Na naszą redakcyjną skrzynkę trafił list od Czytelnika z prośbą o interpretację przepisów. Sprawa dotyczy wyboru pasa po dokonaniu skrętu. Jaka jest Twoja opinia na ten temat?
Czytelnik zwrócił się do L-instruktora z prośbą o interpretację. Wiadomość w całości przekazaliśmy do analizy ekspertom. Zanim jednak opublikujemy ich wypowiedź, prosimy o zdanie Ciebie. Oto treść listu od Czytelnika:
Mam pytanie dotyczące zajmowania pasów po skręcie/zmianie kierunku w prawo lub lewo.
Jeśli wyjeżdzamy z drogi o dwóch pasach, i po skręcie mamy do wyboru trzy, to jak wg przepsiów należy zajmować te pasy?
W załączniku różne typy skrzyżowań, proszę o interpretację.
Pozdrawiam
(imię i nazwisko znane redakcji)
Aby dobrze zilustrować zapytanie przygotowaliśmy obrazek, dzięki materiałom dostępnym na Google Earth. Zdjęcie przedstawia skrzyżowanie warszawskich ulic: Szwedzkiej i Radzymińskiej. W lewo ze Szwedzkiej można skręcić z dwóch pasów, w Radzymińską, która ma trzy pasy.
Który pas na Radzymińskiej należy zająć skręcając z lewego pasa Szwedzkiej (białe strzałki)? A który ze środkowego (strzałki pomarańczowe)?
Czekamy na Twoją opinię! Spróbujmy to raz na zawsze ustalić :-)
Dobrze, jeśli uda Ci się odnaleźć podstawę prawną Twojej opinii. Zapraszamy do dyskusji.
Dyspozytor własnego losu 1 marca 2018, 11:31
Zgłoś nadużycie CytujAutor ArtykułuWiadomość w całości przekazaliśmy do analizy ekspertom. Zanim jednak opublikujemy ich wypowiedź, prosimy o zdanie Ciebie. Moje zdanie jest takie: z lewego skrajnego na lewy skrajny, z kolejnych lewych na lewe kolejne. Tak więc na tym skrzyżowaniu prawy pas pozostawiłbym pusty (i byłoby to moim zdaniem dobre, bo pozwala na komfortową jazdę jadącym z przeciwka w prawo). Ale jak mówi prawo? Gdzie ta wypowiedź ekspertów? Już trochę czasu (ponad rok) od opublikowania artykułu minęło.
hvgvkgh 1 lutego 2018, 16:40
Zgłoś nadużycie CytujZ lewego na lewy, z prawego na srodkowy lub prawy.Skąd wiadomo co jest po skręcie-czy np 3 pas nie jest tylko do skretu w prawo(za skrzyżowaniem) Tu nie obowiązują takie same przepisy jak przy skrecie w lewo przy jednym pasie, gdzie możemy zająć każdy pas. W tym przypadku oba pasy mają prawo jechać a zajmowanie srodkowego pasa skręcając ze skrajnie lewego jest kompletnie bez sensu.
Marek 14 czerwca 2017, 11:16
Zgłoś nadużycie CytujDalej nie można znaleźć odpowiedzi na to pytanie, może w końcu eksperci się wypowiedzą? Jeżeli nie ma linii prowadzących to ja zawsze traktowałem pasy przeznaczone do skrętu w lewo jako przedłużenie drogi prostopadłej. Tzn. ze skrajnego prawego pasa do skrętu w lewo ustawiamy się na prawym pasie, a każdy pojazd na następnych pasach porusza się równolegle do toru jazdy pierwszego (po prawej). Jest to w myśl zasady, że poruszamy się po prawej stronie oraz nie zmieniamy pasów ruchu na skrzyżowaniu. W sytuacji gdy skręcamy z dwóch pasów na 4 uważam, że dwa pasy po lewej stronie można zajmować dopiero po zakończeniu skrętu w lewo na skrzyżowaniu. Drogi po których się poruszam są ruchliwe i brak precyzyjnych zasad w tym przypadku jest bardzo uciążliwy.
m 1 kwietnia 2017, 12:05
Zgłoś nadużycie CytujDziękuję. Postaram się odnaleźć w sobie tą świadomość. Może jednak idę złym tropem. Czy mógłby Pan oświecić mnie i innych kolegów, którzy być może to czytają i również się nad tym głowią?
OBSERWATOREX 1 kwietnia 2017, 02:19
Zgłoś nadużycie CytujmatNie, ale niektórzy słyszeli o możliwości zajęcia dowolnego pasa ruchu. Ciekawe rzeczy, polecam się zapoznać. Pozdrawiam. Dziękuję za pozdrowienia. Skoro mam się zapoznać to proszę wskazać, gdzie w ustawie Prawo o ruchu drogowym jest mowa o zajmowaniu dowolnego pasa ruchu po wykonaniu skrętu w prawo lub w lewo. Niestety nie ma takiego zapisu w żadnym z obowiązujących aktów normatywnych. Prawdą jest jednak to, że od 1984 roku skręcając w lewo , tak jak wcześniej skręcając w prawo, zachowując szczególną ostrożność, można ZAJĄĆ dowolny pas ruchu na drodze poprzecznej. Trzeba jednak nie tylko słyszeć, ale mieć świadomość z czego to przyzwolenie wynika i czym jest zajęcie pasa ruchu. Też pozdrawiam.
mat 31 marca 2017, 10:12
Zgłoś nadużycie CytujNie, ale niektórzy słyszeli o możliwości zajęcia dowolnego pasa ruchu. Ciekawe rzeczy, polecam się zapoznać. Pozdrawiam.
OBSERWATOREX 31 marca 2017, 00:23
Zgłoś nadużycie CytujJest droga która ma jezdnię a ta podłużne, biegnące równolegle do jej osi, pasy ruchu. Każdy świadomy prawa kierujący znajdując się na jednym z pasów ruchu, gdy zamierza wjechać na sąsiedni pas ruchu, ma obowiązek ZMIENIĆ ten pas wg wymagań art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Są jednak tacy geniusze, którzy nie stosując się do art. 22 prd jadą z lewego na prawy pas ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem twierdząc, że mają prawo tak czynić gdyż wcale nie zmieniają pasa ruchu, a go PRZECINAJĄ. Czy ktoś słyszał o przepisie Kodeksu drogowego dotyczącego zasad przecinania pasów ruchu, hurtowej ich zmianie albo o opisanej prawem zmianie pasa ruchu z lewego na prawy z włączonym lewym kierunkowskazem?
Robert Prokopiuk 30 marca 2017, 21:07
Zgłoś nadużycie CytujZ jakim prawem ? Odróżnij w końcu zmianę pasa od przeciecia pasa. Wykaż na podstawie przepisów, że przeciecie pasa ruchu jest jego zmianą.
OBSERWATOREX 30 marca 2017, 09:37
Zgłoś nadużycie CytujkugreZ lewego pasa - na lewy i środkowy. Z prawego tylko prawyProszę o podstawę prawną albo nr decyzji dyrektora WORD ustalającą takie, sprzeczne z prawem zasady ruchu, obowiązujące w praktyce egzaminacyjnej WORD.
Robert Prokopiuk 29 marca 2017, 21:23
Zgłoś nadużycie CytujMasz pojecie czym jest zmiana pasa ruchu ? Czy tylko w każdym temacie trollujesz ? Co temat to idiotyzm w twoim wykonaniu. Znak firmowy czy co ?