"Ronda" da się lubić…

/ /

"Ronda" da się lubić…

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
7 czerwca 2014, 22:07

Jedynie dzięki takiej interpretacji w/w Panów , np. rynek w Nowym Sączu stał się skrzyżowaniem jedna sztuka -skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Gdyby nie Panowie i znak C-12 to byłoby z sześć skrzyżowań. Nie istnieje przepis mówiący że skręcając w lewo, prawo, jadąc prosto przez SKRZYŻOWANIE ma się zajmować odpowiednią pozycję po skrętu. Natomiast przepisy mówią o zajmowaniu odpowiedniej pozycji do skrętu - dla każdej możliwości zmiany kierunku jazdy. Na rondzie każdy wyjazd to możliwość zmiany kierunku, jazdy.!!!!!!! I każdy wyjazd traktujemy indywidualnie.

Konto usunięte

Konto usunięte
7 czerwca 2014, 22:20

Czyli szanowny kopan wjeżdża na rondo pierścieniowe o dwóch pasach ruchu do zawracania pasem prawym. z prawym kierunkowskazem. Skręt to skręt. Ciekawy jestem jak to będzie wyglądało w przypadku ronda turbinowego ze strzałkami P-8 do jazdy na wprost ze skrzyżowania. To też zmiana kierunku jazdy ? Albo rondo kwadratowe...przejechanie przez takie skrzyżowanie na wprost zgodnie ze strzalkami na F-10 tez będzie zmiana kierunku jazdy. Jeszcze bardziej intrygujące. Nie wspomne o rondach pierscieniowych, gdzi przejechanie na wprost nie wymaga żadnego ruchu kieriownicą, ale zjazd z ronda to skręt w prawo... ale polewka z tych prostowaczy.

Konto usunięte

Konto usunięte
7 czerwca 2014, 23:10

Robert ProkopiukCzyli szanowny kopan wjeżdża na rondo pierścieniowe o dwóch pasach ruchu do zawracania pasem prawym. z prawym kierunkowskazem. Skręt to skręt. Ciekawy jestem............. Ta ciekawy - przecie Ty jesteś durnowaty i nawet do szkół cię wysyłać nie można. Chłopcze skąd takie wnioski?? Co cię do nich uprawniło ??? Pusty Łeb. Głowa ci szwankuje.

Konto usunięte

Konto usunięte
7 czerwca 2014, 23:24

Czyli zaczynamy od nowa? Znamy już swoje stanowiska i myślę, że każdy z nas rozumie stanowisko i argumentacje wszystkich stron dyskusji ale go nie akceptuje. Pytanie do Panów Kopana i Erdka: Jak Panowie tłumaczyli kursantom pytanie ze starych testów jedyne w starej bazie pytań dotyczące zajmowania pasa ruchu przed skrętem w lewo na rondzie. Nie pamiętam dokładnie treści pytania i nie za bardzo chce mi się szperać w poszukiwaniu starych płyt z testami. Ale chodziło o zajmowanie pasa ruchu przed skrętem w lewo, zachowała mi się grafika oto ona: https://lh4.googleusercontent.com/-Typlsj2bSmA/U5N_Yt52dHI/AAAAAAAABts/sHAVIY_P60A/w749-h553-no/rondo+testy.jpg Oczywiście z odpowiedzi wynika że w lewo można jechać tylko z lewego pasa. Problem polega na tym, że Ja traktuje rondo jako jedno skrzyżowanie a Panowie rozbierają je na elementy.

Konto usunięte

Konto usunięte
7 czerwca 2014, 23:55

Udało mi się znaleźć to stare pytanie: http://moto.money.pl/testy-na-prawo-jazdy/kat-b/pytanie-226/ Czyżby to był błąd w testach? Z mojego punktu widzenia pytanie i odpowiedzi są jak najbardziej prawidłowe i zgodne z moim postrzeganiem.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 00:26

Szanowny kopanie..wnioski nasuwają się same. Jesteś prostowaczem rond, a paragraf 36 to czarna magia. Zjazd z ronda to zmiana kierunku jazdy według ciebie, prawda ? dziesiątki przykładów mogę pokazać ,że nie jest to prawdą. Pierwsze lepsze rondo kwadratowe rozwala twoją teorie jak domek z kart.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 00:50

Miesiąc wymiany myśli i nietrafione wnioski. Nie chcę rewolucji francuskiej, lecz normalności. Małe i średnie ronda z "okrężną organizacją ruchu" nakazaną znakami C-12, jako najprostsza i najbezpieczniejsza forma niekierowanego skrzyżowania z wyspą, powinny pozostać, lecz, by były bezpieczne nie mogą mieć wyznaczanych pasów ruchu i żadnych strzałek na wlotach. Wszyscy kierujący muszą znać PRAWDZIWE, proste i jednoznaczne zasady "okrężnej organizacji ruchu", oczywiste dla wszystkich na całym Świece, prócz Polski, czego Panowie Instruktorzy są żywym przykładem. To co prezentują podręczniki do nauki jazdy nie jest niestety "ruchem okrężnym" w rozumieniu znaku nakazu C-12. Duże i wielopasowe ronda lub inne formy skrzyżowań z wyspą o większej przepustowości, "zorganizowane kierunkowo", nie mogą być znakowane znakami C-12, lecz znakami C-1 stawianymi na wyspie, tak jak to czynią wszyscy na Świecie, prócz Polski. Oczywiście wszyscy kierujący powinni znać zasady kierunkowej organizacji ruchu, wg europejskich standardów. Tylko tyle.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 07:25

Jacek KaźmierskiUdało mi się znaleźć to stare pytanie: http://moto.money.pl/testy-na-prawo-jazdy/kat-b/pytanie-226/ Czyżby to był błąd w testach? Z mojego punktu widzenia pytanie i odpowiedzi są jak najbardziej prawidłowe i zgodne z moim postrzeganiem. To ciekawe zwłaszcza że grafika do tego pytania jest błędna a przynajmniej mocno uproszczona, proszę pokazać mi tak wyglądające rondo w rzeczywistości bo ja nie przypominam sobie żebym na polskich drogach spotkał się z sytuacją gdy 3 pasy ruchu dochodzą do ronda bez wyznaczonych pasów. W poprzednich testach była cała masa błędnych pytań ale ponieważ można ich było nauczyć się na pamięć nikt z tego problemów nie robił. Dla osoby znającej przepisy a nie znającej pytań problemem było zrozumienie "co poeta miał na myśli" układając pytania. Niestety w tych nowych testach zdarzają się podobne dylematy, ale to wina układających pytania.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 10:43

Panie Gonzo np: Nowosybirski: https://www.google.pl/maps/@51.052913,16.963096,3a,75y,154.91h,66.31t/data=!3m4!1e1!3m2!1sMC_l47-NNg-PBuO7nFBTuA!2e0?hl=pl Nie uważam, żeby pytanie w testach było błędne, chodzi w nim o to żeby kursanci zrozumieli, że jeżeli chcą skręcić w lewo muszą zająć lewy pas, decyzja co do kierunku ma być podjęta przed skrzyżowaniem. Natomiast Pan chce wjechać, najlepiej prawym pasem i "poszukiwać" zjazdu. Grafikę z tego pytania wykorzystuje do tej pory omawiając art 22. Czyli Pan tłumaczył: Proszę Państwa proszę się nauczyć testów na pamięć.? I bardzo proszę popierać swoje tezy jakimiś konkretnymi materiałami. Z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że ja Państwu dostarczam dość dużo merytorycznego materiału a Panowie przedstawiają tylko swoje zdanie i dyskusja przypomina przekomarzanie z moją 4 letnia córeczką: "Nie, bo nie". To mnie Panowie nie przekona, a uwierzcie mi nie wstydzę się zmienić zdania.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 11:58

Pytania oparte są na książkowej wiedzy znanych nam autorów. Próchniewicz szukał wzorca w USA, gdzie powstało pierwsze na Świecie rondo, i przyjął ich system. Od razu mówię - nie ma tam "okrężnej organizacji ruchu", bo jest wszędzie KIERUNKOWA. Oni przyjęli (nie dla tego, że pasuje definicja skrzyżowania, bo nie pasuje, lecz dla tego, że tak się umówili), że rondo traktują w całości jak jedno skrzyżowanie, analogicznie jak by to było zwykłe zdefiniowane skrzyżowanie z wyspą leżącą w całości na powierzchni przecięcia krzyżujących się dróg. Na rondzie dwupasowym (większych nie robią) malują pasy (inaczej trochę niż u nas) i strzałki kierunkowe (prosto i w prawo z prawego, prosto, w lewo i zawracanie z lewego). Nawet tzw. "mini ronda" mają kierunkową organizację ruchu (zasady identycznie jak na zwykłym równorzędnym skrzyżowaniu, z tym tylko, że ten kto znajduje się już na skrzyżowaniu ma pierwszeństwo przed wjeżdżającymi). Nie jest to "RUCH OKRĘŻNY" w rozumieniu znaku C-12. Dla Pana Próchniewicza niestety tak!!!! Nigdzie, poza USA, ten system nie jest stosowany. cdn

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 12:23

Pozostali Panowie przyjęli inny system. To system francuski (pierwsze rondo na naszym kontynencie), który obowiązuje praktycznie wszędzie, ale jest to system "kierunkowej organizacji ruchu" nie mający nic wspólnego z "okrężną organizacją ruchu" w rozumieniu znaków nakazu "ruch okrężny". Francuzi usunęli go z Kodeksu drogowego i wszystkie ronda, nawet "mini ronda" mają "kierunkową organizację ruchu". Tu też umownie (nie wg definicji) uznali, że rondo, co do wyboru kierunku jazdy oraz pasów ruchu, będzie traktowane zgodne z zasadami dotyczącymi zwykłego skrzyżowania, po to by wykorzystać wszystkie pasy ruchu. Jednak traktując, dla poszanowania prawa oraz bezpieczeństwa, zjazdy jako zwykłe skrzyżowania, nakazują zjazd zawsze z prawego pasa ruchu + prawy kierunkowskaz, chyba, że znaki poziome pozwalają na zjazd z innego pasa ruchu. Zmiany pasów ruchu pozwalają, na dużych rondach, do bezpiecznej zmiany zamiarów co do wybranego kierunku jazdy, jeżeli pozwalają na to znaki poziome. cdn

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 12:44

Obowiązująca od 01-01-2014 w Portugalii, na dużych i wielopasowych skrzyżowaniach typu rondo, "kierunkowa organizacja ruchu" jest identyczna z obowiązującą we Francji i innych krajach (poza USA). I we Francji i innych krajach oraz teraz w Portugalii tak "kierunkowo" zorganizowane skrzyżowania znakuje się na wyspie znakami C-1, a nie znakami C-12. Taki jest standard, oprócz Polski, by nie kojarzyć tej organizacji ruchu z "okrężną", jak Pan Jacek mówi klasyczną. W wielu krajach a teraz i Portugalii obowiązuje też, na małych i średnich rondach, "okrężna organizacja ruchu" nakazana znakami D,3 wg Konwencji i wg naszego prawa C-12. Prosta, pomimo swej okrągłości, "okrężna organizacja ruchu", przypomnę, polega na uznaniu jazdy wokół centralnej wyspy jako jazdy na wprost, a zatem nie wymaga wyboru kierunku jazdy przed wjazdem na skrzyżowanie, czego do dziś nie mogą pojąć nasi uznani fachowcy, wydawcy podręczników do nauki jazdy, egzaminatorzy, drogowcy i by nie obrażać Panów zakończę. cdn

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 13:06

Wszystko by było OK z "okrężną organizacją ruchu" gdyby wszyscy zjeżdżali z ronda zgodnie z atr. 22.2.1 ustawy PoRD, obowiązującej, jak już Panowie wiecie, na każdym rondzie niezależnie od obowiązującej na nim organizacji ruchu. Oczywiście przy "kierunkowej organizacji ruchu" jeśli znaki poziome na to pozwalają (ronda spiralne, turbinowe, itd.) można opuszczać skrzyżowanie z innego pasa ruchu niż prawy, ale przy okrężnej organizacji ruchu jest to wykroczenie. Podobnie wykroczeniem jest jazda okrężna prawym pasem ruchu wokół wyspy, poza pierwszy, lub blisko leżący, przeciwległy wjazdowi zjazd. Wg mnie są to jednoznaczne i klarowne zasady ruchu, zresztą nie wymyślone przeze mnie. By utrudnić oszołomom lub ignorantom zjazd z pasa wewnętrznego na rondach z "okrężną organizacją ruchu" wystarczy, wzorem leszczyńskiego Ronda Kombatantów, dwupasowe wloty, przed i za rondem przerobić na jednopasowe. No i apel do drogowców, by na rondach zorganizowanych inaczej niż okrężnie nie stawiali znaków C-12, lecz wzorem innych krajów, stawiali na wyspach znaki C-1. Koniec

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 19:44

Pytanie testowe nr 226 miało wmówić egzaminowanym że zasady z art. 22. działają zawsze na każdym rondzie - działają , w stosunku do sumarycznej zmiany kierunku jazdy na rondzie – wjazd, wyjazd. Taka sugestia jest oczywistą bzdurą. Użyty w pytaniu rysunek, jest mocno tendencyjny, wyjazd na wprost ma trzy wyznaczone pasy ruchu, natomiast z prawe i lewej doloty po jednym wyznaczonym pasie ruchu. Wyspa ma maleńką średnicę i przy trzech pasach na obwiedni nie wyznaczono pasów, co jest kardynalnym błędem. Panie Jacku podał Pan adres innego ronda , tyle że to rondo na obwiedni ma trzy wyznaczone pasy ruchu, więc jak jadę wyznaczonym pasem ruchu to nim jadę i nic do mojej jazdy art. 22.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 19:48

Mogę prawym pasem objeżdżać rondo. Jadę zgodnie z oznakowaniem i zgodnie z art. 5 nie interesują mnie zasady ogólne zapisane w art. 22 By wszystko było zgodne z przepisami, to wjazdy na to rondo powinny być oznakowane znakami F-10 a na pasch ruchu powinny być wymalowane strzałki kierunkowe P-8* . Ps. Pyta Pan jak tłumaczę kursantom - patrz i co widzisz?? Tak widzisz , to tak sygnalizuj swoje zamiary, inni też mają wzrok i na pewno widzą. Gratuluję twórcy skryptu, że ograniczył długość wpisu forumowicza do 1000 znaków !!!!!!.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 20:41

Nowosybirsk dla Pana Gonza pomyliłem linki, jak bym poszukał w kraju też bym może znalazł, ale pamiętam, że Federacja Rosyjska jest sygnatariuszem konwencji: https://www.google.pl/maps/@54.997398,82.682045,3a,75y,309.17h,78.48t/data=!3m4!1e1!3m2!1svAPFBrh9txgFWEqB0BOOmA!2e0?hl=pl

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 20:57

Pamiętam Panie Kopanie, że stare testy były w gestii Ministerstwa, jeżeli znajdowałem błąd w testach, starałem się go wyjaśnić. Właściwie to niczego innego oprócz negacji się nie spodziewałem, nie musi Pan też się powtarzać dotarło do mnie Pańskie stanowisko, co nie znaczy, że zostałem przekonany, powtarzanie tego samego w kółko raczej mnie nie przekona. Znowu wyraził Pan tylko i wyłącznie swoje zdanie nie popierając tego, żadnymi argumentami pa za własnym specyficznym rozumieniu art 22. Przedstawiłem Państwu: 1. Opracowanie autorytetów. 2. Zdanie Ministerstwa 3. Testy egzaminacyjne. 4. Wiele przykładów które nie potwierdzają teorii prostowaczy. 5 Apelowałem do zdrowego rozsądku i zasad dobrego współżycia.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 20:57

Z drugiej strony słyszałem tylko własne interpretacje przepisów, które moim zdaniem są przekombinowane i są swoistym nie bo nie. I przyłączam się do gratulacji Pana Kopana co do ilości znaków 1000 to zdecydowanie za mało, trzeba będzie się zastanowić nad dalszym uczestnictwem w tym forum.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 22:11

Panie Jacku. Przykład poprawnie "okrężnie" zorganizowanego "skrzyżowania o ruchu okrężnym". Nawet mają tabliczki pod znakami informujące o rozmieszczeniu wlotów. Ostatnio założono takie w Austrii w Salzburgu. Czy ma Pan namalowane jakieś strzałki kierunkowe na wlotach, albo pasy wyznaczone inaczej niż okrężnie? Na jakiej więc podstawie wyciąga Pan wniosek, że tu przed wjazdem należy wybierać kierunek jazdy a nie zjazd? No i druga sprawa. Jak mam Panu znaleźć dokument, że jazda okrężna wokół wyspy to jazda w kółko do u...śmierci. To tak jak szukanie dokumentu, że jazda na wprost, to jazda przed siebie bez zmiany kierunku jazdy. Klasyka od 1903 roku i ogólne warunki ruchu. Jazda prawą stroną jednokierunkowej jezdni i zjazdy w prawo. https://docs.google.com/drawings/d/1md2t4zUV1Nkb322qXXkKtDRC06phEVFtoQ45G8zEeAo/edit?usp=sharing. To kierunkowa organizacja wymaga UMOWY, a nie "okrężna", wszędzie na Świecie, poza Polska, jednakowo rozumiana.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 czerwca 2014, 22:17

Panie Jacku. Nie jestem ani prostowaczem rond ani ich zaginaczem. Piszę jak stanowią przepisy !!! Panie to że żaden autorytet tego nie potwierdza, to tylko dlatego że takie mamy autorytety !! Wystarczy spojrzeć na to nasze, pożal się Boże prawo o ruchu drogowym, na ilość niezgodności z Konwencją Wiedeńską, by dojść do wniosku o jakości naszych AUTORYTETÓW. Prze specjaliści !!!!. Czuwający nad .......... Panie ja nie piszę , nie bo nie , ale piszę że tak stanowi przepis, to że pańskie autorytety twierdzą z powietrza ,że jest inaczej, to dobre dla wyznawców autorytetów , mnie to nie rusza. Albo ktoś mówi z sensem albo bez sensu, etykietka mówcy mnie nie interesuje !!!

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.