To trzeba uregulować w trybie pilnym

/ /

To trzeba uregulować w trybie pilnym

Data publikacji: 26 lutego 2018, 11:48
Autor: Jolanta Michasiewicz (tygodnik@prawodrogowe.pl)
To trzeba uregulować w trybie pilnym
14
fot. Jolanta Michasiewicz

W ubiegłym tygodniu tarnogórska drogówka poinformowała o 39-latce, która przed kursem na prawo jazdy (czyli bez uprawnień) chciała poćwiczyć jazdę samochodem i… - Za udostępnienie pojazdu osobie nieposiadającej uprawnień do jazdy, mężczyzna został ukarany mandatem. Nadto okazało się, że kobieta była nietrzeźwa. Ku zaskoczeniu małżonka (!). Sprawą pijanej kierującej zajmie się sąd. Oprócz wykroczenia, którego dopuściła się 39-latka, grozi jej sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, wysoka grzywna, a nawet 2 lata więzienia. Czy nie było taniej, a przede wszystkim bezpieczniej, wykupić jazdę w ośrodku szkolenia kierowców? Tu sprawa jasna i precyzyjnie uregulowana przepisami.

A co w sytuacji, gdy 39-latka ma prawo jazdy od lat 20., ale dopiero teraz rodzina postanowiła kupić drugi pojazd, ten dla żony. I co? Pytanie - gdzie ma zgłosić się kierowca, który chce doszkolić swoje umiejętności? Oczywiście trzeźwa! I zapytałam: Co Pan proponuje Klientce, która zgłasza się do ośrodka z prośbą o jazdy doszkalające. ani posiada od lat prawo jazdy, niestety nie jeździła. Teraz sytuacja życiowa spowodowała, że musi usiąść za kierownicą. Co Pan jej proponuje w obecnym stanie prawnym? - zapytaliśmy instruktora jednego z ośrodków szkolenia w Polsce. I odpowiedź: Szanowna Pani, niestety nie możemy zaproponować szkolenia dla osób z uprawnieniami, gdyż przepisy takiego nie przewidują w ramach działalności OSK. Podobnie nie znajdzie Pani żadnej oferty w ODTJ-tach, gdyż tam ideą szkoleń jest ukazanie zagrożeń w warunkach specjalnych, a nie jazda po mieście. ODTJ-ty nie posiadają tez pojazdów odpowiednio przystosowanych, nie ma tez żadnych regulacji w tym zakresie, gdyż opisane są tylko wymagania w stosunku do pojazdów służących nauce jazdy (osób bez uprawnień) oraz do egzaminowania. Równie dobrze w obecnym stanie prawnym może Pani poprosić o pomoc taksówkarza żeby z Panią pojeździł po mieście i pokazał to i owo... (uśmiech) przy okazji coś ciekawego opowiadając o danej miejscowości. W związku z tym pozostaje Pani próbować samodzielnie własnym autem, ćwicząc pod osłoną nocy na pustym parkingu w towarzystwie innego kierowcy byle nie męża, bo to z kolei grozi awanturą i rozwodem w przypadku nieopanowania samochodu którego efektem będzie powstanie szkody. Niestety to nie żarty, gdyż Nikt nie będzie ryzykował kar i problemów z urzędami, czy Policją. Czekamy na regulacje ustawowe, jeśli takowe będą wtedy zapraszamy.

Temat zdecydowanie drażliwy, bo wszyscy wiemy, że ośrodki szkolą takie osoby. Zdejmują z dachu „eLkę” i jadą. Nie ma podstawy prawnej, czyli instruktor, ośrodek ryzykują uprawnienia i renomę. Szkoła nie odprowadza podatku za udzieloną lekcję. Kierowca jedzie bez ubezpieczenia. A bezpieczeństwo ruchu drogowego? Lekcja odbywa się bez „eLki” na dachu, czyli inni nie zachowują szczególnej ostrożności, a kierowca… itd. itp. Dajmy to uprawnienie zainteresowanym usługa ośrodkom szkolenia kierowców, przecież ODTJ-ty (art. 112 ustawy o kierujących pojazdami) i tak tego nie robią i nie są zainteresowane, może nawet nie są przygotowane - z przyczyn ekonomicznych - tego rodzaju doszkalaniem.

Problem wielokrotnie podnosiliśmy na łamach PRAWA DROGOWEGO, w kwietniu 2016 r. Rzecznik Praw Kursanta skierował pismo w tej sprawie do Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Tu nikt nie ma wątpliwości, nie ma sprzeczności. Mam rację? Czy tego przepisu nie można uregulować w trybie pilnym, bez oczekiwania na inne zmiany ustawy o kierujących pojazdami?

Komentarze

 1. Balthier

  Balthier   5 marca 2018, 16:48

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Leszek Drugi... Najwyraźniej nie rozumie co to takiego ograniczenie wolności i swobód obywatelskich, w tym wolnej działalności gospodarczej. Ciesze się, że chociaż tutaj to dostrzegasz. Niestety szkoda, że nie w wielu innych rzeczach.

 2. Balthier

  Balthier   5 marca 2018, 16:43

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Osoba pisząca takie prawo powinna po prostu pójść siedzieć do pudła, ewentualnie do zakładu psychiatrycznego zamkniętego.

 3. ABC

  ABC   5 marca 2018, 14:34

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Leszek DrugiABC. U jakich podstaw leży prawo dostosowywania potrzeb osób niepełnosprawnych do udziału w szkoleniu i egzaminie (drugie jest na ogół konsekwencją pierwszego)? Konstytucja. Jeżeli ułomnie stanowione instytucje prawne zabierają obywatelowi możliwość legalnego dokupywania lekcji i bezproblemowego doszkalania się, to znaczy że ich prawa są ograniczone. Chodzi o to, że każdy powinien mieć otwartą drogę proceduralną. Nie ważne, czy osoba zakwalifikuje się i osiągnie cel. Istotne, że prawo taką możliwość przewiduje. Nie ma logicznego uzasadnienia różnicowanie kandydatów na PJ i kierowców, biorąc pod uwagę ich chęć do nauki praktycznej, która w skrajnych przypadkach stoi na podobnym poziomie, wywodzi się ze podobnych celów. Nie korzysta z korepetycji ten, kto ich nie potrzebuje. Luka ma charakter nade wszystko konstytucyjny. Każda norma prawna powinna się wywodzić z Konstytucji oraz żadna nie powinna funkcjonować bez systemowej kompatybilności z nią. Nie wiem co odpisać Drogiemu Leszkowi Drugiemu. Może sam Leszku przeczytasz swoje proste, a jakże słuszne pytanie . " U jakich podstaw leży prawo dostosowywania potrzeb osób niepełnosprawnych do udziału w szkoleniu i egzaminie (drugie jest na ogół konsekwencją pierwszego)?" i natychmiast odpowiadasz " Konstytucja". I co dalej .... Zostałeś sam. Cisza. Żadnej polemiki. Może ktoś i kiedyś zrozumie tą myśl egzemplifikowanego tu, na tym forum, nie gdzie indziej Twojego "funkcjonowania bez systemowej kompatybilności". Albo nie. Pozwól, że wycofam się z tego dialogu. Nie miej mi za złe. Robię to w Twoim interesie. Czytałem inne Twoje wpisy. Życzę zdrowia.

 4. normalny

  normalny   4 marca 2018, 00:15

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  jazdy doszkolające osób mające prawko nie praktykujących wiele lat i nietylko są konieczne dla bezpieczeństwa to dla nas społeczeństwa jest to duży problem prawny

 5. Leszek Drugi

  Leszek Drugi   2 marca 2018, 20:16

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  ABC. U jakich podstaw leży prawo dostosowywania potrzeb osób niepełnosprawnych do udziału w szkoleniu i egzaminie (drugie jest na ogół konsekwencją pierwszego)? Konstytucja. Jeżeli ułomnie stanowione instytucje prawne zabierają obywatelowi możliwość legalnego dokupywania lekcji i bezproblemowego doszkalania się, to znaczy że ich prawa są ograniczone. Chodzi o to, że każdy powinien mieć otwartą drogę proceduralną. Nie ważne, czy osoba zakwalifikuje się i osiągnie cel. Istotne, że prawo taką możliwość przewiduje. Nie ma logicznego uzasadnienia różnicowanie kandydatów na PJ i kierowców, biorąc pod uwagę ich chęć do nauki praktycznej, która w skrajnych przypadkach stoi na podobnym poziomie, wywodzi się ze podobnych celów. Nie korzysta z korepetycji ten, kto ich nie potrzebuje. Luka ma charakter nade wszystko konstytucyjny. Każda norma prawna powinna się wywodzić z Konstytucji oraz żadna nie powinna funkcjonować bez systemowej kompatybilności z nią.

 6. ABC

  ABC   1 marca 2018, 20:13

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje. "Jak wam się podoba". Wiliam Shakespeare. Ciągle sobie to powtarzam.

 7. Leszek Pierwszy

  Leszek Pierwszy   1 marca 2018, 13:05

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  ABC proszę :-) Leszek Drugi to ignorant prawny i ekonomiczny. Szkoda klawiatury :-) Sili się, ale jest tylko coraz bardziej śmieszny. Jego dewiza to: Nie znam się, ale wypowiedzieć się mogę :-)

 8. ABC

  ABC   1 marca 2018, 09:57

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Drogi Leszku Drugi, nie denerwuj się już i koniecznie złap powietrze. Prawo do przeszkolenia się do kierowania pojazdem nie jest prawem konstytucyjnym, a na pewno już nie znajduje się w cytowanych przez Ciebie "prawach do wolności i swobód obywatelskich". Brak przepisu umożliwiającego szersze szkolenie kierowców w OSK się nie NIE NARUSZA PRAW OBYWATELSKICH, ponieważ takie prawo nie są one regulowane konstytucją. Jeśli jednak nadal i często analizujesz konstytucję pod kątem szkolenia kierowców na pewno łatwo odnajdziesz, oczywiście tylko w swojej pamięci, zapis Art 22. " Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny" czyli UWAŻAJ TERAZ działalność gospodarcza ma prawo być regulowana, patrz ograniczona ustawami. Ograniczenia te jednak nie mogą naruszać innych praw konstytucyjnych. Teraz PRZYKŁADY, już Nam będzie lżej. Jeśli nie możesz tak po prostu uprawiać zawodu lekarza, jeśli nie możesz swobodnie produkować alkoholu i sprzedawać czegokolwiek, a także jeździć po drogach jak tylko chcesz to nie oznacza, że ustawy to zakazujące ograniczają wolność działalności gospodarczej i łamią Twoje konstytucyjne prawa wolności, swobód obywatelskich i w uniesieniu podnoszone przez Ciebie prawa do swobodnej działalności gospodarczej. Już kończę nie gniewaj się. Skarga konstytucyjna tu nie pomoże, pomóc może po prostu zmiana ustawy. Leszku drugi nadal twierdzę zatem, że jedziesz zbyt szeroko, ale wiem, tak konstytucyjnie na to patrzysz i zacięcie intelektualne masz. Ściskam serdecznie, już się nie będę ośmieszał, żaden ze mnie konstytucjonalista.

 9. Leszek Drugi

  Leszek Drugi   28 lutego 2018, 11:18

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Nieznajomość Konstytucji, najważniejszego aktu prawnego, to żadna argumentacja. Zresztą przedmówca przeczy sam sobie - z jednej strony sugeruje węższe rozpatrywanie problemu a z drugiej trafnie zauważa że instruktor pod "flagą" L nie jest uprawniony do tego typu przeszkolenia. Najwyraźniej nie rozumie co to takiego ograniczenie wolności i swobód obywatelskich, w tym wolnej działalności gospodarczej. Choć w tym ostatnim przypadku, żaden przepis UOKP nie zabrania doszkalać osób w trybie, o jakim tu mowa, bo ustawa, w przedmiotowym zakresie, dotyczy osób ubiegających się uprawnienia. Pozostałych kwestii nie reguluje. Toteż nie będzie nielegalnym prowadzenie takich szkoleń, jeśli tabliczka L będzie schowana. Działalność ta będzie jedynie bardziej ryzykowna dla obu stron - "instruktora" i klienta. ...a końcowe uwagi proszę pozostawić dla siebie, gdyż nie wnoszą nic do wątku a tylko ośmieszają Autora.

 10. ABC

  ABC   27 lutego 2018, 10:12

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Leszek DrugiMoim zdaniem luka leży gdzie indziej i ma charakter sprzeczności z Konstytucją. Art. 49. 1. 1) b): Sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, którego była pozbawiona na okres PRZEKRACZAJĄCY ROK. Czy taka osoba ma konstytucyjne prawo do skorzystania z lekcji przygotowującej ją do egzaminu? Przecież osoby, którym nie udało się zdać za 1-szym razem, legalnie wykupują sobie dodatkowe lekcje (bo wciąż są ubiegającymi się). Ustawodawca powinien dać szansę wnioskowania każdej osobie o odbycie egzaminu sprawdzającego. Wystarczy zdefiniować w UoKP "ubiegającego się o uprawnienie..." rozszerzając pojęcie również na osobę, która przystępuje do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje dla danej kat. PJ oraz najlepiej przenieść z uPoRD do UoKP przepis mówiący o składaniu tablicy L. To nowy wątek. Sprawa niestety jest zaniedbana przez ustawodawcę od wielu lat. W chwili obecnej instruktor pod " flagą " L nie jest uprawniony do tego typu przeszkolenia. Jednak konstytucja nie odnosi się się w żaden sposób do uprawnień do prowadzenia pojazdów i prawa do stosownego przeszkolenia. Pojechałeś zbyt szeroko, równie dobrze mógłbyś się odnosić do Powszechnej deklaracji praw człowieka ONZ. Nie rozpędzajmy się tak bardzo. Luka w prawie jest, lecz nie jest to prawo konstytucyjne. Leszku przecież tylko Drugi, za szeroko. Złap powietrze przy tym rozpędzeniu myśli jest to trudne ;-) Pozdrawiam

 • 1 (current)
 • 2

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.