Który pas zajmować?

/ /

Który pas zajmować?

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
13 grudnia 2016, 20:28

zajmujemy dowolny wolny pas ruchu...

Konto usunięte

Konto usunięte
17 grudnia 2016, 18:52

figarozajmujemy dowolny wolny pas ruchu...A od kiedy jazda w poprzek pasów ruchu z lewego na prawy z włączonym LEWYM kierunkowskazem, przy braku linii prowadzącej, jest jazdą zgodną z obowiązującym prawem?

Konto usunięte

Konto usunięte
20 grudnia 2016, 09:06

Od zawsze. To nie jest zmiana pasa ruchu tylko zajęcie pasa po skręcie. Chyba że zmieniasz pas przecinając go.

Konto usunięte

Konto usunięte
20 grudnia 2016, 12:08

OBSERWATOREXfigarozajmujemy dowolny wolny pas ruchu...A od kiedy jazda w poprzek pasów ruchu z lewego na prawy z włączonym LEWYM kierunkowskazem, przy braku linii prowadzącej, jest jazdą zgodną z obowiązującym prawem? https://www.google.pl/maps/@51.2697534,22.5776145,43m/data=!3m1!1e3 - Patrząc od dołu - z ul. Bazylianówka w ul. Węglarza - w lewo to normalni ludzie skręcają z lewym kierunkowskazem. Ty proponujesz to robić z prawym, bo zmieniasz pasy na coraz bardziej "prawe" ? No gratuluję inwencji...pewnie tak samo się przyjmie pomysł jak i ten z rondami...

Konto usunięte

Konto usunięte
20 grudnia 2016, 19:19

dylekOBSERWATOREXfigarozajmujemy dowolny wolny pas ruchu...A od kiedy jazda w poprzek pasów ruchu z lewego na prawy z włączonym LEWYM kierunkowskazem, przy braku linii prowadzącej, jest jazdą zgodną z obowiązującym prawem? https://www.google.pl/maps/@51.2697534,22.5776145,43m/data=!3m1!1e3 - Patrząc od dołu - z ul. Bazylianówka w ul. Węglarza - w lewo to normalni ludzie skręcają z lewym kierunkowskazem. Ty proponujesz to robić z prawym, bo zmieniasz pasy na coraz bardziej "prawe" ? No gratuluję inwencji...pewnie tak samo się przyjmie pomysł jak i ten z rondami... Jeżeli chcąc być MĄDRZEJSZYM musisz z innych robić durniów to gratuluję wiedzy. Nie twierdziłem nigdy, że skręcając w lewo należy włączyć prawy kierunkowskaz. Tu pasy ruchu na drodze poprzecznej są wyznaczone także w obrębie skrzyżowania dlatego każdy normalny człowiek stosuje się do art. 22.1, art. 22.2.2 i art. 22.5 ustawy p.r.d.i kończy skręt w lewo na lewym pasie ruchu ul. Węglarza. Wyłącza lewy kierunkowskaz i po upewnieniu się, że może wykonać manewr zmiany pas ruchu włącza prawy kierunkowskaz i zmienia pas na prawy by spełnić wymaganie art. 16.4 ustawy p.r.d. dotyczącego jazdy przy prawej krawędzi jezdni. Gdyby w obrębie skrzyżowania nie było wyznaczonych poprzecznie pasów i tak jak tu skręt w lewo byłby możliwy tylko z jednego pasa ruchu wtedy z zachowaniem szczególnie szczególnej ostrożności skręcający w lewo mógłby zakończyć skręt w lewo na prawym pasie ruchu. Zamiast od razu obrażać lepiej wcześniej pomyśleć. Tak robią normalni ludzie.

Konto usunięte

Konto usunięte
20 grudnia 2016, 23:54

OBSERWATOREXTu pasy ruchu na drodze poprzecznej są wyznaczone także w obrębie skrzyżowania dlatego każdy normalny człowiek stosuje się do art. 22.1, art. 22.2.2 i art. 22.5 ustawy p.r.d.i kończy skręt w lewo na lewym pasie ruchu ul. Węglarza. Wyłącza lewy kierunkowskaz i po upewnieniu się, że może wykonać manewr zmiany pas ruchu włącza prawy kierunkowskaz i zmienia pas na prawy by spełnić wymaganie art. 16.4 ustawy p.r.d. dotyczącego jazdy przy prawej krawędzi jezdni. No Węglarza ma 3 pasy ruchu....wyjechał z Bazylianówki na ten skrajnie lewy Węglarza i co dalej ? Łubudu w wyspę ? A może "obowiązkowy prawy zjazdowy" ? :D ... No toś się pan popisał...

Konto usunięte

Konto usunięte
20 grudnia 2016, 23:56

OBSERWATOREXGdyby w obrębie skrzyżowania nie było wyznaczonych poprzecznie pasów ...to dalej by było tyle samo pasów - polecam definicje podstawowe - co to jest pas ruchu. Linie są niezbędne ?

Konto usunięte

Konto usunięte
21 grudnia 2016, 03:11

dylekOBSERWATOREXGdyby w obrębie skrzyżowania nie było wyznaczonych poprzecznie pasów ...to dalej by było tyle samo pasów - polecam definicje podstawowe - co to jest pas ruchu. Linie są niezbędne ?Chyba faktycznie woda sodowa uderza z zachwytu nad swoją mądrością. Nie czytasz by zrozumieć lecz by zdyskredytować piszącego. Odsyłasz mnie do definicji pasa ruchu? To jest błazenada a nie dyskusja i wymiana myśli? Co do skrętu w lewo to chyba oczywistym jest dla osoby posiadającej prawo jazdy i myślącej, że skręcając w lewo na drogę poprzeczną by nią jechać na wprost kończy się skręt w lewo na wyznaczonym w obrębie skrzyżowania lewym pasie ruchu przeznaczonym do jazdy na wprost tą drogą lub na pas włączenia jeśli taki jest a nie na pasie do skrętu. A co do braku pasów wyznaczonych w obrębie skrzyżowania na drodze poprzecznej co może mieć miejsce przy skręcie dozwolonym z jednego pasa ruchu to wyjątkowo (nie ma takiego zapisu w prawie) można ZAJĄĆ inny pas ruchu niż lewy. Wynika to z tego, że jadący opuszcza swój pas ruchu biegnący na wprost i zajmuje miejsce na jednym z pasów ruchu ODCHODZĄCYCH OD JEGO PASA RUCHU. Tak jest na wylotach obiektów w formie placów lub skrzyżowań dróg publicznych z wyspą środkową zorganizowanych wg zasad ruchu okrężnego, czyli tych z okrężnie biegnącą jednokierunkową jezdnią.

Konto usunięte

Konto usunięte
21 grudnia 2016, 20:55

OBSERWATOREXCo do skrętu w lewo to chyba oczywistym jest dla osoby posiadającej prawo jazdy i myślącej, że skręcając w lewo na drogę poprzeczną by nią jechać na wprost kończy się skręt w lewo na wyznaczonym w obrębie skrzyżowania lewym pasie ruchu przeznaczonym do jazdy na wprost tą drogą OBSERWATOREXA od kiedy jazda w poprzek pasów ruchu z lewego na prawy z włączonym LEWYM kierunkowskazem, przy braku linii prowadzącej, jest jazdą zgodną z obowiązującym prawem? No to (jadąc w lewo z Bazylianówki) z jakim kierunkowskazem przejeżdżasz z tego skrajnie lewego pasa Węglarza na ten pas na prawo od niego ? Sygnalizujesz lewym skręt w lewo czy prawym zmianę pasa na bardziej prawy ? Awaryjnych raczej nie włączasz, a patrząc na oba cytaty - to mam wrażenie , że sam sobie przeczysz.

Konto usunięte

Konto usunięte
21 grudnia 2016, 23:15

OBSERWATOREX Nie twierdziłem nigdy, że skręcając w lewo należy włączyć prawy kierunkowskaz..Mam jedno pytanie. Dlaczego mijasz się z prawdą ???

Konto usunięte

Konto usunięte
29 marca 2017, 08:27

Z lewego pasa - na lewy i środkowy. Z prawego tylko prawy

Konto usunięte

Konto usunięte
29 marca 2017, 13:13

kugreZ lewego pasa - na lewy i środkowy. Z prawego tylko prawy Proszę o podstawę prawną pozwalająca na zmianę pasa ruchu podczas jazdy przez "skrzyżowanie" (art. 2.10 UPRD). Jak można równocześnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo i zamiar zmiany pasa ruchu w prawo lub skrętu w prawo i zmiany pasa ruchu w lewo, skoro kierunkowskaz wyłączamy dopiero PO WYKONANIU DANEGO MANEWRU (art. 22.5 UPRD)? Zmieniając kierunek jazdy nie mamy prawa do zmiany pasa ruchu nawet podczas jazdy przez "skrzyżowanie" na wprost. Właściwy pas ruchu należy zająć PRZED tak rozumianym "skrzyżowaniem", a dopiero po wykonaniu manewru zmiany kierunku jazdy zmienić pas ruchu. Doświadczeni i świadomi tego kierujący w momencie wjazdu na właściwy pas ruchu przełączają kierunkowskaz na przeciwny i dalej jadą zmieniając pas ruchu świadomi tego, że nie sygnalizują swego zamiaru ZAWCZASU, ale też i tego, że nikogo nie zaskoczą jazdą przez pasy od lewej do prawej z włączonym lewym kierunkowskazem, szczególnie wtedy gdy skrzyżowanie nie jest kierowane.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 marca 2017, 21:23

Masz pojecie czym jest zmiana pasa ruchu ? Czy tylko w każdym temacie trollujesz ? Co temat to idiotyzm w twoim wykonaniu. Znak firmowy czy co ?

Konto usunięte

Konto usunięte
30 marca 2017, 09:37

kugreZ lewego pasa - na lewy i środkowy. Z prawego tylko prawyProszę o podstawę prawną albo nr decyzji dyrektora WORD ustalającą takie, sprzeczne z prawem zasady ruchu, obowiązujące w praktyce egzaminacyjnej WORD.

Konto usunięte

Konto usunięte
30 marca 2017, 21:07

Z jakim prawem ? Odróżnij w końcu zmianę pasa od przeciecia pasa. Wykaż na podstawie przepisów, że przeciecie pasa ruchu jest jego zmianą.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 marca 2017, 00:23

Jest droga która ma jezdnię a ta podłużne, biegnące równolegle do jej osi, pasy ruchu. Każdy świadomy prawa kierujący znajdując się na jednym z pasów ruchu, gdy zamierza wjechać na sąsiedni pas ruchu, ma obowiązek ZMIENIĆ ten pas wg wymagań art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Są jednak tacy geniusze, którzy nie stosując się do art. 22 prd jadą z lewego na prawy pas ruchu z włączonym lewym kierunkowskazem twierdząc, że mają prawo tak czynić gdyż wcale nie zmieniają pasa ruchu, a go PRZECINAJĄ. Czy ktoś słyszał o przepisie Kodeksu drogowego dotyczącego zasad przecinania pasów ruchu, hurtowej ich zmianie albo o opisanej prawem zmianie pasa ruchu z lewego na prawy z włączonym lewym kierunkowskazem?

Konto usunięte

Konto usunięte
31 marca 2017, 10:12

Nie, ale niektórzy słyszeli o możliwości zajęcia dowolnego pasa ruchu. Ciekawe rzeczy, polecam się zapoznać. Pozdrawiam.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 kwietnia 2017, 02:19

matNie, ale niektórzy słyszeli o możliwości zajęcia dowolnego pasa ruchu. Ciekawe rzeczy, polecam się zapoznać. Pozdrawiam. Dziękuję za pozdrowienia. Skoro mam się zapoznać to proszę wskazać, gdzie w ustawie Prawo o ruchu drogowym jest mowa o zajmowaniu dowolnego pasa ruchu po wykonaniu skrętu w prawo lub w lewo. Niestety nie ma takiego zapisu w żadnym z obowiązujących aktów normatywnych. Prawdą jest jednak to, że od 1984 roku skręcając w lewo , tak jak wcześniej skręcając w prawo, zachowując szczególną ostrożność, można ZAJĄĆ dowolny pas ruchu na drodze poprzecznej. Trzeba jednak nie tylko słyszeć, ale mieć świadomość z czego to przyzwolenie wynika i czym jest zajęcie pasa ruchu. Też pozdrawiam.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 kwietnia 2017, 12:05

Dziękuję. Postaram się odnaleźć w sobie tą świadomość. Może jednak idę złym tropem. Czy mógłby Pan oświecić mnie i innych kolegów, którzy być może to czytają i również się nad tym głowią?

Konto usunięte

Konto usunięte
14 czerwca 2017, 11:16

Dalej nie można znaleźć odpowiedzi na to pytanie, może w końcu eksperci się wypowiedzą? Jeżeli nie ma linii prowadzących to ja zawsze traktowałem pasy przeznaczone do skrętu w lewo jako przedłużenie drogi prostopadłej. Tzn. ze skrajnego prawego pasa do skrętu w lewo ustawiamy się na prawym pasie, a każdy pojazd na następnych pasach porusza się równolegle do toru jazdy pierwszego (po prawej). Jest to w myśl zasady, że poruszamy się po prawej stronie oraz nie zmieniamy pasów ruchu na skrzyżowaniu. W sytuacji gdy skręcamy z dwóch pasów na 4 uważam, że dwa pasy po lewej stronie można zajmować dopiero po zakończeniu skrętu w lewo na skrzyżowaniu. Drogi po których się poruszam są ruchliwe i brak precyzyjnych zasad w tym przypadku jest bardzo uciążliwy.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.