Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

/ /

Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
29 maja 2015, 10:00

Leszek DrugiNatomiast pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą panie Jacku Kaźmierski, jakoby ustawienie znaku C-12 z góry pociągało za sobą skutki, że obiekt tak oznakowany jest skrzyżowaniem. Odwrotnie - to skrzyżowanie należy oznaczać na wlotach tym znakiem. Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje zasady ruchu na drogach, a nie ustawa o drogach publicznych. Ma Pan rację, że znak C-12 może byś ustawiony nie tylko na wlotach SKRZYŻOWANIA z wyspą leżącą całkowicie na wspólnej powierzchni powstałej w wyniku wzajemnego skrzyżowania się ze sobą dróg posiadających jezdnie, opisanego w art. 2 ust. 10 ustawy. Znak C-12 może bowiem stać też na wlotach zespołu skrzyżowań w formie placu, w tym na skanalizowanym obiekcie typu RONDO, które jako pierwsze stało się wiek temu, obiektem o OBOWIĄZUJĄCYM RUCHU OKRĘŻNYM. Nie ma ani w polskim prawie, ani w obowiązującej Polskę Konwencji wiedeńskiej, zapisu, że taki złożony obiekt (plac na którym zbiegają się drogi z jezdniami) jest SKRZYŻOWANIEM w rozumieniu art. 2 ust. 10. Zachodzi zjawisko odwrotne. To SKRZYŻOWANIE opisane w art. 2 ust. 10 ustawy PoRD, tyle tylko, że Z WYSPĄ, po oznakowaniu znakami C-12, nakazującymi na nim specjalną organizację ruchu RUCH OKRĘŻNY, staje się obiektem o nazwie SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM, co do zasad ruchu identycznym z tym obowiązującym na tak samo oznakowanym obiekcie w formie PLACU na którym zbiegają się drogi z jezdniami. Oczywistym jest, że to nie sam fakt postawienia znaku czyni ze SKRZYŻOWANIA z wyspą SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM, lecz nakazane tym znakiem rozwiązanie komunikacyjne, po Polsku nazwane, RUCH OKRĘŻNY. I tak zwykłe skrzyżowanie dróg, z wyspą lub bez niej, NIE jest SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM, i jeśli nie zabrania tego oznakowanie jest obiektem o pełnym wyborze kierunków jazdy. Jednak gdy postawimy na wlotach SKRZYŻOWANIA z wyspą znak C-12 to nakażemy nim RUCH OKRĘŻNY, czyli organizację ruchu polegająca na tym, że ruch odbywa się w jednym kierunku (u nas przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) bez zmiany kierunku jazdy, pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie, czyli DOOKOŁA wyspy (na złożonym obiekcie w formie placu - DOOKOŁA PLACU). Ideą tego rozwiązania komunikacyjnego jest jedynie okrężny przebieg pasów ruchu, przez co eliminuje się niebezpieczne skręty w lewo, gdyż wszystkie zjazdy to skręty w prawo, co do zasady, dozwolone tylko z zewnętrznego pasa ruchu. To pozwala na wyprzedzanie i zmiany pasów ruchu, także w obrębie zjazdów. Dawniej RUCH OKRĘŻNY (we Francji i Portugalii nadal) dotyczył dużych obiektów typu RONDO, a teraz głównie małych SKRZYŻOWAŃ z wyspą i ROND o średnicy zewn. do ok. 60 m. To nie RONDO jest SKRZYŻOWANIEM w rozumieniu art. 2 ust. 10 ustawy lecz SKRZYŻOWANIE z wyspą oznaczone znakami C-12 na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY jest, co do zasad ruchu tym samym co RONDO na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY nakazany znakami C-12.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 maja 2015, 12:06

KunegundaLeszek DrugiNie wiem, czy wypowiadanie się pod wieloma pseudonimami jest komuś do szczęścia potrzebne, ale z pewnością ma na celu sianie zamieszania na forum. To tytułem kwestii technicznej :-) . Jest to objaw niedojrzałości emocjonalnej i braku wiedzy. Ten osobnik usiłuje stworzyć wrażenie, że jego teorię wyznaje szersze grono.Spotkałam się z nieuzasadnioną agresją ze strony tego Pana, pomimo że starałam się napisać neutralnie. Szanowna Pani Moderator. Odpowiedziałem 14-go na Pani wpis z zachowaniem dobrych manier, a nie jest moją winą, że Pani wiedza nie uprawnia Pani do oceny merytorycznej wypowiedzi innych. A może to Pani się myli bo zawierzyła Pani bezkrytycznie jakiemus dobrze ustosunkowanemu ignorantowi ? Szanowna Pani pomyliła swoje kompetencje. Pani nie jest od oceniania dojrzałości emocjonalnej i wiedzy interlokutorów, bo nie ma Pani uprawnień ani do jednego, ani do drugiego, o czym świadczą Pani "merytoryczne" wypowiedzi dotyczące obowiązującego Polskę PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO. Pani ma dbać o przestrzeganie regulaminu i eliminowaniu ordynarnych, chamskich wpisów, o co bezskutecznie Panią nie raz prosiłem. To nie jest poradnik eksperta, lecz forum wymiany poglądów. Nie zna Pani przypadków, gdy jeden OSOBNIK miał inne zdanie niż uznane autorytety i to on miał racje, a nie oni? Na szczęście już nie palą na stosie i nie jestem sam, bo nie tylko ja widzę, że pozwolono na bezprawie i korporacyjne pozaustawowe teorie. Naprawdę nie widzi Pani, że co WORD to inne prawo, a prawo mamy jedno USTAWOWE i odnośnie RUCHU OKRĘŻNEGO zgodne w 100% z prawem międzynarodowym. Wystarczy tylko wiedzieć co znaczy znak C-12.

Konto usunięte

Konto usunięte
29 maja 2015, 16:49

Tu jest rysunek obrazujący czym jest SKRZYŻOWANIE o którym jest mowa w art. 2 ust. 10 ustawy z wyspa i bez wyspy na którym obowiązują ogólne zasady ruchu, a czym to samo SKRZYŻOWANIE z wyspą na którym obowiązuje RUCHU OKRĘŻNY i które jest SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM o którym mówi art. 24 ust. 7 ustawy PoRD. Że nie jest to rondo lecz SKRZYŻOWANIE, nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać. Na rondzie wloty, czyli jego ramiona, są od siebie oddalone tak samo jak wloty na narożnikach RYNKU, bo rondo tak jak i Rynek są placami na których zbiegają się drogi. Jedzie się na nich wg ich oznakowania i ogólnych zasad ruchu (odcinki jezdni i skrzyżowania). Jeżeli skrzyżowania na takim obiekcie nie sa kierowane, to co zasady, nie wolno na nich wyprzedzać i słusznie, bo art. 24 ust. 7 zabrania wyprzedzania na niekierowanych skrzyżowaniach.Jeśli na wlotach ustawimy znaki C-12 i nakażemy na całym placu (RONDZIE, RYNKU, SKWERZE, PLACU GWIAŹDZISTYM) RUCH OKRĘŻNY to na tak zorganizowanym obiekcie będą obowiązywać takie same zasady ruchu jak na SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM. Będzie można wyprzedzać na całym jego obwodzie na podstawie art. 24 ust. 9 ustawy PoRD. https://docs.google.com/drawings/d/1URkwPY5ozaWzwAPXvngjzQEtA61TWKQCPnxO4qJIHPU/edit?usp=sharing .

Konto usunięte

Konto usunięte
30 maja 2015, 09:23

Ryszard Roman DobrowolskiJeśli na wlotach ustawimy znaki C-12 i nakażemy na całym placu (RONDZIE, RYNKU, SKWERZE, PLACU GWIAŹDZISTYM) RUCH OKRĘŻNY to na tak zorganizowanym obiekcie będą obowiązywać takie same zasady ruchu jak na SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM. Będzie można wyprzedzać na całym jego obwodzie na podstawie art. 24 ust. 9 ustawy PoRD. . Art.24.9 odnosi sie do skrzyżowania Art24.7 ust.3 i wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego skręcanie w prawo można wyprzedzić z lewej strony. Ten Art. nie dotyczy rond i skrzyżowań z syg. świetlną.

Konto usunięte

Konto usunięte
30 maja 2015, 16:28

Wracając do tematu "odcinka drogi na skrzyżowaniu" mam pytanie: czy taki popularny w większych miastach pojazd napędzany energią elektryczną, poruszający się po szynach na SKRZYŻOWANIU jest TRAMWAJEM? Pytam, bo może okazać się za chwilę, że po skrzyżowaniach nie kursują tramwaje :-)

Konto usunięte

Konto usunięte
30 maja 2015, 16:58

Leszek DrugiWracając do tematu "odcinka drogi na skrzyżowaniu" mam pytanie: czy taki popularny w większych miastach pojazd napędzany energią elektryczną, poruszający się po szynach na SKRZYŻOWANIU jest TRAMWAJEM? Pytam, bo może okazać się za chwilę, że po skrzyżowaniach nie kursują tramwaje :-) Pisz na innym forum tam uzyskasz odpowiedź.

Konto usunięte

Konto usunięte
30 maja 2015, 17:40

GWRyszard Roman DobrowolskiJeśli na wlotach ustawimy znaki C-12 i nakażemy na całym placu (RONDZIE, RYNKU, SKWERZE, PLACU GWIAŹDZISTYM) RUCH OKRĘŻNY to na tak zorganizowanym obiekcie będą obowiązywać takie same zasady ruchu jak na SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM. Będzie można wyprzedzać na całym jego obwodzie na podstawie art. 24 ust. 9 ustawy PoRD. . Art.24.9 odnosi sie do skrzyżowania Art24.7 ust.3 i wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego skręcanie w prawo można wyprzedzić z lewej strony. Ten Art. nie dotyczy rond i skrzyżowań z syg. świetlną. A skąd ten wniosek, że nie dotyczy ROND? Dotyczy jeżeli są niekierowane lub gdy nie nakazano na nich ruchu okrężnego. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym to skrzyżowanie na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY. Są RONDA o kierunkowej organizacji ruchu - to te na których pasy ruchu biegną na wprost do zjazdów, są też takie na których obowiązuje RUCH OKRĘŻNY - to te na których pasy ruchu biegną jedynie okrężnie. Określenie RONDO nie jest synonimem SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM. Rondo to skanalizowane skrzyżowanie dróg w formie placu na którym zbiegają się drogi z jezdniami, bez określania organizacji ruchu na takim obiekcie, a RUCH OKRĘŻNY to konkretna organizacja ruchu.

Konto usunięte

Konto usunięte
30 maja 2015, 17:49

Leszek DrugiWracając do tematu "odcinka drogi na skrzyżowaniu" mam pytanie: czy taki popularny w większych miastach pojazd napędzany energią elektryczną, poruszający się po szynach na SKRZYŻOWANIU jest TRAMWAJEM? Pytam, bo może okazać się za chwilę, że po skrzyżowaniach nie kursują tramwaje :-) Znowu popisujesz się, zamiast zająć się tematem. GW pytał o wyprzedzanie z prawej na rondzie, więc odpowiadaj na pytanie albo otwieraj nowy temat i nie pieprz filozofie z bazaru o tramwajach, bo te na rondach mają zawsze pierwszeństwo.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2015, 00:10

Ryszard Roman Dobrowolski... Proszę Pana ! Moja wiedza jest na wystarczającym poziomie, aby stwierdzić, że to co Pan jest łaskaw tu przedstawiać nie ma nic wspólnego z obowiązującym prawem. Jeśli chodzi o prawo międzynarodowe to proszę zgłosić się do odpowiednich instytucji celem weryfikacji naszego prawa, jeśli uważa je Pan za niezgodne. W chwili obecnej na polskich drogach obowiązuje PoRD, a nie przepisy z innych krajów. A jeśli chodzi o kulturę to przykro mi, ale jest ona Panu całkowicie obca. Nie miał Pan podstaw do ataków. Powszechnie wiadomo,że występuje tu Pan pod kilkoma nickami.Szukanie akceptacji Pana punktu widzenia wśród ludzi , którzy zajmują się profesjonalnie PoRD spaliło na panewce. Musi się Pan dowartościować popierając sam siebie. Wspólczuję Panu ciężkiego dzieciństwa.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2015, 09:49

OBSER Znowu popisujesz się, zamiast zająć się tematem. GW pytał o wyprzedzanie z prawej na rondzie, więc odpowiadaj na pytanie albo otwieraj nowy temat i nie pieprz filozofie z bazaru o tramwajach, bo te na rondach mają zawsze pierwszeństwo. Co do Leszka Drugiego to całkowita racja. Popisuje się elokwencją nie zdając sobie sprawy z tego, że skrzyżowanie w formie placu na którym zbiegają się drogi (okrągłe lub owalne RONDO, kwadratowy RYNEK, prostokątny SKWER czy wielokątny PLAC GWIAŹDZISTY) nie jest w całości jednym SKRZYŻOWANIEM opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy. Nie jest nim nawet wtedy, gdy znakami C-12 zostanie nakazany na nim RUCH OKRĘŻNY. Będzie tak "okrężnie" zorganizowany plac identyczny, pod względem zasad ruchu, ze SKRZYŻOWANIEM (z wyspą) na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY, czyli ze SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM. Inaczej mówiąc PLAC na którym zbiegają się drogi (RONDO, RYNEK czy SKWER) będzie O RUCHU OKRĘŻNYM, tak jak O RUCHU OKRĘŻNYM może być, ale nie musi, SKRZYŻOWANIE opisane w art. 2 ust. 10. A jeśli chodzi o tramwaj, to jest to bez wątpienia pojazd szynowy, a ten, zgodnie z art. 25 ust. 2, ma pierwszeństwo przed innymi pojazdami niezależnie z której strony nadjeżdża, poza SKRZYŻOWANIAMI kierowanymi SYGNAŁAMI ŚWIETLNYMI na których OPUSZCZAJĄC SKRZYŻOWANIE musi ustąpić pojazdom jadącym na wprost. Przepis nie obowiązuje na SKRZYŻOWANIACH O RUCHU OKRĘŻNYM oznakowanych znakami C-12, bo tylko takie są skrzyżowaniami o ruchu okrężnym (RUCH OKRĘŻNY to nakaz znaku C-12), gdyż na nich żaden pojazd nie jedzie NA WPROST do zjazdu, lecz jadący okrężnie a opuszczając skrzyżowanie o ruchu okrężnym skręca w prawo, a w takiej sytuacji pierwszeństwo ma pojazd szynowy. RONDO, RYNEK lub inny plac O RUCHU OKRĘŻNYM są pod względem organizacji ruchu analogiczne do SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM, dlatego uprawnionym jest nazywanie SKRZYŻOWANIA TYPU RONDO (Rynku, Placu), tylko wtedy gdy obowiązuje na nim RUCH OKRĘŻNY, SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM (w Wytycznych projektowania podano, że dotyczą ROND o RUCHU OKRĘŻNYM, a nie ROND jako takich). Zasady dotyczące SKRZYŻOWAŃ O RUCHU OKRĘŻNYM nakazanym znakami C-12 dotyczą także każdego innego obiektu na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY tym znakiem nakazany, w tym typu RONDO O RUCHU OKRĘŻNYM. Nieuprawnionym jest natomiast nazywanie RONDA, tak jak każdego innego placu na którym zbiegają się drogi, nawet w jednym poziomie, SKRZYŻOWANIEM opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2015, 12:46

Leszek DrugiWracając do tematu "odcinka drogi na skrzyżowaniu" mam pytanie: czy taki popularny w większych miastach pojazd napędzany energią elektryczną, poruszający się po szynach na SKRZYŻOWANIU jest TRAMWAJEM? Pytam, bo może okazać się za chwilę, że po skrzyżowaniach nie kursują tramwaje :-) Ty jesteś tak ograniczony, czy filozofujesz by zmienić temat, gdyż na temat rond i ruchu okrężnego nie masz nic mądrego do powiedzenia? Pojazdem szynowym o których mówią przepisy, jest zarówno tramwaj elektryczny, konny albo spalinowy, zwany też autobusem szynowym oraz wszelkiego rodzaju lekkie pojazdy szynowe w postaci drezyn ręcznych, akumulatorowych, rowerowych i spalinowych - dopuszczonych, tak jak tramwaje do ruchu na drogach. Pojazdem szynowym jest tez pociąg ale nie widziałem by lokomotywa miała np. kierunkowskazy i światło stop, chyba, że taka turystyczna, przerobiona z traktora, ale to nie pojazd szynowy.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2015, 22:26

OBSER, ja piszę na temat (nawet olewam spam "merdków"). GW sugerował, że na skrzyżowaniu nie ma czegoś takiego jak "odcinek drogi" - forma użyta w Art. 24.10. Ja dowodziłem, że to nieprawda i dawałem namiary, gdzie może zapoznać się z odpowiednimi informacjami. Aż w końcu nie miałem wyjścia i uszczypnąłem go pytaniem: "czy po skrzyżowaniach jeżdżą tramwaje?". Z racji Twojego wywodu o pojazdach szynowych(kompletnie nie na temat) wnioskuję, że i Ty sensu tego pytania nie ogarnąłeś.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 00:36

Leszek DrugiOBSER, ja piszę na temat (nawet olewam spam "merdków"). GW sugerował, że na skrzyżowaniu nie ma czegoś takiego jak "odcinek drogi" - forma użyta w Art. 24.10. Ja dowodziłem, że to nieprawda i dawałem namiary, gdzie może zapoznać się z odpowiednimi informacjami. Aż w końcu nie miałem wyjścia i uszczypnąłem go pytaniem: "czy po skrzyżowaniach jeżdżą tramwaje?". Z racji Twojego wywodu o pojazdach szynowych(kompletnie nie na temat) wnioskuję, że i Ty sensu tego pytania nie ogarnąłeś. Masz racje, że nie kumam twego zagadania o tramwajach, bo jakoś nie widzę związku. Olewasz Merdka a ja czytam i widzę w tym co pisze jakiś sens. Co prawda ni jak się to ma do tego co jest na polskich drogach. Na naszej turbinie jest znak ronda i na Ziętku koło Spodka też, i na maluchu koło Castoramy też i ni jak one do siebie nie pasują, a znak ma czemuś służyć. Jedni migaja w lewo na każdym, inni wcale, jedni migają w prawo jak zjeżdżają inni nie, to jest coś z tym jest do do dupy i mi to nie pasuje. W Niemcach są tylko na tych małych i tych co pasy mają w kółko i jak nie właczysz migacza na zjeździe to straf, a na wjeżdżaniu migać nie wolno i sprawa czysta. Nie kumam o tramwajach ale mi napisz, czy ten merdek ma rację, jak mówi, że na rondach bez pasów nie wolno wyprzedzać z prawej strony jadącego przy wyspie, czy ściemnia?

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 08:37

Leszek DrugiOBSER, ja piszę na temat (nawet olewam spam "merdków"). GW sugerował, że na skrzyżowaniu nie ma czegoś takiego jak "odcinek drogi" - forma użyta w Art. 24.10. Ja dowodziłem, że to nieprawda i dawałem namiary, gdzie może zapoznać się z odpowiednimi informacjami. Aż w końcu nie miałem wyjścia i uszczypnąłem go pytaniem: "czy po skrzyżowaniach jeżdżą tramwaje?". Z racji Twojego wywodu o pojazdach szynowych(kompletnie nie na temat) wnioskuję, że i Ty sensu tego pytania nie ogarnąłeś. Wielka szkoda, że to co piszę uważasz za spam. Filozofujesz ale wydawało mi się, że myślisz. Wystarczy popatrzeć na każde skanalizowane skrzyżowanie dróg (w rozumieniu potocznym, bo to obiekt złożony) w formie placu, np. na "kwadratowe rondo" bez znaków C-12 na wlotach, by zobaczyć, że składa się ze SKRZYŻOWAŃ i ODCINKÓW DROGI miedzy nimi. Odcinki drogi łączące się, przecinające lub rozwidlające z odcinkiem innej drogi z jezdniami tworzy wraz ze wspólna powierzchnią powstałą w wyniku tego krzyżowania się dróg jest SKRZYŻOWANIEM opisanym prawem. SKRZYŻOWANIE opisane w art. 2 ust. 10 ustawy nie obejmuje złożonych obiektów w postaci ROND, RYNKÓW, SKWERÓW, PACÓW GWIAŹDZISTYCH i obiektów w postaci podpaski, bo i takie się nam przytrafiły. Nie są nawet wtedy gdy obowiązuje na nich nakazany znakiem C-12 RUCH OKRĘŻNY. Sam napisałeś, co jest w 100% prawdą, że SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM to SKRZYŻOWANIE opisane w art. 2 ust. 10 (musi być z wyspą, bo inaczej się nie da) na którym OBOWIĄZUJE RUCH OKRĘŻNY. I wracając do odcinków. Na odcinku drogi miedzy SKRZYŻOWANIAMI , co do zasady, wolno wyprzedzać, a na odcinku drogi bezpośrednio przed i na SKRZYŻOWANIU, jeśli nie jest kierowane lub o ruchu okrężnym, co do zasady nie wolno. Co sprawia, że gdy na SKRZYŻOWANIU z wyspą O RUCHU OKRĘŻNYM, nawet jak jest niekierowane ustawodawca pozwala wyprzedzać? Sama blacha znaku, czy okrężny układ pasów ruchu nakazany tym znakiem, co jest ideą RUCHU OKRĘŻNEGO. Wtedy na każdym zjeździe, kierujący może jedynie skręcić w prawo z zewnętrznego pasa ruchu i bezpiecznie może być wyprzedzony. Zapis dotyczy tylko SKRZYŻOWAŃ o OBOWIĄZUJĄCYM na nich RUCHU OKRĘŻNYM, gdyż obiekty w formie placu o nakazanym RUCHU OKRĘŻNYM, np. RONDO to SKRZYŻOWANIA i łączące je odcinki drogi i tu obowiązuje art. 24 ust. 9. Wolno wyprzedzać na odcinkach między zjazdami (poprzednio w definicji znaku C-12 był ustęp o zmianie pasa ruchu) oraz w obrębie tego zjazdu. Jeżeli pasy ruchu biegną na wprost do zjazdów to na takim rondzie wolno wyprzedzać na odcinkach między zjazdami, ale jeśli skrzyżowania (zjazdy) nie są kierowane to bezpośrednio przed nimi i na nich wyprzedzać nie wolno. Czym się różni obszar zjazdu na skrzyżowaniu o rozszerzonych wlotach od SKRZYŻOWANIA na którym nie wolno wyprzedzać jadąc na wprost do przeciwległego zjazdu? Wiesz dlaczego w Łodzi na Rondzie Sybiraków jest tyle wypadków? Bo postawiono na jego wlotach znaki C-12 i wmówiono ludziom, że to SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM, pomimo, że pasy ruchu biegną na nim na wprost do zjazdów. Nie dość, że pędza na wprost to na dodatek wyprzedzają się także bezpośrednio przed i na samych skrzyżowaniach zjazdowych, czego im robić nie wolno, bo żadne RONDO nie jest w całości SKRZYŻOWANIEM. Na Skrzyżowaniach z wyspą i nakazanym ruchu okrężnym wyprzedzać pozwala wprost przepis, a na obiektach, by nie pisać skrzyżowanie, w postaci placu na którym zbiegają się drogi wyprzedzać wolno na odcinkach między zjazdami (SKRZYŻOWANIAMI), ale bezpośrednio przed nimi i na nich wyprzedzać nie wolno, chyba, że na całym takim obiekcie nakazano RUCH OKRĘŻNY

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 11:17

OBSER, komentowanie sposobu wyprzedzania opisanego w Art. 24.10 w odniesieniu do SoRO sprowadza się praktycznie do rozważenia dwóch kwestii. 1. "Czy można mówić o istnieniu odcinka drogi na skrzyżowaniu?" Odpowiedź jest twierdząca. 2. "Czy na SoRO odcinek drogi w ciągu 2-jezdniowego wlotu i wylotu (np. przecinają się drogi dwujezdniowe)można uznać za składający się z dwóch jezdni jednokierunkowych?" Moim zdaniem tak, przy czym zaznaczam, że niedopuszczalne jest traktowanie obwiedni wyspy na skrzyżowaniu(zgodnym z wytycznymi) jako osobną jednokierunkową, zapętloną jezdnię wokół wyspy a tym bardziej drogę | chyba że "skrzyżowanie" nie jest zgodne z wytycznymi. Jeżeli te wloty są 1-jezdniowe, to pojawia się problem interpretacyjny: czy wolno uznać wyspę za coś, co pełni rolę pasa dzielącego jezdnie? Raczej tak.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 11:33

Leszek DrugiOBSER, komentowanie sposobu wyprzedzania opisanego w Art. 24.10 w odniesieniu do SoRO sprowadza się praktycznie do rozważenia dwóch kwestii. 1. "Czy można mówić o istnieniu odcinka drogi na skrzyżowaniu?" Odpowiedź jest twierdząca. 2. "Czy na SoRO odcinek drogi w ciągu 2-jezdniowego wlotu i wylotu (np. przecinają się drogi dwujezdniowe)można uznać za składający się z dwóch jezdni jednokierunkowych?" Moim zdaniem tak, przy czym zaznaczam, że niedopuszczalne jest traktowanie obwiedni wyspy na skrzyżowaniu(zgodnym z wytycznymi) jako osobną jednokierunkową, zapętloną jezdnię wokół wyspy a tym bardziej drogę | chyba że "skrzyżowanie" nie jest zgodne z wytycznymi. Jeżeli te wloty są 1-jezdniowe, to pojawia się problem interpretacyjny: czy wolno uznać wyspę za coś, co pełni rolę pasa dzielącego jezdnie? Raczej tak. Znowu piszesz bzdury.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 12:19

^^ Szanownemu po raz kolejny zabrakło argumentów, tak Go zatkało, że wydukał z siebie AŻ 3 słowa. Szkoda, że nie na temat.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 13:03

Leszek Drugi^^ Szanownemu po raz kolejny zabrakło argumentów, tak Go zatkało, że wydukał z siebie AŻ 3 słowa. Szkoda, że nie na temat. Czytaj co napisano wcześniej. Nie rozumiesz to nie pisz bzdur.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 13:39

Leszek DrugiOBSER, komentowanie sposobu wyprzedzania opisanego w Art. 24.10 w odniesieniu do SoRO sprowadza się praktycznie do rozważenia dwóch kwestii. 1. "Czy można mówić o istnieniu odcinka drogi na skrzyżowaniu?" Odpowiedź jest twierdząca. 2. "Czy na SoRO odcinek drogi w ciągu 2-jezdniowego wlotu i wylotu (np. przecinają się drogi dwujezdniowe)można uznać za składający się z dwóch jezdni jednokierunkowych?" Moim zdaniem tak, przy czym zaznaczam, że niedopuszczalne jest traktowanie obwiedni wyspy na skrzyżowaniu(zgodnym z wytycznymi) jako osobną jednokierunkową, zapętloną jezdnię wokół wyspy a tym bardziej drogę | chyba że "skrzyżowanie" nie jest zgodne z wytycznymi. Jeżeli te wloty są 1-jezdniowe, to pojawia się problem interpretacyjny: czy wolno uznać wyspę za coś, co pełni rolę pasa dzielącego jezdnie? Raczej tak. No do k.... nędzy, już mnie wkurzasz!!! Wolno wyprzedzać na rondach z prawej jak nie ma namalowanych pasów czy nie wolno?

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2015, 17:18

Bzdura to pogląd, że na skrzyżowaniu nie występuje odcinek drogi. A jaki z tego morał? Ano że skoro bzdur nie toleruję i nie rozumiem, to cokolwiek napiszę, będzie dla GW bzdurą.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.