Znak F-11 a rondo o jednym czy dwóch pasach

/ /

Znak F-11 a rondo o jednym czy dwóch pasach

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2017, 09:57 Znak F-11 a rondo o jednym czy dwóch pasach

Witam Państwa, Chciałbym zaczerpnąć wiedzy na temat pewnego ronda w województwie mazowieckim w miejscowości Janki. Jest to rondo pod starą DK nr 8 która od 2016 roku została zmieniona na DW 665. Droga wojewódzka przechodzi górą wiaduktem a rondo znajduje się pod nim. W momencie zjazdu na obiekt z DW 655 mamy jeden pas ruchu i ten pas rozchodzi się na 2 pasy prawy z namalowaną na jezdni strzałką N-7c kierującą pojazdy bezpośrednio w prawo bez wjazdu na rondo oraz lewy z namalowaną na jezdni strzałką N-7e informującą ,że z tego pasa możemy jechać na wprost i lewo. Przed rozszerzeniem jezdni z jedno pasa na dwa stoi również znak F-10 informujący o tym samym tj. Lewy pas na wprost i skręt w lewo jedna strzałka, druga tylko skręt w prawo) Po ustawieniu się na pasie lewym mamy przed sobą znaki C-12 "ruch okrężny" oraz A-7 ustąp pierwszeństwa. Rondo posiada 4 wjazdy i 4 zjazdy po jednym pasie ale samo rondo jest na tyle duże, że teoretycznie mieszczą się na nim 2 pojazdy osobowe. Nie ma namalowanych żadnych linii na obwiedni ronda. Na kolejnym wjeździe na rondo sytuacja wygląda identycznie jeżeli chodzi o układ znaków i pasów. Jak należy interpretować to rondo ? Czy jest to obiekt o jednym szerokim pasie ruchu (np.: dla pojazdów ciężarowych, które dowożą towar do centrum handlowego i muszą mieć miejsce do objechania, zawrócenia na rondzie), czy o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu ?

Konto usunięte

Konto usunięte
11 czerwca 2017, 21:53

Pas ruchu to podłużny pas jezdni wystarczający do ruchu RZĘDU pojazdów wielośladowych. Słowo RZĘDU -oznacza wystarczający do ruchu najszerszego pojazdu dopuszczonego do ruchu. Tam jest jeden pas ruchu. To że mieszczą się dwie osobówki nie znaczy że mamy dwa niewyznaczone pasy ruchy. Ps. no chyba że komentuje Pan Dworak z telewizji Kraków- po jemu jak się mieszczą obok siebie dwa Smarty to są dwa pasy ruchu.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 06:27

odnośnie pasa ruchu niewyznaczonego. wyobraźmy sobie taką sytuację, gdzie jedziesz autem osobowym w takim miejscu jak tu wymienione i omijasz kałużę przesuwając się 50cm w lewo od prawej krawędzi jezdni. ponieważ jak to powiedziałeś jest tu jeden pas nie sygnalizujesz kierunkowskazem i nie patrzysz w lewe lusterko, bo przecież jesteś na jednym "swoim" pasie ruchu. w tym czasie uderzasz w wyprzedzający Cię inny pojazd, czy to inną osobówkę, czy też w pojazd jednośladowy, jadący prosto. czyja wtedy będzie wina?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 08:27

kopanSłowo RZĘDU -oznacza wystarczający do ruchu najszerszego pojazdu dopuszczonego do ruchu.Jak zwykle oryginalne stwierdzenie. To teraz wytłumacz, ile niewyznaczonych pasów ruchu ma jezdnia o szerokości 6 metrów. Dwa autobusy może jakimś cudem się staną obok siebie a nawet się wyminą, ale czy na tym ma polegać możliwość ruchu? Moim zdaniem jak dwa smarty są zdolne by poruszać się każdy swoim pasem (bez obawy ocierania lusterek), to z tej perspektywy mamy 2 pasy ruchu. Ale na autobus + smart może nie wystarczyć już szerokości.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 09:04

To jak będzie to wyglądać w tym konkretnym przypadku ? Patrząc na obwiednie ronda to pewnie i 3 smarty się zmieszczą ale chyba nie na tym ma to polegać, że ilość pasów jest uzależniona od szerokości danego pojazdu / pojazdów znajdujących się w danym momencie na obiekcie tym bardziej, że jest to rondo. Na rondzie pojazdy zazwyczaj poruszają się pojedynczo ale czy jest to poprawne ? Opinia dwóch policjantów DROGÓWKI zupełnie odmienna od siebie. Dla jednego jest rondo o jednym szerokim pasie ponieważ są pojedyncze wjazdy i zjazdy oraz znaki uzupełniające. Dla drugiego dwa niewyznaczone pasy ruchu. Czy nie będzie miał tutaj znaczenia również znak F-10 ? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury : "Znak F-10 należy stosować, gdy organizacja ruchu na wlocie na skrzyżowanie jest odmienna od ustalonej ogólnymi przepisami lub gdy uczestnicy ruchu mogą mieć wątpliwości co do obowiązującej organizacji ruchu"

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 09:26

Ja wyłącznie prezentuje oryginalne poglądy, nie prezentuje podróbek, naciąganych interpretacji sprzecznych z logiką i zapisami naszego prawa ORYGINAŁ wygląda tak - ------g)określenie "pas ruchu" oznacza każdy z podłużnych pasów, na które może być podzielona jezdnia, oznaczony lub nie oznaczony za pomocą podłużnych znaków na jezdni, lecz mający szerokość wystarczającą dla ruchu jednego rzędu pojazdów samochodowych innych niż motocykle;---

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 09:26

CD;--------- Wniosek z ORYGINALNEJ definicji jest taki: że jak dzielisz jezdnie to na równej szerokości pasy (podzielona jezdnia). Podzielona cała jezdnia!!! - nie jak chce Pan Dworak kawałek jezdni od linii podwójnej ciągłej do krawędzi jezdni - i opowiada że ma niewyznaczone pasy ruchu bzdura. Pasy ruchu są wyznaczone lub niewyznaczone nigdy nie występują razem. ------------ prze 6 m szerokości jezdni nie jest istotne ile jest pasów ruchu, bo wtedy masz się poruszać blisko prawej krawędzi jezdni, nie ma mowy o zajmowaniu pasa ruchu. -------Ps. Nasza definicja pasa ruchu jest niezgodna z K.W.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 09:44

CYRYL U nas jest nieregulowana jazda w bok, a powinna być. ORYGINAŁ -----ARTYKUŁ14 Ogólne przepisy dotyczące manewrów 1. (16) Każdy kierujący, który zamierza wykonać manewr, ......., skręcenie w prawo lub w lewo na jezdni, w szczególności w celu zmiany pasa ruchu, ....... nie powinien rozpoczynać tego manewru bez uprzedniego upewnienia się, że może to uczynić bez narażenia na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi jadących za nim lub przed nim albo mających go wyminąć, z uwzględnieniem ich pozycji na jezdni, kierunku ruchu i szybkości._____ 3. Przed skręceniem lub przed wykonaniem manewru związanego ze zjechaniem w bok każdy kierujący powinien odpowiednio wyraźnie i dostatecznie wcześnie zasygnalizować swój zamiar za pomocą kierunkowskazu lub kierunkowskazów swojego pojazdu albo ........ -------

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 09:59

nie bardzo to pojmuję, jeżeli na drodze wcześniej przede mną może 10 minut, a może dzień, jechał zespół pojazdów wiozących ładunek ponadnormatywny wychodzący obrysem poza jezdnię (jak już ma być najszerszy, to pójdźmy na całość), to w myśl tego co twierdzisz, cała jednia (obie części przeznaczone do jazdy w przeciwnych kierunkach) z poboczem staje się jednym pasem ruchu. jeżeli w takim razie jest to jeden pas ruchu, to oczywistym jest, że jeżdżąc wężykiem od pobocza do pobocza (wraz z nim) nie zmieniam pasa ruchu, więc nie muszę sygnalizować, upewniać się oraz zachować szczególnej ostrożności, bo przecież nie jest to zmiana kierunku jazdy. z tego co wiem w PoRD sygnalizujemy tylko zmianę pasa ruchu lub kierunku jazdy, a tu według Ciebie nie ma ani jednego, ani drugiego.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 15:00

Zacznijmy od tego, że w bok na jezdni można pojechać opuszczając wyznaczony pas ruchu którym porusza się pojazd lub opuszczając jezdnię. Gdy pasy ruchu są wyznaczone to jazda w ramach tego pasa ruchu nie jest jego zmianą i niczego nie trzeba sygnalizować. Jeżeli kierujący musi wjechać na pas obok, to ponieważ nie wolno mu jechać "okrakiem" na dwóch WYZNACZONYCH pasach ruchu, to ma obowiązek go zmienić zgodnie z art. 22.1, art. 22.4 i art. 22.5 prd. Przy niewyznaczonych pasach ruchu WYZNACZA GO JADĄCY POJAZD WIELOŚLADOWY. Pasem ruchu jest zatem ta podłużna część jezdni po której porusza się w danej chwili kierujący (ta część jezdni którą on w danej chwili zajmuje i będzie zajmował kontynuując jazdę). Jadący środkiem jezdni lub wężykiem zajmuje jeden swój pas ruchu naruszając przede wszystkim art. 16.4 prd, ale nie tylko (np. utrudnianie jazdy, stwarzanie zagrożenia w ruchu, dawniej zajeżdżanie drogi). Przy niewyznaczonych pasach ruchu nie sygnalizuje się zatem zmiany pasa ruchu. Sygnalizuje się zamiar zmiany kierunku jazdy i zbliża do środka lub krawędzi jezdni, a na wprost jedzie się co do zasady przy prawej krawędzi jezdni. Wolno omijać i wyprzedzać (TYLKO Z LEWEJ STRONY), oczywiście poza skrzyżowaniem w rozumieniu zasad ruchu (art. 2.10 prd), chyba że jest ono kierowane lub jest "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym" w rozumieniu zasad ruchu, a nie budowli typu RONDO., ale to już inny temat.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 17:25

A teraz odpowiedź na zadanie pytanie. Pokazany na zdjęciach obiekt to zorganizowane wg zasad "ruchu okrężnego", czyli zgodnie z nakazem znaku C-12 "ruch okrężny" w brzmieniu jego dyspozycji od 2002 roku, tzw. "rondo semi-dwupasowe". Cechą konstrukcyjną takiego obiektu jest głównie okrągła lub owalna wyspa środkowa, jedynie jednopasowe wloty w dowolnej ilości i szeroka okrężnie biegnąca jednokierunkowa jezdnia BEZ WYZNACZONYCH z pełną świadomością pasów ruchu. Wjazd i jazda okrężna bez sygnalizowania czegokolwiek i zjazd wg art. 22.1, art. 22.2.1 i art. 22.5 prd. Na takim obiekcie nie ma mowy o zmianie pasa ruchu, gdyż teoretycznie jest jeden. Jest semi-dwupasowe gdyż dla jadących obok siebie samochodów osobowych będzie miało wirtualne dwa pasy ruchu, dzięki czemu dla samochodów osobowych poprawia się przepustowość przez możliwość omijania i wyprzedzania innych kierujących na całym obwodzie tak zorganizowanego obiektu, włącznie z wyprzedzaniem pojazdów silnikowych w obrębie wlotów. To co tu najistotniejsze to, to że wyprzedzanie jest tu dozwolone tylko z lewej strony pojazdu wyprzedzanego, co ma związek ze skręcaniem w prawo długich pojazdów ciężarowych i autobusów. Dla tych pojazdów obwiednia ma tylko jeden pas ruchu, dzięki czemu długi pojazd może legalnie skręcać w prawo z takiego miejsca które zapewni pozostanie jego tylnej osi na jezdni. Skręt w prawo samochodu ciężarowego z okrężnie biegnącej jezdni jest o tyle niebezpieczny, że trudno obserwować kierowcy obszar po jego prawej stronie, ale dzięki temu, że nie wyznaczono pasów ruchu nikt nie ma prawa wyprzedzać go z prawej strony. Jest jeszcze sprawa strzałek kierunkowych na wlotach tego obiektu w Jankach, ale to osobny temat.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 21:08

PITER...Przy niewyznaczonych pasach ruchu nie sygnalizuje się zatem zmiany pasa ruchu. Sygnalizuje się zamiar zmiany kierunku jazdy i zbliża do środka lub krawędzi jezdni... no tak, ale jak mam się zachować na drodze, gdzie nie ma wyznaczonych pasów ruchu, a ja poruszam się zgodnie z prawem możliwie blisko prawego krawężnika. jednak przy tym krawężniku jest zaparkowany (zgodnie z przepisami pojazd osobowy). aby ominąć go muszę odjechać od krawężnika na szerokość tego pojazdu. jadę tą samą drogą na wprost, więc wydaje mi się, że nie zmieniam kierunku jazdy (na drodze prostej nie ma najmniejszego zakrętu), pas ruchu niewyznaczony nie wymaga sygnalizowania, więc zgodnie z tym co twierdzisz mam nie sygnalizować?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 21:12

inna sytuacja, taka sama droga bez wyznaczonych pasów ruchu, jadę na wprost jakieś 70cm od krawężnika, ale zatrzymując się staję jak najbliżej krawędzi więc zjeżdżam 50cm (na szerokości) do krawężnika - według Ciebie nie sygnalizuję. a teraz ruszam, więc odjeżdżam od krawężnika 50cm do osi jezdni, też mam nie sygnalizować?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 22:23

Cyrylnie bardzo to pojmuję, jeżeli na drodze wcześniej przede mną może 10 minut, a może dzień, jechał zespół pojazdów wiozących ładunek PONADNORMATYWNY wychodzący obrysem poza itd ...... Gości ładynek PONADNORMATYWNY !!!!! wiec się nie rozpędzaj w opowiadaniu Głupot ! A może Dom transportowali - puknij się w czoło Cyrylz tego co wiem w PoRD sygnalizujemy tylko zmianę pasa ruchu lub kierunku jazdy, a tu według Ciebie nie ma ani jednego, ani drugiego. Gościu pisałem że brak w naszym prawie obowiązków przy jeździe w bok !!!! To jest poważny błąd w naszych przepisach !!!!!

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 22:38

kopan...Słowo RZĘDU -oznacza wystarczający do ruchu najszerszego pojazdu dopuszczonego do ruchu... przepraszam, sam napisałeś NAJSZERSZY. w polskim języku mamy szeroki, szerszy i najszerszy. więc proszę podać jaki pojazd mógłby być szerszy od wymienionego przeze mnie najszerszego. ja tylko odnoszę się dosłownie do tego co piszesz.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 czerwca 2017, 22:49

PITERZacznijmy od tego, że w bok na jezdni można pojechać opuszczając wyznaczony pas ruchu którym porusza się pojazd lub opuszczając jezdnię.................... Z Tobą nie ma dyskusji, wobec masakrycznej ilości głupot które nieświadomie opowiadasz !!!!! a jadąc rowerkiem wyznaczonym pasem ruchu od jednej krawędzi do drugiej nie jedziesz przypadkiem W BOK !! Głupota następna - PITER odkrył że każdy pojazd ma swój pas ruchu ....... itd. Gościu weź się ogarnij skonsultuj swoje rewelacje z kimś ...... Nie wypisuj głupot.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 czerwca 2017, 05:45

proszę wobec mnie o bardziej stonowane wypowiedzi. 1. to co napisałem jest DOSŁOWNIE na podstawie tego co sam twierdzisz. 2. nie jest to nieświadomie. 3. w matematyce jest coś takiego jak "dowód nie wprost" (sokratejski), czyli przyjmujemy fałszywe założenia jako prawdziwe i jeżeli wychodzi nam w trakcie dowodu fałsz, to założenie musi być fałszywe. 4. wychodzą głupoty, jak sam zauważyłeś, bo są na podstawie fałszywych założeń - Twoich założeń. 5. przy takiej interpretacji przepisów wątpię, abyś był instruktorem, podejrzewam, że miałeś kłopoty ze zdaniem teorii za pierwszym razem, o ile posiadasz prawo jazdy.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 czerwca 2017, 07:41

Czy kolega PITER mógłby jeszcze rozwinąć temat strzałek kierunkowych na tym rondzie ? Pozostali daj Panowie wróćcie do tego przypadku. Piszemy o tym rondzie nie prostym odcinku drogi,ładunkach ponadnormatywnych,dziurach w jezdni itd. Opiszę jeszcze jedną sytuację związaną z tym konkretnym rondem. Wjazdem z DW 665 od strony Nadarzyna wjeżdża pojazd osobowy "A", który chce zjechać trzecim zjazdem na parking do CH Janki (Auchan). Na rondzie jest bardzo duży ruch wręcz rondo się korkuje momentami. Pojazd jest na obwiedni ronda między swoim wjazdem a kolejnym (wyjazd z Ikei, Praktikera itd). Przez życzliwość jednego z kierowców przed pojazdem "A" wpuszcza on przed siebie inny pojazd, który wjeżdża na rondo wyjazdem z IKEI blokując w ten sposób na chwilę rondo ( Obwiednia ronda jest przyblokowana ale odblokowany jest wjazd na rondo). Wykorzystują to inne pojazdy z tego wyjazdu i wjeżdżają na rondo tworząc drugi pas ruchu na obwiedni ronda na odcinku od wjazdu "IKEA" do wyjazdu na parking CH Janki (Auchan).Takich pojazdów są 4 sztuki a wśród nich pojazd "B" który jest trzeci w kolejce. Pojazd "A" po minięci tego wjazdu próbuje zbliżyć się do prawej strony ale nie może tego wykonać ze względu na utworzony drugi pas ruchu. Przed zjazdem na parking ( CH Janki) pojazd "A" sygnalizuje próbę zjazdu kierunkowskazem ale po prawej stronie znajduje się inny pojazd (BUS), który nie chce zjechać tym samym zjazdem i jedzie dalej po obwiedni ronda do kolejnego zjazdu na Nadarzyn powodując nagłe zatrzymanie pojazdu "A". Następnie po tym manewrze pojazd "A" zbliża się do swojego zjazdu a z tyłu pojazd "B" również chce zjechać na ten sam zjazd i dochodzi do kolizji. Pojazd "B" swoim lewym przodem uderza w prawy tył pojazdu "A" Czyja w tym konkretnym przypadku będzie wina spowodowania kolizji ? Czy na zasadach ogólnych pojazd "A" powinien przepuścić wszystkie znajdujące się po prawej stronie pojazdy ponieważ zmieniał pas ruchu (bo na rondzie są dwa niewyznaczone pasy) ? Czy pojazdy po prawej stronie w tym pojazd "B" w ogóle nie miały prawa utworzyć "drugiego pasa ruchu" i włączyły się na rondo bez ustąpienia pierwszeństwa pojazdom będącym już na obwiedni ronda na którym jest jeden pas ruchu ?

Konto usunięte

Konto usunięte
13 czerwca 2017, 08:01

Gdyby na autostradzie nie wyznaczać pasów ruchu, to okazałoby się że mamy 3 pasy dla każdego kierunku tam, gdzie obecnie wyznaczone są dwa. I jak tu pogodzić to wszystko? Otóż dysponujemy parametrami projektowymi drogi, np. prędkość miarodajna. Organizator ruchu musi liczyć się ze specyfikacją danej drogi. Jako że najwięcej jest samochodów osobowych, to zakładam że ilość niewyznaczonych pasów ruchu dobiera się pod ich średnią szerokość (+ odstęp od krawędzi i osi jezdni). Zatem na przedmiotowym rondzie są dwa pasy ruchu, ale pojazd o większych gabarytach (autobus) będzie zajmował dwa jednocześnie, czego prawo nie zabrania - w przeciwieństwie do pasów wyznaczonych.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 czerwca 2017, 09:45

Leszek DrugiZatem na przedmiotowym rondzie są dwa pasy ruchu, ale pojazd o większych gabarytach (autobus) będzie zajmował dwa jednocześnie, czego prawo nie zabrania - w przeciwieństwie do pasów wyznaczonych.Prawo zabrania jazdy okrakiem na wyznaczonych pasach ruchu. Pas ruchu jest to podłużny pas jezdni (...) i gdy nikt tej jezdni nie podzieli na pasy ruchu to ich nie ma. Jest jezdnia drogi i tyle. Szerokość wyznaczonego pasa ruchu jest zależna od klasy drogi. Często nie da się wyznaczyć dwóch normatywnych podłużnych pasów drogi ze względu na zbyt małą szerokość jezdni. Wtedy na przebudowywanych odcinkach dróg wyznacza się prawy pas o normatywnej szerokości i lewy węższy dla samochodów osobowych podając jego szerokość. Wyznaczony pas ruchu dyscyplinuje kierujących i poprawia bezpieczeństwo. Na przedmiotowym rondzie nie ma wyznaczonych normatywnych pasów, więc nie ma też i rozdzielającej te pasy ruchu linii. Rondo nie jest dwupasowe, a jednopasowe (pas wyznaczony liniami krawędziowymi jezdni jest WYSTARCZAJĄCYM dla ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych). Innych pasów nie ma gdyż jezdni nie podzielono na normatywne pasy ruchu. Przedmiotowe rondo w Jankach jest semi-dwupasowe , czyli de facto jednopasowe z wirtualnymi dwoma pasami ruchu dla dwóch samochodów osobowych lub jednym, wygodnym przy opuszczaniu ronda, dla ciężarówki czy autobusu. Wloty na tak zorganizowany obiekt są, co jest tu najistotniejsze, jednopasowe.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 czerwca 2017, 10:01

kopanPITERZacznijmy od tego, że w bok na jezdni można pojechać opuszczając wyznaczony pas ruchu którym porusza się pojazd lub opuszczając jezdnię.................... Z Tobą nie ma dyskusji, wobec masakrycznej ilości głupot które nieświadomie opowiadasz !!!!! a jadąc rowerkiem wyznaczonym pasem ruchu od jednej krawędzi do drugiej nie jedziesz przypadkiem W BOK !! Głupota następna - PITER odkrył że każdy pojazd ma swój pas ruchu ....... itd. Gościu weź się ogarnij skonsultuj swoje rewelacje z kimś ...... Nie wypisuj głupot. Wirtuakny pas ruchu Panie KOPAN, WIRTUALNY, gdyż nikt nie podzielił tam jezdni na podłużne pasy dlatego rondo w Jankach jest semi-dwupasowe, a nie dwupasowe. Skoro nie każdy musi rozumieć to co oczywiste, to nie można wymagać, by ktoś zrozumiał coś co przekracza jego intelektualne możliwości. Pozdrawiam i zapraszam do rzeczowej i kulturalnej dyskusji.

  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.