Wstęp do historii WORDów

Data publikacji: 25 lipca 2018, 11:36
Wstęp do historii WORDów
31
Siedziba WORD Warszawa przy ul. Odlewniczej /fot. L-instruktor; archiwum

Egzamin na prawo jazdy - większość z nas pamięta egzaminatora, przebieg egzaminu, trasę egzaminacyjną, a nawet dialogi czy drobne incydenty z egzaminu. Niewiele jest sytuacji, które tak głęboko zapadają w pamięć.
Nic dziwnego. To ważne wydarzenie. Zdobywamy uprawnienie nie tylko upoważniające do prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim nobilitujące społecznie. Coraz częściej ten dokument jest uważany niemal, jak dowód osobisty.
Egzamin kończy pewien etap edukacji, jest sprawdzeniem naszych predyspozycji. Prawdziwy egzamin trwa przez cały czas naszej “kariery” kierowcy. Od pierwszego dnia, gdy dostaniemy już upragnione prawo jazdy, zaczyna się tzw. druga faza szkolenia.

Dlaczego powstały wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego? Bo eksplozja motoryzacji po roku 1989 zwiększyła popyt i egzaminu państwowego dla kandydatów na kierowców nie można było wykonywać w warunkach “chałupniczych”.

Początki były trudne. Każdy ówczesny dyrektor mógłby opowiedzieć emocjonującą historię tworzenia swojego ośrodka. O piętrzących się problemach z lokalizacją, “zdobywaniem” terenu pod inwestycję, tworzeniem zespołów mających stanowić sprawną załogę, o sprzecznych priorytetach, i że czasem brakowało pieniędzy na wypłatę… Analizując suche fakty i liczby warto porównać warunki startu poszczególnych WORDów i docenić wyniki, jakie osiągają po dziesięciu (wówczas - przyp. red.) latach.

“Solą” wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego są egzaminatorzy. W roku 1998 była to grupa “wolnych strzelców”, posiadających wysoką wiedzę i odpowiednie kwalifikacje, indywidualistów przyzwyczajonych do samodzielności i własnej interpretacji przepisów. Były to osoby pracujące zawodowo w innych miejscach, a egzaminowanie traktowali jako drugi zawód. Przepisy zmieniły status egzaminatora. W ciągu 10 lat zawód egzaminatora przeszedł ewolucję. Doświadczeni egzaminatorzy stali się profesjonalistami. Pojawili się ludzie młodzi, posiadający wysoką wiedzę i zapał. Wdrożony został jednolity system oceny. Wielka w tym zasługa egzaminatorów nadzorujących i funkcyjnych.

Nie można zapominać o innych pracownikach ośrodków, bez których nie mógłby on funkcjonować i spełniać swojej służebnej roli wobec klientów. To pracownicy biur obsługi, administracji, technicy, informatycy, ochrona. WORD jest “przedsiębiorstwem” podlegającym ocenie jednostek nadzoru, jednostek kontrolujących, a przede wszystkim przez kandydatów na kierowców i opinię publiczną. Na każdym stanowisku wymagany był profesjonalizm.

Słowo o jednoosobowej odpowiedzialności dyrektora WORD za wszystko, co się dzieje w ośrodku. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego są wojewódzkimi samorządowymi osobami prawnymi, a do tego jednostkami finansów publicznych. Kierowanie taką instytucją nie jest łatwe. Ponadto odpowiedzialność z tytułu prawa pracy, nadzór nad realizacją procesu egzaminowania, odpowiedzialność za majątek.

Istotną rolę w funkcjonowaniu ośrodka odrywają informatycy. Niemal wszystkie procedury odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną - bazy danych o kandydatach na kierowców, statystyki, finanse, zamówienia publiczne, przydział egzaminów poszczególnym egzaminatorom, elektroniczny system rejestracji egzaminów itd. Bez sprawnych systemów informatycznych funkcjonowanie ośrodka nie byłoby możliwe.

Pamiętamy, jak w roku 2001 zamiast testów “papierowych” wprowadzono egzaminy przy pomocy komputerów. Wymagało to od WORDów wybudowania sal egzaminacyjnych wyposażonych w sieć komputerową, zainstalowania niezbędnych zabezpieczeń sprzętowych i programowych, przeszkolenia egzaminatorów i obsługi. Biorąc pod uwagę ówczesne warunki lokalowe i finansowe ośrodków, był to olbrzymi wysiłek organizacyjny. Zadanie nie było łatwe, ale w wyznaczonym terminie wszyscy zaczęliśmy egzaminować “po nowemu”. Nie było ani jednej skargi w żadnym województwie.

Z kolei pod koniec roku 2001 wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego powierzono obowiązek organizowania i prowadzenia kursów dokształcających kierowców wykonujących transport drogowy. Niemal z dnia na dzień WORDy zorganizowały system ewidencji, pracowników obsługi, sale, pomoce dydaktyczne, kadrę wykładową. I tym razem wszystko zadziałało bez zgrzytów.

Powołując wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego ustawodawca zakładał przekształcenie ich z czasem w centra edukacji komunikacyjnej. Dziś WORDy posiadają wszelkie warunki kadrowe i finansowe, aby stać się regionalnymi centrami takich działań i być zapleczem organizacyjnym Wojewódzkich Rad BRD. To naturalna perspektywa rozwoju. Taką strategię przyjęła już znaczna część ośrodków - po ustabilizowaniu sytuacji finansowej oraz przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji zaczęto organizować planową działalność na rzecz BRD, tworzyć odpowiednie komórki organizacyjne, współpracować partnersko z innymi podmiotami. Przykładem są organizowane wspólnie z Polską Federacją Stowarzyszeń Szkół Kierowców konferencje metodyczne “Społeczna misja nauczyciela jazdy”, wspólnie z policją konferencje dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego, czy udział w turniejach motorowych.

WORDy podejmowały i podejmują się wielu zadań. Wysoka jakość i radzenie sobie z problemami - to znak firmowy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w całym kraju.

Tekst ukazał się w jubileuszowym opracowaniu
pt. “Społeczna misja Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego 1998-2007”,
wydanym w 2008 roku z okazji 10-lecia WORDów w Polsce. Wydanie zrealizowała Grupa IMAGE,
na zlecenie Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

Komentarze

  1. Robert Prokopiuk

    Robert Prokopiuk   7 sierpnia 2018, 07:05

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Jak widać...na każdym forum jest potrzeba zaistnienia błazna, aby ciekawiej było.

  2. Balthier

    Balthier   7 sierpnia 2018, 00:43

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    @szerszon- Panie pośmiewisko. Ja nawet nie zgłaszałem Twojego posta (aby nie było że donoszę). Ja wskazuję po prostu na realne problemy, a ty tylko obrażasz innych. A co do jazdy do tyłu to miałem z tym "problemy" przez twoich kolegów chamów niektórych egzaminatorów na egzaminie. Ani wcześniej (podczas kursu) ani później (po zdaniu egzaminu) problemów nie miałem. Teraz płaczesz bo twoje WORD'y już niedługo nie będą miały płacone za egzaminy, tylko z budżetu państwa. Mi też jest przykro...

  3. Balthier

    Balthier   2 sierpnia 2018, 00:15

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    ABCadministrator śpi. A co Ty chcesz od administratora? Ma interweniować w mojej sprawie bo Ty masz takie widzimisię? Ja nikogo nie obrażam tylko wskazuje na istniejącą patologię. Mamy wolność słowa m.in. dzięki Wałęsie. A Ty byś tu komunę chciał. Co do Wałęsy elektryka... to gdyby nie ten elektryk to być może byś teraz się udzielał z Trybuny Ludu Ty hipokryto Ty. P.S- Czepianie się pory pisania postów to naprawdę dziecinada do sześcianu. Nawet pośmiewisko forum PrawoJazdy.Com "szerszon" nie czepia się takich szczegółów.

  4. ABC

    ABC   1 sierpnia 2018, 15:51

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    CyrylBalthier...Czy masz pretensję do Wałęsy, że walczył z Komuną? Albo czy masz pretensje do aliantów w czasie 2WW, że wyzwolili nas od faszyzmu?... czyżbyś pretendował do pokojowej nagrody Nobla? nie wiem co to jest 2WW, ale jeżeli masz wyzwalać społeczeństwo od WORD-ów, jak ZSRR nas wyzwolił od faszyzmu, to nie wiem co lepsze. Balthier napisał wcześniej prześmiewczo o elektryku Wałęsie, który to został prezydentem. Teraz pyta czy mam pretensje do Wałęsy o coś tam. Jakieś bzdury, nocne rojenia, 2WW wymyśla. Chyba nie warto dyskutować. Każdy mu wròg, a kto nie z nim albo jaskiniowiec albo żenada. Wmawia innym swoje osobiste pretensje. Sam nie wie do końca co zlikwidować, zamknąć, rozwiązać, zabrać uprawnienia i denerwuje się, że ktoś te wojenki wyśmiewa. Strasburgiem urojoną patologię straszy. Forum hejtu dla flustratòw nam zrobiło się .... administrator śpi.

  5. Cyryl

    Cyryl   1 sierpnia 2018, 06:16

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Balthier...Czy masz pretensję do Wałęsy, że walczył z Komuną? Albo czy masz pretensje do aliantów w czasie 2WW, że wyzwolili nas od faszyzmu?... czyżbyś pretendował do pokojowej nagrody Nobla? nie wiem co to jest 2WW, ale jeżeli masz wyzwalać społeczeństwo od WORD-ów, jak ZSRR nas wyzwolił od faszyzmu, to nie wiem co lepsze.

  6. Balthier

    Balthier   1 sierpnia 2018, 00:06

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    @Balthier do jaskiniowca- Ja nie jestem żadnym frustratem, tylko jestem grzecznym przeciwnikiem patologii i z nią walczę. Czy masz pretensję do Wałęsy, że walczył z Komuną? Albo czy masz pretensje do aliantów w czasie 2WW, że wyzwolili nas od faszyzmu? No właśnie! A Ty jesteś takim obrońcą patologii i zapewne związany z WORD jesteś. No cóż, ze mną wspólnego języka nie znajdziesz w takim układzie.

  7. Leszek Drugi

    Leszek Drugi   30 lipca 2018, 18:41

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Balthierczy Polskie sądy mogą nakazać WORD'om zmiany systemowe? Bo coś czuję, że nie nie mogą. Trybunał Konstytucyjny może, ale czy to jest sąd? Nie, chociaż należy do tzw. władzy sądowniczej.

  8. ABC do Strasburga

    ABC do Strasburga   30 lipca 2018, 14:28

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    BalthierABC do Strasburga Kiedyś takie mądrale jak Ty mówili, że policjanci wystawiają mandaty, aby podnieść przychody skarbu państwa. Znajdą się teraz tacy którzy będą twierdzić, że egzaminatorzy oblewają nie dla WORD-ów tylko dla budżetu państwa. Balthier ze Stasburga w środku nocy napisał do mnie... "Ty mądralo z morskiej panki ... wstaw do tej swojej jaskini radio chociaż, które powinno odbierać". Cóż za jasny umysł w środku nocy. Wróg Word-ów, egzaminatorów, instruktorów i kierowców, ogólnie wszystkich, którzy mają inne poglądy otwiera się. Rozrabia, w nocy fantasmagorie wypisuje. Proponuję wydawnictwu ankietę. Czy należy frustratów banować na forum l-instruktora ? Czy też pozostaniemy w oparach hejtu i bzdur wypisywanych przez forumowiczów? Takie zwykłe polskie internety przecież ..... "Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby". Stefan Kisielewski.

  9. Balthier

    Balthier   30 lipca 2018, 01:19

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    ABC do StrasburgaKiedyś takie mądrale jak Ty mówili, że policjanci wystawiają mandaty, aby podnieść przychody skarbu państwa. Znajdą się teraz tacy którzy będą twierdzić, że egzaminatorzy oblewają nie dla WORD-ów tylko dla budżetu państwa. Ty mądralo z morskiej panki. A nie słyszałeś ostatnio o strajkach Policjantów? Gdzie głośno wskazywali na to, że mają m.in. po cichu nakazywane do wyrobienia odpowiednią ilość mandatów?? P.S- Wiem, że się obrazisz na to... ale serio... wstaw do tej swojej jaskini radio chociaż, które powinno odbierać.

  10. Balthier

    Balthier   30 lipca 2018, 01:11

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    No właśnie. Tylko pytanie czy Polskie sądy mogą nakazać WORD'om zmiany systemowe? Bo coś czuję, że nie nie mogą. Myślę, że to przecież od razu musi iść przez sejm, itd. Myślę, że od razu jest potrzebna skarga do Strasburga.