Wykładam karty na stół

Data publikacji: 15 grudnia 2017, 14:32
Wykładam karty na stół
12
Dyrektor WORD w Łodzi - Łukasz Kucharski /fot. WORD Kalisz

500 zł brutto podwyżki dla każdego, budowa nowej siedziby. To postulaty załogi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. Większość opowiedziała się za strajkiem. Referendum w tej sprawie zorganizowało NSZZ Solidarność.

O zapowiedzi rozpoczęcia strajku pisaliśmy wczoraj na łamach L-instruktora. 27 pracowników opowiada się za, 21 jest przeciwnych. O terminie ma jeszcze zdecydować Komisja Zakładowa, ale mówi się o 5 stycznia. Chcąc poznać głos drugiej strony, rozmawialiśmy z Łukaszem Kucharskim, dyrektorem łódzkiego WORDu.

Jak zareagował Pan na zapowiedź strajku?

Uznaję, że tak radykalne posunięcie to uderzenie pięścią w procesie negocjacji. Postulaty protestujących są powszechnie znane. Po pierwsze podwyżki, to elektryzuje najbardziej. Po drugie budowa nowej siedziby. Na tym zależy nam wszystkim. Lada dzień, 21 grudnia, otwieramy oferty w kolejnym postępowaniu przetargowym. Myślę że akurat ten temat będzie rozwiązany i to już wkrótce. Zakładam jednocześnie, że Związkowcom nie zależy na zrobieniu krzywdy własnej jednostce, choć niektórych działań nie rozumiem.

Na przykład jakich?

Zapytałem przewodniczącego Związku na jednym ze spotkań wprost. O co tak naprawdę chodzi? Co musi myśleć kandydat, który przychodzi do nas na egzamin, od wejścia widzi napis "Akcja protestacyjna", a potem w ulotce Solidarności czyta, że tu się kiepsko zdaje bo jest nierówny plac? Na miejscu tego kandydata podziękowałbym za egzamin w takim ośrodku. Tymczasem WORD utrzymuje się wyłącznie z opłat za egzaminy. Jak zatem ma nas być stać na podwyżki, skoro od progu odganiamy kandydatów? To jest już dla mnie niezrozumiałe. Strajk w kopalni, czy przedsiębiorstwie produkcyjnym zawsze daje dyrekcji jakieś pole manewru. Są rezerwy, węgiel na hałdach czy zobowiązania kontrahentów. U nas nie ma niczego takiego. Nie przyjdzie klient, nie zarobimy nawet na własne wynagrodzenia, a co dopiero na inwestycje...

Protestujący żądają 500 złotych brutto podwyżki. Rozumiem, że WORDu w Łodzi na to nie stać?

Nie stać. Mamy 55 etatów. Łatwo policzyć, jaki byłby koszt miesięczny i roczny takiej podwyżki. Tymczasem aktualnie bilansujemy się mniej więcej na zero, jeśli mówimy o różnicy między wpływami a wydatkami. Zgadzając się na taką podwyżkę, świadomie zaplanowałbym stratę, a na to nie mogę sobie pozwolić. Tym bardziej, że przed nami nowe zadania, inwestycje, wydatki. Odpowiadam zarówno za płynność finansową, jak i operacyjną WORDu. Za to mi płacą. Żeby nie było strat finansowych i przerw w egzaminach.

Tymczasem do takiej przerwy może już wkrótce dojść...

Gwarantuję, że jeśli rzeczywiście dojdzie do strajku, żaden kandydat nie zostanie odprawiony z kwitkiem. Gwarantuję, że nikt nie odejdzie nieobsłużony, gwarantuję że egzaminy będą się odbywały.

Czyli ma Pan już plan?

Mam, oczywiście. Niczego jednak nie mogę na ten temat powiedzieć.

Podjął Pan już jakieś działania, będzie Pan szukał pomocy? Odbyły się jakieś rozmowy w tej sprawie?

Jestem gotowy na sytuację, w której załoga, korzystając ze swoich praw, zdecyduje się przeprowadzić zgodny z prawem strajk. Zapewniam że interesanci tego nie odczują, ale nie mogę zdradzać sposobu, w jaki zamierzam dotrzymać słowa.

Jaka atmosfera panuje teraz w Ośrodku? Chyba nie pracuje się dobrze, gdy panuje takie napięcie?

Ja tego sporu nie traktuję jak personalnej wojny z kimś konkretnym. Jednocześnie jednak rozumiem pewne zamiary i metody. Oczywiście, kłaniamy się sobie na korytarzu, podajemy ręce. Wciąż obowiązuje nas kultura, jesteśmy dorosłymi ludźmi. Prywatnie, jako Łukasz Kucharski rozumiem, że ludzie chcą więcej zarabiać, rosną potrzeby. To zupełnie normalne. Ale jednocześnie, już jako dyrektor, mam przed sobą konkretne liczby, budżet wynikający z bilansu zysków i strat. Myślę jednak, że przy odrobinie dobrej woli, uda się doprowadzić do tego że wilk będzie syty i owca cała.

Co więc musi się wydarzyć, by uznał Pan, że druga strona ma tę dobrą wolę?

Akceptacja sytuacji, która nas wszystkich dotyczy. Ja mówię o rzeczywistych sprawach, o konkretach. Wykładam karty na stół, zapraszam do rozmów. Pokażę szczegóły finansowe i to, jak wygląda budżet. Chętnie zrobię wszystko, by przekonać, że nie działam na zasadzie "nie, bo nie". Warto zaznaczyć, że druga strona też będzie rozliczana. Odpowiedzialność nie spoczywa w całości na dyrektorze. Wszyscy mamy swoje obowiązki wobec naszej instytucji i powinno nam na niej zależeć.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Jakub Szadkowski

Komentarze

 1. Balthier

  Balthier   20 grudnia 2017, 00:43

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  SmPanie Balthier nie można poprosić ministra o zmiany bo trzeba zmieniać ustawę a zmiany będą dotyczyły wszystkich WORDów i MORDów w Polsce bo nie da się czegoś zmienić dla jednej jednostki. Radził bym zejść na ziemię i dorosnąć ;-) Ja bym miał ogromną prośbę do administracji portalu aby tacy użytkownicy jak @Sm dostawali jakieś bany na IP, bo po prostu ręce opadają. Ten człowiek nawet nie wie, że minister może wnieść projekt zmian ustawy do parlamentu i jego osoba ma największe szanse na powodzenie i przepchanie tej ustawy. I nigdzie nie napisałem o zmianach TYLKO dla Łodzi.

 2. Balthier

  Balthier   18 grudnia 2017, 16:52

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  @Solidarność- Przeczytałem państwa Facebooka list do Wojewody łódzkiego, że potrzebne są zmiany w systemie szkolenia i egzaminowania. Te drugie to chyba rzecz która najbardziej wszystkich interesuje. Jakie konkretnie są państwa postulaty dotyczące zmian w systemie egzaminowania?

 3. Balthier

  Balthier   18 grudnia 2017, 13:52

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Na moje zapytanie dostałem właśnie odpowiedź i zapewnienie od Posła Mosińskiego, że sprawa WORD'ów będzie kontynuowana. Chwilowo brakuje czasu, ale wkrótce się tym zajmie. @L-Instruktor- Jesteście państwo na bieżąco. Czy mają państwo jakieś info co się dzieje z zespołem powołanym przy Ministerstwie ponad 1,5 roku temu? Czy on istnieje jeszcze? Doszli do jakichś konkluzji? Pan Kucharski ponoć jest członkiem tego zespołu!

 4. Solidarność

  Solidarność   18 grudnia 2017, 09:03

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  W ramach sprostowania mamy 53 etaty nie 55.W tym 6 kierowników. Co do zmiany systemu: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,22438782,wredny-egzaminator-w-word-zie-to-nie-nasza-wina-patologia.html http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,22671771,wzywaja-prezesa-nik-o-przerwanie-spirali-smierci-egzaminatorzy.html? W kwestii zmiany systemu, między innymi samofinansowania, napisaliśmy 3 pisma do Ministra Infrastruktury. Piszemy 4. Liczymy, że portal L-instruktor pozwoli wypowiedzieć się naszemu przewodniczącemu w kwestii sytuacji WORD w Łodzi

 5. Bogdan

  Bogdan   17 grudnia 2017, 21:44

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Jakie ten Pan zajmował wcześniej stanowiska menadzerskie ? ze został wice i dyrektorem? Doswiadczenie ma jakie?

 6. Balthier

  Balthier   17 grudnia 2017, 18:03

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Panie Kucharski. Może Pan to przeczyta i się ustosunkuje. Skoro ponoć WORD'y rozliczają się z pieniędzy z państwem i po opłaceniu swoich potrzeb wychodzą na zero, to czemu po inicjatywie Posła Mosińskiego biegał Pan i pisał rozpaczliwe pisma do Ministerstwa, itp. aby zaniechać jego pomysłu? Przecież panu powinno zależeć na idei przeprowadzania uczciwych egzaminów, czyż nie? Czemu pan tak rozpaczliwie broni samofinansowania się WORD'ów? Pisałem w tej sprawie do WORD'ów i uzyskiwałem odpowiedzi wymijające albo wcale. Czyżby jednak potwierdzało się, że "jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi" ?.

 7. Sm

  Sm   16 grudnia 2017, 18:44

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Panie Balthier nie można poprosić ministra o zmiany bo trzeba zmieniać ustawę a zmiany będą dotyczyły wszystkich WORDów i MORDów w Polsce bo nie da się czegoś zmienić dla jednej jednostki. Radził bym zejść na ziemię i dorosnąć ;-)

 8. Solidarność

  Solidarność   16 grudnia 2017, 10:53

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Umieszczamy nasze sprostowanie do słów Pana Dyrektora (link poniżej) i liczymy, że portal L-instruktor.pl zdecyduję się na podobny wywiad z naszym przewodniczącym, żeby czytelnicy mogli poznać zdanie drugiej strony. https://www.facebook.com/solidarnoscword/posts/522617234760391

 9. faja

  faja   15 grudnia 2017, 23:19

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Dokładnie. Egzaminy są za łatwe. Polska jest na czele krajów debilnego systemu nauczania i egzaminowania, począwszy od łuków skończywszy na jakiś chorych przetargach na auta egzaminacyjne skonczywszy na pałacach zwanymi Wordami z ilościa zatrudnionych ludzi jak na sredniowiecznym zamku.

 10. Balthier

  Balthier   15 grudnia 2017, 22:28

  Zgłoś nadużycie Cytuj

  Panie Kucharski, rozwiązanie jest śmiesznie proste! Poprosić ministerstwo o odpowiednie zmiany utrudniające egzamin. Np. przymus wykonania zadania łuku dla zdającego poniżej 1 minuty.... i rzeka pieniążków popłynie z wielokrotnego podchodzenia kandydatów. Albo koszt egzaminu zwiększyć dwukrotnie i wtedy egzaminatorzy będą wniebowzięci bo będą zarabiać nie 500 zł więcej, a dwukrotność dotychczasowej pensji.

 • 1 (current)
 • 2

Dodaj komentarz

Twój komentarz został wysłany do Moderatora. Zostanie opublikowany po akceptacji przez Administratorów portalu. Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i publikować swoje opinie bez opóźnień zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w portalu.
Wystąpił błąd podczas dodawania komentarza.
Komentujesz artykuł jako Gość. Twój adres IP będzie zapisany do wiadomości administratora serwisu L-instruktor. Kontynuując zgadzasz się na ten warunek. Zaloguj się, aby Twój komentarz był od razu widoczny.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.