Stanowisko Polskiego Klastra Edukacyjnego i Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym
w sprawie szkolenia kierowców
My, członkowie Polskiego Klastra Edukacyjnego i ambasadorzy Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym przedstawiamy stanowisko, które wynika z naszych wieloletnich doświadczeń w szkoleniu kandydatów na kierowców i kierowców. Prowadzimy przedsiębiorstwa, ale kieruje nami poczucie misji: wychowania kolejnych pokoleń Polaków w poszanowaniu prawa i uświadomienia im, że priorytetem w ruchu drogowym jest bezpieczeństwo. Niepokoją nas doraźne, coraz częściej pospieszne, obarczone błędami zmiany przepisów. Widzimy zatem konieczność usystematyzowania i uproszczenia prawa.
Jesteśmy sojusznikiem wszystkich instytucji, które gotowe są na pozytywne zmiany w celu poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dostrzegamy potrzebę ponownego zdefiniowania celów, metod i form szkolenia kierowców. Wnioskujemy o powołanie na szczeblu centralnym komisji, która oceni aktualnie obowiązujące przepisy, skuteczność systemu szkolenia i egzaminowania w kontekście oczekiwanych efektów kształcenia.
Konieczne jest opracowanie i wdrożenie standardów – od wychowania komunikacyjnego w przedszkolu, szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, po standardy szkolenia na prawo jazdy oraz dalszej promocji BRD wśród osób zdobywających kwalifikacje zawodowe i doświadczonych kierowców.
Postulujemy także utworzenie centralnej instytucji koordynującej działania badawcze i metodyczne, a także szkolącej i certyfikującej kadrę nauczycieli, instruktorów, wykładowców, egzaminatorów.
W imieniu Członków Polskiego Klastra Edukacyjnego oraz Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym
Koordynator Polskiego Klastra Edukacyjnego – Witold Wiśniewski
Prezes Zarządu Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym – Bożenna Chlabicz
Warszawa, 5 marca 2016 roku