O hierarchii znaków drogowych

/ /

O hierarchii znaków drogowych

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
8 kwietnia 2015, 14:47

Rysiu..mieszasz pojęcia nakazu ruchu okrężnego ze zmianą kierunku jazdy w prawo. Robisz misz masz....Według twojej teorii wjazd w ruch okrężny też jest w prawo. Podałem ci przykład C-2 , ponieważ w Art 22.2 gdy masz napisane o obowiązku zbliżenia sie do osi jezdni lub lewej krawędzi przy skręcie w lewo nie masz jednocześnie napisane nic o zakazie jazdy od prawej krawędzi. Tutaj sie wykładasz jak żaba na lodzie. Zostaw to C-12 w spokoju i zajmij sie kierunkami jazdy i pozycją przed wjazdem na skrzyżowanie i podczas jazdy na skrzyżowaniu. Znany ci artykuł, ponieważ popisywałeś sie w komentarzach swoimi przemyśleniami... http://motoryzacja.interia.pl/news-ronda-czyli-redaktorzyno-to-ja-mam-racje,nId,1397311#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome Według ekspertów piszesz głupoty, według mnie też..i nie tylko mnie.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 kwietnia 2015, 16:27

Robert ProkopiukRysiu..mieszasz pojęcia nakazu ruchu okrężnego ze zmianą kierunku jazdy w prawo. Robisz misz masz....Według twojej teorii wjazd w ruch okrężny też jest w prawo. Podałem ci przykład C-2 , ponieważ w Art 22.2 gdy masz napisane o obowiązku zbliżenia się do osi jezdni lub lewej krawędzi przy skręcie w lewo nie masz jednocześnie napisane nic o zakazie jazdy od prawej krawędzi.Tutaj się wykładasz jak żaba na lodzie. Roberto. Dlaczego wypisujesz coś czego nigdy nie pisałem? Jestem świadom tego co piszę, nawet gdy masz inne zdanie, a o ekspertach nawet mi nie pisz bo większość z nich to bezkrytyczni wyznawcy teorii Drexlera. Nakaz znaku C-12 to nakaz RUCHU OKRĘŻNEGO jako rozwiązania komunikacyjnego polegającego na tym, że ruch na tak oznakowanym obiekcie odbywa się pasami ruchu biegnącymi jednokierunkowo dookoła wyspy lub placu ze zjazdami leżącymi tylko po prawej stronie okrężnie biegnącej jezdni skrzyżowania. Nigdy nie napisałem, że wjazd to SKRĘT w prawo, gdyż jest on kontynuacją jazdy na wprost. Jazda prawym pasem ruchu na wjeździe i w jeździe okrężnej wynika z art. 16.4, a nie z art. 22.2.1. Zjazdy to zmiana kierunku jazdy w prawo. Skręt w prawo wymaga wcześniejszego zbliżenia się do prawej krawędzi jezdni - art. 22.2.1. Na takim obiekcie możesz tylko: jechać okrężnie, zmieniać pasy ruchu i skręcać w prawo, bo taka jest idea RUCHU OKRĘŻNEGO wynikające z tego, że pasy ruchu biegną jedynie okrężnie. Cała reszta to PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO. A przykład ze znakiem C-2 i ta żaba czemu ma służyć?. To nakaz jazdy w prawo za znakiem i art. 22 ust. 3, a nie art. 22 ust. 2 pkt. 1. Roberto, miej swoje zdanie, tak jak ja mam swoje. PODDAJĘ się ze zmęczenia. Możesz więc cieszyć się ze zwycięstwa, ale nie ciesz się z tego, że mnie przekonałeś do swego bo, wciąż twierdzisz, że skręcasz w lewo przy jedynie okrężnie biegnących pasach ruchu, a ja twierdzę, że jedziesz okrężnie lewym/wewnętrznym pasem ruchu, zamiast, co do zasady, prawym, sygnalizujesz zamiar zmiany pasa ruchu pomimo, że po lewej jest jedynie wyspa, i kończysz tą okrężną jazdę skrętem w prawo. Obyś to robił na "Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" zawsze z prawego/zewnętrznego pasa ruchu niezależnie od położenia zjazdu. Może kiedyś dasz wiarę temu co piszę. Pa, pa.

Konto usunięte

Konto usunięte
8 kwietnia 2015, 21:13

Nie ściemniaj. Widać,że pozakładałeś kilka kont, aby stworzyć front jedynie słusznej teorii... Nie opieram sie na ekspertach, którzy mi piszą,ż P-4 zabrania wyprzedzania. Również nie zgadzam sie z bzdurą o jednokierunkowości obwiedni. Wybacz , ale to idiotyzm świadczący o miałkości rozumowania. Według twojej teorii to zjazd z każdego skrzyżowania jest w prawo...bo widać. Kiedy zrozumiesz,że trzeba użyć inteligencji, a nie "bo widać" Wspominanie o Art 16 przy jeździe po obwiedni to dobitny przyklad pięciu dróg i czterech skrzyżowań. A jest to idiotyzmem sprzecznym z Art 22.2 A twoje rozumienie idei mało mnie obchodzi..napisz sobie ja na ścianie i w końcu naucz sie przepisów i czytania ze zrozumieniem par 36

Konto usunięte

Konto usunięte
9 kwietnia 2015, 01:47

Robert ProkopiukNie ściemniaj. Widać,że pozakładałeś kilka kont, aby stworzyć front jedynie słusznej teorii... Nie opieram sie na ekspertach, którzy mi piszą,ż P-4 zabrania wyprzedzania. Również nie zgadzam sie z bzdurą o jednokierunkowości obwiedni. Wybacz , ale to idiotyzm świadczący o miałkości rozumowania. Według twojej teorii to zjazd z każdego skrzyżowania jest w prawo...bo widać. Kiedy zrozumiesz,że trzeba użyć inteligencji, a nie "bo widać" Wspominanie o Art 16 przy jeździe po obwiedni to dobitny przyklad pięciu dróg i czterech skrzyżowań. A jest to idiotyzmem sprzecznym z Art 22.2 A twoje rozumienie idei mało mnie obchodzi..napisz sobie ja na ścianie i w końcu naucz się przepisów i czytania ze zrozumieniem par 36 A już myślałem, że potrafisz być miłym do końca i darujesz sobie te uwagi o swojej nieomylności, geniuszu i pozjadaniu wszystkich rozumów, łącznie z darem czytania ze zrozumieniem i pogardliwego stosunku do tych którzy nie podzielają twojego prymitywnego i pozbawionego logiki PRYWATNEGO punktu widzenia. Ja, w odróżnieniu od ciebie niczego nie wymyślam, bo wiem, że w Polsce obowiązuje ustawa Prawo o ruchu drogowym zgodne z obowiązującą Polskę Konwencja wiedeńską. Wiem, że w Polsce źle znakują skrzyżowania typu rondo o kierunkowej segregacji ruchu na wlotach i, że instruktorzy OSK i egzaminatorzy WORD nie wiedzą co to Ruch okrężny nakazany znakiem C-12. Naucz się czytać ze zrozumieniem i zacznij wreszcie myśleć, bo to, że nazwiesz swego oponenta idiotą nie robi z ciebie nieomylnego geniusza. Tak czy inaczej nie umiałeś odpowiedzieć mi na pytanie,co jest ważniejsze, strzałki kierunkowe na wlotach "Skrzyżowania o ruchu okrężnym" z jedynie okrężnie biegnącymi pasami ruchu, czy znak C-12 na skrzyżowaniu o kierunkowej segregacji ruchu na wlotach i pasach ruchu biegnących na wprost do zjazdów?

Konto usunięte

Konto usunięte
9 kwietnia 2015, 19:25

Rysiu..święta sie skończyły i wracamy do szarej rzeczywistości. Jak sam pisałeś C-12 jest bezkierunkowy w sensie kierunku jazdy i to jedyna prawdziwa rzecz, jaką ci sie udało napisać.Dlatego twoje pytanie co jest ważniejsze C-12 czy np F-10 jest kompletnie bez sensu. Nie używaj laptopa do wbijania gwoździ skoro obok masz młotek. Zdecyduj się w końcu, czy C-12 pokazuje ci nakazany kierunek jazdy, czy za moment jest neutralny wobec kierunku jazdy. Aha..abyśmy się zrozumieli..nie mam najmniejszego zamiaru nazywać ciebie idiotą itp...nic tych rzeczy. Piszę nie o tobie tylko o twoich pomysłach, a to nie jest tak do końca równoznaczne.

Konto usunięte

Konto usunięte
9 kwietnia 2015, 19:35

Ale przyjmijmy,że masz rację ( to oczywiście kompletna abstrakcja). Wjeżdżając na klasyka w celu..nazwę to zawracania, Ty z pewnością skrętem w prawo na czwartym skrzyżowaniu. No to Rysiu zbliżasz się do ronda o dwóch pasach ruchu..pyr pyr..wrum ..wrum. Wjazd na rondo poprzedza zbliżenie sie do prawej krawędzi i oczywiście sygnalizacją prawym kierunkowskazem. Zmieniasz "kierunek jazdy".Dalej jedziesz "prosto". Jeśli potraktujesz C-12 jako nakazany ruch okrężny to pyrkasz w kółko..nakaz to nakaz. Ale nie..robisz wyjątek od nakazu( bezpodstawnie).Mijasz po drodze jadąc zgodnie z Art 16 poszczególne "skrzyżowania" ( D-1 lub A-6 zapomnieli partacze postawić) i zmieniasz kierunek jazdy w prawo na czwarty "skrzyżowaniu" z prawym kierunkowskazem. To ja się grzecznie zapytam, po kiego pas wewnętrzny ? Na grilla ? Zmieniłeś kierunek jazdy 0 180 stopni skręcając dwa razy w prawo...prawda ,że to idiotycznie brzmi ?

Konto usunięte

Konto usunięte
9 kwietnia 2015, 21:19

Robert ProkopiukAle przyjmijmy,że masz rację ( to oczywiście kompletna abstrakcja). Wjeżdżając na klasyka w celu..nazwę to zawracania, Ty z pewnością skrętem w prawo na czwartym skrzyżowaniu. No to Rysiu zbliżasz się do ronda o dwóch pasach ruchu..pyr pyr..wrum ..wrum. Wjazd na rondo poprzedza zbliżenie sie do prawej krawędzi i oczywiście sygnalizacją prawym kierunkowskazem. Zmieniasz "kierunek jazdy".Dalej jedziesz "prosto". Jeśli potraktujesz C-12 jako nakazany ruch okrężny to pyrkasz w kółko..nakaz to nakaz. Ale nie..robisz wyjątek od nakazu( bezpodstawnie).Mijasz po drodze jadąc zgodnie z Art 16 poszczególne "skrzyżowania" ( D-1 lub A-6 zapomnieli partacze postawić) i zmieniasz kierunek jazdy w prawo na czwarty "skrzyżowaniu" z prawym kierunkowskazem. To ja się grzecznie zapytam, po kiego pas wewnętrzny ? Na grilla ? Zmieniłeś kierunek jazdy 0 180 stopni skręcając dwa razy w prawo...prawda ,że to idiotycznie brzmi ? Pewnie, że brzmi idiotycznie, bo nie jest zgodne z prawdą. Klasyk nie klasyk, nie ma znaczenia tak jak i to ile jest zjazdów. Ważne jest to, że mamy dwupasową jezdnię biegnąca okrężnie dookoła wyspy/placu. Na wlotach znaki C-12 i ew. A-7 i brak strzałek kierunkowych. Pasy ruchu biegną tak jak jezdnia jedynie okrężnie. Wjazd prawym pasem, ale BEZ WŁĄCZANIA KIERUNKOWSKAZÓW, bo to nie skręt w prawo a kontynuacja jazdy na wprost. Jazda okrężna też, bo to nie są zmiany kierunku jazdy. Gdy prawy pas jest zajęty mogę wjechać lewym (po to on jest), gdy zewnętrzny jest zajęty to mogę ominąć lub wyprzedzić wewnętrznym (po to on jest) i wrócić na zewnętrzny, bo tylko z niego wolno mi skręcić w prawo. Po minięciu zjazdu poprzedzającego zamierzony włączam prawy kierunkowskaz i skręcam w prawo. Wg wytycznych projektowania przeplatanie strumieni ruchu na obecnie budowanych tylko małych obiektach (max. ok. 60 m średnicy) jest niebezpieczne (np. martwe pole w prawym lusterku, mało miejsca i czasu na manewry) i powinno być ograniczone do niezbędnego minimum. Jadąc okrężnie nie skręcam na żadnym "wewnętrznym" skrzyżowaniu, bo dzięki temu, że pasy ruchu biegną okrężnie cały czas jadę swoim pasem ruchu bez zmiany kierunku jazdy, nawet na "kwadratowym rondzie". Piszesz partacze i znak D-1 albo A-7. Nie partacze, bo nie czytałeś ze zrozumieniem i uważnie. Wg zał. do warunków na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym znakowi A-7 nie musi towarzyszyć na głównej znak D-1 lub A-7, a poza tym może na wlotach nie być znaku A-7, bo on reguluje jedynie pierwszeństwo na wlotach, co nie zmienia zasad RUCHU OKRĘŻNEGO nakazanego znakiem C-12 (RUCH OKRĘŻNY to rozwiązanie komunikacyjne - jazda jednokierunkową jezdnią dookoła wyspy ze zjazdami tylko w prawo). I na koniec. Nie jest prawdą, że zmieniłem kierunek jazdy o 180 st. skręcając dwa razy w prawo. Wjazd i jazda okrężna to kontynuacja jazdy na wprost nieco krętą jezdnią (na klasyku łukiem na jezdnię skrzyżowania i okrężnie do zjazdu, a na kwadratowym placu i wjeździe na narożniku też po łuku lub prosto i w kółko. Nie zmieniłem kierunku jazdy o 180 st, a jedynie o 90 przy zjeździe (jeden skręt w prawo bez znaczenia czy to pierwszy czy ostatni zjazd). Wyjechałem zjazdem położonym o 360 stopni w stosunku do wjazdu zmieniając tylko raz kierunek jazdy. Co innego, gdyby pasy ruchu biegły kierunkowo wprost do zjazdów, ale wtedy nie mówimy o RUCHU OKRĘŻNYM lecz o kierunkowych zasadach ruchu. Zawracanie to kilka skrętów w lewo przy wyspie zakończone jazdą na wprost do zjazdu lewym pasem ruchu. Znowu dużo napisane, ale myślę, że z sensem.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 11:08

Rysiu..jak to nie jest skrętem w prawo wjazd na rondo ? Przecież widać !!! To gdzie w końcu jedziesz ? Przecież z Art 22.5 jasno wynika,że masz zawczasu sygnalizować zamiar jazdy. Mijając C-12 i A-7 jesteś już na powierzchni skrzyżowania, na przecięciu się dróg..a ty mi piszesz o jezdni na wprost... A czym jest jazda okrężna ? Mówi ci coś jak dyspozycja znku F-10 ( tak wiem, zakładamy ,że nie ma) jak kierunki jazdy przez skrzyżowanie ? Nie ma czegoś takiego jak samodzielny kierunek jazdy na skrzyżowaniu. Tego nie chcesz zaakceptować i wychodzą ci cztery skrzyżowania. Co do czytania ze zrozumieniem ..pozwole sobie napisać,że to ty wykazujesz na tym polu wybitne osiągnięcia. na pewno jest napisane, że na GŁÓWNEJ ? czy jednak cos innego ? "Nie dotyczy skrzyżowania z ruchem okrężnym" , a nie drogą z pierwszeństwem, główną i innymi wymyślonymi przez ciebie określeniami.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 11:23

Teraz mi pokaż przepis, ze jazda po obwiedni jest realizowana jednokierunkową. Idee ci sie pomyliły. Przy C-12+ A-7 jest napisane o pierwszenstwie pojazdu na skrzyżowaniu, a nie na wlocie drogi w drogę. Wymyślasz sobie główną jednokierunkową, która nie istnieje według żadnego przepisu. A musisz sobie wymyślić , bo inaczej twoja wizja kupy sie nie trzyma. Krótkie pytanie rozstrzygające- czy C-12 ma wpływ na kierunek jazdy ? Ps. Dużo faktycznie piszesz..tylko cały czas utwierdzony w swojej wizji bez jakichkolwiek podstaw prawnych, a opierasz sie na swojej idei...to za mało.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 13:11

Robert ProkopiukRysiu..Co do czytania ze zrozumieniem ..pozwolę sobie napisać,że to ty wykazujesz na tym polu wybitne osiągnięcia. na pewno jest napisane, że na GŁÓWNEJ ? czy jednak coś innego ? "Nie dotyczy skrzyżowania z ruchem okrężnym" , a nie drogą z pierwszeństwem, główną i innymi wymyślonymi przez ciebie określeniami. Robert tylko bez takich zagrywek, bo się kompromitujesz. To ty napisałeś ,"D-1 lub A-6 zapomnieli partacze postawić", więc ci napisałem, że nie partacze, bo na skrzyżowaniach z ruchem okrężnym się ich nie stawia. Rozporządzenie z dnia 3 lipca 2003 roku. Załącznik nr 1. Pkt. 2.2.8. "Znaki A-7 i B-20 umieszczone przed skrzyżowaniem nie mogą występować samodzielnie lecz tylko z odpowiednimi znakami (A-6 lub D-1) na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Nie dotyczy to znaków umieszczonych przed skrzyżowaniem z ruchem okrężnym." A to, że obwiednia jest wtedy drogą z pierwszeństwem na całym obwodzie to wciąż dla ciebie mało oczywiste. Jeśli nie kumasz bazy to w tym samym załączniku jest rysunek 5.2.1.4 "Oznakowanie skrzyżowań na których droga z pierwszeństwem zmienia kierunek". Na rys. a) pokazano "Skrzyżowanie o ruchu okrężnym" i podpisano " PIERWSZEŃSTWO NA OBWIEDNI", co chyba jest oczywistym, że droga z pierwszeństwem na takim obiekcie infrastruktury drogowej biegnie DOOKOŁA wyspy /placu, a zjazdy z niej leżą jedynie po jej prawej stronie, co jest ideą i sensem RUCHU OKRĘŻNEGO jako rozwiązania komunikacyjnego. Poniżej pokazano rysunek b) "Skrzyżowaniem o rozszerzonych wlotach". Też jest to skrzyżowaniem w formie placu z wyspą na środku, ale nie jest "Skrzyżowaniem o ruchu okrężnym", gdyż jego organizacja ruchu jest kierunkowa, a jeden z kierunków jest uprzywilejowany i oznaczony znakami D-1.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 13:48

Robert ProkopiukRysiu.. Mówi ci coś jak dyspozycja znku F-10 ( tak wiem, zakładamy ,że nie ma) jak kierunki jazdy przez skrzyżowanie ? Nie ma czegoś takiego jak samodzielny kierunek jazdy na skrzyżowaniu. Tego nie chcesz zaakceptować i wychodzą ci cztery skrzyżowania. Skąd ci się biorą wciąż cztery skrzyżowania? Rondo to nie jedno zwykłe skrzyżowanie dwóch dróg z wysepką, tylko złożony obiekt infrastruktury drogowej który może mieć dowolną ilość zjazdów i wjazdów. Na temat "Skrzyżowań o RUCHU OKRĘŻNYM nakazanym znakiem C-12", czyli takich z pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie i brakiem strzałek kierunkowych na wlotach napisałem już wszystko. Jezdnia na nich i pasy ruchu biegną okrężnie, wjazd i jazda okrężna to kontynuacja jazdy na wprost, a wszystkie zjazdy to skręty w prawo. Jak nie rozumiesz to przeczytaj jeszcze raz powoli i ze zrozumieniem. xxxxxxxxx Pisząc o F-10 nie piszesz o RUCHU OKRĘŻNYM, a piszesz o skrzyżowaniach z wyspą lub w formie placu o kierunkowej organizacji ruchu, które nie są "Skrzyżowaniami o ruchu okrężnym w rozumieniu znaku C-12". Piszesz o tych ze strzałkami kierunkowymi P-8 i znakami F-10 na wlotach z pasami ruchu do jazdy na wprost prowadzącymi klasycznie, spiralnie lub turbinowo wprost do zjazdów. Strzałki kierunkowe na wlotach wskazują kierującemu z którego pasa ruchu wolno mu jechać w danym kierunku, a znaki C-12 stoją na nich NIELEGALNIE bo robią za znaki nakazu kierunku jazdy C-9 (polska patologia z czasów PRL, bo główny ekspert ówczesnego MT nie wiedział i nie wie do dziś, co potwierdza w swoich poradnikach - ukłony dla Pana Drexlera - co znaczy RUCH OKRĘŻNY). Na takim obiekcie wybiera się kierunek jazdy i pas ruchu i jedzie się wg ustawy Prawo o ruchu drogowym zgodnie z jego kierunkowym oznakowaniem poziomym. To tu "wewnętrzne" skrzyżowania wymagają zmiany kierunku jazdy. Wjazd - jazda na wprost albo skręt w prawo jak zjazd jest w obrębie wjazdu. Jeśli pierwszy zjazd jest poza nim, albo jest zjazdem n-tym po prawej to wjazd jest tylko jazdą na wprost. Jedziesz pasem ruchu prowadzącym cię wprost do zjazdu to nie zmieniasz kierunku jazdy i niczego nie sygnalizujesz. Skręcasz w lewo lub w prawo NA JEZDNI SKRZYŻOWANIA to włączasz kierunkowskaz (wcale nie musisz tego robić przed wjazdem na ten złożony obiekt w formie placu), wjeżdżasz na pas ruchu prowadzący cię do zjazdu. Jeżeli zjeżdżasz lewym pasem, a oznakowanie pozwala na to, to stopniowo zmieniasz pas ruchu na prawy na jezdni skrzyżowania lub po jego opuszczeniu, chyba, że zamierzasz skręcić za nim w lewo. Gdy zawracasz lub chcesz objechać wyspę to musisz to robić przy wyspie wykonując kolejno skręty w lewo. Zjazd to jazda na wprost do zjazdu lewym pasem ruchu bez włączania kierunkowskazów. Każde skrzyżowanie w formie placu jest obiektem złożonym różnica polega jedynie na przebiegu pasów ruchu. Cała reszta to zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym bez takich wymysłów jak skręt w lewo i jazda na wprost z włączonym przed zjazdem prawym kierunkowskazem, czy jazda w poprzek pasów ruchu i wymyślanie pozaustawowego absurdu, że to skręt w prawo z równoczesną zmianą pasa ruchu. Robert nie mamy już o czym pisać. Albo ogarniesz temat i będziesz razem ze mną w walce o normalność, albo nie. Zapamiętaj. Nie ma w polskim prawie i w Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym zapisu, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym, rondo lub inne złożone skrzyżowanie dróg w formie placu jest w całości jednym skrzyżowaniem opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy. FINITO.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 15:51

Robert ProkopiukTeraz mi pokaż przepis, ze jazda po obwiedni jest realizowana jednokierunkową. Idee ci sie pomyliły. Przy C-12+ A-7 jest napisane o pierwszenstwie pojazdu na skrzyżowaniu, a nie na wlocie drogi w drogę. Wymyślasz sobie główną jednokierunkową, która nie istnieje według żadnego przepisu. A musisz sobie wymyślić , bo inaczej twoja wizja kupy sie nie trzyma. Krótkie pytanie rozstrzygające- czy C-12 ma wpływ na kierunek jazdy ? Ps. Dużo faktycznie piszesz..tylko cały czas utwierdzony w swojej wizji bez jakichkolwiek podstaw prawnych, a opierasz sie na swojej idei...to za mało. Robert, chyba mnie polubiłeś, bo klepiesz byle co, abym tylko z tobą prowadził dyskusję. Gdyby skrzyżowanie typu rondo było w całości zwykłym pojedynczym skrzyżowaniem to by nie miało na wszystkich wlotach znaków A-7, bo co by to znaczyło? Na złożonym Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym nie ma samego znaku A-7 na wlocie a jest ze znakiem C-12. Razem (C-12 + A-7) oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu (na jego obwiedni) przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie (wjeżdża sie lub wchodzi na jego jednokierunkowa jezdnię). Wjeżdża się lub wchodzi na skrzyżowanie (tu z wyspą lub w formie placu) na wlotach. Znak A-7, zgodnie z jego dyspozycją, dotyczy najbliższej jezdni ( nie ma słowa o skrzyżowaniu) czyli wszystkich jej pasów ruchu, a więc na takim obiekcie jezdni w obrębie wjazdu, bo co do tego ma ktoś który wjechał gdzieś po przeciwnej stronie wyspy i sobie jedzie gdzieś tam okrężnie i na dużym obiekcie z wyniesioną wyspa nawet go nie widzimy. Oba znaki (C-12 + A-7) razem to regulacja prawna zgodna z Konwencją, bo teraz jest też to w definicji znaku D,3, polegająca na odwróceniu klasycznej zasady pierwszeństwa w RUCHU OKRĘŻNYM, czyli pierwszeństwa z prawej na pierwszeństwo z lewej. Zanim to wprowadzono, najpierw Porozumieniem europejskim, obowiązywał w Polsce znak II B-6 w którego definicji zapisano, że pierwszeństwo ma jadący okrężnie na jezdni skrzyżowania. Od 1985 roku jest (C12 + A7) jako jego odpowiednik, a sam znak C-12 to odpowiednik naszego pierwszego znaku II B-3 "Ruch okrężny" z 1959 roku z pierwszeństwem wjeżdżających. Masz prawo tego nie wiedzieć bo to już inny poziom wtajemniczenia. A o jednokierunkowej jezdni napisałem w poprzednim poście. Jezdnia biegnie okrężnie wokół wyspy tak jak pokazują to goniące się strzałki, a kierunek rotacji wskazują ich groty. Skoro ruch okrężny odbywa się tylko przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, to ruch i jezdnia są jednokierunkowe. Gdyby na wlocie nie było żadnego znaku to ruch by się odbywał w dwóch kierunkach. Ile razy mam tłumaczyć co znaczy "One-Way Rotary System" czyli Traffic Cirkle", "Roundabout", "Kreisverkher" czy "Ruch okrężny"? Francuskie ministerstwo transportu podało na swojej stronie dla ośrodków szkolenia, że jest to jednokierunkowa droga "owinięta" dookoła wyspy.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 19:04

Rysiu Merdek A-7, bo on reguluje jedynie pierwszeństwo na wlotach, co nie zmienia zasad RUCHU OKRĘŻNEGO nakazanego znakiem C-12 (RUCH OKRĘŻNY to rozwiązanie komunikacyjne - jazda j ???????????? Co takiego? Czyli jak wjadę na rondo bez znaku A7 na wlocie to już mam pierwszeństwo? To dlatego Panu ronda z sygnalizacją sprawiały problem. Podobno się tam skompromitowałem?! Pozostaje mi się odwdzięczyć. Proszę się nie kompromitować.

Konto usunięte

Konto usunięte
10 kwietnia 2015, 23:26

Jacek KaźmierskiRysiu Merdek A-7, bo on reguluje jedynie pierwszeństwo na wlotach, co nie zmienia zasad RUCHU OKRĘŻNEGO nakazanego znakiem C-12 (RUCH OKRĘŻNY to rozwiązanie komunikacyjne - jazda ???????????? Co takiego? Czyli jak wjadę na rondo bez znaku A7 na wlocie to już mam pierwszeństwo? To dlatego Panu ronda z sygnalizacją sprawiały problem. Podobno się tam skompromitowałem?! Pozostaje mi się odwdzięczyć. Proszę się nie kompromitować. Panie Jacku. Pan się nie odwdzięcza lecz publicznie ośmiesza. RUCH OKRĘŻNY obowiązuje w Polsce od 1959 roku, a znak A-7 na wlotach SKRZYŻOWAŃ O RUCHU OKRĘŻNYM dopiero od 1985 roku i nie dotyczy CAŁEGO skrzyżowania o ruchu okrężnym a tylko wlotów (najbliższej jezdni). Gdy na wlocie stoi sam znak C-12 to pierwszeństwo ma wjeżdżający i jak już znajdzie się na jezdni skrzyżowania i dojedzie do następnego wjazdu to musi ustąpić nadjeżdżającemu z prawej strony, co chyba jest oczywiste. Gdy ze znakiem C-12 stoi znak A-7 to pierwszeństwo w obrębie wlotów mają jadący okrężnie. Wymyślili to Francuzi, zapisano to w Porozumieniach europejskich i w polskim prawie, a w 2006 roku zapisano poprawkę w definicji znaku D,3 wg Konwencji. Jest Pan śmieszny twierdząc, że ja nie wiem jak powinna wyglądać sygnalizacja świetlna na "Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym". Jest powszechnie stosowana w Portugalii. Pan ma prawo nie wiedzieć, bo pana wiedza ogranicza się do poradników dla kierowców pisanych przez Nikosi Dyzmów. Te same bzdury powielili w obecnie weryfikowanych pytaniach egzaminacyjnych. Jeżeli jest sygnalizacja to nie ma znaczenia, czy znak A-7 jest na wlotach czy go nie ma, bo ruch na wlotach i na jezdni skrzyżowania reguluje sygnalizacja. Sygnalizatory muszą być na jednym wlocie zawsze w parze z sygnalizatorem na jezdni skrzyżowania. Pasy ruchu biegną nadal jedynie okrężnie co jest istotą RUCHU OKRĘŻNEGO i nie zależy od znaku A-7. Zielone na wlocie to czerwone na sygnalizatorze na jezdni skrzyżowania przed wjazdem (pierwszeństwo ma wjeżdżający). Czerwone na wlocie to zielone na sygnalizatorze na jezdni skrzyżowania. Kierujący będący na jezdni skrzyżowania jedzie do następnego wlotu przed którym stoi następny sygnalizator powiązany z sygnalizatorem na wlocie. Skręt w prawo z zewnętrznego pasa ruchu jest usytuowany przed sygnalizatorem na jezdni skrzyżowania. Chodzi o to, że jadący pasami wewnętrznymi mają ułatwione zmiany pasa ruchu i wjazd na zewnętrzny pas ruchu przed skrętem na drogę wylotową, bo nikt w tym czasie nie wjeżdża na skrzyżowanie.

Konto usunięte

Konto usunięte
11 kwietnia 2015, 09:51

Robert Prokopiuk Przy C-12+ A-7 jest napisane o pierwszeństwie pojazdu na skrzyżowaniu, a nie na wlocie drogi w drogę. A czym jest wlot drogi w drogę jak nie skrzyżowaniem dróg, ich połączeniem?

Konto usunięte

Konto usunięte
11 kwietnia 2015, 17:27

Robert ProkopiukTeraz mi pokaż przepis, ze jazda po obwiedni jest realizowana jednokierunkową. Idee ci się pomyliły. Przepis to definicja znaku C-12 nakazującego, jak znakowi nakazu przystało, RUCH OKRĘŻNY. "Ruch okrężny" to polska nazwa "ROUNDABOUT" (wg Konwencji wiedeńskiej) używana w Anglii od 1926 roku zamiast długich nazw "TRAFFIC CIRCLE" i "ONE-WAY ROTARY SYSTEM". "One-Way" to jednokierunkowa droga, a "Rotary" to okrężna. Okrężnie to dookoła, tu wyspy lub placu. A w definicji znaku C-12 napisano "Ruch odbywa się DOOKOŁA wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku", a na nim jak byk strzałki wskazują jednokierunkowy RUCH OKRĘŻNY przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Mnie się idee nie pomyliły, bo sens i idea RUCHU OKRĘŻNEGO to właśnie jazda dookoła wyspy lub placu jednokierunkową jezdnią w kółko biegnącymi pasami ruchu ze zjazdami tylko po prawej stronie, co eliminuje skręty w lewo i przecinanie się kierunków ruchu na jezdni Skrzyżowania z wyspą lub w formie placu na którym obowiązuje RUCH OKRĘŻNY. Jeżeli pasy ruchu nie biegną jedynie okrężnie, a na wprost do zjazdów to są i skręty w lewo i przecinanie się kierunków ruchu, co jest zaprzeczeniem idei RUCHU OKRĘŻNEGO. Nie chce mi się wierzyć, że nie widzisz tego co oczywiste i bezdyskusyjne. Jeżeli jedziesz okrężnie biegnącym pasem ruchu do przeciwległego zjazdu, lub do zjazdu leżącego po lewej stronie wyspy lub placu, to by wjechać w drogę zjazdową musisz opuścić ten okrężnie biegnący pas ruchu i skręcić (zmienić kierunek jazdy) w prawo na każdym zjeździe. Jeżeli się z tym nie zgadzasz to jakakolwiek dalsza dyskusja z tobą i Panem Jackiem od przemalowywania rond z okrężnych na kierunkowe nie ma sensu. Pa, pa. Ricardo

Konto usunięte

Konto usunięte
12 kwietnia 2015, 12:05

Czyli to nie Pan napisał 10 czerwca 2014 "Gdy są czynne światła to nie ma znaków pionowych (wszystkich)"? Skoro znaki dotyczą tylko wlotów to skąd kierujący ma wiedzieć czy na następnym wlocie kierujący wjeżdżający ma znak a7 (jeżeli nie widzi kształtów)? " Sygnalizatory muszą być na jednym wlocie zawsze w parze z sygnalizatorem na jezdni skrzyżowania" A jeżeli na obwiedni ronda nie ma sygnalizacji? A takie rozwiązania się stosuje, żeby nie blokować zjazdu skręcającym w lewo, to co wtedy? Szkoda czasu, obraża Pan wszystkich i pluje na autorytety promując swoją utopijna wizję.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 kwietnia 2015, 12:15

Proszę sobie obejrzeć na google maps ronda Obornickie i Solidarności w Poznaniu. Zaraz Pan powie że te skrzyżowania nie powinny być oznaczone C12, ale czy się Panu to podoba czy nie, one są oznaczone C12 i dobrze.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 kwietnia 2015, 13:47

Jacek KaźmierskiCzyli to nie Pan napisał 10 czerwca 2014 "Gdy są czynne światła to nie ma znaków pionowych (wszystkich)"? Skoro znaki dotyczą tylko wlotów to skąd kierujący ma wiedzieć czy na następnym wlocie kierujący wjeżdżający ma znak a7 (jeżeli nie widzi kształtów)?" Sygnalizatory muszą być na jednym wlocie zawsze w parze z sygnalizatorem na jezdni skrzyżowania" A jeżeli na obwiedni ronda nie ma sygnalizacji? A takie rozwiązania się stosuje, żeby nie blokować zjazdu skręcającym w lewo, to co wtedy? Szkoda czasu, obraża Pan wszystkich i pluje na autorytety promując swoją utopijna wizję. Pan jest cynikiem czy tylko udaje takiego? Sygnalizacja świetlna zastępuje wszystkie znaki pionowe dotyczące pierwszeństwa, co dla myślącego instruktora OSK powinno być oczywiste. Sam znak C-12 nakazuje RUCH OKRĘŻNY z pierwszeństwem wjeżdżających na tak oznakowane skrzyżowanie z pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie, co jest istotą RUCHU OKRĘŻNEGO, bo eliminuje lewoskręty i przecinanie się kierunków ruchu. Znak A-7 wraz ze znakiem C-12 odwraca tą zasadę na pierwszeństwo będących już na jezdni tak oznakowanego skrzyżowania z wyspą lub w formie placu. To rozwiązanie komunikacyjne NIE JEST UTOPIĄ i moim wymysłem, bo trwa nieprzerwanie i niezmiennie od ponad wieku. Nie przyjmuje Pan tego do wiadomości, to niech Pan przyzna publicznie, że nie wie Pan co znaczy RUCH OKRĘŻNY wg Konwencji wiedeńskiej i naszego prawa i niech Pan ogłosi jako instruktor OSK, że jest Pan wyznawcą PRYWATNEJ, jedynej na świecie, książkowej teorii Pana Drexlera, dla mnie ignoranta i oszusta, że RUCH OKRĘŻNY nie jest OKRĘŻNY lecz kierunkowy, że znak C-12 (§36 nakazujący RUCH OKRĘŻNY) to jedynie odpowiednik znaku C-1 lub C-9 (§35 nakazujący jedynie KIERUNEK JAZDY) i że pasy ruchu namalowane na jezdni jedynie okrężnie biegną, wbrew temu co namalowano, na wprost do zjazdów i wreszcie, że skanalizowane skrzyżowanie w formie placu jest w całości zwykłym skrzyżowaniem opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy. O takich idiotyzmach jak jazda na wprost i skręt w lewo z włączonym prawym kierunkowskazem, czy nazywanie niedozwolonego prawem skrętu w prawo, z wewnętrznego pasa ruchu wprost na lewy pas drogi wylotowej, równoczesną zmianą pasa ruchu i skrętu bo złagodzono przepisy, nie wspomnę. Może Pan wierzyć w te brednie, ale niech Pan nie nazywa obowiązującego prawa UTOPIJNĄ WIZJĄ. Resztę w kolorach czerwonym i zielonym opisałem w poprzednim poście. I jeżeli się Pan zmusi do jego przeczytania, to niech Pan nie zapomina o tym, że na SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM pasy ruchu biegną jedynie OKRĘŻNIE, a nie na wprost do zjazdów, bo wtedy wystarcza tylko cztery sygnalizatory, gdyż wtedy sygnał zielony pozwala na wjazd za sygnalizator i jazdę pasem ruchu na wprost do zjazdu. Przy ruchu okrężnym, nie zmieniając pasa ruchu, można pojechać jedynie w kółko, co dla magistra powinno być oczywistym.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 kwietnia 2015, 14:20

Jacek KaźmierskiProszę sobie obejrzeć na google maps ronda Obornickie i Solidarności w Poznaniu. Zaraz Pan powie że te skrzyżowania nie powinny być oznaczone C12, ale czy się Panu to podoba czy nie, one są oznaczone C12 i dobrze. Nie trzeba być wybitnym znawcą, by zauważyć, że na tych złożonych obiektach infrastruktury drogowej w postaci okrągłego placu na którym zbiegają się drogi pasy ruchu nie biegną jedynie okrężnie, na wlotach są namalowane strzałki kierunkowe i stoją znaki F-10 czym wprowadzono kierunkową segregację ruchu, będącą zaprzeczeniem rozwiązania komunikacyjnego znanego na świecie nieprzerwanie od ponad 100 lat pod polską nazwą (od 1959 roku) RUCH OKRĘŻNY, a wg Konwencji wiedeńskiej " ROUNDABOUT". Znak C-12 stoi na ich wlotach, bo gdy Nikodem Dyzma Drexler był głównym specjalistą w Ministerstwie Transportu PRL, zgodnie ze swoja prywatną teorią, wydał okólnik, że wszystkie ronda są kierunkowe i mają być znakowane znakiem C-12 RONDO, bo po angielsku roundabout to rondo. Nie wiedział ignorant, że od 1926 roku Anglicy nazywali też tak "One-Way Rotary System" czyli "Traffic Circle" - RUCH OKRĘŻNY jako rozwiązanie komunikacyjne. Dlatego w Konwencji znak D,3 (nasz C-12) to COMPULSORY ROUNDABOUT, czyli OBOWIĄZUJĄCY RUCH OKRĘŻNY. Ma Pan rację. Na tego typu kierunkowych obiektach zamiast znaku C-12 na wlotach powinny stać na wyspach znaki C-1 (wjazd typu T) lub C-9. Pisze o tym na każdym kroku, że gdy na wlotach są strzałki i pasy ruchu biegną na wprost do zjazdu, należy wtedy potraktować POZAUSTAWOWO - UMOWNIE znak C-12 jako znaki C-1 lub C-9 oraz, że taki obiekt nie jest Skrzyżowaniem o ruchu okrężnym w rozumieniu przepisów. Skrzyżowaniami o ruchu okrężnym są tylko te obiekty w postaci skrzyżowań z wyspa lub w formie placu, na wlotach których stoją znaki C-12, nie ma strzałek kierunkowych a pasy ruchu na jezdni skrzyżowania biegną jedynie okrężnie. CAŁA RESZTA, TO BEZ WYMYSŁÓW ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli Pan to zrozumie to będę szczerze usatysfakcjonowany, a jeśli nie to niech Pan pozostanie przy swoich poglądach i niech się Pan już więcej nie kompromituje publicznie, bo tak jak ja mówię jest we wszystkich krajach sygnatariuszach Konwencji wiedeńskiej, a tak jak Pan tylko w Polsce, choć błędy (nie zasada) zdarzają się i u nich, ale po ich wskazaniu są natychmiast poprawiane, ale to już zupełnie inny temat.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.