Kto jedzie tu pierwszy? Wyjaśnienie

/ /

Kto jedzie tu pierwszy? Wyjaśnienie

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
25 lipca 2017, 18:22

tyle że tramwaj znaku "ustąp" nie ma

Konto usunięte

Konto usunięte
27 lipca 2017, 10:09

Jak to nie ma ? Jego obowiązują tak samo znaki przy drodze bo się na niej znajduje.. Nie musi być A-7 umieszczony na torowisku.

Konto usunięte

Konto usunięte
28 lipca 2017, 12:35

gfgfshtyle że tramwaj znaku "ustąp" nie ma Masz raję. Znak C-12 ze znakiem A-7 lub bez tego znaku (rozporządzenie o znakach nie wymusza stosowania znaku C-12 ze znakiem A-7, więc wymóg z czerwonej książeczki jest nieuprawniony) ma obowiązek stać po prawej stronie każdej drogi wlotowej i wydzielonego torowiska. Jeżeli torowisko jest częścią drogi wlotowej to ma mieć po prawej właściwe oznakowanie, powtórzone ewentualnie nad pasem ruchu lub po lewej stronie jednokierunkowego wlotu, Tak czy inaczej rondo z pytania jest wadliwie oznakowane. Pytanie jest specjalne wadliwie zilustrowane, bo jego zadaniem jest ud... egzaminowanego. Jeśli tej wady nie widzą eksperci, to nic dziwnego, że na drogach jest coraz więcej wypadków. Jak się czyta wywody Wójcika, to zaczyna się wątpić w polskie szkolnictwo wyższe, wydawców książek i ministerialną komisję weryfikującą pytania. I tak całą winę zwalą na OSK.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 lipca 2017, 11:28

Co ciebie obchodzi oznakowanie dla tramwaju. Ty masz ruch okrężny i ustąp. W Polsce nie ma możliwości stosowania wyłącznie znaku ruch okrężny. Powód jest jeden błędna zasada prawej - nie jesteś w stanie powiedzieć z której strony skrzyżowania wjechał pojazd C, więc nie wiesz czy ustąpić czy ma pierwszeństwo. Sytuacja banalna.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 lipca 2017, 13:15

kopanCo ciebie obchodzi oznakowanie dla tramwaju. Ty masz ruch okrężny i ustąp. W Polsce nie ma możliwości stosowania wyłącznie znaku ruch okrężny. Powód jest jeden błędna zasada prawej - nie jesteś w stanie powiedzieć z której strony skrzyżowania wjechał pojazd C, więc nie wiesz czy ustąpić czy ma pierwszeństwo. Sytuacja banalna.Banalny to ty jesteś Kopan. Co za znaczenie ma kto kiedy i gdzie wjechał na dowolne rondo i ile kółek zrobił? Zwykle tego nie wiesz i wiedzieć nie musisz. Masz znak C-12 ze znakiem A-7 to masz temu komuś ustąpić pierwszeństwa na wjeździe i tyle. --------- Pytanie dotyczy kolejności wjazdu na obwiednię ronda zorganizowanego zgodnie z nakazem znaku C-12 i bez właściwego i jednoznacznego zgodnego z prawem oznakowania oraz nie budzącego wątpliwości rysunku, że samochód i tramwaj wjeżdżają z tej samej jezdni, natychmiast powinno zostać usunięte z bazy pytań. Teraz jest dowodem na całkowity brak właściwego rozumienia prawa u jego twórcy i zatwierdzających. Zwykle torowisko jest po lewej stronie wlotu i nie ma problemu czy jest częścią jezdni czy nie. --------- A teraz o znaku C-12. Gdyby nie dodano znaku A-7 do znaku C-12 to pierwszeństwo ma wjeżdżający wg zasady pierwszeństwa z PRAWEJ. Znak C-12 jest od zawsze SAMODZIELNYM znakiem opisanym obecnie w §36.1. W ust. 2 dopuszczono możliwość dodania do niego znaku A-7 w celu odwrócenia pierwszeństwa na wlocie i tyle. To w czerwonej książeczce narzucono, zupełnie bezprawnie, obowiązek stosowania znaku C-12 tylko ze znakiem A-7. Dziwnym trafem ominięto zupełnie, i to zarówno w rozporządzeniu 170 jak i 220, możliwość stosowania na wybranych zamiast znaku A-7 znak B-20, co by skutecznie zatrzymywało pędzących na oślep przy braku odgięcia toru jazdy. Uzgodniono to w Europie wieki temu, a od dekady jest to obowiązującą normą wg Konwencji wiedeńskiej, której rzekomo jesteśmy sygnatariuszem tak bardzo dbającym o właściwe stosowanie prawa i poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 lipca 2017, 14:04

Rysunki, a także animacje, nie oddają w pełni obrazu sytuacji na drodze. Są mniej lub bardziej uproszczonymi schematami. Jednym z istotniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy jest natężenie i dynamika ruchu drogowego. Rysunek tego nie może uwzględnić, a animacja zazwyczaj tylko w niewielkim stopniu. Innymi słowy - jest to mniej lub bardziej realistyczna SYMULACJA, a nie wiernie oddana sytuacja drogowa. Od intencji (fantazji) autora rysunku/animacji zależy interpretacja przedstawionej sytuacji. Wynika to m.in. z faktu, że rysunek nie jest w stanie oddać dynamiki ruchu, a animacja oddaje go w niewielkim stopniu. A teraz do rzeczy (czyt. artykułu): AUTOR ARTYKUŁUPojazdy „A” i „B” dojechały do ronda drogami podporządkowanymi, czyli zarówno szary pojazd „A”, jak i tramwaj „B” chcąc wjechać na skrzyżowanie, muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom będącym na rondzie. Jak jednak wygląda rozstrzygnięcie pierwszeństwa pomiędzy nimi? Obydwa pojazdy znajdują się na drogach podporządkowanych. Nie można więc „na poziomie znaków” rozstrzygnąć pierwszeństwa pomiędzy nimi, ponieważ występuje tam „równorzędność”. W takiej sytuacji rozwiązania należy szukać w przepisach ustawy „Prawo o ruchu drogowym”Zgodnie z jej art. 25, ust. 2 – pojazd szynowy, ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. W odniesieniu do pierwszeństwa przejazdu na omawianym rondzie oznacza to, że jako drugi pojedzie tramwaj „B”, a jako trzeci – szary samochód „A”. Nie jest moją intencją czepiania się słówek, ale na animacji nie ma oznakowania wskazującego, że pojazd "B" (tramwaj) "dojechał do ronda drogą podporządkowaną". Nad tym czy dojechał drogą, czy wydzielonym torowiskiem, nie będę się rozwodził. Pominę także brak przejść dla pieszych. I choć mam poważne wątpliwości czy w Polsce są ronda z torowiskiem tramwajowym bez sygnalizacji świetlnej to ciekaw jestem czy na nieznacznie zmodyfikowanym rysunku autor artykułu również podałby powyższą odpowiedź: RYSUNEKhttps://zapodaj.net/d51e8327ef7d3.jpg.html A co by powiedział, gdyby tramwaj na rysunku wjeżdżał na rondo z prawej strony? Czy także uznałby, że pojazdy "A" i "B" są w równorzędnej sytuacji, a to oznacza, że pojazd "A" ma czekać aż tramwaj wjedzie na rondo? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Nie jestem motorniczym, więc zapytam - czy wjazd tramwaju na rondo musi być zasygnalizowany lewym kierunkowskazem? ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Na zakończenie mam propozycję, żebyście rozwiązali krótki test na tej stronie: http://olsztyn.wm.pl/307535,Uwaga-tramwaj-na-rondzie-Wiesz-kto-ma-pierwszenstwo-QUIZ.html i wyciągnęli wnioski z tego rodzaju testów i osiągniętych wyników przez inne osoby.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 lipca 2017, 14:50

Nickt. Masz rację, że w rzeczywistych warunkach zdecyduje dynamika zmian zależna od prędkości i odległości. Odnośnie rysunku z artykułu można by przyjąć, że autor pytania, pomimo wadliwego oznakowania wlotu z prawej strony tramwaju i wadliwego samego rysunku, chciał przedstawić wyjazd samochodu i tramwaju z tej samej jezdni drogi wlotowej, tyle tylko, że z tramwajem po prawej. Wtedy mamy jeden wlot i kolejność jest oczywista C-B-A. ----- Jednak wg Zespołu ekspertów samochód i tramwaj, tak jak na wskazanym przez ciebie rysunku https://zapodaj.net/d51e8327ef7d3.jpg.html , wjeżdżają osobnymi wlotami tyle tylko, że na tym pierwszym rysunku, na MAŁYM rondku. Każdy wlot tramwajowy ma obowiązek być tu osobno oznaczony znakami C-12 z dodanymi do nich znakami A-7, a na obwiedni powinny stać znaki ostrzegawcze dotyczące tramwaju opuszczającego wyspę, który ma w takiej sytuacji bezwzględne pierwszeństwo. Brak tego oznakowania na animacjach, szczególnie znaku C-12 i A-7 dyskwalifikuje nie tylko twórcę pytań i je same, ale także ekspertów, zarówno tych je zatwierdzających, jak i tych je omawiających, uznając je za właściwe. ---------Mamy więc nie jeden wlot, a dwa osobne wloty i Kodeks drogowy. Na pierwszym wlocie pierwszeństwo ma pojazd C przed A i nie interesuje ich tramwaj. Gdy tuż za C wjedzie A, to tramwaj pojedzie dopiero za nimi. Gdy C się zagapi lub świadomie opóźni wjazd, to na 100% tramwaj przejedzie przed nim, bo na obwiedni po lewej, po ustąpieniu pierwszeństwa pojazdowi C, gdy ruszał, nie miał żadnego pojazdu. ---------Na tym drugim rysunku mamy większe RONDO i oddalone od siebie wloty. Tramwaj mając wolną drogę może wjechać bez oglądania się na tych będących we wzajemnej relacji na poprzednim wlocie, natomiast gdy będą na tyle blisko (C, a za nim A) , że wjazd tramwaju będzie wymuszał na nich pierwszeństwo, to tramwaj pojedzie jako ostatni. --------Pojazdy na osobnych wlotach ronda nie mają ze sobą żadnych wzajemnych relacji. Nikogo nie interesuje kto, kiedy i którym wlotem wjechał na rondo. Znaczenie dla zasad ruchu mają ich wzajemne relacje na poszczególnych wlotach, gdzie krzyżują się ich tory jazdy i na obwiedni kiedy poruszają się równolegle względem siebie (wyprzedzanie, zajmowanie właściwego miejsca, zmiana pasa ruchu, sygnalizowanie zamiarów). --------- Jak widzę biegłego który wylicza kiedy i którym wlotem, w której sekundzie, z jaką prędkością kto wjechał na RONDO, szczególnie, ale nie tylko, z okrężnie biegnącą na nim jezdnią, w sytuacji gdy zdarzenie drogowe nastąpiło po przeciwnej stronie RONDA na wylocie z niego, to ogarnia mnie pusty śmiech, gdyż jego opinia w sprawie przestaje być natychmiast dowodem w sprawie.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 lipca 2017, 17:02

OBSERWATOREX.Banalny to ty jesteś Kopan. Co za znaczenie ma kto kiedy i gdzie wjechał na dowolne rondo i ile kółek zrobił? Zwykle tego nie wiesz i wiedzieć nie musisz. Masz znak C-12 ze znakiem A-7 to masz temu komuś ustąpić pierwszeństwa na wjeździe i tyle. --------- Słuchej mądrawy ale ja mówiłem o znaku ruch okrężny bez znaku ustąp. Pierwej czytaj z 10 razy a potem kłapaj dziobem!!!! . Jesteś nie Banalny a Ba.....

Konto usunięte

Konto usunięte
31 lipca 2017, 20:44

Zespół ekspertów stwierdza: Odnosząc się więc do części komentarzy, że szary pojazd „A” wjedzie szybciej na rondo, niż tramwaj „B”, musimy jasno wskazać, że pierwszeństwo przejazdu ustala się już przed skrzyżowaniem. Świadczy o tym choćby zapis § 1, ust. 2, pkt 2, rozporządzenia „w sprawie znaków i sygnałów drogowych”, informujący, że gdy jest mowa „o drodze podporządkowanej - rozumie się przez to drogę oznakowaną jako droga podporządkowana, na której kierujący zbliżający się do skrzyżowania jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującym zbliżającym się do skrzyżowania drogą oznakowaną jako droga z pierwszeństwem”. ----------- Pytanie do ekspertów. O jakim skrzyżowaniu jest mowa w tym przepisie? O skrzyżowaniu wg art. 2.10 prd czy o rondzie? Jak o rondzie to i o takim wielkim jak to w Głogowie oraz takim kwadratowym placu Cyryla w Poznaniu, co tak się ma tak do ronda, jak koło do kwadratu, też? A jeśli nie, to jak rozpoznać które z nich to "skrzyżowanie", a które to nie, bo jakoś nic o rondzie nie piszą w art. 2.10 prd?------- § 1, ust. 2, pkt 2, rozporządzenia „w sprawie znaków i sygnałów drogowych” opisuje czym jest droga podporządkowana, a czym droga z pierwszeństwem i nie ma żadnego poza tym innego znaczenia. To jest rozporządzenie o znakach, z których jeden jest ostrzegawczy (A-7), a drugi informacyjny (D-1). Znak B-20 to znak A-7 tyle tylko, że z nakazem wcześniejszego zatrzymania. ----------- Wlot ze znak C-12 z dodanym do niego znakiem A-7, jest na pewno drogą podporządkowaną, skoro nie ma drogi oznakowanej jako droga z pierwszeństwem"?

Konto usunięte

Konto usunięte
31 lipca 2017, 21:18

Zespół ekspertów pisze: Zgodnie z zasadami umieszczania znaków (4.2.12. Ruch okrężny – rozporządzenie „w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych”), znak C-12 „ruch okrężny”, stosuje się łącznie ze znakiem A-7 „ustąp pierwszeństwa” i umieszcza na każdym wlocie. Zatem także tramwaj przed wjazdem na rondo, ma ustawione znaki pionowe C-12 i A-7. ------------Czy zespół komentuje to co my widzimy? Ja nie zauważam po prawej stronie torowiska, a tak też nakazuje rozporządzenie przeznaczone dla drogowców, znaków C-12 ze znakiem A-7.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 lipca 2017, 21:49

Zespół ekspertów pisze: Obydwa pojazdy [A i C] znajdują się na drogach podporządkowanych. Nie można więc „na poziomie znaków” rozstrzygnąć pierwszeństwa pomiędzy nimi, ponieważ występuje tam „równorzędność”. W takiej sytuacji rozwiązania należy szukać w przepisach ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Zgodnie z jej art. 25, ust. 2 – pojazd szynowy, ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. ------------- Na tym rondzie każdy wlot ma znak A-7, więc jak należy rozstrzygnąć pierwszeństwo na takim skrzyżowaniu, skoro to nie jest skrzyżowanie na którym pierwszeństwo nie zostało ustalone znakami. Nie ma też znaku D-1 który pokazuje początek drogi z pierwszeństwem. A może ta droga nie tylko, że nie ma końca, to może i nie ma na obwiedni początku? A w ogóle co to pod względem zasad ruchu za skrzyżowanie, które ma podporządkowane wszystkie wloty? Antyrównorzędne? Pojazd szynowy i art. 25.2 prd, a co z nieszynowymi? ----- A jeśli chodzi o tramwaj to gdy ma na wlocie znaki C-12 i A-7, a takie ma tu OBOWIĄZEK mieć każdy wlot, to ten przepis nie ma zastosowania. Ma też ustąpić jadącym po obwiedni i nic do tego nie ma oczekujący na innym wlocie na wjazd. Jak wiedzie pierwszy to tramwaj, jeśli nie chce na nim wymusić pierwszeństwa, STOI.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 sierpnia 2017, 01:01

kopanOBSERWATOREX.Banalny to ty jesteś Kopan. Co za znaczenie ma kto kiedy i gdzie wjechał na dowolne rondo i ile kółek zrobił? Zwykle tego nie wiesz i wiedzieć nie musisz. Masz znak C-12 ze znakiem A-7 to masz temu komuś ustąpić pierwszeństwa na wjeździe i tyle. --------- Słuchej mądrawy ale ja mówiłem o znaku ruch okrężny bez znaku ustąp. Pierwej czytaj z 10 razy a potem kłapaj dziobem!!!! . Jesteś nie Banalny a Ba..... UWAGA: Kopan nie wie już co czyni. 29 lipca 2017, 11:28 Kopan pisze Co ciebie obchodzi oznakowanie dla tramwaju. Ty masz ruch okrężny i ustąp. W Polsce nie ma możliwości stosowania wyłącznie znaku ruch okrężny. Powód jest jeden błędna zasada prawej - nie jesteś w stanie powiedzieć z której strony skrzyżowania wjechał pojazd C, więc nie wiesz czy ustąpić czy ma pierwszeństwo. Sytuacja banalna.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 sierpnia 2017, 08:43

OBSERWATOREX 29 lipca 2017, 11:28 Kopan pisze Co ciebie obchodzi oznakowanie dla tramwaju. Ty masz ruch okrężny i ustąp. (--------Beee ------- za tym jest kwestia druga --------) W Polsce nie ma możliwości stosowania wyłącznie znaku ruch okrężny. Powód jest jeden błędna zasada prawej - nie jesteś w stanie powiedzieć z której strony skrzyżowania wjechał pojazd C, więc nie wiesz czy ustąpić czy ma pierwszeństwo. Sytuacja banalna. Więc czytaj po 100 razy aż pojmiesz !!!!!!!!

Konto usunięte

Konto usunięte
2 sierpnia 2017, 18:29

kopan! Napisałeś KOPAN 31-go -------- "Słuchej mądrawy ale ja mówiłem o znaku ruch okrężny bez znaku ustąp", więc masz naprawdę duży problem ze zdrowiem. Osobiście ja nie będę KOPANA na tym forum zauważał, więc radzę to Cyrylowi , Obserwatoreksowi i innym. Kopan odpocznij. Czekam na odpowiedzi ekspertów, a ten osobnik może ich zniechęcić do tego, by potraktowali nas poważnie.

Konto usunięte

Konto usunięte
3 sierpnia 2017, 22:07

OOO. Menedżer diagnosta się mną zainteresował .Wyższej klasy specjalista. Sceptyk nie sceptyczka a baba taki kamyflasz. Menedżer szykuje koalicję posłał wici. Menedżer czeka na wyjaśnienia specjalistów - tylko jakich jak specjaliści się wypowiedzieli w artykule !!!!! No i oczywiście JA się już wypowiedziałem. Ależ oczywiście że nie będziesz KOPANA przez kopana. No, nie wiesz że już jesteś mocno .......a.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.