"Ronda" da się lubić…

/ /

"Ronda" da się lubić…

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
23 września 2016, 10:49

W Konwencji wiedeńskiej Art. 16 czyli nasz artykuł 22 nazwano "Zmiana kierunku". W polskim oficjalnym tłumaczeniu DODANO "ruchu". W naszym prawie art. 22 ustawy PoRD mamy "Zmiana kierunku jazdy" gdyż dotyczy tylko jadących. Zmiana kierunku jest zmiana kierunku i nie ma o czym dyskutować natomiast istotą jest to, że nie każda zmiana kierunku ruchu czy jazdy wymaga stosowania się do wymagań tych artykułów. Dotyczą one tylko tych którzy zamierzają opuścić drogę która jadą po to by wjechać na inną drogę lub przydrożną nieruchomość. W polskim prawie art. 22 dotyczy także zawracania bez opuszczania drogi na której wykonuje się ten manewr. Dlatego jazda drogą biegnącą po łuku lub ich sekwencji, w tym po okręgu, czyli ogólnie drogą która zmienia swój kierunek BEZ ZAMIARU JEJ OPUSZCZANIA lub ZAWRÓCENIA NA NIEJ nie wymaga stosowania się do art. 22 ustawy PoRD. W Polsce obowiązuje zatem kierującego art. 16.4 ustawy PoRD czyli jazda przy prawej krawędzi jezdni tak jak gdyby droga biegła na wprost. Art. 22.3 zwalnia ze stosowania się kierującego do art. 22.2 ustawy PoRD jeżeli dopuszczalna jest jazda tylko w jednym kierunku jak np. wjazd na jednokierunkową jezdnię.

Konto usunięte

Konto usunięte
23 września 2016, 21:30

OBSERWATOREX natomiast istotą jest to, że nie każda zmiana kierunku ruchu czy jazdy wymaga stosowania się do wymagań tych artykułów. . Polecam Art 22.5 ze zrozumieniem. Może w końcu dotrze.

Konto usunięte

Konto usunięte
24 września 2016, 00:14

Robert ProkopiukOBSERWATOREX natomiast istotą jest to, że nie każda zmiana kierunku ruchu czy jazdy wymaga stosowania się do wymagań tych artykułów. . Polecam Art 22.5 ze zrozumieniem. Może w końcu dotrze. Skoro wjazd na jednokierunkową jezdnię, niezależnie od tego jak ona biegnie czyli niezależnie od jej geometrii, zgodnie z art. 22.3 ustawy PoRD nie wymaga zastosowania się kierującego do art. 22 to ma on jechać co do zasady prawym pasem ruchu i jedyne co może sygnalizować na wlocie to zamiar skrętu w prawo z tej jednokierunkowej jezdni na pierwszym wylocie. Warto też zauważyć, że znaki C-1 do C-4 nie są znakami NAKAZU SKRĘTU w prawo lub w lewo lecz znakami NAKAZU JAZDY w lewo lub w prawo przed lub za znakiem. Jazda łącznicą w prawo jest zmianą kierunku jazdy w prawo ale nie wymaga zastosowania się do art. 22.5 ustawy PoRD. Zmieniamy pas ruchu na wyłączający i wyłączamy prawy kierunkowskaz. Jedziemy na wprost biegnącą po łuku w prawo jezdnią łącznicy aż na pas włączający. Sygnalizujemy zamiar zmiany tego pasa ruchu lewym kierunkowskazem i zmieniamy ten pas.

Konto usunięte

Konto usunięte
24 września 2016, 06:59

Prokopiuk "tępy ryj" znowu powołuje się na przepisy, których nie rozumie.

Konto usunięte

Konto usunięte
24 września 2016, 23:16

OBSERWATOREX Skoro wjazd na jednokierunkową jezdnię,.Nie ma jednokierunkowej jezdni..masz D-3 ? W paragrafie 36 napisali o SKRZYŻOWANIU a nie o DRODZE CZY JEZDNI przygłupie.

Konto usunięte

Konto usunięte
24 września 2016, 23:16

OBSERWATOREXProkopiuk "tępy ryj" znowu powołuje się na przepisy, których nie rozumie. Przynajmniej nie wymyślam wlasnych w takiej chorej łepetynie jak twoja.

Konto usunięte

Konto usunięte
25 września 2016, 08:03

Robert Prokopiuk Skoro wjazd na jednokierunkową jezdnię,.Nie ma jednokierunkowej jezdni..masz D-3 Nie może być znaku D-3, gdyż jest C-12. Robert ProkopiukW paragrafie 36 napisali o SKRZYŻOWANIU a nie o DRODZE CZY JEZDNI przygłupie. Szanowa tępoto. Na skrzyżowaniu również mamy takie elementy jak jezdnia, pobocze, chodnik, a nawet wyspa. Nie miałeś w Tworkach jeszcze wykładu z tej materii...

Opiekun Roberta Prokopiuka w zakładzie zamkniętym w Tworkach.

Konto usunięte

Konto usunięte
25 września 2016, 23:14

OpiekunProkopiuka Nie może być znaku D-3, gdyż jest C-12. Szanowa tępoto. Na skrzyżowaniu również mamy takie elementy jak jezdnia, pobocze, chodnik, a nawet wyspa. Nie miałeś w Tworkach jeszcze wykładu z tej materii... Przy C-12 jest coś napisane o drodze czy jezdni jednokierunkowej ? Zauważyłem tylko o skrzyżowaniu.I faktycznie na skrzyżowaniu mamy te elementy które wymieniasz..tylko jest jeden problem..nie jezdnia a jezdnie, które się przecinają. Nie ma skrzyżowania z jedną drogą , jezdnią ....nie miałoby się co krzyżować przygłupie. To nawet nie podstawy logiki.

Konto usunięte

Konto usunięte
26 września 2016, 10:14

Robert ProkopiukPrzy C-12 jest coś napisane o drodze czy jezdni jednokierunkowej ? Zauważyłem tylko o skrzyżowaniu.I faktycznie na skrzyżowaniu mamy te elementy które wymieniasz..tylko jest jeden problem..nie jezdnia a jezdnie, które się przecinają. Nie ma skrzyżowania z jedną drogą , jezdnią ....nie miałoby się co krzyżować przygłupie. To nawet nie podstawy logiki.Szanowna tępoto. Skrzyżowanie wg art. 2 ust.10 PoRD to miejsce na drodze posiadającej jezdnię w którym ta droga krzyżuje się z inną drogą posiadającą jezdnię łącznie ze wspólnymi powierzchniami utworzonymi w wyniku tego krzyżowania się dróg. W tym MIEJSCU powierzchnia jednej drogi jest częścią drugiej i odwrotnie. Dlatego nie PLAC, w tym typu RONDO, jest w całości skrzyżowaniem a miejsca w których drogi wlotowe krzyżują się z drogą biegnąca dowolnie przy placu, nawet jak jedna i druga są dwukierunkowe. W definicji skrzyżowania wg ustawy PoRD nie ma mowy o ORGANIZACJI RUCHU, PLACU i RONDZIE.

Konto usunięte

Konto usunięte
26 września 2016, 10:50

OGÓLNIE. Skrzyżowanie wg art. 2 ust.10 ustawy PoRD to nazwa miejsca na drodze posiadającej jezdnię w którym krzyżuje się ona (przecina, łączy lub rozwidla) z INNĄ DROGĄ też posiadającą jezdnię. Warunkiem koniecznym do nazwania takiego miejsca SKRZYŻOWANIEM jest utworzenie ze sobą przez te drogi wspólnych powierzchni. Powierzchnia jednej drogi musi być w tym MIEJSCU wspólna dla drugiej i odwrotnie. By tak się stało muszą wejść we wzajemną interakcję w jednym poziomie i w JEDNYM MIEJSCU. Oczywistym jest zatem, że każdy PLAC o dowolnej organizacji ruchu jest pewnym zbiorem tak rozumianych SKRZYŻOWAŃ. Przypominam, że nie ma prawnego przyzwolenia na potraktowanie pod względem zasad ruchu jakiegokolwiek placu w całości jako jednego SKRZYŻOWANIA. Jeśli tak to .........

Konto usunięte

Konto usunięte
27 września 2016, 07:44

I tym miejscem jest obwiednia jeśli chodzi o SoRO. A nie jedno z przecięć się na skrzyżowaniu. Plac czy rondo w zależności od oznakowania może być skrzyżowaniem ale nie musi. To mnie nie obchodzi. To ty przygłupie wprowadzasz do dyskusji pojęcia z prawa budowlanego. Może i masz o tym prawie budowlanym pojęcie( inaczej byś zabłądził z taczką na budowie), ale bezmyślnie chcesz to przenieść do PoRD. To jest głupota.

Konto usunięte

Konto usunięte
27 września 2016, 09:49

Robert ProkopiukI tym miejscem jest obwiednia jeśli chodzi o SoRO. A nie jedno z przecięć się na skrzyżowaniu. Plac czy rondo w zależności od oznakowania może być skrzyżowaniem ale nie musi. To mnie nie obchodzi. To ty przygłupie wprowadzasz do dyskusji pojęcia z prawa budowlanego. To jest głupota. Głupotą są twoje brednie. Określenie RONDO występuje tylko w akcie wykonawczym do ustawy Prawo budowlane a nie Prawo o ruchu drogowym wiec nie rób z siebie kolejny raz idioty który wmawia innym, ze robią to co sam czyni. Podaj DEFINICJĘ SoRO. Podaj DEFINICJĘ ronda. Podaj gdzie w ustawie PoRD jest mowa o OBWIEDNI, RONDZIE lub PLACU. Jakie to oznakowanie czyni z PLACU lub RONDA w całości jedno skrzyżowanie w rozumieniu zasad ruchu czyli ustawy Prawo o ruchu drogowym?

Konto usunięte

Konto usunięte
28 września 2016, 10:23

Robert ProkopiukI tym miejscem jest obwiednia jeśli chodzi o SoRO. A nie jedno z przecięć się na skrzyżowaniu. Plac czy rondo w zależności od oznakowania może być skrzyżowaniem ale nie musi. To mnie nie obchodzi. Proszę o podanie definicji OBWIEDNI, PLACU i RONDA które jest okrągłym lub owalnym PLACEM w związku z obowiązującymi w Polsce zasadami ruchu drogowego czyli zawartymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Gdzie jest w tym prawie zapis, że RONDO lub inny PLAC z oddalonymi od siebie wlotami może być w rozumieniu zasad ruchu w całości jednym skrzyżowaniem? Jakie to oznakowanie uczyni z PLACU pod względem zasad ruchu jedno skrzyżowanie?

Konto usunięte

Konto usunięte
28 września 2016, 23:05

ANTYKOPIUK. Głupotą są twoje brednie. Określenie RONDO występuje tylko w akcie wykonawczym do ustawy Prawo budowlane a nie Prawo o ruchu drogowym wiec nie rób z siebie kolejny raz idioty Po rz kolejny przygłupie ci napiszę że używałem pojęcia rondo tylko z powodu szybszego pisania. Natomiast ty przygłupie wcinasz prawo budowlane do PoRD. C-12 oznacza skrzyżowanie a nie drogę jednokierunkową wokół wyspy. Tyle w temacie.

Konto usunięte

Konto usunięte
28 września 2016, 23:06

OBSERWATOREXJakie to oznakowanie uczyni z PLACU pod względem zasad ruchu jedno skrzyżowanie?C-12 przygłupie. Twoje wytyczne na tym fiorum to śmiecie.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 września 2016, 01:46

Robert ProkopiukOBSERWATOREXJakie to oznakowanie uczyni z PLACU pod względem zasad ruchu jedno skrzyżowanie?C-12 przygłupie. Bredzisz bezmyślnie. Gdzie zapisano, że znak C-12 pod względem zasad ruchu czyni z PLACU będącego zespołem skrzyżowań jedno skrzyżowanie? W dyspozycji znaku C-12 zapisano tylko, że znak "ruch okrężny" (nie znaki a JEDEN ZNAK) oznacza, że na skrzyżowaniu (na którym ten ZNAK POSTAWIONO) ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku czyli jednokierunkowo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara co jest istotą RUCHU OKRĘŻNEGO i który nie jest skręcaniem w lewo przy wyspie wg z art. 22.2.2. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nie ma tu mowy o tym, że wyspa lub PLAC dookoła których odbywa się ruch w rozumieniu zasad ruchu są w całości jednym skrzyżowaniem. Prokopiuk nie rozumie ani dyspozycji znaku C-12 ani czym w rozumieniu zasad ruchu jest SKRZYŻOWANIE.

Konto usunięte

Konto usunięte
30 września 2016, 08:59

Czytanie ze zrozumieniem paragrafu 36, gdzie mowa o skrzyzowaniu a nie o skrzyżowaniach. Osobną sprawą jest zasadność stawiania C-12. Ale każda wieś chce mieć SoRO to ma. Natomiast nigdzie w przepisach nie znalazłem nic o jednokierunkowości, która jest raczej cechą drogi a nie skrzyżowania dróg.I masz rację...faktycznie nie rozumiem jak można widzieć wokół wyspy oddzielną samodzielną drogę jednokierunkową. Nigdzie nie ma o tym napisan. Co więcej..oznakowanie "rond" turbinowych calkowicie przeczy twoim chorym wizjom. Raz jest droga raz jej nie ma...aha oznakowanie nieprawidłowe..rysiu zbawca i mentor.

Konto usunięte

Konto usunięte
30 września 2016, 13:28

Miałem taką oto wizję. "Skrzyżowanie o ruchu okrężnym" to nie RONDO czy jakiś inny PLAC z parkingami, przystankami czy przejściami dla pieszych na plac centralny ani żaden inny obiekt skanalizowany niedostępną wyspą środkową zorganizowany wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO którego ISTOTĄ jest okrężnie biegnąca JEDNOKIERUNKOWA droga zgodnie ze wskazaniem strzałek na znaku i z której skręca się w prawo na dowolną drogę wylotową na skrzyżowaniach lub na zjazdach z tej okrężnej drogi np. na drogę wewnętrzną. "Skrzyżowaniem o ruchu okrężnym" nie jest zatem ani MINI RONDO ani plac 3-go Maja w Głogowie. "Skrzyżowaniem o ruchu okrężnym" jest każde z osobna SKRZYŻOWANIE dróg posiadających jezdnie - dolotowej z tą okrężnie biegnącą jednokierunkową drogą okalającą wyspę lub plac co oznajmia kierującym postawiony na jego wlocie znak C-12 i przed którym ostrzega znak A-8 na drodze dolotowej. Znak C-12 nie ma prawa stać na żadnym innym skrzyżowaniu. Na rondzie turbinowym, odśrodkowym czy spiralnym każda podporządkowana droga dolotowa krzyżuje się (łączy) z jednokierunkową drogą z pierwszeństwem przejazdu biegnącą wprost do wylotu co nie ma nic wspólnego z RUCHEM OKRĘŻNYM. Pozdrawia Rysiu Zbawca.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 października 2016, 07:41

Rysiu ZbawcaMiałem taką oto wizję.Zmień tabletki.lekarza i wróć do rzeczywistości i PoRD.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 października 2016, 10:36

Cynizm PROKOPIUKA polega na tym, że udając idiotę świadomie wmawia innym totalną bzdurę jaką jest twierdzenie, że RONDO to w całości skrzyżowanie wg ustawy Prawo o ruchu drogowym i na dodatek, że to "skrzyżowanie o ruchu okrężnym". Oznaczone znakami C-12 + A-7 jest każde skrzyżowanie drogi dolotowej z okrężnie biegnącą dookoła wyspy lub placu jednokierunkową drogą posiadającą pierwszeństwo i nie RONDO o którym nie ma ani jednego słowa w ustawie PoRD i które dziś może być zorganizowane w dowolny sposób, a każde z tych wlotowych skrzyżowań jest w rozumieniu zasad ruchu "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym" z podporządkowanym wlotem. Bez znaku A-7 będzie ono równorzędnym "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym". Tak oznakowany na wszystkich wlotach (skrzyżowaniach o ruchu okrężnym) obiekt budownictwa drogowego w postaci ronda lub innego placu a także skanalizowanego wyspą środkową skrzyżowania dróg publicznych ma obowiązek być zorganizowany wg zasad ruchu okrężnego z jedynie okrężnie biegnącą jednokierunkową jezdnią o czym informuje kierującego piktogram znaku C-12. Ronda ze znakami C-12 + A-7 stawianymi na każdym skrzyżowaniu drogi dolotowej z drogą biegnąca na wprost do wylotu a nie jedynie okrężnie są w świetle obowiązującego prawa znakowane sprzecznie z obowiązującą na tych obiektach organizacją ruchu co jest przestępstwem drogowym. Prawdy nie da się zakłamać na zawsze.Szerokości.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.