Szczególna "szczególna ostrożność"

/ /

Szczególna "szczególna ostrożność"

Data publikacji: 17 listopada 2017, 19:38
Autor: Tomasz Matuszewski
Szczególna "szczególna ostrożność"
12
fot. A. Szadkowska

Dlaczego "elki" traktować specjalnie? Czy to służy wyszkoleniu adeptów kierowania? Czy wyjąć "elki" spod specjalnej ochrony i nie karać za niezasłoniętą tablicę, pyta Rzecznik Instruktorów i Wykładowców Nauki Jazdy.

Obowiązek oznaczenia pojazdu do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego określa art. 55 ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Obowiązek zasłonięcia lub złożenia ww. oznaczenia jest już adresowany wyłącznie do kierujących pojazdami do nauki jazdy.

Kierujący innymi pojazdami wobec pojazdów oznaczonych zgodnie z ww. artykułem oraz odpowiednimi przepisami wykonawczymi są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności w sytuacji poruszania się za nimi oraz ich wymijania, omijania i wyprzedzania.

Taka sytuacja może rodzić niezamierzony, ale też realny skutek utrudnienia w uzyskaniu pełnej samodzielności przez "młodego kierowcę". Szczególnie dotyczy to sytuacji, w której kierujący - uczeń posiada już prawo jazdy innej kategorii.

Czy wobec tego nie warto zastanowić się nad zmianą powyższych regulacji w stopniu zarówno porządkującym (być może unikniemy wówczas sytuacji bezzasadnego karania egzaminatorów, którzy nie zasłaniają/składają tablic po przerywanych egzaminach, niecelowych dyskusji nt. tablic używanych lub słusznie nieużywanych podczas egzaminów dla kandydatów na instruktorów/egzaminatorów etc.), jak i ułatwiającym osiąganie samodzielności przez młodych adeptów sztuki jazdy?

Zachęcam do życzliwej krytyki pomysłu oraz dyskusji.

Tomasz Matuszewski

Ustawa
Prawo o ruchu drogowym

Rozdział 5. Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach
Oddział 4. Warunki używania pojazdów w ruchu drogowym

Art. 55.
1. Pojazd do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego oznacza się tablicą kwadratową barwy niebieskiej z białą literą "L", umieszczoną na pojeździe. W warunkach niedostatecznej widoczności tablica umieszczona na pojeździe, z wyłączeniem tablicy na motocyklu, powinna być oświetlona. Tablica, którą oznaczony jest motocykl, powinna być wykonana z materiału odblaskowego.
2. Podczas kierowania pojazdem do nauki jazdy przez osobę inną niż osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem tablica, o której mowa w ust. 1, powinna być zasłonięta lub złożona.
3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając obok pojazdu, o którym mowa w ust. 1, lub jadąc za nim, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

Komentarze

  1. Cyryl

    Cyryl   23 listopada 2017, 16:16

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    racja, wynika z tego, że jeżeli garażowy (są takie stanowiska pracy we wrocławskim WORD, nazwa potoczna) jedzie czy to zatankować, czy też do naprawy tablice mają być wystawione, mało tego za ich brak, mimo że nie odbywa się egzamin powinna być kara oraz każdy kierujący pojazdem, przejeżdżając obok pojazdu, o którym mowa w ust. 1, lub jadąc za nim, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

  2. f

    f   23 listopada 2017, 08:50

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    CyrylPITERPRZERYWA EGZAMIN, czyli dalej nie ocenia, co nie znaczy, że ma wysiadać, wyganiać egzaminowanego z samochodu, trzaskać drzwiami, wypowiadać się pejoratywnie o nim i jego instruktorze. Grzecznie dalej kieruje egzaminowanego i grzecznie wracają do WORD, co leży też w interesie egzaminatora, tam szczere i życzliwe uwagi co trzeba poprawić i do domku. Nie trzeba niczego zasłaniać i składać! 1. w jaki sposób (w jakiej formie) to zrobi to jest osobna sprawa. 2. osoba bez uprawnień ma prawo prowadzić pojazd podczas szkolenia z instruktorem lub podczas egzaminu. jeżeli egzamin został przerwany, to nie ma już egzaminu, a egzaminowany staje się pasażerem, więc nie ma prawa siedzieć za kierownicą. egzaminator wtedy zasiada za kierownicą i wraca do WORD. i wtedy tablica musi być złożona, zasłonięta lub zdjęta. Zgadzam się z Tobą Cyryl i merytorycznie wyjasniasz ale nie masz racji w ostatnim zdaniu. Spójrz na art. 55 2. Podczas kierowania pojazdem do nauki jazdy przez osobę inną niż osoba ubiegająca się o uprawnienie do kierowania pojazdem tablica, o której mowa w ust. 1, powinna być zasłonięta lub złożona. Pojazd do nauki jazdy a nie egzaminowania ma mieć zaslonieta tablice.

  3. Cyryl

    Cyryl   22 listopada 2017, 18:03

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    PITERPRZERYWA EGZAMIN, czyli dalej nie ocenia, co nie znaczy, że ma wysiadać, wyganiać egzaminowanego z samochodu, trzaskać drzwiami, wypowiadać się pejoratywnie o nim i jego instruktorze. Grzecznie dalej kieruje egzaminowanego i grzecznie wracają do WORD, co leży też w interesie egzaminatora, tam szczere i życzliwe uwagi co trzeba poprawić i do domku. Nie trzeba niczego zasłaniać i składać! 1. w jaki sposób (w jakiej formie) to zrobi to jest osobna sprawa. 2. osoba bez uprawnień ma prawo prowadzić pojazd podczas szkolenia z instruktorem lub podczas egzaminu. jeżeli egzamin został przerwany, to nie ma już egzaminu, a egzaminowany staje się pasażerem, więc nie ma prawa siedzieć za kierownicą. egzaminator wtedy zasiada za kierownicą i wraca do WORD. i wtedy tablica musi być złożona, zasłonięta lub zdjęta.

  4. w.sz

    w.sz   21 listopada 2017, 12:46

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    CD.Już wtedy zarządzenia wewnętrzne zmuszały do demontażu lub zakładania pokrowców na tablice podczas jazd innych niż szkoleniowe. Uważaliśmy ,że każdy kursant bez względu na to czy posiada uprawnienia czy je dopiero chce uzyskać szkoląc się LEGALNIE w OSK powinien korzystać z takiego komfortu. Uważam ,że dzisiaj wobec wciąż powszechnego braku kultury na naszych drogach i znanego problemu doszkalania wszystkich chętnych w OSK wprowadzanie nowych rozwiązań "ułatwiających" życie w tak na prawdę marginalnych sytuacjach jest powrotem do odległej przeszłości i nie ma bezpośredniego wpływu na jakość szkolenia.

  5. w.sz

    w.sz   21 listopada 2017, 12:44

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Wiele lat temu składając w imieniu środowiska skupionego wokół SOSK w Warszawie wniosek do dyrektora Biura Prac Sejmowych o wprowadzenie do U i KP zapisu mającego na celu podniesienie bezpieczeństwa w czasie egzaminowania i szkolenia- dotyczącego wszystkich kategorii praw jazdy intencją naszą było ograniczenie tego przywileju do nie zbędnego minimum. W latach osiemdziesiątych oznaczenie samochodów nauki jazdy z przodu i z tyłu okrągłą tablicą z napisem Nauka Jazdy a następnie L miało wyłączne charakter informacyjny tak jak na przykład Zielony Listek

  6. PITER

    PITER   21 listopada 2017, 09:32

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Cyryl "§ 18. Egzaminator przerywa egzamin państwowy jeżeli: 5) zachowanie osoby egzaminowanej narusza przepisy ruchu drogowego w sposób określony w tabeli nr 1" i trzeba przeczytać tą tabelę. jeżeli chcemy, aby egzaminator inaczej egzaminował, trzeba najpierw zmienić prawo. trudno mieć pretensje o to, że ktoś postępuje zgodnie z prawem. PRZERYWA EGZAMIN, czyli dalej nie ocenia, co nie znaczy, że ma wysiadać, wyganiać egzaminowanego z samochodu, trzaskać drzwiami, wypowiadać się pejoratywnie o nim i jego instruktorze. Grzecznie dalej kieruje egzaminowanego i grzecznie wracają do WORD, co leży też w interesie egzaminatora, tam szczere i życzliwe uwagi co trzeba poprawić i do domku. Nie trzeba niczego zasłaniać i składać!

  7. Cyryl

    Cyryl   20 listopada 2017, 18:25

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    PITER...EGZAMINATORA, który przerywa egzamin i siada za kierownicą, zamiast pozwolić egzaminowanemu zakończyć jazdę PO LUDZKU i bez stresu, a dopiero po przyjeździe do WORD wskazać mu błędy... rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami: "§ 18. Egzaminator przerywa egzamin państwowy jeżeli: 5) zachowanie osoby egzaminowanej narusza przepisy ruchu drogowego w sposób określony w tabeli nr 1" i trzeba przeczytać tą tabelę. jeżeli chcemy, aby egzaminator inaczej egzaminował, trzeba najpierw zmienić prawo. trudno mieć pretensje o to, że ktoś postępuje zgodnie z prawem.

  8. Balthier

    Balthier   20 listopada 2017, 14:12

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Tablice z "Elką" na dachu może zdmuchnąć podczas jazdy 120 km/h np. na drodze ekspresowej. Ja z instruktorem po ekspresówce jechałem 100 km/h i zabronił mi więcej bo bał się, że ją zdmuchnie. To duży minus. p.s- Zgadzam się w pełni z tym co napisał "PITER". Precz z chamstwem.

  9. kolo

    kolo   19 listopada 2017, 18:06

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    "być może unikniemy wówczas sytuacji bezzasadnego karania egzaminatorów, którzy nie zasłaniają/składają tablic po przerywanych egzaminach" - kto ci takich głupot nagadał?? Gdzie w art.55 jest obowiazek dla egzaminatorów?? Tylko dla instruktorów jest.. Nie rozróżniasz "pojazdu do nauki jazdy" od "pojazdu do egzaminowania".. masakra..

  10. PITER

    PITER   19 listopada 2017, 01:49

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Dlaczego Pan egzaminator, teraz rzecznik instruktorów prosi o życzliwe komentarze, a nie grzeczne komentarze?Trudno życzliwie odnosić się do, użyję grzecznego określenia, nieprzemyślanego i niepotrzebnego pomysłu. Propozycja pada oczywiście z punktu widzenia EGZAMINATORA, który przerywa egzamin i siada za kierownicą, zamiast pozwolić egzaminowanemu zakończyć jazdę PO LUDZKU i bez stresu, a dopiero po przyjeździe do WORD wskazać mu błędy i oznajmić, że musi się jeszcze doszkolić. Zapłacił za egzamin i ma PRAWO przyjechać bez stresu tam skąd ruszył. Wyganianie egzaminowanego z samochodu i niejednokrotnie chamskie odzywki, to nie są metody właściwego egzaminowania z poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla siebie i egzaminowanego. Nie będzie problemu z oznakowaniem.

  • 1 (current)
  • 2

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.