Mariusz Sztal. Nasze 7 tez do dyskusji

/ /

Mariusz Sztal. Nasze 7 tez do dyskusji

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
8 lutego 2019, 15:00

To pierwsza na tej stronie l-instruktora próba publikowania płaszczyzn nazwijmy to "aktywności" w których grupa inicjująca samorząd chce działać. To jeszcze nie program, bo brak w tym jest określenia jeszcze kierunków tych działań i poglądów na kluczowe sprawy w branży. Pan Tomasz Sztal zauważył słusznie, że istnieją środowiska, grupy branżowe, stowarzyszenia czy choćby federacja organizacji instruktorów, która pomimo defetyzmu środowiska /bo nic nie da się zrobić/ i oportunizmu / bo wszystko robicie źle/ jednak działają.Trzeba napisać wprost i proponuje zapamiętać. Zawsze, ale to zawsze oczekiwania wobec przedstawicieli samorządu czy też innych organizacji branżowych będą zawsze niż ich możliwości działania. Zatem trzeba spodziewać się ktoś w końcu powie grupie inicjującej samorząd SPRAWDZAM i przypomni na jakim wysokim C były deklaracje, postulaty i zapewnienia. Zasadnicza wada na którą nikt nie znalazł rozwiązania, nawet w deklaracjach, to brak wspólnych relacji i tych pozytywnych interesów pomiędzy środowiskami instruktorów i egzaminatorów. Praktycznie każdy parametr funkcjonowania zawodowego tych grup zawodowych różni je. Łączą te grupy wiedza i umiejętności z zakresu ruchu drogowego i techniki motoryzacyjnej. Ale czy to wystarczy? Według mnie nie wystarczy. Na dzisiaj nie widać wspólnych fundamentów do tej budowy. To w moim odczuciu największa wada tego projektu poza oczywiście ilością ilością pustych frazesów, które już przelały się osobom zainteresowanym i przypomnę ktoś powie w końcu "SPRAWDZAM" to brak fundamentu pomiędzy instruktorem i egzaminatorem. Po wielokroć używa tu zwrotów-kluczy " ramy kwalifikacji", " ścieżki karier" czy też "klastry edukacyjne" to tylko popisy krasomówcze.Gdzie program? Tak różnimy się, że strach go ogłaszać. Na przykład burza rozpęta się jak ktoś zadeklaruje podtrzymanie lub wycofanie z systemu egzaminów placów manewrowych. Pozdrawiam

Konto usunięte

Konto usunięte
8 lutego 2019, 19:14

Mariusz SztalTylko w taki sposób możemy wydostać się z końca listy najbezpieczniejszych państw w Europie.Myli się Pan. Pragnę zauważyć, że w narodzie polskim dominują motywacje etyczne, a nie prawne. Używam pojęć socjocybernetycznych. Chodzi o inflację prawa. Im większa zmienniczość norm prawnych, tym bardziej układ stara się dojść do równowagi, a czyni to na wręcz historycznej zasadzie "Polak potrafi". Nikt normalny nie śledzi dynamizmu Dziennika Ustaw, bo jest to ośrodek "inflacji prawa". Im więcej norm w systemie, tym bardziej dana norma traci na wartości. Stąd zatem społeczeństwo w Polce kieruje się motywacjami ETYCZNYMI zamiast PRAWNYMI. Taki Nasz urok, którego żaden ustawodawca nie zmieni (no chyba że na papierze, ale to nic nie da).

Konto usunięte

Konto usunięte
8 lutego 2019, 20:12

Leszku Drugi zrozumiałem - autor myli się. Ale później... już nic, nie jest jasne. Super są te Twoje zestawienia " cybersocjologicznych czy socjocybernetycznych" 😂😂😂 pojęć. Zakładam, że chodzi Ci o to, że zachowania społeczne wynikają z przeksztajacych się zwyczajów społecznych, a nie z ustanowionych norm prawa. Jednak Twoja filozofia prawa jest fałszywa. Spróbuj sobie powiedzieć np. dlaczego nie będzie w tym roku wszystkich handlowych niedzieli ? Odpowiedź brzmi, bo wprowadzono takie prawo. Zatem zmiany prawa też mogą spowodować zmianę tych zachowań społecznych. Uf, o czym my tu rozmawiamy? Co ma Twoja dywagacja z filozofii prawa z myślami autora artykułu. I co to ma do rzeczy, aby ustanowić samorząd w branży? Jedno jest dla Leszka Drugiego i mnie jasne. Nadmierna ilość i zmienność prawa zniechęca do jego przestrzegania Panie Tomasz Sztal. Nie za duży rozmach tych projektów. Ktoś udźwignie to , przeprowadzi projekty, wprowadzi do prawa? Czy nie bujamy trochę w obłokach? Przecież Pan wie... KIEDYŚ KTOŚ POWIE SPRAWDZAM.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 lutego 2019, 20:59

Numerem jeden w poprawie BRD jest poprawa infrastruktury drogowej. Gwarantuje wam jakbyśmy mieli drogi jak przykładowo w Austrii to odrazu jesteśmy w pierwszej piątce w Europie w statystykach. Wiem co mówię przejechałem ponad milion km. po Europie.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 lutego 2019, 09:37

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Ważne, żeby dyskutować. Pozwolę się odnieść do jednego z wpisów, że Instruktorzy i Egzaminatorzy to różne zawody. Myślę, że najważniejszym wspólnym mianownikiem wśród tych profesji jest CEL. Ten człowiek, który wyjedzie samodzielnie na drogę, to jak jest przygotowany do samodzielności drogowej. Rozdzielanie tych profesji spowodowane jest głównie aktualnym otoczeniem prawnym. A co stoi na przeszkodzie, żeby podczas wdrażania zmian związanych z Samorządem Zawodowym także to otoczenie dopasować - czyt. zmienić?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 lutego 2019, 11:01

Panie Sztal. Po co to mydlenie oczu? A teraz środowiska WORD i OSK maja różne cele? Jedni i drudzy nie chcą, by na drogach jeździli dobrze przygotowani i świadomi prawa kierujący? Dlaczego zatem nie ma dziś tej współpracy i nie zaczynamy od Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów WORD i Instruktorów OSK? Bo jest zależność i inne interesy. To sługa i pan I tak będzie nadal, do przejęcia szkolenia na rzecz dużych i bogatych podmiotów włącznie. I taki jest cel środowiska WORD, któremu zabiorą kasę z egzaminów. Będą szkolić w licencjonowanych ośrodkach i zarabiać, a egzaminatorzy na pensji Wojewody, kontrolowani przez samorząd, będą egzaminować, już bez potrzeby oblewania. A dzięki temu jaki będzie postęp w zdawalności Panie Sztal, a jaka kasa będzie jak się pozbędziecie maluczkich i zaczniecie dyktować nowe ceny za kurs. Przecież Pan i Wójcik już uciekliście z WORD i założyliście firmę szkoląca szkolących, bo wie Pan, że czas WORD się kończy. W czyim imieniu Pan dziękuje?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 lutego 2019, 11:05

I znowu, brawo Panie Mariuszu. Jest Pan pierwszym autorem artykułu w sprawie samorządu , który to " odważył" się odnieść na tym forum do wypowiedzi pod swoją publicystyką. Inni niestety pozostali w swoim milczeniu na cokole wzniosłych idei. Pan Tomasz M. i inii żarliwi publicyści nie odnoszą się do tych wpisów i już narażają się na zarzut utrzymywania pozycji powyżej środowiska. Pan Mariusz już długo działa w środowisku i chyba powinien wiedzieć, że wspólnych CEL jest jeden, ale interesów w branży jeszcze więcej. Ale czy wystarczą idee i wspólny cel ? Wola zapisania do organizacji takiej czy innej często rozbija się o wysokość, nawet niewielkiej składki. Wszyscy czekają na zarys programu czyli jak połączyć te różne interesy branżowe ? I gdzie są Ci czynni egzaminatorzy w dyskusji czy grupie inicjatywnej, bez nich ani rusz?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 lutego 2019, 19:54

Panie Zniesmaczony tyle zestawień nowych, nieznanych nikomu pojęć. "Środowisko WORD". Co to jest ? "Będą egzaminować bez potrzeby oblewania" czyli egzaminatorzy oblewają dla osobistego zysku? Co to za hejt? Zwykły, tchórzliwy, bo bezimienny hejt. "Będą szkolić w licencjonowanych ośrodkach". Kto będzie i jakich ośrodkach? O co chodzi? "Pracowali w egzaminowaniu, teraz w szkoleniu". Po co te osobiste uwagi? Każdy wybiera swoją drogę zawodową. Pan, nie wybierał? Pan Zniesmaczony teraz ma szansę dowidzieć się, że Zarządy KSE i PFSSK pracowały razem w zespole doradczym w MI. Napisał Pan, że dotychczas nie ma współpracy pomiędzy wymienianymi organizacjami. "Czas Word-ów kończy się". Skąd Pan to wszystko wie? Projekt zmian, nawet po dwóch latach nie wyszedł z rządu, a Pan zniesmaczony już o tym wie, że będzie ustawa. Może napisze Pan Nam skąd ma Pan tą wiedzę. Tylko niech Pan nie pisze, że przeczytał Pan to i inne w gazecie. Teraz do Pana Zniesmaczonego ode mnie. Mam odczucie, że próbuje Pan swoje frustracje przenosić na totalną krytykę wszystkich i wszystkiego. Osobiste uwagi, stawianie nieuzasadnionych, krzywdzących tez i tworzenie niezrozumiałych pojęć i to proste rozumowanie, czyli że istnieje pan i sługa, wszystko jest tylko czarne i białe. Otóż taki wpis Pana Zniesmaczonego to dowód na to, że warto jednak działać. Niech Pan Zniesmaczony przeczyta sobie także post poniżej swojego wpisu "... pomimo defetyzmu środowiska /bo nic nie da się zrobić/ i oportunizmu / bo wszystko robicie źle/... " Pana po części niezrozumiały wpis jest na to dowodem.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 lutego 2019, 21:00

@"Taki zwykły hejter". Bardzo adekwatny nick do przekazanej treści będącą reakcją na mój wpis. Mam pytanie czyja była powyższa treść tej nerwowej narracji, skoro dopiera druga część jest od Ciebie hejterze do mnie? 1. Masz odczucie, że próbuję swoje frustracje przenosić na totalną krytykę wszystkich i wszystkiego. Po pierwsze nie frustracje , a podejrzenia o wykorzystanie środowiska OSK dla stworzenia kolejnej wpływowej, acz niekoniecznie fachowej KOTERII, która wg mnie, obym się mylił, zaorze małe szkoły. Jak widzisz instruktorów i wykładowców OSK nie krytykuję, a jedynie ostrzegam. Mój stosunek do egzaminatorów jest obojętny, bo to też zmanipulowani i wykorzystywani wyrobnicy, przykład Łódź. 2 Osobiste uwagi, stawianie nieuzasadnionych, krzywdzących tez i tworzenie niezrozumiałych pojęć i to proste rozumowanie, czyli że istnieje pan i sługa, wszystko jest tylko czarne i białe. - Skoro mój wpis jest prosty i czarno - biały, to dlaczego jest niezrozumiały? Czy wskazanie zła i dobra to jednostronne spojrzenie? Osobiste uwagi dotyczą autora wypowiedzi udzielonej pod imieniem i nazwiskiem i nie są ani pomówieniem, ani oszczerstwem, lecz stwierdzeniem faktu. 3. Otóż taki wpis Pana Zniesmaczonego to dowód na to, że warto jednak działać. - Tak właśnie, trzeba działać, by nie dać się wykorzystać cwaniakom. Czyż nie mam prawa wątpić i być podejrzliwym? Gdzie są egzaminatorzy w tej dyskusji? Od pewnego czasu dyrektorzy ośrodków i ich zastępcy sa po dwudziestu latach rządzenia, są zastępowani ludźmi z politycznego nadania, wiec nic dziwnego, że szukają sobie miejsca w którym będą mogli NADAL SAMO SOBIE-rządzić, doradzać, współtworzyć. Będą decydować o biznesie, o cenach, o dostawcach usług i pomocy naukowych, pojazdach nie tylko dla egzaminowania, o tym kto może,a kto nie spełnia kryteriów, nawet sądzić niepokornych i rozgrzeszać swoich, jednym słowem rozdawać karty. Uważam, że to oni świadomie rozbudzają nadzieje, by załatwić sobie posady. A co mam myśleć skoro słyszę, że teraz stwórzmy samorząd, a później określimy sobie szczegóły, zadania i cała resztę. Mam prawa do swojego zdania Panie HEJTER.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 lutego 2019, 13:07

Nazywasz mnie hejterem? Jest Pan bardziej zgorzkniały niż zniesmaczony. Udało się jednak stonować poziom dyskusji, ostudzić głowę. Wytłumaczyć swoje myśli, dookreślić używane przez Ciebie pojęcia niezrozumiałe i wreszcie pominąć uwagi osobiste lub złośliwe uwagi do wszystkich egzaminatorów. Popatrz, jak spadają emocje łatwiej wytłumaczyć swoje racje. Jednak nie oznacza to tego, że można przyznać rację Twoim poglądom. Jednak kolejna poprawka. Świat nie jest jednak monochromatyczny, Twoje "środowisko Word" zauważyłeś już, dzieli się na zarządy i egzaminatorów oraz pracowników administracji - obsługi, OSK nie dzieli się na duże i małe /po prostu są dobre i złe - to powinien być dominujący ich podział/, także instruktorzy dzielą się na na takich i owakich. Nawet są internauci życzliwy i koncyliacyjni, a nie tylko hejtujący innych. Zróbmy zatem następny krok. Podpowiadam odnosząc się konkretnie do Twojego zestawienia, że pomiędzy wątpiącymi, a podejrzliwymi jest duża przestrzeń, to nie Ci sami ludzie. Ci pierwsi kierują się tylko niskimi pobudkami, Ci drudzy po prostu jeszcze nie wiedzą, są niezdecydowani, lecz otwarci na nowe. Masz jednak rację, jedni i drudzy mają prawo wypowiadać się. Jednak z podejrzliwymi źle rozmawia się. Panie Zgorzkniały jest wielka różnica pomiędzy stylem kolejnych Twoich kolejnych wpisów. Brawo Ty, duży postęp. Naprawdę inni czytelnicy to też docenią. Wielu tu ma nadzieję, że z pomysłu na samorząd urodzi się coś dobrego, ja wolę iść z nimi.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 lutego 2019, 21:43

Pani(e) Taki zwykły hejt ...., to twój nick, wiec jedynie dokończyłem nazwę, co nie ma żadnego związku z moim nastrojem. Nie jestem zgorzkniały. Nie smucę się lecz ubolewam, że tak łatwo wciągacie w swoje gierki instruktorów i wykładowców, czyli środowiska Szkól Nauki Jazdy. Jestem zniesmaczony całą tą sytuacją i ostrzegam manipulowanych, by byli czujni, bo to wcale nie o nich tu chodzi. Rozumiem nerwową reakcję, bo jak sam przyznajesz, podejrzliwych nie daje się tak łatwo przekonać do swego i tak zmanipulować, by uwierzyli w nowe, w obietnice i deklaracje. Już to przerabialiśmy i na własne oczy widzieliśmy czemu to i komu miało służyć . Wierzę, że obecna władza nie pozwoli stworzyć kolejnego Klubu Wzajemnej Adoracji, na wzór już istniejących samorządów zawodowych, a wykładowcom Szkól Nauki Jazdy życzę wreszcie PRAWDZIWEGO i niezależnego od egzaminatorów własnego samorządu, niekoniecznie powoływanego ustawą, który będzie prawdziwym elementem klastra edukacyjnego, któremu od lat i naprawdę zależy na tym by dobrze szkolić, nie tylko na etapie podstawowym. Egzaminatorzy są od egzaminowania i niczego więcej. I dobrze się dzieje, że to wojewoda będzie wypłacał im pensje za ich uczciwa i solidną pracę.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.