Który pas zajmować?

Data publikacji: 14 lipca 2016, 12:48
Który pas zajmować?
90
Ilustracja przygotowana w redakcji /zdjęcie: Google Earth

Na naszą redakcyjną skrzynkę trafił list od Czytelnika z prośbą o interpretację przepisów. Sprawa dotyczy wyboru pasa po dokonaniu skrętu. Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Czytelnik zwrócił się do L-instruktora z prośbą o interpretację. Wiadomość w całości przekazaliśmy do analizy ekspertom. Zanim jednak opublikujemy ich wypowiedź, prosimy o zdanie Ciebie. Oto treść listu od Czytelnika:

Witam,
Mam pytanie dotyczące zajmowania pasów po skręcie/zmianie kierunku w prawo lub lewo.
Jeśli wyjeżdzamy z drogi o dwóch pasach, i po skręcie mamy do wyboru trzy, to jak wg przepsiów należy zajmować te pasy?
W załączniku różne typy skrzyżowań, proszę o interpretację.
Pozdrawiam
(imię i nazwisko znane redakcji)

Aby dobrze zilustrować zapytanie przygotowaliśmy obrazek, dzięki materiałom dostępnym na Google Earth. Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie warszawskich ulic: Szwedzkiej i Radzymińskiej. W lewo ze Szwedzkiej można skręcić z dwóch pasów, w Radzymińską, która ma trzy pasy.

Który pas na Radzymińskiej należy zająć skręcając z lewego pasa Szwedzkiej (białe strzałki)? A który ze środkowego (strzałki pomarańczowe)?

Czekamy na Twoją opinię! Spróbujmy to raz na zawsze ustalić :-)
Dobrze, jeśli uda Ci się odnaleźć podstawę prawną Twojej opinii. Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze

  1. CZYTAJNIAK

    CZYTAJNIAK   5 listopada 2018, 12:00

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Cyryl Prawo o Ruchu Drogowym Art. 22. ust.2 Czy to jest właściwie przywołany przepis? Przecież są tacy którzy twierdzą, że skoro nie ma wprost przepisu zabraniającego zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu, to wolno to robić. Art. 22.ust. 2 niczego nie zabrania. Mówi tylko o tym co należy zrobić zamierzając zmienić kierunek jazdy, przy czym art.22 ust. 3 pozwala na odstąpienie od tych zasad. Także ust. 4 tego artykułu niczego nie zabrania, a jedynie instruuje, że zmieniając pas ruchu należy ustąpić pierwszeństwa. W art. 22 w ogólnie nie ma mowy o skrzyżowaniu. Czy to, że nie ma wprost zakazu zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu, rzeczywiście i z całą odpowiedzialnością pozwala stwierdzić, że wolno to czynić? Skąd się bierze różnica zdań, kto jest w błędzie i z jakiego powodu?

  2. Cyryl

    Cyryl   5 listopada 2018, 04:57

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    CZYTAJNIAK...Nie ma też przepisu w którym przeczytamy, że nie wolno skręcić w lewo ze skrajnego prawego pasa ruchu, tak samo jak nie ma przepisu, który mówi, że nie wolno skręcić w prawo z lewego pasa ruchu... Prawo o Ruchu Drogowym Art. 22. ust.2

  3. CZYTAJNIAK

    CZYTAJNIAK   4 listopada 2018, 20:38

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Czy to, że nie ma przepisu, który wprost zabrania zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu można wyciągnąć wniosek, że na skrzyżowaniu wolno go zmienić? Nie ma też przepisu w którym przeczytamy, że nie wolno skręcić w lewo ze skrajnego prawego pasa ruchu, tak samo jak nie ma przepisu, który mówi, że nie wolno skręcić w prawo z lewego pasa ruchu. Czy to znaczy, że skoro nie ma strzałek na pasach ruchu, to wolno to robić ustępując jedynie pierwszeństwa temu po prawej? Czy z tego, że należy jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni wynika, że wszyscy skręcający w lewo lub w prawo mają obowiązek kończyć skręt na prawym pasie ruchu, pamiętając jedynie o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa? Nie znam przepisu w którym przeczytam, że nie wolno tego robić. Ja uważam, że na skrzyżowaniu NIE WOLNO zmieniać pasów ruchu i trzymając się tej zasady ich nie zmieniam. Wyjątkowo robię to, ale tylko wtedy gdy jestem do tego zmuszony przez organizatora ruchu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Czy łamię tym prawo?

  4. INSTR.

    INSTR.   15 października 2018, 15:37

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Pas ruchu można zmienić na skrzyżowaniu. Nie ma przepisu zabraniającego, na przykład na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (nowe ronda np. turbinowe - wyprowadzają nas na zewnątrz ronda nie zmieniając pasów ruchu) ale jak na takim rondzie chcemy np zawrócić, to na tym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym możemy zmienić pas np z prawego na lewy, aby pozostać na rondzie. Chodzi o to, żeby kursant czy w ogóle osoba miała świadomość bezpieczeństwa, więc najlepiej jest z zajmowanego pasa ruchu jechać i kontynuować ten sam pas ruchu za skrzyżowaniem. Eliminuje się w ten sposób kolizje występujące z innymi uczestnikami i jazda jest bezpiecznie prosta. Problem w tym, że większość ludzi nie ogarnia BEZPIECZEŃSTWA i bawi sie w prawników, wchodzi w kompetencje Policji itp... Bo co by było gdyby, a bo można, a bo nie można, to jest straszne... Jeżeli chodzi o samą zmianę pasa ruchu to kontynuujemy jazdę (zewnętrznym lub wewnętrznym skajmym pasem) jak komuś przyjdzie do głowy zmenic pas ruchu podczas tego manewru skrętu bo tak duże jest to skrzyżowanie to prawnie można... ale nie polecam. Tak samo jak prawnie można wyprzedzać z prawej strony na autostradzie, ale jest to niebezpieczne.

  5. Cyryl

    Cyryl   15 października 2018, 14:43

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    a dlaczego nie można zmienić pasa na skrzyżowaniu?

  6. Instr.

    Instr.   13 października 2018, 22:42

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Skręt w lewo możliwy jest po uprzednim zajęciu odpowiedniego pasa do skrętu w lewo. 1. Jeżeli występuje jeden pas do skrętu w lewo - wówczas można wybrać dowolny pas ruchu na drodze poprzecznej ( lewy skrajny, środkowy, prawy lub jak jest ich więcej to każdy dowolny dla nas odpowiedni) Pamiętać należy o tym, że mamy obowiązek jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, więc jak zajmiemy LEWY skrajny - należy go zniezwłocznie zmienić na prawy i kontynuować jazdę prawym pasem ruchu. Więc najodpowiedniej jest zawsze wybierać PRAWY! pas ruchu. Ale to w sytuacji gdy do skrętu w lewo był jeden pas. 2. Sytuacja się komplikuje w przypadku 2 pasów do skrętu w lewo. Pamiętajcie, że kierowca ma mieć świadomość, że mogą być inne pasy ruchu do skrętu w lewo. To musicie wiedzieć przed manewrem skrętu... Otóż, jeśli wybraliśmy skrajny lewy pas do skrętu w lewo, a mamy też drugi pas do skrętu w lewo po naszej prawej stronie, to każdy ma obowiązek kontynuować jazdę wybranym pasem ruchu!! Czyli jak wybrałeś lewy skrajny (wewnętrzny) to masz obowiązek na drodze poprzecznej zająć skrajny lewy (wewnętrzny) Kierowca obok ciebie jak jest na prawym pasie(zewnętrznym) do skrętu w lewo MUSI zająć też zewnętrzny skrajny pas. WYJĄTEK! Jeżeli linie poziome prowadzą Ciebie w inny sposób to masz się ich trzymać bo wyznaczają pas po którym musisz się poruszać. W takiej sytuacji jeśli na poprzecznej drodze mamy na przykład 3 pasy ruchu, a do skrętu były 2 pasy ruchu, na środkowy nie może nikt wjechać!!! Jeśli potrzebujecie wjechać na środkowy - to po wykonaniu manewru skrętu w lewo następuje zmiana pasa ruchu - to już zasady proste :)

  7. koles

    koles   11 października 2018, 22:39

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    zawsze zajmujemy skrajnie prawy pas

  8. klkr

    klkr   29 maja 2018, 13:08

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Eksperci tęgo się chyba głowią.

  9. Dyspozytor własnego losu

    Dyspozytor własnego losu   1 marca 2018, 11:31

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Autor ArtykułuWiadomość w całości przekazaliśmy do analizy ekspertom. Zanim jednak opublikujemy ich wypowiedź, prosimy o zdanie Ciebie. Moje zdanie jest takie: z lewego skrajnego na lewy skrajny, z kolejnych lewych na lewe kolejne. Tak więc na tym skrzyżowaniu prawy pas pozostawiłbym pusty (i byłoby to moim zdaniem dobre, bo pozwala na komfortową jazdę jadącym z przeciwka w prawo). Ale jak mówi prawo? Gdzie ta wypowiedź ekspertów? Już trochę czasu (ponad rok) od opublikowania artykułu minęło.

  10. hvgvkgh

    hvgvkgh   1 lutego 2018, 16:40

    Zgłoś nadużycie Cytuj

    Z lewego na lewy, z prawego na srodkowy lub prawy.Skąd wiadomo co jest po skręcie-czy np 3 pas nie jest tylko do skretu w prawo(za skrzyżowaniem) Tu nie obowiązują takie same przepisy jak przy skrecie w lewo przy jednym pasie, gdzie możemy zająć każdy pas. W tym przypadku oba pasy mają prawo jechać a zajmowanie srodkowego pasa skręcając ze skrajnie lewego jest kompletnie bez sensu.

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.