrzyżowanie - CZYLI W MOMENCIE I USTAWIENIU UJĘTYM NA ZDJĘCIU!!! I jaka zmiana pasa Panie Zbyszek!!!??? Biały zmienia kierunek jazdy!!! ______________ post moderowany

  7. Monika Monika

    Monika Monika   28 maja 2013, 12:21

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    "Nawet pani Monika już straciła pewność i tylko prosi o interpretację" W żadnym wypadku Panie Zbyszku!!! Nie mam żadnych wątpliwości od początku. Przeraża mnie tylko, że tak przytłaczająca większość myśli źle - w tym również Pan. Dlatego chciałbym, żeby ktoś, kto ewidentnie w tym siedzi np. tworzy prawo wypowiedział się w tym temacie. ADMIN!!! Po raz kolejny wzywamy!!!

  8. Zbyszek

    Zbyszek   28 maja 2013, 07:43

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Panie Kopan, chyba panu chodzi nie o sedno sprawy tylko o to aby się spierać, takie hobby tak. Przecież z tego co pan napisał, cytuję: "(((a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.))) Panie po cholerę to wpisali do prawa?? Panie przecież jak Pan skręcisz w lewo to ten jadący z przeciwka na wprost będzie z prawej, a i ten z naprzeciwka skręcający w prawo będzie po Pana prawej." jasno wynika, że czerwony ma pierszeństwo. Niech pan odniesie to co pan napisał do białego, on jest dokładnie w takiej sytuacji. Na dodatek jak pan nie rozumie zdania: "4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać" to co ja mogę na to poradzić. Krzyczy pan, żeby się zastanowić i odpowiadać na pana pytania, tylko po co. Po co ktoś ma się wysilać i tłumaczyć panu jak pan wie swoje. Nie rozumie pan że czerwony jadąc swoim pasem NIGDY nie ma białego z prawej strony. To jest główny punkt, którego pan nie rozumie i bezzensownie się spiera ze wspomnianymi 88%. Nawet pani Monika już straciła pewność i tylko prosi o interpretację. A pisanie przez pana: "Przecież Pan dotychczas twierdzisz że tego zapisu nie ma i go nie stosujesz." jest jawnym oszczerstwem, nigdzie nie twierdziłem, że takiego zapisu niema, i nie wynika to z moich wypowiedzi. Niech pan sobie jeździ po swojemu, tylko niech pan powie w jakim mieście, to będę je omijał szerokim łukiem, abym nie musiał pana przepuszczać na skrzyżowaniu. Aha, i wpis pana Jacek R. jest njlepszym i najprostszym wyjaśnieniem, włącznie z uwagaą o psychopacie. Może w moich postach jest za dużo, ale chciałem spróbować przekonać pana Kopana. Ale wpis pana Jacka R. jest prosty i jasny i proszę go stosować.

  9. moustacheman

    moustacheman   27 maja 2013, 22:40

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    a i jeszcze jedno . Moze w PRL bylo pierwszenstwo łamane, dla mnie w tym przypadku droga z pierwszenstwem skrec.

  10. moustacheman

    moustacheman   27 maja 2013, 22:36

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Pojazd czerwony ustepuje pierwszenstwa pojazdowi bialemu poniewaz ma go z prawej strony. Nie doszukujcie sie za duzo w PRD, czasami wystarczy podstawa. Kierujacy pjazdem czerwonym ma ustapic pierwszenstwa pojazdowi bialemu bez wzgledu jaki manewr wykonime pojazd bialy, no chyba , ze jada bezkolizyjnie. Jesli osoba, ktora naucza lub egzaminuje przyszlych kierowcow i ma watpliwosci to wspolczuje. Nie ma innej opcji.