Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

/ /

Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
24 kwietnia 2015, 10:58 Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

Dość często, czy prawidłowo, a PORD dopuszcza taki manewr.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 maja 2015, 23:26

Znów ktoś posługuje się pozaustawowym określeniem RONDO,a chce uzyskać jednoznaczną odpowiedź. Rondo rondu nierówne więc chcąc uzyskać odpowiedź trzeba określić jego organizację. Na skrzyżowaniu typu rondo może obowiązywać kierunkowa organizacja ruchu z pasami ruchu biegnącymi wprost do zjazdów, lub nakazana znakami C-12 organizacja ruchu o nazwie RUCH OKRĘŻNY. Pasy ruchu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, zgodnie z definicją znaku, biegną jedynie okrężnie, a na wlotach nie ma strzałek kierunkowych. Na takich obiektach wolno wyprzedzać innych kierujących, nawet jak nie są one kierowane (art. 24 ust. 7 ustawy). WEWNĘTRZNY PAS RUCHU SŁUŻY WŁAŚNIE DO UMOŻLIWIENIA OMIJANIA I WYPRZEDZANIA JADĄCYCH OKRĘŻNIE PASEM ZEWNĘTRZNYM. Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone to wtedy można wyprzedzać z obu stron pojazdu wyprzedzanego, sygnalizując swoje zamiary i zmieniając pas ruchu zgodnie z art. 22 ust. 4 i ust. 5 ustawy. Generalnie, w odróżnieniu od skrzyżowań typu rondo o kierunkowej organizacji ruchu, przepis zezwala na wyprzedzanie na całym obwodzie skrzyżowania o ruchu okrężnym, także w obrębie zjazdów, gdyż opuścić taki obiekt wolno tylko z zewnętrznego pasa ruchu. No i teraz odpowiedź na pytanie. Na małych obiektach o jednopasowych wlotach i dwupasowej jezdni skrzyżowania o ruchu okrężnym, pasy ruchu mogą być świadomie niewyznaczone i wtedy wyprzedzanie dozwolone jest tylko z lewej strony pojazdu wyprzedzanego, czyli tylko jadących okrężnie pasem zewnętrznym. Robi się to po, by nikt nie wjeżdżał w strefę martwego pola w lusterkach samochodów ciężarowych, dla których jest to praktycznie tylko jeden pas ruchu, a których zjazd na małym obiekcie wymaga skorzystania z przepisu art. 22 ust. 3 ustawy. Tak oznaczone "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu nosi nazwę semi-dwupasowego,

Konto usunięte

Konto usunięte
6 maja 2015, 10:45

Odpowiadając na pytanie pozwoliłem sobie na rozwinięcie tematu na http://mrerdek1.blogspot.com/2015/05/34-wyprzedzanie-na-rondzie-z-prawej.html . Zapraszam

Konto usunięte

Konto usunięte
7 maja 2015, 12:30

MRERDEK1 pisze: Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone to wtedy można wyprzedzać z obu stron pojazdu wyprzedzanego, W którym artykule PORD zezwala wyprzedzanie pojazdu z prawej strony na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym

Konto usunięte

Konto usunięte
7 maja 2015, 21:51

GWMRERDEK1 pisze: Jeżeli pasy ruchu są wyznaczone to wtedy można wyprzedzać z obu stron pojazdu wyprzedzanego, W którym artykule PORD zezwala wyprzedzanie pojazdu z prawej strony na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. W ustawie Prawo o ruchu drogowym jest mowa o Skrzyżowaniu na którym znakami C-12 nakazano RUCH OKRĘŻNY tylko w art. 24 ust. 7, pozwalającym na wyprzedzanie, a ten manewr jest opisany w Oddziale 6 ustawy. Co do zasady wyprzedzać należy z lewej strony (art. 24 ust. 3 ustawy). Art. 24 ust. 10 dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi Z WYZNACZONYMI PASAMI RUCHU na jezdni jednokierunkowej, a jezdnia skrzyżowania o ruchu okrężnym jest jednokierunkowa. Gdy nie wyznaczono pasów ruchu to wyprzedzać z prawej nie wolno. Rondo to obiekt złożony, nawet jak obowiązuje na nim RUCH OKRĘŻNY (wtedy jest SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM) i nie jest w całości skrzyżowaniem opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy, bo na skrzyżowaniach wyprzedzać, co do zasady, nie wolno, a na SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM wolno. Mówimy tylko o rondach bez strzałek kierunkowych na wlotach i jedynie okrężnie biegnących pasach ruchu, bo TYLKO TE są SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM.

Konto usunięte

Konto usunięte
9 maja 2015, 12:54

MrErdek1[ Art. 24 ust. 10 dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi Z WYZNACZONYMI PASAMI RUCHU Odcinek drogi to miejsce na drodze miedzy skrzyżowaniami. Rondo to skrzyżowanie i Art. 24.10 tego miejsca nie dotyczy.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 08:29

Jezdnia skrzyżowania jednokierunkowa...??? Temu panu pomyliło się skrzyżowanie z drogą. A czy C-12 w takim układzie "informuje" o jednokierunkowości ? A może jest hybrydą C-5 lub C-2 ? A może jest brak D-3... Jak na portal dla profesjonalistów to bardzo ciekawa teza..

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 08:33

Merdek, a skrzyżowania z C-12 plus ze strzałkami kierunkowymi nie są skrzyżowaniami o ruchu okrężnym ? To co w takim układzie znaczy C-12 na takich skrzyżowaniach ? Gościu..coraz bardziej odpływasz w swoich chorych interpretacjach. Dostałeś link do przeczytania. Sorki, że nie wiedziałem,że czytanie ze zrozumieniem tak u ciebie leży.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 14:15

Robert ProkopiukMerdek, a skrzyżowania z C-12 plus ze strzałkami kierunkowymi nie są skrzyżowaniami o ruchu okrężnym ? To co w takim układzie znaczy C-12 na takich skrzyżowaniach ? Gościu..coraz bardziej odpływasz w swoich chorych interpretacjach. Dostałeś link do przeczytania. Sorki, że nie wiedziałem,że czytanie ze zrozumieniem tak u ciebie leży. Robercik i tobie podobni interlokutorzy. Z tym czytaniem ze zrozumieniem stałeś się już nudny a uwaga dotyczy też ciebie. Masz swój punkt widzenia, uważasz go za jedynie słuszny więc inni, wg ciebie, to analfabeci z chorymi interpretacjami. A może to twoje poglądy sa chore i to ty się mylisz ślepo wierząc w arbitralne prawo korporacyjne made in DROZD by DREXLER, nawiasem mówiąc narzucone WORD-om bez uzgodnienia z ministrem d/s transportu? A wracając do meritum sprawy, to wyobraź sobie, że w świetle obowiązującego prawa "Skrzyżowaniami o ruchu okrężnym" są tylko te skrzyżowania dróg z wyspą lub w formie placu o dowolnym kształcie i wielkości, na których, zgodnie z dyspozycja znaku C-12, nakazano organizację ruchu która nazywa się RUCH OKRĘŻNY. Przy tej specjalnej organizacji ruchu pasy ruchu biegną jedynie okrężnie (przy każdej innej muszą biec kierunkowo wprost do zjazdów), a ruch odbywa się nimi jednokierunkowo, bez zmiany kierunku jazdy w rozumieniu przepisów, z rotacją wskazaną grotami strzałek na znaku. Cała reszta to zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest w całości jednym złożonym obiektem infrastruktury drogowej na którym jako całości wolno wyprzedzać, więc sygnalizować zamiary i zmieniać pasy ruchu. SKRZYŻOWANIE w definicji znaku C-12 to obiekt z wyspą lub w postaci placu na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY, więc innymi słowami SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM na którym wolno wyprzedzać, nawet wtedy gdy jest niekierowane, a czego robić nie wolno, co do zasady, na SKRZYŻOWANIU opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 14:38

KunegundaJezdnia skrzyżowania jednokierunkowa...??? Temu panu pomyliło się skrzyżowanie z drogą. A czy C-12 w takim układzie "informuje" o jednokierunkowości ? A może jest hybrydą C-5 lub C-2 ? A może jest brak D-3... Jak na portal dla profesjonalistów to bardzo ciekawa teza.. Kundzia, nie kompromituj się i nie rób z siebie profesjonalisty w zakresie prawa i inżynierii ruchu drogowego, skoro jesteś jedynie ślepą wykonawczynią poleceń elity egzaminatorów, którzy sami siebie nazwali AUDYTORAMI i narzucili swoim podległym i uległym egzaminatorom (w konsekwencji także tobie) metodykę która jest arbitralnym i sprzecznym z prawem ustawowym wymyślonym przez guru DROZDA PRAWEM KORPORACYJNYM. Trzeba byś naprawdę wybitnym naukowcem, by ujednolicać zasady dla dwóch diametralnie różnych organizacji ruchu, a ty przytakujesz udając mądralińską, zamiast pomyśleć! C-12 to nakaz organizacji ruchu o nazwie RUCH OKRĘŻNY, RONUNDABOUT, KREISVEKHER, ROND-POINT, ONE WAY ROTARY SYSTEM.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 15:09

GwMrErdek1[ Art. 24 ust. 10 dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi Z WYZNACZONYMI PASAMI RUCHU Odcinek drogi to miejsce na drodze miedzy skrzyżowaniami. Rondo to skrzyżowanie i Art. 24.10 tego miejsca nie dotyczy. Integralną częścią SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM jest okalająca wyspę lub plac JEZDNIA z wyznaczonymi lub nie pasami ruchu. Do rej okalającej wyspę lub plac drogi z jezdnią dochodzą lub odchodzą drogi z jezdniami tworząc z nią krzyżowanie wg art. 2.10 ustawy. Nie mówimy jeszcze o ich organizacji ruchu bo definicja art. 2.10 dotyczy tylko MIEJSCA KRZYŻOWANIA SIĘ W JEDNYM POZIOMIE DRÓG Z JEZDNIAMI TWORZĄCYCH ZE SOBĄ WSPÓLNE POWIERZCHNIE WCHODZĄCE W ICH SKŁAD. Na SKRZYŻOWANIU mogą obowiązywać ogólne zasady ruchu lub szczególne, nakazane znakami, ale definicja skrzyżowania nie ma nic wspólnego z JEGO ORGANIZACJĄ RUCHU. "Skrzyżowanie o ruchu okrężnym" w rozumieniu znaku C-12 to obiekt infrastruktury drogowej na którym obowiązuje jako całości specjalna organizacja ruchu RUCH OKRĘŻNY i wymysłem ignorantów jest twierdzenie, że każde rondo to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, oraz to, że każde rondo to w całości skrzyżowanie opisane w art. 2 ust. 10 ustawy. RUCH OKRĘŻNY to rodzaj organizacji ruchu, a SKRZYŻOWANIE to obiekt infrastruktury drogowej (miejsce). Albo to KUNDZIA zrozumie, albo dalej będzie się kompromitowała niewiedzą, by przypodobać się SWYM PANOM egzaminatorom, też częstokroć (część z nich wie ale musi) zmuszonych do uległości wobec wymysłów samozwańczych EKSPERTÓW -AUDYTORÓW..

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 15:28

GwOdcinek drogi to miejsce na drodze miedzy skrzyżowaniami. Rondo to skrzyżowanie i Art. 24.10 tego miejsca nie dotyczy. Pytałeś więc Ci odpowiedziałem. Skoro jesteś tak mądry to po co pytasz? Skrzyżowanie składa się z DRÓG posiadających jezdnie, które się ze sobą w jednym poziomie krzyżują. Definicja skrzyżowania opisuje dla potrzeb prawa TYLKO TAKIE MIEJSCE i nie mówi ani słowa o jego organizacji ruchu. Nie mówi też ani słowa o tym, że MINI RONDO, RONDO, SKWER, RYNEK, PLAC GWIAŹDZISTY są w całości SKRZYŻOWANIAMI w rozumieniu art. 2 ust. 10 ustawy. Nie mówi, bo to obiekty złożone z elementów których definicje określono w art. 2 ustawy. SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM to skanalizowany obiekt infrastruktury drogowej (obiekt inżynieryjny) najczęściej w postaci okrągłego lub owalnego placu, czyli typu rondo, na którym to jako całości znakami C-12 nakazano specjalną organizację ruchu nazwaną po Polsku RUCH OKRĘŻNY, polegająca na tym, że ruch odbywa się na tak oznakowanym obiekcie pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie, czyli dookoła wyspy lub placu, jednokierunkowo zgodnie ze wskazaniami strzałek na znaku. Albo przyjmujesz to do wiadomości albo dalej wierzysz w to, że rondo to kierunkowe skrzyżowanie a RUCH OKRĘŻNY to omijanie z właściwej strony wyspy, czyli tylko odpowiednik nakazu znaku C-9. Każdy ma prawo błądzić i szukać prawdy, ale dobrze by było by używał do tego głowy. Szerokości.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 17:08

GwMrErdek1[ Art. 24 ust. 10 dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi Z WYZNACZONYMI PASAMI RUCHU Odcinek drogi to miejsce na drodze miedzy skrzyżowaniami. Rondo to skrzyżowanie i Art. 24.10 tego miejsca nie dotyczy. Rondo to okrągły lub owalny PLAC z otaczającą go droga z jezdnią na którym zbiegają się inne drogi z jezdniami. Popatrz sobie na RONDO w Siedlcach Pac Tysiąclecia. Ten okrągły plac jest w całości SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM i chyba nie powiesz mi, że to w całości SKRZYŻOWANIE z art. 2 ust. 10. Rondo lub plac o innym kształcie niż okrągły jest w całości SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu prawa tylko wtedy gdy zostanie na nim nakazana organizacja ruchu o nazwie RUCH OKRĘŻNY, wtedy i tylko wtedy. Jak na zwykłym pojedynczym skrzyżowaniu z wysepką nakażesz znakami C-12 RUCH OKRĘŻNY to takie zwykłe kierunkowe skrzyżowanie z wysepką stanie się MINI-RONDEM, czyli wymyślonym przez Anglików najmniejszym SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM. Przy każdej innej organizacji ruchu RONDO nie jest SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM i nie ma prawa być znakowane znakami C-12. Na tym samym RONDZIE może obowiązywać różna organizacja ruchu, oby tylko nie równocześnie: a) RUCH OKRĘŻNY z jedynie okrężnie biegnącymi pasami ruchu, b) z dodatkowym pasem ruchu biegnącym w przez środek centralnej wyspy, c) z ruchem dwukierunkowym, d) z uprzywilejowanym kierunkiem jazdy, d) ze wszystkimi wlotami równorzędnymi bez oznaczenia znakami C-12, itd, itp. ale tylko to pod litera a) jest SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu prawa i nie ma nic wspólnego jako całość z definicją SKRZYŻOWANIA. Skoro przepis art. 24 ust. 7 pozwala na wyprzedzanie na "Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" nawet gdy jest niekierowane, to nie ma co dyskutować tylko ten manewr, gdy jest konieczny, wykonać zgodnie z przepisami. W poprzednich przepisach zmiana pasów ruchu była zapisana w pkt. 3 opisu znaku C-12, a po dodaniu ust. 4 do art. 22 ustawy pkt. 3 w rozporządzeniu zlikwidowano.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 17:20

Robert ProkopiukMerdek, a skrzyżowania z C-12 plus ze strzałkami kierunkowymi nie są skrzyżowaniami o ruchu okrężnym ? To co w takim układzie znaczy C-12 na takich skrzyżowaniach ? Robert dobrze wiesz, że na skrzyżowaniach z pasami ruchu biegnącymi do zjazdów oraz na tych na wlotach których wprowadzono kierunkową segregację ruchu nie obowiązuje organizacja ruchu nazwana po Polsku RUCH OKRĘŻNY i taki obiekt nie powinien by c znakowany znakami C-12. Jest i to jest patologia będąca pozostałością prawa powielaczowego po Nikodemie D. kiedy pracował w Ministerstwie Transportu jako główny specjalista d/s prawnej regulacji ruchu drogowego. To znakowanie to jego pomysł, bo bardzo ten biedaczek, ekspert z mianowania kolesi, chciał być nowoczesny, ale nie wiedział, że amerykańskie NOWOCZESNE RONDA są kierunkowe i nie mają nic wspólnego z RUCHEM OKRĘŻNYM, bo Ruch okrężny to w Ameryce TRAFFIC CIRCLE. Więcej tu https://docs.google.com/presentation/d/1jRYSBkAcgMnE8SLm16fPonlDFyBSCDF6mMfN1Ktc2zc/edit#slide=id.g3e160999f_044 Nie ma wyjścia i znaki C-12 na takich KIERUNKOWYCH obiektach, zgodnie z instrukcją Pana Nikodema, należy traktować jako znak C-9 i tyle.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 maja 2015, 19:26

Robert ProkopiukMerdek, a skrzyżowania z C-12 plus ze strzałkami kierunkowymi nie są skrzyżowaniami o ruchu okrężnym ? Tym razem króciutko, bo o tym doskonale wiesz, ale czego sie nie robi by ozywic temat. Skrzyżowania dróg z wyspą lub w formie placu oznakowane znakami C-12 i strzałkami kierunkowymi na wlotach: a) z pasami ruchu biegnącymi na wprost do zjazdów są skrzyżowaniami kierunkowymi i nie powinny być znakowane znakami C-12, gdyż nie są SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu prawa. Jeżeli nie zabrania tego oznakowanie, a warunki ruchu na to pozwalają to na wprost do przeciwległego zjazdu można jechać dowolnym pasem ruchu, b) z pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie, są SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu znaku C-12, których wloty nie powinny być znakowane żadnymi strzałkami, nawet na wprost, bo to by znaczyło, że z danego pasa ruchu można jechać na wprost do przeciwległego zjazdu, a pas ruchu wcale tam nie biegnie i by zjechać tym zjazdem trzeba skręcić w prawo tylko z zewnęrznego pasa ruchu .

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 12:50

Merdek..jak to nie obowiązuje C-12 Jedziesz z innej strony wyspy ? To nie tylko C-12 , ale także i A-7. I po co znowu podajesz jakięs przepisy z końca świata. Tak je lubisz to jedź tam i prezentuj swój punkt widzenia. Mnie to nie interesuje. I gdzie masz napisane, że jak jest C-12 to nie wolno stosować strzałek kierunkowych ? Fantazjujesz... Jeśli juz piszemy o błędach w oznakowaniu to chorym pomysłem jest rysowanie linie koncentrycznych. Później masz problem...

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 13:07

Robert ProkopiukMerdek..jak to nie obowiązuje C-12 Jedziesz z innej strony wyspy ? To nie tylko C-12 , ale także i A-7. I po co znowu podajesz jakięs przepisy z końca świata. Tak je lubisz to jedź tam i prezentuj swój punkt widzenia. Mnie to nie interesuje. I gdzie masz napisane, że jak jest C-12 to nie wolno stosować strzałek kierunkowych ? Fantazjujesz... Jeśli juz piszemy o błędach w oznakowaniu to chorym pomysłem jest rysowanie linie koncentrycznych. Później masz problem... Przepisy z końca świata przyjął bezpodstawnie Pan DROZD w metodologii do której nakazano ci się stosować. Sam znak C-12 na wlotach to nakaz RUCHU OKRĘŻNEGO z pierwszeństwem wjeżdżających przed będącymi już na jezdni skrzyżowania, a znak C-12 wraz ze znakiem A-7 to taki sam nakaz RUCHU OKRĘŻNEGO tyle tylko, że pierwszeństwo jest odwrócone. Gdy jest znak C-12 i okrężnie biegnące pasy ruchu to logicznym jest, że na wlotach nie może być strzałek kierunkowych, bo jadąc okrężnie biegnącym pasem ruchu nie zmienia się kierunku jazdy - jedzie się bezkierunkowo w kółko. Jeżeli na wlotach są namalowane strzałki to pasy ruchu muszą biec na wprost do zjazdów, a nie okrężnie - koncentrycznie. Zapraszam na RUCH OKRĘŻNY i NIEUPRAWNIONE STRZAŁKI http://mrerdek1.blogspot.com/2015/04/29-ruch-okrezny-i-nieuprawnione-strzaki.html

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 13:25

Robert ProkopiukMerdek..jak to nie obowiązuje C-12 Jedziesz z innej strony wyspy ? To nie tylko C-12 , ale także i A-7. Robercik. Jeżeli na wlotach są namalowane strzałki kierunkowe i pasy ruchu biegną na wprost do zjazdów to taki obiekt nie jest SKRZYŻOWANIEM O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu prawa i nie powinien być znakowany znakami C-12. Nie ma do tego nic znak A-7. Zamiast znaku C-12 na wyspie powinien wtedy być znak C-1 lub C-9 i tyle. Zobacz na ten rysunek to może wtedy zrozumiesz to o czym piszę. https://drive.google.com/drive/my-drive

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 15:50

GwMrErdek1[ Art. 24 ust. 10 dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi Z WYZNACZONYMI PASAMI RUCHU Odcinek drogi to miejsce na drodze miedzy skrzyżowaniami. Rondo to skrzyżowanie i Art. 24.10 tego miejsca nie dotyczy. Skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie DRÓG posiadających jezdnie, ich rozwidlenie lub połączenie, a wyprzedzasz na jakimś odcinku drogi. Art. 24 ust. 7 pozwala na wyprzedzanie na dowolnym odcinku całego "Skrzyżowania o ruchu okrężnym", nawet gdy jest niekierowane, a nie pozwala tego na SKRZYŻOWANIU opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy, bo jedno nie jest drugim.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 16:50

Wbrew obiegowym opiniom i metodyce egzaminowania made in DROZD wszystko co potrzebne by właściwie poruszać się na skrzyżowaniach typu RONDO jest zapisane w polskim prawie, na dodatek całkowicie zgodnym z prawem naszych sąsiadów i Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym. Wystarczy zapamiętać, że mamy dwa rodzaje ROND. Pierwszy to SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM, które mogą być dowolnym placem lub skrzyżowaniem z wyspą, na których pasy ruchu biegną jedynie okrężnie i na wlotach których nie ma strzałek kierunkowych. Wjazd i jazda okrężna bez włączania kierunkowskazów przy prawej krawędzi jezdni. Pas wewnętrzny służy tylko do omijania i wyprzedzania innych kierujących. Wolno zmieniać pasy ruchu i wyprzedzać na całym obwodzie takiego obiektu. Wszystkie zjazdy to skręty w prawo TYLKO z zewnętrznego pasa ruchu. Wszystko dokładnie wg zasad zapisanych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Pierwszeństwo dotyczy tylko wjazdów i zmian pasów ruchu. Jeżeli na wlocie stoi samotnie znak C-12 to pierwszeństwo w OBRĘBIE WJAZDU (wszystkich jego pasów ruchu) ma wjeżdżający i wcale to nie jest skrzyżowanie równorzędne, gdyż jest okrężne a nie kierunkowe - pasy ruchu biegną okrężnie więc nie ma przecinania się kierunków ruchu i nie ma lewoskrętów, co jest ideą RUCHU OKRĘŻNEGO), zaś gdy znak C-12 stoi w towarzystwie znaku A-7 pierwszeństwo jest odwrócone, czyli pierwszeństwo mają jadący w obrębie wjazdu okrężnie. Znak A-7 dotyczy tylko najbliższej jezdni! *****DRUGI rodzaj ROND to te ronda na których pasy ruchu biegną w różnych konfiguracjach wprost do zjazdów i które na wlotach mają strzałki kierunkowe. Na nich należy jechać zgodnie z ich kierunkowym oznakowaniem poziomym. Zjazdy, poza skrętami w prawo to jazda na wprost pasem ruchu na to pozwalającym, więc często także lewym wprost do zjazdu. TAKIE RONDA nie są Skrzyżowaniami o ruchu okrężnym w rozumieniu prawa i nie powinny być znakowane znakami C-12. KONIEC TEMATU

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 19:43

1. część wpisu: Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony(zresztą na każdym skrzyżowaniu taki manewr jest dopuszczalny przynajmniej pod warunkiem, jaki wynika z Art. 24.9 PoRD). Zakładam jednak, że pytającemu chodziło o wyprzedzanie pojazdu zamierzającego jechać w tym samym kierunku, co wyprzedzany. Trzeba zaznaczyć, że "ten sam kierunek" (por: def. wyprzedzania) należy rozumować w myśl Art. 22.2 oraz Art. 25.1.. Nie stanowi wyprzedzania manewr powodujący zajechanie drogi lub uderzenie w pojazd poruszający się w innym kierunku - inaczej nie doszłoby do kolizji.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.