Który pas zajmować?

/ /

Który pas zajmować?

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
5 lipca 2019, 21:26

Pamiętajmy,że to w jaki sposób poruszamy się po drogach publicznych jest zapisane w PRD,regulacja zmiany pasa ruchu jest objęta w Art.22.Nie istnieje przepis zabraniający zmianę pasa ruchu na skrzyżowaniu,ponieważ gdyby tak było,sparaliżowało by to ruch. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym dwa pojazdy obok siebie,pojazd na pasie lewym skrajnym nie był by w stanie opuścić skrzyżowania gdyby taki zapis obowiązywał, musi na skrzyżowaniu zmienić pas ruchu. Na innym skrzyżowaniu podobnie.Nie ma przepisu,regulującego na który pas ruchu wjeżdżamy skręcając w lewo czy w prawo. Jeżeli pojazd zamierza zmienić kierunek jazdy w lewo,zajmuje odpowiedni pas, jeśli są dwa pasy do skrętu w lewo,a pasy ruchu są wyznaczone znakami poziomymi to znaczy, że konkretyzuje po którym pasie ruchu się poruszamy na tym skrzyżowaniu - co nie stoi na przeszkodzie zmiany tego pasa ruchu na tym skrzyżowaniu. Pamiętać przy tym trzeba o Art. 22 ust.4,a przede wszystkim nie zapomnieć o Art.3 PRD,który obowiązuje zawsze.

Konto usunięte

Konto usunięte
5 lipca 2019, 21:30

Sulf[/author Skrzyżowanie o ruchu okrężnym dwa pojazdy obok siebie,pojazd na pasie lewym skrajnym nie był by w stanie opuścić skrzyżowania gdyby taki zapis obowiązywał, musi na skrzyżowaniu zmienić pas ruchu. Musi ? A nie może przeciąć i zjechać ?

Konto usunięte

Konto usunięte
5 lipca 2019, 22:10

Musi ? A nie może przeciąć i zjechać ? Co ma Pan na myśli przeciąć ?

Konto usunięte

Konto usunięte
5 lipca 2019, 22:13

Dokładnie to co znaczy słowo "przeciąć". Nie zmienić, przeciąć. Nie wiem skąd się wzięło przeświadczenie, aby zjechać z SoRO to koniecznie z prawego pasa. Czy Pan wie, jakie linie "wyznaczają" te "pasy" na SoRO ?

Konto usunięte

Konto usunięte
5 lipca 2019, 22:22

Przeciąć, przejechać, nadjechać, zająć, można by takich słów używać wielu do określenia tego, że pojazd zmienia pas ruchu. Jeżeli jechał lewym i zmienia pas ruchu na prawy, czy odwrotnie, to jest to zmiana wynikająca z Art. 22 ust. 1. A korzystając przy okazji z definicji zawartych w Art. 2 PRD dotyczącej pasa ruchu, można śmiało zauważyć, że niezależnie czy są widoczne liniami poziomymi, czy nie są wymalowane na jezdni to i tak istnieją. A ja nie konkretyzuje do danej sytuacji, bo mamy wiele różnych typów skrzyżowań o ruchu okrężnym (organizacyjnie przygotowanych przez zarządcę). Jeżeli pojazd wjeżdża na pas ruchu, po którym się porusza inny pojazd to oczywistym jest, że należy ustąpić mu pierwszeństwa. Niekiedy pasy ruchu z lewego pozwalają na opuszczenie "ronda" a nawet nie dają innej możliwości (poprzez wyznaczenie pasów ruchu). W takich konkretnych sytuacjach musimy stosować się do znaków.

Konto usunięte

Konto usunięte
6 lipca 2019, 08:20

Robert ProkopiukDokładnie to co znaczy słowo "przeciąć". Nie zmienić, przeciąć. Nie wiem skąd się wzięło przeświadczenie, aby zjechać z SoRO to koniecznie z prawego pasa. Czy Pan wie, jakie linie "wyznaczają" te "pasy" na SoRO ? To Pan jednak nie wie co oznacza RUCH OKRĘŻNY w rozumieniu zasad ruchu i określenie SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM. Mam nadzieję, że wie Pan co znaczy zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni zamierzając zmienić kierunek jazdy w prawo. Jeśli nie, to gratuluję skręcania z lewego pasa ruchu w prawo. Jeżeli jezdnia i jej pasy ruchu nie biegną okrężnie lecz na wprost do wylotu, to niczego się nie przecina lecz porusza swoim pasem ruchu bez zmiany kierunku jazdy.

Konto usunięte

Konto usunięte
6 lipca 2019, 16:55

OBSERWATOREX To Pan jednak nie wie co oznacza RUCH OKRĘŻNY w rozumieniu zasad ruchu i określenie SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM. Mam nadzieję, że wie Pan co znaczy zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni zamierzając zmienić kierunek jazdy w prawo. Jeśli nie, to gratuluję skręcania z lewego pasa ruchu w prawo. Jeżeli jezdnia i jej pasy ruchu nie biegną okrężnie lecz na wprost do wylotu, to niczego się nie przecina lecz porusza swoim pasem ruchu bez zmiany kierunku jazdy.Mam nadzieję,że Pan poczyta co napisano przy C-12. Coś o jezdni ? Jak z Panem dyskutować, skoro Pan nawet tego nie łapie. Zjazd z SoRO to nie zmiana kierunku jazdy w prawo. Obwiednia to skrzyżowanie a nie droga...jeszcze nie dotarło ?

Konto usunięte

Konto usunięte
6 lipca 2019, 17:00

SulfPrzeciąć, przejechać, nadjechać, zająć, można by takich słów używać wielu do określenia tego, że pojazd zmienia pas ruchu. .Prosze Pana. Może Pan w końcu zrozumie,że jest wykładnia w jezyku prawnym zakazująca stosowania synonimów. Zmiana pasa to zmiana...z prawego na lewy, z lewego na prawy itp... ponowię pytanie..czy zauważył Pan, jakimi liniami do tej pory "wyznaczano" "pasy" ruchu po obwiedni ? Na szczęście ten problem powoli zanika w wyniku zmiany organizacji ruchu na "ronda turbinowe" idiotoodporne, które nie pozwalają skręcić w lewo lub zawrócić pasem zewnętrznym.

Konto usunięte

Konto usunięte
6 lipca 2019, 19:43

ponowię pytanie..czy zauważył Pan, jakimi liniami do tej pory "wyznaczano" "pasy" ruchu po obwiedni ?. Ad. Robert Prokopiuk. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym było przykładem zaprezentowanym dla wyjaśnienia, iż na skrzyżowaniu nie mamy zakazu zmiany pasa ruchu, nie wnikajmy dalej w organizacje tego typu skrzyżowań, ponieważ ten temat służy czemu innemu, a ja Panu wyjaśniłem w poprzednim komentarzu dotyczącym pasów ruchu, że nie zawsze są one wyznaczone znakami poziomymi, a mimo to istnieją. To jest miejsce, abyśmy przepisami prawa wyjaśnili prawidłowe zachowanie na drodze. Podtrzymuję co do tematu, że nie ma zakazu zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu, przy czym też nie ma kierujący pojazdem obowiązku wyboru konkretnego pasa ruchu po zmianie kierunku jazdy.

Konto usunięte

Konto usunięte
6 lipca 2019, 22:45

oki Panie i Panowie - czytam z uwagą Wasze wpisy i mam pytanie - z czego wynika "obowiązek" używania prawego kierunkowskazu przy opuszczaniu tzw. ronda? swoje zdanie mam i się z nim zgadzam ale chętnie - w kontekście tego co przeczytałem - poznam Wasze

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 00:56

Eksperci już się wypowiedzieli? Pytam, ponieważ jakaś cisza nastała :)

OSK Havranek

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 11:08

Kierujący pojazdem nie ma obowiązku wyboru konkretnego pasa ruchu po zmianie kierunku jazdy. Przepisy zabraniają wykonywania manewrów, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego np omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu. Natomiast zajęcie prawego pasa ruchu nie jest niebezpieczne, dlatego nie jest zabronione. W poniższym przypadku stworzyłem zagrożenie? czy był sens zajmowania lewego pasa skoro z prawego nikt nie skręcał? https://www.youtube.com/watch?v=RAaRWKMAtbI

OSK Havranek

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 11:09

Jedynym argumentem osób, które twierdzą, że nie można w ten sposób pojechać jest zmiana pasa ruchu na prawy z lewym kierunkowskazem. Tylko proszę wskazać, w którym momencie zmieniam pas ruchu. 1 .https://www.youtube.com/watch?v=6bavtXyh-Gk - czy w tym przypadku następuje zmiana pasa ruchu? 2. https://www.youtube.com/watch?v=RAaRWKMAtbI - czy w tym przypadku następuje zmiana pasa ruchu? Można byłoby się przyczepić gdyby skręt w lewo był wykonany w ten sposób. Jednak jeżeli nikt nie skręca z prawego pasa ruchu manewr jest wykonany w 100 % bezpiecznie. 3. https://www.youtube.com/watch?v=lNDzccXYUoo

OSK Havranek

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 11:20

OBSERWATOREX...to proszę wskazać, gdzie w ustawie Prawo o ruchu drogowym jest mowa o zajmowaniu dowolnego pasa ruchu po wykonaniu skrętu w prawo lub w lewo. Niestety nie ma takiego zapisu w żadnym z obowiązujących aktów normatywnych. Dokładnie nie ma takiego zapisu oraz nie ma przepisu zabraniającego. Co nie jest zabronione jest dozwolone.

OSK Havranek

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 11:48

Cyryl ... we Wrocławiu podczas egzaminu nie wolno wpuszczać pojazdów wyjeżdżających z posesji, czy z dróg podporządkowanych stojąc w korku. uzasadnienie: jeżeli udzielasz pierwszeństwa, to zmieniasz zasady, a czy jesteś uprawniony do kierowania ruchem - NIE We Wrocławiu są inne przepisy ruchu drogowego oraz kultura niż w pozostałych miastach? Przecież to nie jest zmiana zasad, nie jest to kierowanie ruchem. Czy egzaminator, który stosuje takie zasady na egzaminie, siedząc za kierownicą również nikogo nie wpuszcza? Natomiast jak inny kierowca umożliwia włączenie się do ruchu to nie korzysta z tej uprzejmości? Czyli osoba egzaminowana również nie może skorzystać z uprzejmości innego kierowcy, ponieważ nie jest on uprawniony do kierowania ruchem?

OSK Havranek

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 17:32

OSK Havranek Dobrze, że dołączył Pan te filmy, które demonstrują prawidłowe zajęcie pasa ruchu, niezależnie od wybranego wcześniej. Potwierdził to Pan moimi poprzednimi komentarzami. Oczywistym jest to, że gdyby inny pojazd ustawił się na pasie obok, a my zrobili byśmy to co Pan - trzeba było by ustąpić jemu pierwszeństwa wynikającego z Art. 22 ust. 4. Przypomnę tylko, że nie oznacza to, że trzeba czekać aż ten pojazd przejedzie, można zmienić pas ruchu na wiele sposobów, byle nie naruszyć przepisu wynikającego z Art. 2 PRD dotyczącego ustąpienia pierwszeństwa - czyli nie zmusić kierującego pojazdem do jednego z 3 zachowań opisanych w tej definicji.

Konto usunięte

Konto usunięte
7 lipca 2019, 21:33

Sulf W 100 % się zgadzam :)

OSK Havranek

Konto usunięte

Konto usunięte
8 lipca 2019, 09:48

OSK HavranekKierujący pojazdem nie ma obowiązku wyboru konkretnego pasa ruchu po zmianie kierunku jazdy. Przepisy zabraniają wykonywania manewrów, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego np omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu. Natomiast zajęcie prawego pasa ruchu nie jest niebezpieczne, dlatego nie jest zabronione. W poniższym przypadku stworzyłem zagrożenie? czy był sens zajmowania lewego pasa skoro z prawego nikt nie skręcał? https://www.youtube.com/watch?v=RAaRWKMAtbI Stworzyłeś, bo nie sygnalizując zamiaru zmiany pasa ruchu ten pas zmieniłeś. Są dwa pasy do skręcania, to jak wyznaczyłbyś tory jazdy skręcających na skrzyżowaniu, gdybyś musiał wyznaczyć je liniami prowadzącymi? Czy bezpiecznym i dopuszczalnym było by ich wzajemne przecięcie się lub połączenie na skrzyżowaniu? Czy ktokolwiek wyznaczy linie prowadzące z dwóch pasów ruchu na jeden za skrzyżowaniem? Czy wjeżdżając na skrzyżowanie lewym pasem ruchu, widząc włączony lewy kierunkowskaz u jadącego po twojej prawej stronie obok ciebie, odbierzesz to jako sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu na lewy, czy jako zamiar zmiany kierunku jazdy w lewo? Każdy manewr musi być sygnalizowany osobno zawczasu i wyraźnie. Czy to, że nie widzisz nikogo w okolicy pozwala przekraczać linię ciągłą lub przekroczyć prędkość, BO NIE STWARZASZ ZAGROŻENIA? Nie tobie o tym decydować, bo obowiązuje cię jazda zgodna z przepisami. Bezpiecznie i zgodnie z przepisami jedziesz swoim pasem ruchu z lewego na lewy, a z pasa obok, na pas obok. Chcąc zakończyć manewr bliżej prawej strony jezdni, powinieneś zająć prawy pas z pokazanych na filmie dwóch pasów do skręcania w lewo. Będzie bezpiecznie, nikomu nie zajedziesz drogi i na dodatek nie wykonujesz zbędnej i niebezpiecznej podwójnej zmiany pasa ruchu.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 lipca 2019, 11:36

ZNIESMACZONYStworzyłeś, bo nie sygnalizując zamiaru zmiany pasa ruchu ten pas zmieniłeś.Nie zmieniłem pasa ruchu tylko przeciąłem. Stworzyłem zagrożenie, ponieważ nie zasygnalizowałem zamiaru zmiany pasa ruchu? Odpowiedź prawidłowa - NIE. Czy w każdym przypadku nie sygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy jest stwarzaniem zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego? Odpowiedź prawidłowa - NIE.

OSK Havranek

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.