Prawo jazdy "na przyczepę"

/ /

Prawo jazdy "na przyczepę"

Autor Wiadomość

ja

ja
7 maja 2017, 20:57

A co ze stosunkiem 1:1:33, czyli pojazd ciągnący musi być cięższy niż przyczepa o 33%?

redakcja L-instruktor.pl

redakcja L-instruktor.pl
8 maja 2017, 10:22

jaA co ze stosunkiem 1:1:33, czyli pojazd ciągnący musi być cięższy niż przyczepa o 33%? Odpowiedź znajduje się w akapicie: Zestaw pojazdów składający się z samochodu osobowego (czy też ciężarowego) o DMC do 3,5 t oraz przyczepy, którego łączne DMC przekracza 4250 kg, może być prowadzony przez osobę, która posiada uprawnienia kat. B+E. W takim przypadku (teoretycznie) przyczepa mogłaby mieć najwyższe DMC 3,5 t. W praktyce tak jednak nie jest, bowiem stosowana jest przyczepa z hamulcem bezwładnościowym (tzw. najazdowym). Jej najwyższe DMC może wynosić ok. 2630 kg, wobec tego najwyższe DMC zestawu pojazdów dla uprawnień kat. B+E wyniesie 6130 kg.

Seba

Seba
6 września 2017, 20:29

Gdzie w przepisach jest napisane, że : DMC auta wynosi 1780 kg, a DMC przyczepy 1300 kg – suma DMC zestawu wynosi 3080 kg (czyli jest mniej niż 3,5 t, więc można kierować na uprawnieniach kat. B)??

Seba

Seba
7 września 2017, 14:32

anonart. 6 UoKP Chyba niekoniecznie, jest tam napisane tak: Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: 6) kategorii B a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej, c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem, że może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy", czyli B 96. Nie ma tam nic o tym o co pytałem.

anon

anon
8 września 2017, 08:03

Sebaanonart. 6 UoKP Chyba niekoniecznie, jest tam napisane tak: Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: 6) kategorii B a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej, c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem, że może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy", czyli B 96. Nie ma tam nic o tym o co pytałem. to sie zdecyduj o co pytasz,bo najpierw pytasz gdzie jest napisane o kierowaniu zestawem <3,5 tony a wklejasz fragment o zestawie 4250kg...

Seba

Seba
8 września 2017, 08:39

Wkleiłem wszystko co jest napisane o ciagnięciu przyczepy mając prawko kat B. Nie ma tam nic o możliwości ciągnięcia przyczepy innej niż lekka gdy zestaw nie przekracza 3.5t, tak jak w artykule podają. Skąd więc to się wzięło pytam?

anon

anon
8 września 2017, 09:42

SebaWkleiłem wszystko co jest napisane o ciagnięciu przyczepy mając prawko kat B. Nie ma tam nic o możliwości ciągnięcia przyczepy innej niż lekka gdy zestaw nie przekracza 3.5t, tak jak w artykule podają. Skąd więc to się wzięło pytam? Art.6. ust.1,pkt. 6,lit. C: ...zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, ORAZ Z PRZYCZEPY INNEJ NIŻ LEKKA, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2, a ustęp dwa mówi o tym, że jeśli masa zestawu przekracza 3,5 tony to trzeba mieć B96. więc jeśli NIE przekracza 3,5t to NIE trzeba mieć B96. ale przyczepa może być wtedy inna niż lekka. w czym jeszcze mogę ci pomóc? Twierdzisz że czegoś nie ma tam,gdzie to jest... więc akurat w tym ci nie pomogę ;-)

marionetka

marionetka
31 grudnia 2017, 16:02

Z tego co pamietam z kursu ktory robilam w Autojarze w Wawie to tego ucza na teorii... i to jest podstawowa wiedza tak jak znaki czy predkosci i to powinien znac kazdy przyszly kierowca

Pio

Pio
26 października 2018, 10:50

Czy w Polsce musi być wszystko tak skomplikowane?? przecież normalni przecietni ludzie tego nie rozumieją A kursanci to juz wogole dla nich czarna magia

Dodaj wypowiedź

Twój komentarz został wysłany. Będzie widoczny na stronie po zaakceptowaniu przez Administratora.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Dodajesz komentarz jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.