Zdanie Sądu w sprawie rond

/ /

Zdanie Sądu w sprawie rond

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 11:56

Nie znamy treści wyroku i uzasadnienia, nie wiemy co się stało na egzaminie, a oceniamy na podstawie artykułu napisanego przez dyletanta...

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 12:18

Robert ProkopiukNie wiem skąd ci się ubzdurało ,że przy C-12 pasy ruchu mogą być tylko namalowane koncentrycznie.Mam nadzieję, że inni czytający są bardziej kumaci od tego ignoranta. Znak C-12 oznajmia kierującym, że zbliżają się do "skrzyżowania o ruchu okrężnym" którym jest każde skrzyżowanie (art. 2.10 ustawy PoRD) wlotowe a nie cały obiekt zorganizowany wg zasad ruchu okrężnego, na którym mają obowiązek poruszać się w kierunku wskazanym na znaku. Kierujący dzięki temu znakowi wie, że jezdnia na którą wjeżdża jest jednokierunkowa i biegnie okrężnie więc pasy ruchu nawet jak nie są wyznaczone też tak biegną i, że wszystkie wloty są tak samo oznakowane. Wie też, że pierwszeństwo jest na każdym wlocie jednakowo regulowane znakiem A-7 bez znaków D-1 lub A-6 na okrężnie biegnącej jezdni. Taki jest sens znaku C-12 wg umówi europejskich i Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. W Polsce też ma obowiązek znaczyć tylko to i nic więcej.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 12:26

OBSERWATOREXRONDO Jerzego Wojnara w Warszawie nie ma nic wspólnego ani z RONDEM (poza nazwą własną) ani z RUCHEM OKRĘŻNYM.Tak, ma Pan rację. Rondo nie ma nic wspólnego ze znakiem. Znak to znak a skrzyżowanie to skrzyżowanie. Proszę zatem nie porównywać jabłka do Ewy. Ruch okrężny to znak (nazwa znaku), rondo to potoczne określenie skrzyżowania z wyspą centralną czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, niekoniecznie oznaczonym na wlotach znakami C-12.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 14:23

Leszek DrugiOBSERWATOREXRONDO Jerzego Wojnara w Warszawie nie ma nic wspólnego ani z RONDEM (poza nazwą własną) ani z RUCHEM OKRĘŻNYM.Tak, ma Pan rację. Rondo nie ma nic wspólnego ze znakiem. Znak to znak a skrzyżowanie to skrzyżowanie. Proszę zatem nie porównywać jabłka do Ewy. Ruch okrężny to znak (nazwa znaku), rondo to potoczne określenie skrzyżowania z wyspą centralną czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, niekoniecznie oznaczonym na wlotach znakami C-12.Pan znowu filozofuje. Napisałem: Rondo Wojnara nie ma nic wspólnego z RUCHEM OKRĘŻNYM. Potocznie to Pan może rozmawiać sobie z ciocią na imieninach. W ruchu drogowym obowiązują opisane prawem zasady i określenia. Nic nie poradzę na to, że Pan nie rozumie określenia "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" które jest określeniem w związku z zasadami ruchu obowiązującymi na "skrzyżowaniu" w rozumieniu art. 2.10 ustawy PoRD, a nie obiektami budownictwa drogowego typu RONDO (okrągły lub owalny plac oraz nazwa skrzyżowania dróg publicznych w rozumienia obiektu skanalizowanego okrągłą lub owalną wyłączoną z ruchu wyspą środkową) o DOWOLNEJ ORGANIZACJI RUCHU wynikającej z zastosowanego oznakowania. "Skrzyżowaniem o ruchu okrężnym" o którym jest mowa w art. 24.7.3 ustawy PoRD i przed którym ostrzega znak A-8 jest SKRZYŻOWANIE drogi dolotowej z okrężnie biegnącą drogą DOWOLNEGO obiektu zorganizowanego wg ZASAD RUCHU OKRĘŻNEGO. Proszę choć na chwilę zapomnieć o naukach WORD i poradnikach, gdyż one nie stanowią prawa a jedynie utrwalają bezprawną polską praktykę dostawiania znaku C-12 do znaku A-7 postawionego na wszystkich wlotach placu lub skanalizowanego wyspą środkową obiektu drogowego. Widział Pan gdzieś jedno klasyczne skrzyżowanie z podporządkowanymi wszystkimi wlotami?

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 15:31

BalthierAle co mnie obchodzi co jest w kodeksie napisane!!?? Kodeks został napisany przez istoty ułomne. Ja podczas szkolenia kierowałem się podręcznikami napisanymi przez fachowców gdzie już wszystko było dobrze opisane.Bo tzw kodeks to obowiązujące prawo na drodze, a te podręczniki są tylko interpretacją własną autorów. Na szczęście w temacie SoRO nie jest tak źle.Nie uczą zawracać pasem zewnętrznym i kapują się,że C-12 nie ma nic wspólnego z kierunkiem jazdy i jego sygnalizowaniem.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 15:33

W sądzie nie powołasz się na podręcznik strona, czwarta linijka od góry tylko na ustawę rozporządzenie artykuł lub paragraf.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 18:57

Prokopiuk , Trzeba i należy informować zamiar opuszczenia ronda w wybranym miejscu na rondzie. tak zgadzam się, Zamierzając jechać w lewo (trzeci zjazd) włączamy lewy kierunkowskaz zaraz po wjeździe na rondo dla kogo ta informacja kto ją widzi, wysepka ronda ? gdzie jest to zapisane w Kodeksie Drogowym ? jakie musza być spełnione okoliczności, że należy włączyć kierunkowskaz, przy zmianie pasa ruchu, zmianie kierunku jazdy co jest najczęściej połączone ze zmianą pasa ruchu. a tak, moim zdaniem powinno się uściślić postępowanie na rondach raz na zawsze, nie możemy stosować prawa w domyśle i tak kto rano wstaje ten reguły ustanawia.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 grudnia 2016, 18:58

Robert ProkopiukW sądzie nie powołasz się na podręcznik strona, czwarta linijka od góry tylko na ustawę rozporządzenie artykuł lub paragraf.Ale można powołać na światka autora takiego podręcznika, zwłaszcza gdy autor jednocześnie ma uprawnienia biegłego, jest prawnikiem i szanowanym autorytetem w danej materii - jak np. Stefański, Kotowski. Oni napisali coś więcej niż podręcznik. Żaden podręcznik nie zawiera 1000 stron!

Konto usunięte

Konto usunięte
13 grudnia 2016, 09:23

Warto przeczytać wyrok sądu a nie artykuł, bo tam dopiero jest ciekawie. Tak po prawdzie to: cyt."...Istotą sporu w rozstrzyganej sprawie (implikującą w dalszej kolejności negatywną ocenę przeprowadzonego egzaminu praktycznego) jest sposób sygnalizacji przez kierującego pojazdem skrętu w prawo na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym.", w tym samym wyroku cyt." Odwołanie od tej decyzji złożył D. R. W jego ocenie egzamin był prowadzony prawidłowo a negatywna ocena jego pracy nie znajduje potwierdzenia w zebranym materiale dowodowym. Zakwestionował on w szczególności ocenę wykonania przez egzaminowanego zadania "na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym w prawo". Egzaminowany był zobowiązany odpowiednio wcześnie zasygnalizować zmianę kierunku jazdy "w lewo" podczas wjeżdżania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym." itd. Zatem czego faktycznie dotyczy spór? Bo skoro ten wyrok ma być wyrocznią w sprawie lewego kierunkowskazu a jak rozumiem wyrok to nie gazeta to precyzja użytych tam określeń, zwrotów( np. zamiennie "kierunek jazdy" i kierunek ruchu"), połączenie w jedność art.22 i art. 25 czy zobowiązanie do sygnalizowania jedynie skrętu NA skrzyżowaniu( cyt."Żaden z przywołanych wyżej przepisów nie nakazuje kierującemu pojazdem sygnalizowania manewru wjazdu na skrzyżowanie", cyt. "Sygnalizacja powinna mieć miejsce podczas zjeżdżania ze skrzyżowania") zakrawa na jakiś dowcip i tak w zasadzie dalej pozostawia drogę otwartą do interpretacji zachowania na tego typu skrzyżowaniach. Nie komplikujmy rzeczy prostych. Skoro zarówno Marszałek , SKO i sąd stwierdzili, że jest to "zwykłe" skrzyżowanie to stosujmy "zwykłe" zasady sygnalizowania ZAMIARU zmiany kierunku jazdy. Dojeżdżam do przecięcia dróg to moim zamiarem jest wjechać na lewą drogę w stosunku do której się poruszam, dojeżdżam do wylotu z jezdni biegnącej wokół wyspy- to moim zamiarem jest zjechać w prawą jezdnię i to też sygnalizuję.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 grudnia 2016, 10:42

Leszek DrugiOBSERWATOREXRONDO Jerzego Wojnara w Warszawie nie ma nic wspólnego ani z RONDEM (poza nazwą własną) ani z RUCHEM OKRĘŻNYM.Tak, ma Pan rację. Rondo nie ma nic wspólnego ze znakiem. Znak to znak a skrzyżowanie to skrzyżowanie. Proszę zatem nie porównywać jabłka do Ewy. Ruch okrężny to znak (nazwa znaku), rondo to potoczne określenie skrzyżowania z wyspą centralną czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym, niekoniecznie oznaczonym na wlotach znakami C-12.A kto twierdzi, że znak C-12 to skrzyżowanie? Gdzie w Kodeksie drogowym jest mowa o RONDZIE? Gdzie w nim zapisano, że RONDO to "skrzyżowanie o ruchu okrężnym? Gdzie jest zapis, że RONDO to w rozumieniu zasad ruchu w całości jedno klasyczne skrzyżowanie? Nie widzi Pan różnicy między MINI RONDEM oznaczonym na wlotach znakami C-12 ze znakiem A-7 lub bez tego znaku a takim samym obiektem w formie skrzyżowania z wyspą środkową (nie centralną, gdyż to inny obiekt budownictwa drogowego) zorganizowanego jako skrzyżowanie "równorzędne" lub z uprzywilejowanym jednym kierunkiem ruchu ze znakami C-1 lub C-9 na wyspie? RONDO może ale wcale nie musi być zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego tak samo jak nie każdy obiekt zorganizowany wg zasad ruchu okrężnego musi być rondem,

Konto usunięte

Konto usunięte
13 grudnia 2016, 16:33

no tak, ale w art. 1 pod tytułem "ustawa określa" nie ma definicji skrzyżowania o ruchu okrężnym, jest w rozporządzeniu o znakach w treści jednego z nich. proszę przypomnieć sobie partyzantkę z czterokołowcami nim w ustawie nie umieszczono definicji. poza tym ja nie znam zasad ruchu okrężnego oprócz kierunku, bo mogą być bez znaków (pierwszeństwo z prawej), ze znakiem A7 (pierwszeństwo dla tych na skrzyżowaniu lub D1 z tabliczką, że droga z pierwszeństwem przebiega w prawo (takie coś jest we Wrocławiu) i pewnie są też w innych kierunkach, choć osobiście nie widziałem. dodam, że słyszałem o pojazdach uprzywilejowanych, ale o uprzywilejowanym kierunku ruchu pierwszy raz słyszę.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 grudnia 2016, 19:58

Cyrylno tak, ale w art. 1 pod tytułem "ustawa określa" nie ma definicji skrzyżowania o ruchu okrężnym, jest w rozporządzeniu o znakach w treści jednego z nich. proszę przypomnieć sobie partyzantkę z czterokołowcami nim w ustawie nie umieszczono definicji. poza tym ja nie znam zasad ruchu okrężnego oprócz kierunku, bo mogą być bez znaków (pierwszeństwo z prawej), ze znakiem A7 (pierwszeństwo dla tych na skrzyżowaniu lub D1 z tabliczką, że droga z pierwszeństwem przebiega w prawo (takie coś jest we Wrocławiu) i pewnie są też w innych kierunkach, choć osobiście nie widziałem. dodam, że słyszałem o pojazdach uprzywilejowanych, ale o uprzywilejowanym kierunku ruchu pierwszy raz słyszę.Doskonale Pan wie, że chodzi o skrzyżowanie na którym pierwszeństwo określone jest znakami drogowymi ale woli Pan udawać kogoś kim Pan nie jest, tylko po to aby nie odpowiedzieć na zasadnicze pytania postawione w moim wpisie dotyczące np. MINI RONDA. Rondo Pileckiego we Wrocławiu jest przykładem, że każdy wlot jest osobnym skrzyżowaniem w rozumieniu zasad ruchu i by było ciekawiej, każdy jest inaczej zorganizowany. https://www.google.pl/maps/@51.1071987,16.9497726,3a,75y,173.83h,88.53t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHk6uM_jzjxyeVqO3KO6wKg!2e0!7i13312!8i6656 Gdyby to rondo zostało zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego na wlotach nie byłoby strzałek kierunkowych, stałyby znaki C-12 np. ze znakami A-7, a jego jezdnia i dwa pasy ruchu biegłyby na nim jedynie okrężnie. Nadal by istniały te same skrzyżowania co wcześniej ale teraz ze względu na ich organizację ruchu każde z nich byłoby "skrzyżowaniem (art. 2.10 ustawy PoRD) o ruchu okrężnym" na którym wolno wyprzedzać pojazdy silnikowe w ich obrębie. Na odcinkach przeplatania wyprzedzanie i zmiana pasów ruchu odbywa się na zasadach ogólnych.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 00:38

ZikoProkopiuk , Trzeba i należy informować zamiar opuszczenia ronda w wybranym miejscu na rondzie. tak zgadzam się, Zamierzając jechać w lewo (trzeci zjazd) włączamy lewy kierunkowskaz zaraz po wjeździe na rondo dla kogo ta informacja kto ją widzi, wysepka ronda ? gdzie jest to zapisane w Kodeksie Drogowym ?. Trzeba i należy, ale nie masz tego w Art 22. Nie interesuje ciebie kto widzi kierunkowskaz(lewy) możesz być nieświadomy, ale ktoś może widzieć. Skrecasz w lewo to sygnalizuj w lewo ,a nie prostuj SoRO.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 09:38

jednak, wyrok jest wiążący (jeżeli nie będzie apelacji i na skutek tego innego rozstrzygnięcia) oraz pierdołowate osobniki są sędziami. podobne zdanie już tutaj czytałem, przecież możesz dogadać się z gliwickim egzaminatorem WORD, w jego imieniu złożyć apelację i wygrać tą sprawę jeżeli to jest tak oczywiste.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 10:49

Ten wyrok mnie cieszy, nie ze względu na swą treść, bo jest mi obojętne czy lewym migać czy nie migać, ale na sam fakt, że jest. Nie jest mi natomiast obojętne, że ludzie w różnych częściach Polski są różnie uczeni i potem z różną wiedza i nawykami uczestniczą w ruchu drogowym. Mam nadzieję, że będzie odwołanie od tego wyroku i ten temat będzie dalej nagłaśniany, bo może dzięki temu dojdzie w końcu do nowelizacji przepisów i znajdą się wreszcie w PoRD proste jednoznaczne zapisy regulujące kwestię ruchu okrężnego, czego sobie i wszystkim uczestnikom ruchu życzę. Aktualne udawanie, że niejasności nie ma, a oponenci są po prostu głupi czy pierdołowaci, bo ja/my lepiej wiemy co w PRD pisze, jest żenujące. Tę energię marnowaną w niekończących się sporach zdecydowanie lepiej by było wykorzystać na próbę skutecznego lobbingu na rzecz uregulowania kwestii ruchu okrężnego w sposób nie budzący żadnych wątpliwości. Obecny stan rzeczy jest skandaliczny. Sprowadza się do tego, że jazdy po SoRO uczy się pod określony WORD i kursant idący na studia do innego miasta może w tamtejszym WORDzie oblać egzamin za to, czego go nauczono pod egzamin w WORD w miejscu zamieszkania. Jadąc w inny region Polski muszę się zastanawiać po jakiemu oni tu jeżdżą. Jak ma być bezpiecznie, zwłaszcza, że ilość SoRO znacząco wzrosła w ostatnich latach.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 11:54

Mam nadzieje, że egzaminator odwoła się od tego wyroku i na następną rozprawę powoła biegłych. I Leśniewski i Drexler bardzo czytelnie opisali jak należy poruszać się po rondach nie rozumiem dlaczego ludziom sygnalizacja zmiany kierunku jazdy sprawia tak wielki problem.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 12:40

KTOŚTen wyrok mnie cieszy, nie ze względu na swą treść, bo jest mi obojętne czy lewym migać czy nie migać, ale na sam fakt, że jest. Nie jest mi natomiast obojętne, że ludzie w różnych częściach Polski są różnie uczeni i potem z różną wiedza i nawykami uczestniczą w ruchu drogowym. Nie trzeba niczego wymyślać tylko pogonić EKSPERTÓW z WORD i Pana Drozda Z KRA który WYMYŚLIŁ SOBIE uniwersalne zasady ruchu na RONDACH opierając się na innym EKSPERCIE wg którego NIEZDEFINIOWANE PRAWEM RONDO to w rozumieniu zasad ruchu w całości jedno klasyczne skrzyżowanie tak jak w USA. Specjalne zasady ruchu w EUROPIE dotyczące ROND są tylko w Wielkiej Brytanii. Nasz znak C-12 to u nich znak "mini roundabout" czyli "mini ruch okrężny" tłumaczony jako "mini rondo" w praktyce niestosowany. Na kontynencie europejskim stosuje się zarówno RUCH OKRĘŻNY (jezdnia i jej pasy ruchu biegną dookoła wyspy lub placu) jak i ZASADY OGÓLNE (jezdnie i ich pasy ruchu biegną na wprost do wylotów). Problemem jest patologia dodawania bez żadnych podstaw prawnych na obiektach zorganizowanych wg ogólnych zasad ruchu do znaków A-7 znaków C-12 w przypadku podporządkowania wszystkich wlotów znakami A-7. Znak A-7 dodaje się zgodnie z prawem (uzgodniono to Porozumieniami europejskimi w 1971 roku a od 2006 roku w Konwencji wiedeńskiej. U nas od 1983 roku) do znaków C-12 w celu regulowania pierwszeństwa na wlotach "skrzyżowań o ruchu okrężnym". Znak C-12 nie ma prawa stać na wlotach obiektów które nie są zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego. Na jednych i drugich jedzie się zgodnie z zapisami Kodeksu drogowego właściwie co do miejsca na drodze i jego oznaczenia.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 19:08

OBSERWATOREXRONDO może ale wcale nie musi być zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego tak samo jak nie każdy obiekt zorganizowany wg zasad ruchu okrężnego musi być rondem,Po pierwsze nie ma żadnych zasad, tylko są przepisy a konkretnie dyspozycje zawarte w par. 36. A ta dyspozycja mówi jasno, że wyspę objeżdżamy z prawej strony i tego dotyczy C-12, niczego więcej. Wiązanie tego faktu z nakazanym kierunkiem jazdy (np. wyrażonym znakiem C-5) nie ma najmniejszego sensu. A że mówimy o wyspie lub placu, to określenie "rondo" pasuje jak ulał. Rondo posiada wyspę centralną (czyli środkową!) a może zawierać w sobie jeszcze inne wyspy ... NIE-CENTRALNE. Na rondzie poruszamy się dookoła wyspy czyli okrężnie - niezależnie czy oznaczono je na wlocie C-12 czy może D-1.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 grudnia 2016, 21:13

Leszek DrugiOBSERWATOREXRONDO może ale wcale nie musi być zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego tak samo jak nie każdy obiekt zorganizowany wg zasad ruchu okrężnego musi być rondem,Na rondzie poruszamy się dookoła wyspy czyli okrężnie - niezależnie czy oznaczono je na wlocie C-12 czy może D-1.Cóż ja mogę poradzić na to, że taki ekspert jak Pan Leszku Drugi zamiast wiedzy posługuje się chłopskim rozumem. Skręcanie w lewo przy wyspie z jezdni biegnącej na wprost do wylotu na następną jezdnię tak biegnącą do następnego wylotu nie ma nic wspólnego "ruchem okrężnym". Jest skręcaniem w lewo na kolejnych skrzyżowaniach (tzw. rondo odśrodkowe zorganizowane wg ogólnych zasad ruchu). Jazda dookoła wyspy lub placu jednokierunkową jezdnią biegnącą tak jak jej podłużne pasy ruchu okrężnie dookoła wyspy lub placu nie jest opuszczaniem jednej jezdni po to by wjechać na następną. Jest jazdą bez opuszczania tej jezdni az do momentu skrętu z niej na drogę wylotową. Ani RONDO będące okrągłym lub owalnym PLACEM, ani NOWOCZESNE RONDO (skrzyżowanie dróg skanalizowane wyspą środkową zorganizowane wg zasad ruchu okrężnego lub wg ogólnych zasad ruchu i podporządkowanymi wszystkimi wlotami) nie jest w rozumieniu zasad ruchu w całości jednym klasycznym skrzyżowaniem. RUCH OKRĘŻNY jako organizacja ruchu we Francji jest stosowany do dziś od ponad 100 lat a w Polsce obowiązuje w od 1859 roku. Nikt go nie zlikwidował i nie zmienił. Zmiany dotyczyły jedynie pierwszeństwa na wlotach. Na kontynencie europejskim tzw. "nowoczesne ronda" są organizowane albo wg zasad "ruch okrężnego" o czym kierujący jest powiadomiony znakiem C-12 albo wg ogólnych zasad ruchu z podporządkowanymi wszystkimi wlotami znakami A-7. Dyspozycja znaku D,3 wg Konwencji wiedeńskiej (nasz C-12): Znak "obowiązujący ruch okrężny" oznajmia kierującemu, że ma się on stosować do zasad ruchu okrężnego. Tylko w USA i na Wyspach Brytyjskich tzw. "nowoczesne ronda" mają swoje specjalne zasady ruchu, które nie maj nic wspólnego z RUCHEM OKRĘŻNYM i naszym znakiem C-12 (D,3).

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.