Znak B-5 z masą na znaku lub tabliczce

/ /

Znak B-5 z masą na znaku lub tabliczce

Autor Wiadomość

Cyryl

Cyryl Instruktor Dołączył:
Kwi 29, 2016 14:44
 • 9
 • 592
 • 3
9 sierpnia 2017, 05:12 Znak B-5 z masą na znaku lub tabliczce

mam prośbę do redakcji: chciałem, aby wypowiedziała się jakaś światła osoba, bo jeżeli się mylę to wychodzi na to, że źle uczę oraz egzaminy we Wrocławiu są przeprowadzane nie zgodnie z prawem. otóż prowadzę między innymi naukę jazdy na kat. D. według mnie i osób u których zasięgałem opinii, znak B-5 z ograniczeniem tonażowym (na znaku lub tabliczce pod nim) dotyczy pojazdów które obejmuje ów znak (B-5), ale nie ma tam autobusów. natomiast tutaj dowiaduje się, że tak nie jest. obowiązuje to autobusy także, a pojazdy tego typu nauki jazdy i egzaminacyjne posiadają jakieś zezwolenie, o którym pierwsze słyszę. dodatkowo wyszło, że autobusy komunikacji publicznej poruszają się po Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Zielonej Górze, Szczecinie (więcej nie pamiętam) bezprawnie, bo znaki tego typu w naszym mieście nie mają tabliczek dopuszczających wjazd pojazdów z zezwoleniem jak to jest w Tarnowie.

skov

skov
9 sierpnia 2017, 10:27

5. Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu (zespołu pojazdów), którego dopuszczalna masa całkowita przekracza masę podana na znaku albo na tabliczce. Wszystko przez w/w pkt. z rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Niektórzy uważają że ów pkt. jest bytem samodzielnym a takim nie jest bo wprost odnosi się do znaku B-5.

Balthier

Balthier Inny Dołączył:
Kwi 19, 2016 16:41
 • 481
 • 2
 • 0
9 sierpnia 2017, 14:41

Jest to sprawa zbyt wielkiej wagi abym mógł się wypowiedzieć bez uprzedniego zapoznania się ze zdaniem największego znawcy Roberta Szerszona.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
9 sierpnia 2017, 21:45

Poszczególne ustępy tego rozporządzenia definiują oddzielne znaki. w ustępie 5 powołano się jedynie na wzór znaku z ustępu 4 - znaku B-5. Jeśli znak z tabliczką lub tonażem umieszczonym na znaku miałby dotyczyć tylko wymienionych w ostępie 4 to by to napisano np. tak: -------5. Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu (zespołu pojazdów) wymienionego w ust.4, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza masę podana na znaku albo na tabliczce.-------

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
9 sierpnia 2017, 21:47

A tak dokładnie to ustęp 5 byłby zbędny bo wystarczyło w ust. 4 dopisać::-----4. Znak B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" oznacza zakaz ruchu: 1) samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, 2) ciągników samochodowych, 3) pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, 4) ciągników rolniczych, 5) pojazdów wolnobieżnych. Jeśli na znaku lub tabliczce pod nim określono masę, oznacza to że znak dotyczy w/w pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej masę umieszczoną na znaku lub tabliczce.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
9 sierpnia 2017, 22:18

Cyryl dodatkowo wyszło, że autobusy komunikacji publicznej poruszają się po Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Zielonej Górze, Szczecinie (więcej nie pamiętam) bezprawnie, bo znaki tego typu w naszym mieście nie mają tabliczek dopuszczających wjazd pojazdów z zezwoleniem jak to jest w Tarnowie. To Tobie tak wyszło.-----Skąd wziąłeś wiedzę że Zarządca drogi ma obowiązek informowania na tabliczkach że może zezwolić indywidualnie na nie stosowanie się do znaku ??? Zarządca ma takie prawo i wcale nie musi informować o tym na tabliczkach. To że brak tabliczki powoduje bezprawną jazdę - to jest Twój wymysł!!!!

Roman O.

Roman O.
10 sierpnia 2017, 18:11

Znak B-5 nie dotyczy autobusów, gdyż zakaz ruchu tego typu pojazdów reguluje wprowadzony do Kodeksu drogowego w 1999 roku znak B-3a, podobnie jak znak B-6 reguluje osobno ruch ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Znak B-5 dotyczy tylko pojazdów wymienionych w pkt.1-5. Zdarza się, że przepis §18 ust.5 jest wadliwie interpretowany jako norma ogólna dotycząca dowolnego pojazdu lub zespołu pojazdów o DMC przekraczającej podaną na znaku. Aby tak było, z uwagi na odniesienie się normy tylko do znaku B-5, potrzebny byłby pkt 6, a w nim zapis "innych pojazdów niż wymienione w pkt. 1-5 oraz ich zespołów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t". Pomijam wymysły, że tabliczka dotyczy tylko pojazdów wymienionych w pkt. 1 i 3, gdyż nie ma to żadnego uzasadnienia. I tak tabliczka z podaną np. z podaną wielkością 6 t oznacza, że zakaz dotyczy pojazdów i ich zespołów wymienionych w pkt. 1-5 o DMC przekraczającej 6t. Tak więc Panie Krzysztofie spokojnie. Uczy Pan poprawnie, a autobusy jeżdżą po wrocławskich ulicach zgodnie z obowiązującym prawem, bez potrzeby ZAŁATWIANIA urzędniczych pozwoleń. Nawiasem mówiąc dziwi mnie brak zdecydowanego oporu przed nieuprawnionymi wymysłami takich jegomości jak Pan Kowalski vel KOPAN. Można byłoby umieścić ust. 5 w ust. 4, ale postanowiono, bo jest to norma szczególna, zrobić to osobno z przywołaniem znaku B-5, i tyle.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
10 sierpnia 2017, 21:52

No i powstał artykuł wprowadzający w błąd , no bo jaki ekspert taki artykuł. RADZĘ ZMIENIĆ EKSPERTA Jak mi nie wierzycie , a raczej należy powiedzieć nie rozumiecie co piszę, to wystarczyło zadzwonić do któregokolwiek w POLSCE egzaminatora WORD nadzorującego egzaminy. Każdy wam powie to co ja mówię. Ten wasz ekspert powołuje się na złe rozporządzenie które nie określa znaczenie znaków i ich za-kres obowiązywania. Nie cytuje podstawy do stwierdzenia czy autobus podlega pod znak B-5 a jest to ustęp 5 par 18 rozp. O znakach………. ----5. Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu (zespołu pojazdów), którego dopuszczalna masa całkowita przekracza masę podaną na znaku albo na tabliczce.-------. Ekspert podaje pytanie na prawdopodobnie kat. B – tylko nie wspomina ze to pytanie z ich bazy pytań. Takie błędne pytanie w państwowej bazie pytań na kat B nie istnieje.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
10 sierpnia 2017, 22:06

Natomiast pytania o znak B-5 z tonażem znajdują się w bazie pytań na kat C i odpowiedź prawidłowa jest że dotyczy każdego pojazdu i zespołu pojazdów o DMC większym niż na znaku. No PANIE EKSPERT państwowa baza pytań wskazuje że znak dotyczy autobusu. to wasze błędne pytanie z dupowategoWASZEGO błędnego testu nie weszło do bazy pytań na kat B ani żadną inną!!!!

SCEPTYK

SCEPTYK
11 sierpnia 2017, 00:00

kopan Jak mi nie wierzycie , a raczej należy powiedzieć nie rozumiecie co piszę, to wystarczyło zadzwonić do któregokolwiek w POLSCE egzaminatora WORD nadzorującego egzaminy. Od kiedy egzaminator, nawet nadzorujący ma uprawnienia do interpretowania prawa o ruchu drogowym oraz rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych? Poza tym żaden przepis prawa, np. rozp. 220, nie ma takiej mocy, by zmieniać Kodek drogowy. Baza pytań zawiera nadal wiele błędów i to nie tylko formalnych, ale także merytorycznych, więc to żaden argument, a jedynie pobożne życzenie, by odpowiedzialni za BRD w Polsce byli kompetentni i rzeczywiście ODPOWIEDZIALNI. Znak B-5 nie dotyczy autobusów, ani żadnych innych pojazdów poza tymi wymienionymi w punktach od 1 do 5, i to zarówno z tabliczką tonażową, jak i bez niej. Zakaz wjazdu autobusów to znak B-3a.

Cyryl

Cyryl Instruktor Dołączył:
Kwi 29, 2016 14:44
 • 9
 • 592
 • 3
11 sierpnia 2017, 18:43

kopan...No PANIE EKSPERT ... to wasze błędne pytanie z dupowategoWASZEGO błędnego testu... z kim rozmawiasz? natomiast wiem, że: we Wrocławiu żaden z OSK posiadający autobusy nie ma zezwolenia, WORD nie ma również. ale też MPK (prowadziłem tam KO, dowiadywałem się) także nie ma żadnych zezwoleń dopuszczających komunikację pod zakazy B-5, a jest ich we Wrocławiu 3: 18, 12 i 9t. nie mogę się wypowiadać jak jest w innych miastach, bo sytuacji tak dobrze nie znam.

Cyryl

Cyryl Instruktor Dołączył:
Kwi 29, 2016 14:44
 • 9
 • 592
 • 3
11 sierpnia 2017, 18:46

mam jeszcze jedno pytanie: czy uważasz się za osobę nieomylną i najlepiej w Polsce znającą się na PoRD. może jednak zapytałbyś się kogoś kogo uważasz za autorytet w tej materii, jeżeli ktoś taki dla Ciebie istnieje.

KIBIC

KIBIC
11 sierpnia 2017, 21:14

Cyrylmam jeszcze jedno pytanie: czy uważasz się za osobę nieomylną i najlepiej w Polsce znającą się na PoRD. może jednak zapytałbyś się kogoś kogo uważasz za autorytet w tej materii, jeżeli ktoś taki dla Ciebie istnieje. Daj sobie spokój z Kowalskim, bo nie ma racji. Znak B-5 z tabliczką czy bez tabliczki nie dotyczy autobusów. To nie jest znak B-3a i koniec tematu.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
11 sierpnia 2017, 23:56

Jak to z kim rozmawiam? ------Odnoszę się do rewelacji wypisanych w artykule przez jakiegoś eksperta którego spytał redaktor portalu. To że ekspert powołuje się na błędne pytanie testowe z ich programu do nauki jazdy to dla mnie jest dupowate pytanie, O jakości eksperta świadczy cały tekst mający argumentować z góry założoną "prawdę". Tyle że to nie tak PANIE EKSPERT !!!----- Cyryl dlaczego do problemu podchodzisz z d...y strony. Chodzisz wypytujesz czy mają zezwolenie czy nie mają i uważasz ze jak nie mają to znak ich nie dotyczy. Pisałem że każdy egzaminator nadzorujący potwierdzi to co pisze. Wyobraź sobie że zadzwoniłem do Egzaminatora nadzorującego z Wrocławia przedstawiając Twój problem. No i wyobraź sobie że w 100% potwierdził to co mówię w tym temacie. A zadzwoń że człeku choćby do Bydgoszczy czy gdzie chcesz. Każdy EGZAMINATOR NADZORUJĄCY w Polsce powie Ci to co ja twierdzę !!!!!! Numer możesz podać zaprzyjaźnionemu z tym portalem Ekspertowi

KIBIC

KIBIC
12 sierpnia 2017, 00:05

kopanJak to z kim rozmawiam? ------Odnoszę się do rewelacji wypisanych w artykule przez jakiegoś eksperta którego spytał redaktor portalu. Autor artykułu, to ekspert koordynator Grupy IMAGE, czyli właściciela tego portalu, i egzaminator nadzorujący WORD Warszawa.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
12 sierpnia 2017, 00:21

Cyrylmam jeszcze jedno pytanie: czy uważasz się za osobę nieomylną i najlepiej w Polsce znającą się na PoRD. może jednak zapytałbyś się kogoś kogo uważasz za autorytet w tej materii, jeżeli ktoś taki dla Ciebie istnieje. Pytanie dużo mówi o pytającym. To nie moje klimaty. Dla mnie liczy się argumentacja w konkretnej sprawie. Jak dotychczas nie znalazł się żaden ekspert co by obalił moje twierdzenia. W tym portalu próbował obalić to co mówię w wątku pierwszeństwo łamane a zawracanie Ekspert nazwiska nie pamiętam. Ekspert wykonał sztukę polegającą na wyprostowaniu drogi z pierwszeństwem - bo tak mu pasowało by udowodnić fałszywe twierdzenie. Ten Ekspert ni słowem nie odniósł się do zarzutu że problem powstaje ponieważ nasza zasada prawej strony jest niezgodna z Konwencją Wiedeńską. Ekspert słowem nie wspomniał bo jest odpowiedzialny za błędne uregulowanie.

Nick

Nick
12 sierpnia 2017, 13:54

kopanJak to z kim rozmawiam? ------Odnoszę się do rewelacji wypisanych w artykule przez jakiegoś eksperta którego spytał redaktor portalu. To że ekspert powołuje się na błędne pytanie testowe z ich programu do nauki jazdy to dla mnie jest dupowate pytanie, O jakości eksperta świadczy cały tekst mający argumentować z góry założoną "prawdę". Tyle że to nie tak PANIE EKSPERT !!!----- Cyryl dlaczego do problemu podchodzisz z d...y strony. Chodzisz wypytujesz czy mają zezwolenie czy nie mają i uważasz ze jak nie mają to znak ich nie dotyczy. Pisałem że każdy egzaminator nadzorujący potwierdzi to co pisze. Wyobraź sobie że zadzwoniłem do Egzaminatora nadzorującego z Wrocławia przedstawiając Twój problem. No i wyobraź sobie że w 100% potwierdził to co mówię w tym temacie. A zadzwoń że człeku choćby do Bydgoszczy czy gdzie chcesz. Każdy EGZAMINATOR NADZORUJĄCY w Polsce powie Ci to co ja twierdzę !!!!!! Numer możesz podać zaprzyjaźnionemu z tym portalem Ekspertowi No to strzał w kolano. Przwoływany ekspert jest/był egzaminatorem nadzorującym w WORD Warszawa :) Dzwoń:) A tu opinia na ten temat Zbigniewa Drexlera . http://www.prawodrogowe.pl/informacje/ekspert-wyjasnia/czy-znak-b5-dotyczy-autobusow-a-b-3a

Cyryl

Cyryl Instruktor Dołączył:
Kwi 29, 2016 14:44
 • 9
 • 592
 • 3
12 sierpnia 2017, 21:31

kopan...Wyobraź sobie że zadzwoniłem do Egzaminatora nadzorującego z Wrocławia przedstawiając Twój problem. No i wyobraź sobie że w 100% potwierdził to co mówię w tym temacie... jak mógłbyś podać mi nazwisko tego egzaminatora, postaram się być w WORD-zie w środę, więc lepiej abyśmy się nie dublowali. kolega mój, egzaminator, właściciel OSK szkolący tylko instruktorów i egzaminatorów - Staszek Łoboda (dzisiaj miał wykłady na kat. B, ja w tym czasie dla operatorów żurawi samojezdnych, więc pogadaliśmy), podziela moje zdanie, rozmawiałem z nim i chętnie Ci wyjaśni. telefon - 784091941, wystarczy, że podasz temat, będzie wiedział o co chodzi. ale nie omieszkam zajrzeć do Word-u. kierownikiem działu egzaminowania jest Tadeusz Hryniewiecki, on ma decydujące zdanie w naszym WORD-zie i postaram się sprawdzić.

Cyryl

Cyryl Instruktor Dołączył:
Kwi 29, 2016 14:44
 • 9
 • 592
 • 3
12 sierpnia 2017, 21:35

a tak w nawiasie, gdyby na znaku B-3a - zakaz wjazdu autobusów, umieszczono by ograniczenie tonażowe, to dotyczyłoby również pojazdów ciężarowych?

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
13 sierpnia 2017, 01:46

Podoba mi się że konstruktywnie podchodzisz do tematu. Porozmawiam z osobą którą wskazałeś. Kto komu co wyjaśni to się okaże. Ciebie przy tym nie będzie. Pytasz z kim w WORD rozmawiałem - nie pamiętam.prawdopodobnie PO rozmowie z Word dziwne rzeczy mi się w telefonie porobiły. Skasowało mi zapisy rozmów na miesiąc od rozmowy. Tak że opatrzność czuwa.No ale to teorie "spiskowe" a zapisów nie ma. Jakby były to bym ci podał z kim rozmawiałem. Tylko że prawdopodobnie opatrzność wyłączyła mi pamięć podręczną. Pozdrawiam , zadzwonię do Ciebie.

kopan

kopan Instruktor Dołączył:
Maj 17, 2017 21:50
 • 64
 • 126
 • 3
13 sierpnia 2017, 21:56

No o porozmawialiśmy. Pan powoływał się na DU 220 któremu nic do rzeczy. Natomiast co do aktu prawnego regulującego zagadnienie czyli par 18 ust 5 rozporządzenia o znakach się nie wypowiedział. Dla niego najważniejsze było że na znaku jest ciężarówka więc znak nie dotyczy autobusów. Nie dał się przekonać że dotyczy. Ale wątpliwości zasiałem, więc Pan postanowił pisać do ministerstwa, komendy głównej policji. W końcu przystał na propozycję moją zadzwonienia do egzaminatora nadzorującego (gdziekolwiek) w Bydgoszczy. Więc Cyryl dzwoń do Bydgoszczy będzie szybciutko i po dręczącym Cię problemie pozostanie wspomnienie. Taki znak dotyczy autobusów !!!!!!! ----- Ps. porozmawiajmy telefonicznie, ten Pan obiecał mi przesłać Twój nr telefonu.

Dodaj wypowiedź

Twój komentarz został wysłany. Będzie widoczny na stronie po zaakceptowaniu przez Administratora.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Dodajesz komentarz jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.