Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

/ /

Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
20 maja 2015, 16:10

Panie GW nie zawsze czyta się z góry na dół, czasami akty prawne odwołują się do poprzednich artykułów lub nawet do innych aktów prawnych, co do zawiłości prawa w pełni się zgadzam, że nie jest to takie proste. Co do odcinka drogi nadal uważam, że na skrzyżowaniu dróg musi być odcinek drogi inaczej nie było by skrzyżowania co do ust. 7 nie określa strony wyprzedania, czytam ust 10 sprawdzam warunki określone w ust od 1 do 7 i moim zdaniem wszystko jest ok. mogę wyprzedzać na tym odcinku drogi który przebiega przez takie skrzyzowanie. A co do uwagi o moim sposobie szkolenia to przypomnę, że ja tu nikogo nie szkolę, a że stosuję taką a nie inna składnie wynika z poszanowania zdań odmiennych.

Konto usunięte

Konto usunięte
20 maja 2015, 16:44

@GW, wystarczy że przeczytasz rozporządzenia, np. tzw. "czerwoną książkę", z nastawieniem na odnalezienie zwrotów wprost lub pośrednio świadczących o obecności odcinka drogi/jezdni na skrzyżowaniu. Już sam zwrot "odcinki dróg poza/między skrzyżowaniami" przemawia za tym, że istnieją odcinki dróg na skrzyżowaniach. Jeszcze inna kwestia: czy popełniam wykroczenie, gdy za każdym razem "trąbię", rozmawiam przez telefon a nawet parkuję na skrzyżowaniu w sytuacjach niewynikających ze znaków drogowych ani nie zagrażającym bezpieczeństwu osób (Art. 1.2. ustawy PoRD)?

Konto usunięte

Konto usunięte
21 maja 2015, 14:16

Leszek Drugi Już sam zwrot "odcinki dróg poza/między skrzyżowaniami" przemawia za tym, że istnieją odcinki dróg na skrzyżowaniach. Piszesz brednie nie tylko na tym forum.

Konto usunięte

Konto usunięte
21 maja 2015, 16:54

Zabolało? Tak się składa, że ostatnio schlebia mi nazywanie moich wpisów bredniami. Przywykłem do tego czytając autentyczne brednie. Tymczasem do meritum: "Skrzyżowania skanalizowane występują zazwyczaj na drogach o dwóch jezdniach.", "Znak ten dotyczy odcinka drogi od miejsca umieszczenia znaku do najbliższego skrzyżowania włącznie."

Konto usunięte

Konto usunięte
21 maja 2015, 19:35

A na moście można wyprzedzać z prawej? No przecież most, to nie odcinek drogi! A może jednak można? Nie sądzi Pan Panie GW?

Konto usunięte

Konto usunięte
22 maja 2015, 13:10

Leszek DrugiZabolało? Tak się składa, że ostatnio schlebia mi nazywanie moich wpisów bredniami. Przywykłem do tego czytając autentyczne brednie. Tymczasem do meritum: "Skrzyżowania skanalizowane występują zazwyczaj na drogach o dwóch jezdniach.", "Znak ten dotyczy odcinka drogi od miejsca umieszczenia znaku do najbliżs" Tak piszesz na temat "2. część wpisu: Na rondach(czyli skrzyżowaniach o ruchu okrężnym) możliwość wyprzedzania z prawej strony wynika z faktu, że odcinek jezdni na skrzyżowaniu jest albo jednokierunkowy(dziedziczony po atrybucie wlotu skrzyżowania jako jezdnia jednokierunkowa) albo dwukierunkowy o określonej w Art. 24.10.2) ilości pasów ruchu(dziedziczony po wlocie jako jezdni dwukierunkowej). Wobec powyższego, jeżeli dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na podstawie ww. art. na rondzie, to obwiednia tego ronda nie jest autonomiczną jezdnią jednokierunkową a co najwyżej zespołem przecinających się jezdni jednokierunkowych lub dwukierunkowych. Amen." Brednie

Konto usunięte

Konto usunięte
22 maja 2015, 14:21

GwBrednieElokwencja poziom 0. Klasyczne "ani bee ani mee", "tak, bo tak", "wiem ale nie powiem", "bo w telewizorze mówili".... Czy przeczytał 'czerwoną książkę'? Wyciągnął wnioski? Czy dalej będzie spamować?

Konto usunięte

Konto usunięte
23 maja 2015, 13:02

MrErdek1Jacek KaźmierskiA Nawet najmarniejszy Instruktor wie, że zmiana pasa ruch nie ma nic wspólnego z wyprzedzaniem, a na rondach turbinowych jak najbardziej jest możliwe i dopuszczalne. Dziękuję za reklamę mojego bloga (http://mrerdek1.blogspot.com/). To teraz ja mam pytanie do najmądrzejszego z instruktorów w Słupsku. Skoro wg Pana RONDO TURBINOWE to RONDO, a RONDO to skrzyżowanie, a przepisy zabraniają wyprzedzania na niekierowanych skrzyżowaniach to na jakiej podstawie Pan twierdzi, że "na RONDACH TURBINOWYCH wyprzedzanie jest możliwe i dopuszczalne"? No to jak Panie Jacku z tymi skrzyżowaniami? Ponawiam pytanie. Skoro wg Pana i pańskiego idola każde RONDO to to SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM, oraz każde RONDO to SKRZYŻOWANIE opisane w art. 2 ust. 10 ustawy, to jak rozumieć ustawodawcę który w tym samym art. 24 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym ZABRANIA wyprzedzania na NIEKIEROWANYCH SKRZYŻOWANIACH, i pozwala na NIEKIEROWANYCH SKRZYŻOWANIACH O RUCHU OKRĘŻNYM? To co, wg Pana przepis mówi, że zabrania się wyprzedzania na niekierowanych skrzyżowaniach za wyjątkiem niekierowanych skrzyżowań?

Konto usunięte

Konto usunięte
23 maja 2015, 18:37

Leszek DrugiZabolało? Tak się składa, że ostatnio schlebia mi nazywanie moich wpisów bredniami. Przywykłem do tego Dziwne zboczenie. Cieszy się, że pisze brednie. A niby taki mundry.

Konto usunięte

Konto usunięte
23 maja 2015, 18:40

Panie Dobrowolski, "rondo" to pewien rodzaj skrzyżowań skanalizowanych. Z drugiej strony, prawo wprost nie definiuje ronda jako budowli a w ustawa PoRD w ogóle nie przywołuje takiego nazewnictwa. Dlatego rondo nie musi być jednym skrzyżowaniem, może być zespołem kilku (jak obecne R. Mogilskie w Krk.). Zespół skrzyżowań nie dotyczy def. z Art. 2.10. wspomnianej ustawy, więc proszę nie zarzucać komukolwiek, tego czego nie napisał. W Art. 24.7. zabroniono wyprzedzania na skrzyżowaniach poza dwoma wyjątkami. Wyjątki te nie stanowią odrębnego tworu niż skrzyżowanie a dotyczą specyficznej organizacji ruchu, cech geometrycznych skrzyżowania. Czy ktoś ma wątpliwości, że skrzyżowanie, na którym kieruje ruchem policjant lub sygnały świetlne przestaje być skrzyżowaniem zgodnym z def. skrzyżowania?

Konto usunięte

Konto usunięte
23 maja 2015, 22:13

Kiedyś usłyszałem takie pytanie: "Dlaczego tak późno dopiero teraz nie wróciłeś?". Do tej pory nie wiem o co chodzi. Zadał Pan podobne pytanie. Nie do końca je rozumiem ale postaram się odpowiedzieć. Wyprzedzać na skrzyżowaniu można w 3 przypadkach: 1. Kiedy ruch jest kierowany. 2 Jeżeli skrzyżowanie jest oznaczone C12, każde nie ważne jakie są oznaczenia poziome. 3 Jeżeli pojazd sygnalizuje zamiar skrętu a my nie wjeżdżamy na część jezdni przeznaczoną dla kierunku przeciwnego. I to wszystko to nie jest trudne. A na rondach z ruchem okrężnym "turbinowych" wyprzedzanie jest jak najbardziej możliwe, jak Pan nie wierzy zapraszam do Gdańska na rondo turbinowe z separatorami, ulic: Nowatorów i Budowlanych jestem pewien, że uda mi się Pana wyprzedzić. I prosił bym, żeby nie używał Pan w stosunku do mnie "najmądrzejszy instruktor w Słupsku" to mi nie pochlebia a i Panu nie dodaje.

Konto usunięte

Konto usunięte
23 maja 2015, 22:53

Jacek KaźmierskiWyprzedzać na skrzyżowaniu można w 3 przypadkach: 1. Kiedy ruch jest kierowany.(.....)Przy wyprzedzaniu z lewej strony owszem, ale przy wyprzedzaniu z prawej nie koniecznie jest to prawdą. W przypadku, gdy dwa pojazdy jadą na wprost w tym samym kierunku przez skrzyżowanie o ruchu kierowanym w ciągu drogi bez wyznaczonych pasów ruchu, nie można wyprzedzać z prawej. To nie jest jakiś agresywny zarzut do pańskiej wypowiedzi. Doskonale rozumiem, że nie da się w jednym czy nawet trzech zwięzłych zdaniach zreferować Art. 24. :)

Konto usunięte

Konto usunięte
23 maja 2015, 23:42

Leszek Drugi gdy dwa pojazdy jadą na wprost w tym samym kierunku przez skrzyżowanie o ruchu kierowanym w ciągu drogi bez wyznaczonych pasów ruchu, nie można wyprzedzać z prawej. Oczywiście. Moja wypowiedź dotyczy pytania Pana Ryszarda.

Konto usunięte

Konto usunięte
24 maja 2015, 20:14

Jacek Kaźmierski A na rondach z ruchem okrężnym "turbinowych" wyprzedzanie jest jak najbardziej możliwe, jak Pan nie wierzy zapraszam do Gdańska na rondo turbinowe z separatorami, ulic: Nowatorów i Budowlanych jestem pewien, że uda mi się Pana wyprzedzić. I prosił bym, żeby nie używał Pan w stosunku do mnie "najmądrzejszy instruktor w Słupsku" to mi nie pochlebia a i Panu nie dodaje. Po pierwsze wyjaśniłem już Panu, że mówiłem o wyprzedzaniu jadącego tym samym pasem ruchu, więc ze zmianą pasa ruchu, która jest niemożliwa przy wyniesionych separatorach rozgraniczających pasy ruchu. Po drugie. Skoro Pan uważa, że musi mnie uczyć co znaczy wyprzedzanie, a wg Pana nawet niezbyt kumaty instruktor wie co to znaczy, to przez grzeczność napisałem, że należy Pan do tych najbardziej kumatych nauczycieli, bo skoro podjął się Pan edukowania mnie, to nie życzę sobie by robił to jakiś matoł.

Konto usunięte

Konto usunięte
25 maja 2015, 00:09

Leszek DrugiPanie Dobrowolski, "rondo" to pewien rodzaj skrzyżowań skanalizowanych. Z drugiej strony, prawo wprost nie definiuje ronda jako budowli a w ustawa PoRD w ogóle nie przywołuje takiego nazewnictwa. Dlatego rondo nie musi być jednym skrzyżowaniem, może być zespołem kilku (jak obecne R. Mogilskie w Krk.). Zespół skrzyżowań nie dotyczy def. z Art. 2.10. wspomnianej ustawy, więc proszę nie zarzucać komukolwiek, tego czego nie napisał. W Art. 24.7. zabroniono wyprzedzania na skrzyżowaniach poza dwoma wyjątkami. Wyjątki te nie stanowią odrębnego tworu niż skrzyżowanie a dotyczą specyficznej organizacji ruchu, cech geometrycznych skrzyżowania. Czy ktoś ma wątpliwości, że skrzyżowanie, na którym kieruje ruchem policjant lub sygnały świetlne przestaje być skrzyżowaniem zgodnym z def. skrzyżowania? ŻADNE skrzyżowanie dróg w formie placu, w tym okrągłego typu rondo, niezależnie od obowiązującej na nim organizacji ruchu, NIE JEST W CAŁOŚCI JEDNYM SKRZYŻOWANIEM opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy. Czy ja kwestionuję, że zakaz wyprzedzania dotyczy SKRZYŻOWANIA opisanego w art. 2 ust. 10? Czy ja kwestionuję, że pozwolenie na wyprzedzanie dotyczy KIEROWANYCH SKRZYŻOWAŃ opisanych w art. 2 ust. 10 ustawy? Nie. Pozwolenie na wyprzedzanie na SKRZYŻOWANIACH O RUCHU OKRĘŻNYM (niekierowanych i kierowanych) jednoznacznie świadczy o tym, że SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM nie jest w całości jednym SKRZYŻOWANIEM w rozumieniu art. 2 ust. 10 ustawy, na którym, co do zasady, zabroniono wyprzedzania. Nigdzie też w polskim prawie nie ma zapisu aby traktować je w ten sposób. Jest obiektem złożonym na którym, tak jak na każdym innym, należy poruszać się zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym i jego oznakowaniem (organizacją ruchu). Organizacja ruchu o nazwie RUCH OKRĘŻNY polega tylko na tym, że pasy ruchu, wyznaczone lub nie, biegną jedynie okrężnie tak, by ruch mógł się odbywać bez zmiany kierunku jazdy DOOKOŁA wyspy (zwykłe skrzyżowanie z wyspą) lub DOOKOŁA placu (najpopularniejszy to okrągły lub owalny typu rondo) jednokierunkowo z rotacją przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Cała reszta to zapisy ustawy PoRD, bez potrzeby wymyślania skrętów w nieistniejące lewo, którego wyeliminowanie jest jedną z idei tego rozwiązania komunikacyjnego.

Konto usunięte

Konto usunięte
25 maja 2015, 09:51

Leszek Drugi W przypadku, gdy dwa pojazdy jadą na wprost w tym samym kierunku przez skrzyżowanie o ruchu kierowanym w ciągu drogi bez wyznaczonych pasów ruchu, nie można wyprzedzać z prawej. A gdy są pasy wyznaczone to można ?

Konto usunięte

Konto usunięte
25 maja 2015, 13:57

Rysiu...nie wiem skąd sobie wysnułeś wniosek ,że rondo to zespół skrzyżowań. paragraf 36 mówi o skrzyzowaniu. Czy skrzyżowanie z sygnalizacją to też zespół skrzyżowań, bo można wyprzedzać ? To też inne skrzyżowanie niż w Art 2.10) ? Ale trzeba mieć nakićkane pod sufitem, aby wyciągać takie wnioski...

Konto usunięte

Konto usunięte
25 maja 2015, 19:56

MrErdek1 mówiłem o wyprzedzaniu jadącego tym samym pasem ruchu, więc ze zmianą pasa ruchu, która jest niemożliwa przy wyniesionych separatorach rozgraniczających pasy ruchu. O przepraszam Peanie Ryszardzie ale nikt nie mówił o zmianie pasa ruch, rozmawiamy o wyprzedzaniu. Czyli rozumień, że jednak da się wyprzedzać na rondzie turbinowym, tak też myślałem Znowu będzie, że się czepiam, ale przy normalnej szerokości pojazdu wielo-śladowego i standardowym pasie, nie da się wyprzedzić pojazdu, który jedzie tym samym pasem ruchu, chyba że mówimy o pojazdach jednośladowych lub innych wąskich pojazdach, lub przenikającej się kolumnie pieszych, chociaż ten ostatni przykład jest trochę wątpliwy bo nie ma przechodzenia z "obok" i może to nie być wyprzedzanie. jeżeli mówimy o wyprzedzaniu pojazdu, który jechał po tym samym pasie ruchu to najpierw zmieniamy pas a potem wyprzedzamy.

Konto usunięte

Konto usunięte
25 maja 2015, 19:59

GW A gdy są pasy wyznaczone to można ? Jak najbardziej można.

Konto usunięte

Konto usunięte
25 maja 2015, 20:22

Jacek KaźmierskiGW A gdy są pasy wyznaczone to można ? Jak najbardziej można. Nie. Art.24.7 ust.3

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.